Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

Selam herkese,

Gitarımın entonasyon ayarını eşikten vidayı sağa sola çevirerek yaptım. Boş tele bastığımdaki ses ile onikinci perdedeki ses oktavını tamamlıyor. Ama diğer perdelerde koma oluyor. Bunun çözümü iyi bir luthierde sap ayarı yaptırmak mıdır? Öyle ise hanfi luthierleri önerirsiniz?
Ekrem Özkarpat?
Ayrıca bana kaç kuruşa patlar?

taksici demiş ki:
Selam herkese,

Gitarımın entonasyon ayarını eşikten vidayı sağa sola çevirerek yaptım. Boş tele bastığımdaki ses ile onikinci perdedeki ses oktavını tamamlıyor. Ama diğer perdelerde koma oluyor. Bunun çözümü iyi bir luthierde sap ayarı yaptırmak mıdır? Öyle ise hanfi luthierleri önerirsiniz?
Ekrem Özkarpat?
Ayrıca bana kaç kuruşa patlar?

Bu konuda daha iyi bilenler vardir forumda ama ben yine de biraz yazayim, yanlissam duzeltilir.
Gitarlar zaten piyano gibi "perfect/true tempered" olmadiklari icin 1. ve 12. perdedeki notalar tam dogru olarak cikarken aradaki notalar tam dogru cikmaz. Bu gitarin yapisindan dolayidir. Ayni anda 6 teli birden dogru notaya tek dogru fret wire ile getirmek imkansiz gibidir.

Earvana ve Buzz Feiten esikler (nut) bu sorunu kismen cozmek icin gelistirilmis, ama dedigim gibi kismen, tamamen degil.

Eger true tempered bir sap istiyorsan o zaman truetemperament.com adresine gidip seceneklerine bakabilirsin. Bak bu Vai icin yaptiklari sap:
http://www.truetemperament.com/site/index.php?go=2&sgo=6

Bu arada usttekileri okurken senin gitarin sapinin duzgun uretildigini varsaydim. Eger fret-wire'lar olmasi gerekenden biraz sagda yada solda ise, veya sen tellere olmasi gerekenden cok daha kuvvetli basiyorsan o zaman notalar zaten farkli olacaktir.

benim 15 watt ampteq amfi ve blazer marka strat tipi gitarım ve dod overdrive pedalım var.

ikinci el aldım normalde clean tonlarda sorun yok drive da ise tam çorbaya dönüyo çamur gibi akorları ayırmak imkansız bunun ana sebebi manyetik olduğunu düşümüyorum çok cılız gitarı şu an değiştirme şansım yok manyetik taktırsam daha iyi tonlar alabilirmiyim.

Sap ayarı ve tel yüksekliği sorunum var yardımcı olursanız sevinirim

Yeni gitar almak için para biriktiriyorum,yeterince para biriktirene kadar elimdeki gitarla idare etmek durumundayım.Yani bu gitarla ne kadar idare edebilirsem o kadar iyi bi gitar alabilirim :D.

Sorunuma gelince;fender strat çakması bi gitarım var ton olarak büyük bi beklentim yok zaten ama beni en çok zorlayan şey gitarın sapı.defalarca uğraşmama rağmen bi türlü ayaralyamadım.ustaya götürmeye değecek bi gitar da değil zaten o yuzden kendim yapıcam.sapı geriye doğru düzleştirdiğimde ve/veya telleri klavyeye yaklaştırdığımda cızırdama falan oluyor özellikle ilk fretlerde cızırtıyo kesmek için telleri kaldırdığımdaysa son fretlerde çalımı etkileyecek kadar uzak oluyot teller klavyeden.tellerin klavyeye yakın durmasını istiyorum,şimdiki haliyle teller ilk fretlerde çok yakın son fretlerde çok uzak duruyor,bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Sapa kalıcı hasar vermemek açısından truss-roadla bilinçsizce oynamıyayım dedim.lütfen yardımcı olun. :LOL:

Ya o tip gitarlarda bazen usta bile bişey yapamıyor klavyeye. Düşmüyor bir türlü teller illa bir yerde cızırdıyor. Ama yinede çok iyi anlıyan biri düşürebildiği kadar düşürüp sapın hakkını verebilir. Ki bu plaı bişeyde değil 5-10 TL'ye yaparlar.

Tonlar içinde o tip gitarlarda manyetikleri yükseltmekte fayda var. Manyetik tellere yaklaştıkça ton daha güçlü oluyor. Ben kendi gitarımda manyetiğin sağında solunda iki vida var onları gevşetince manyetikler yükseliyor. Seninkide öyle olabilir bir dene derim.

ya manyetik yüksekliği sorunum yok da telleri yaklaştırıca cızırtı oluyor ve sustain bayaa bigitti ği için -pek de yoktu zaten- çaldığımdan zevk alamıyorum,teller yükseldiğinde de son frettlerde hızlanamıyorum neyse,artık yeni gitar alana kadar idare edicez.teşekkürler.tavsiyen için.

Yükseklik son frette yaklaşık olarak ne kadar? Eğer çok fazlaysa şahsen ben ilk fretlerdeki cızırtıya razı olurdum :D Çünkü yüksek telde legato, tapping filan işkence oluyor acayip sinir bozuyor.

alçaltınca da sustain gidiyo bi de palmmute fln yaparken ölü bi ses geliyo,ben orta yolu buldum gibi artık idare edicem bununla.bu arada kedime reverbimsi bişey yaptım :D

ErenimooO demiş ki:

Yeni gitar almak için para biriktiriyorum,yeterince para biriktirene kadar elimdeki gitarla idare etmek durumundayım.Yani bu gitarla ne kadar idare edebilirsem o kadar iyi bi gitar alabilirim :D.

Sorunuma gelince;fender strat çakması bi gitarım var ton olarak büyük bi beklentim yok zaten ama beni en çok zorlayan şey gitarın sapı.defalarca uğraşmama rağmen bi türlü ayaralyamadım.ustaya götürmeye değecek bi gitar da değil zaten o yuzden kendim yapıcam.sapı geriye doğru düzleştirdiğimde ve/veya telleri klavyeye yaklaştırdığımda cızırdama falan oluyor özellikle ilk fretlerde cızırtıyo kesmek için telleri kaldırdığımdaysa son fretlerde çalımı etkileyecek kadar uzak oluyot teller klavyeden.tellerin klavyeye yakın durmasını istiyorum,şimdiki haliyle teller ilk fretlerde çok yakın son fretlerde çok uzak duruyor,bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Sapa kalıcı hasar vermemek açısından truss-roadla bilinçsizce oynamıyayım dedim.lütfen yardımcı olun. :LOL:

Merhabalar.Öncelikle umarım güzel bir gitara kavuşursun en kısa zamanda :) Öncelikle gitarınla oynamaktan korkma zira saptaki rot'u kırabilmek gerçekten ustalık ister yani 'U' harfine yakın bir hale getirmen gerekir yani bence denemeye devam edebilirsin merak etme bişey olmaz...2. si ise doğru sap ayarı ve eşik yüksekliği yakalandığında bile özellikle 6. ve bir ihtimalde 5. telde hafif bir çarpma olması normaldir zira bu elektro gitar dostum akustik gitar değil ;) o çarpmalar zaten asdece senin kulağına gelir ancak amfiden çıkarken seste bir bozulmaya neden olmaz.Yani eşiği fazla yükseltme ortalama bir ayar yakala ve sap ayarınıda en az çarpma olacak şekilde ayarla...ama çarpmayı tamamen yok etmeye kalkarsan ozaman klavyenin altına indikce çalım zorluğundan entonasyon tutturamamaya birçok sorunu birlikte yaşarsın zaten.Tel yüksekliği 12. perdede en çok 2-3 mm olacak şekilde ayarlamaya çalış ki bu idealidir...Kolay gelsin

fly_v demiş ki:
ErenimooO demiş ki:

Merhabalar.Öncelikle umarım güzel bir gitara kavuşursun en kısa zamanda :) Öncelikle gitarınla oynamaktan korkma zira saptaki rot'u kırabilmek gerçekten ustalık ister yani 'U' harfine yakın bir hale getirmen gerekir yani bence denemeye devam edebilirsin merak etme bişey olmaz...2. si ise doğru sap ayarı ve eşik yüksekliği yakalandığında bile özellikle 6. ve bir ihtimalde 5. telde hafif bir çarpma olması normaldir zira bu elektro gitar dostum akustik gitar değil ;) o çarpmalar zaten asdece senin kulağına gelir ancak amfiden çıkarken seste bir bozulmaya neden olmaz.Yani eşiği fazla yükseltme ortalama bir ayar yakala ve sap ayarınıda en az çarpma olacak şekilde ayarla...ama çarpmayı tamamen yok etmeye kalkarsan ozaman klavyenin altına indikce çalım zorluğundan entonasyon tutturamamaya birçok sorunu birlikte yaşarsın zaten.Tel yüksekliği 12. perdede en çok 2-3 mm olacak şekilde ayarlamaya çalış ki bu idealidir...Kolay gelsin

önerilerin için teşekkürler fly_v,uzun uğraşlar ve kafa yormalar sonucu gitarımın sapını azami ölçüde iyileşytirdim.tel yüksekliği ve cızırtı arasında optimum bi denge buldum :) bi de arkadaki üç yayı değişik şekilde kobinde ettim böylece bu da bazı konularda önemli fayda sağladı.şu an tel yüksekliği eskiye göre gayet iyi durumda.ve armonikler oldukça zenginleşti eskiden armonik almak için ikibüklüm olurdum :D,şimdi gitarı zaptedemiyorum.

sıra entonasyona geldi;

ya entonasyonu biliyorum da benim ufak bi sorunum var bu konuda sorun bende mi gitarda mı yoksa tuner da mı hala çözemedim.şimdi diyelimki ben bi 1. tel 12. perdeye basıp bi de ordan armonik alıp entonasyon ayarlicam, armonik alırken tuner bi frekansta sabit duruyo ama 12. perdeye bastığımda yerinde durmuyo bende ayarlıyamıyorum tabi.bunu sebebi nedir?nası giderilir?

Selamlar...Sorununu çözebilmiş olmana sevindim öncelikle.

Entonasyon sorunun çözümüne gelince ,tunerin iyi bir tuner olmayabilir buyüzden sorun yaşaman mümkün.Olası çözümse frekansların daha stabil olabilmesi için entonasyon ayarını yaparken sap manyetiğini kullan.Sanırım bu yardımcı olacaktır ;)

fly_v demiş ki:
Selamlar...Sorununu çözebilmiş olmana sevindim öncelikle.

Entonasyon sorunun çözümüne gelince ,tunerin iyi bir tuner olmayabilir buyüzden sorun yaşaman mümkün.Olası çözümse frekansların daha stabil olabilmesi için entonasyon ayarını yaparken sap manyetiğini kullan.Sanırım bu yardımcı olacaktır ;)

sap manyetiğinin köprüye oranla daha stabil sonuçlar verdiğini bende farketmiştim ama sap ta dahi satbil durmuyo meret.tunerla alakalı olabilir,musedo mt-30 diye bişey kullanıyorum.

O halde muhtemelen tuner la ilgili bir sorun...O frekans aralıklarını algılayamıyordur...Bir önerim daha olacak öyleyse ,gitarını sandalyenin üstüne yatır ve sapı tutmadan parmağınla baskı yaparak ses almaya çalıs...olmazsa kulağınla yapmaktan başka çare kalmaz...onuda rahat entone edip ayırman için bişr taktik önerebilirdim ama fazlasıyla uuçuk ve hatta komik gelebilir oyüzden önermiyorum :D

fly_v demiş ki:
O halde muhtemelen tuner la ilgili bir sorun...O frekans aralıklarını algılayamıyordur...Bir önerim daha olacak öyleyse ,gitarını sandalyenin üstüne yatır ve sapı tutmadan parmağınla baskı yaparak ses almaya çalıs...olmazsa kulağınla yapmaktan başka çare kalmaz...onuda rahat entone edip ayırman için bişr taktik önerebilirdim ama fazlasıyla uuçuk ve hatta komik gelebilir oyüzden önermiyorum :D

ilk önerini deneyeceğim şimdi.ikincisine gelince;ben uçuk seşleri severim,hatta önereceğin hiçbirşey benim kadar uçuk,sıradışı olamaz.yani gitarımın halini görsen anlarsın ne demek istediğmi :D

pekala o halde:Dkulaklarını bişşeyle iyice tıkıyorsun,gitarının sapı üstte kalacak sekilde kucaana alıyorsun ve ap kısmını hafifce ısırarak azına koyuyorsun tele vurunca gitarın sesini tüm hücrelerinde hisedeceksin:Dbu şekilde Tuner sız iyi bir entonasyon yapabilirsin:D

ben onu yapıyorum ki bazen ama entonasyon için denemedim.hatta sapın arka tarafındaki diş izerini görebilirsiniz :D,özellikle kalın tellere vurunca çok etkileyici oluyo bütün kafa tasımda hissediyorum sesi :D.bu öneri için sağol ben sevişmeye başlicam birazdan gitarmla :p

Geri