Amfiler Hakkında herşey (Genel)

Ya arkadaşlar iyice arada kaldım Roland Micro Cube mü alsam yoksa Roland Cube 20X mi 2. el alcam ama yani fiyatı uygun olsun istiyorum...Bu iki amfiyide kullanan ya da deneyen arkadaşlar varsa bi yardımcı olun...

Micro Cube ün üstündeki tonların Türkçe meali ne oluyor? XD :D ben hiçbirsey anlamadım...15x dekiler belli ama microdakiler cok farklı...

Ayrıca bu amfilerin 2. el piyasası ne durumdadır Microlar 150-160 gidiyor sanırım daha ucuza da görenler oldumu???

selam arkadaşlar ben marshall vs 30 r hakkındaki görüşleriniz nelerdir daha önce başlık açtım ama kilitlendi bende buraya yazayım dedim eğer beğenirsem almayı düşünüyorum gitarım cort x11 pedal boss me 50 bunlarla iyi sonuç elde edebilirmiyim bi cevaplarsanız iyi olur teşekkürler

rostocker demiş ki:
şimdi dostum öncelikle tuner düğmesine basarsın,kırmızı ışık yanar ve akord etme işlemi başlar.Sonra Lead yazısının altındaki switch düğmesinin (hani brit combodur,tweed,metal diye seçenekleri seçtiğimiz düğme) yanında tel isimleri vardır (6E,5A,4D... gibi).İşte bu düğme ile akord işlemi yaparız.
ÖR: Düğmeyi 6E yazılı bölüme getiririz ve gitarın kalın mi teline vururuz,bu düğme hangi telin üstünde ise o teli akord ederiz.Gitarın kulakçığı ile teli sıkıştırır gevşetiriz ve anfideki 2 kırmızı ve biri yeşil olmak üzere 3 ısık da yanabilir.İşte yeşil ışık yandığında akord ederiz kalın mi telini.Diğer teller için de aynı işlemi uygularsın.Kalın mi'nin altındaki la teli için 5A,onun altındaki tel için 4D,onun altındaki için sırayla 3G,2B,1E diye devam ederiz.
Umarım anlaşılır bir şekilde yazmışımdır.Akord işleminden sonra tuner tusuna tekrar basılarak işlemden çıkılır anfi çalınır.
Saygılar...

dostum cok saol cok ıyı anladım bırsorum daha olacak sana.simdi bu amfıde equlayzır varya onu bagımsız nasıl kullanıyoruz? yoksa amfıdekı dıstortıon metal stack gibi kısımlarda tonu degıstırebılıyoruzmu?

Ne demek istediğini tam anlayamadım ama anladığım kadarıyla bi şeyler yazayım.
Anfi üzerinde yaptığın equalizer ayarı hem distortion hem clean tonlar falandı anfinin tüm modları için aynı kalır.Yani amfıdeki dıstortıon metal stack gibi kısımlarda equalizerı değiştiremiyorsun.Ama ayrıyetten bir eq pedalı ile equalizerı değiştirebilirsin ama bu da hem anfinin equalizerını kullanma hem de ayrı bir equalizer pedalı ile anfiyi kullanma tonda nasıl bir etki yapar bilemeyeceğim,denemek lazım.

yani o equlayzırı nerde kullanıcam metal stack gibi kısımlarda oynama yapılmıoyorsa tube drive var oradamı sadece kullanılıyor acaba_? bi yardım et kardes.

arkadaşlar studyoda ibanez tbx150h ve beraberinde satılan ibanez ın 4*12" kabinini kullanıyorum.kafayı arada sırada eve taşıdığımda kullanmak için 1*12" kabin almayı düşünüyorum tavsiyeleriniz nelerdir marshall ın var o şekil ürünleri ama biraz pahalıca sizlerin bildiği bir ürün varmı.

cube20x_1.jpg

Bak arkadaşım,anfideki Equalizer bölümü anfinin 2 kanalı için de (Clean ve Lead) aynıdır.Yaptığın EQ ayarları cleande de bulunsan yada lead bölümünde de bulunsan (Lead bölümünde overdrive,distortion,metal,metal stack,tube drive,acoustic farketmez herhangi birinde de çalsan) ayarlar aynı kalır.Yani bu ayarları yukarıdaki saydığım bölümlerden birinde çalarken diğer bölüme geçişte eq ayarları değişsin istiyorsun fakat olmaz.Elinle ayarları değiştireceksin.
Ama ben farklı kanallara geçişte değişik equalizer ayarları istiyorum diyorsan,o zaman sana Boss EQ-20 Advanced Equalizer Pedalı nı önerecem.9 farklı kayıt yapıp kullanabiliyorsun.Yardımcı olabildiysem ne mutlu...

(Arkadaşlar kusura bakmayın resim çok yer kapladıysa,denesem de küçültemedim)

rostocker demiş ki:
cube20x_1.jpg

Bak arkadaşım,anfideki Equalizer bölümü anfinin 2 kanalı için de (Clean ve Lead) aynıdır.Yaptığın EQ ayarları cleande de bulunsan yada lead bölümünde de bulunsan (Lead bölümünde overdrive,distortion,metal,metal stack,tube drive,acoustic farketmez herhangi birinde de çalsan) ayarlar aynı kalır.Yani bu ayarları yukarıdaki saydığım bölümlerden birinde çalarken diğer bölüme geçişte eq ayarları değişsin istiyorsun fakat olmaz.Elinle ayarları değiştireceksin.
Ama ben farklı kanallara geçişte değişik equalizer ayarları istiyorum diyorsan,o zaman sana Boss EQ-20 Advanced Equalizer Pedalı nı önerecem.9 farklı kayıt yapıp kullanabiliyorsun.Yardımcı olabildiysem ne mutlu...

(Arkadaşlar kusura bakmayın resim çok yer kapladıysa,denesem de küçültemedim)

simdi dedigine gore equlayzır(bas mıd trble) ayarlarını degıstıremıyorsam onları nıcın koymuslar?:D anlayamadım ya :S yanı diyelimki ben metal stack kanalında calıcam ordan bası 5 yapsamda 10 yapsamda degısmıyecekmı?gain icinde aynı sey gecerli diyelim gaini artırrdım 5 yaptım metal stackta 5 yapsamda degısmeyekcemı? bunu anlaymadım bence nasıl bılıyormusun:equlayzer(bas mıd trebble)bunlarla kanallarda oynama yapabılmelısın ama tam anlayamadım ya:S

doğru başlık burasımı bilemedim ama yardım edermisiniz amfi alma konusunda biraz sıkıştım evde çalışmak için amfi alacağım eski amfim ibanez tbx15r onu sattım ve şu iki amfi arasında kaldım

vox ad15vt 300 lira
roland cube 30x 350 lira lütfen yardımcı olrsanız memnun kalırım

iyi penalamalr iyi forumlar

chuck11 dostum tabiki değiştirebilirsin equlayzır(bas mıd trble) ayarları.Dediğin doğru.Ben farklı kanal geçişlerinde EQ ayarı sabit kalır dedim,ama elle değiştirirsin tabi onu da dedim zaten.Bazı anfiler vardır her kanalı için eq ayarı vardır,o anfileri göz önüne alarak soruna cevap verdim.Hatırlatayım sorunu
chuck11 demiş ki :
simdi bu amfıde equlayzır varya onu bagımsız nasıl kullanıyoruz? yoksa amfıdekı dıstortıon metal stack gibi kısımlarda tonu degıstırebılıyoruzmu?
Bağımsız dediğin elinle ayarları değiştirebilirsin her ne bölümde çalarsan çal.Amfıdekı dıstortıon metal stack gibi kısımlarda eq ayarını değiştirebiliyorsun.
Saygılar...

Ben öyle anfi uzmanı falan değilim :) bildiğim 3-5 anfi vardır işte,neyse..Bu anfi iyidir memnun kalacağını umuyorum.Marshall'ın Mg serilerinden uzak dur,2.ci el olarak Vs serilerini düşünebilirsin foruma da düşüyorlar.İstersen biraz daha araştırma yap.Ama en iyi seçim senin seçimindir,müzik shopdaki anfileri dene beğendiğini içine sineni al tabiki.

hap demiş ki:
doğru başlık burasımı bilemedim ama yardım edermisiniz amfi alma konusunda biraz sıkıştım evde çalışmak için amfi alacağım eski amfim ibanez tbx15r onu sattım ve şu iki amfi arasında kaldım

vox ad15vt 300 lira

abi almışken en az bi 30 watt al çalışma amfisi olsa bile düşük wattlar alltube hariç pes sesleri iyi vermiyor.iki amfide güzel ama cube denemedim ama vox ad50vt denemiştim tube tonlarına çok yakın ton verdiğini söyleyebilirim.

selamlar.ilk aldığımda memnun olduğum ama artık oldukça sinirimi bozmaya başlayan marshall mg30 amfimdeki sorunlara çözüm arıyorum.sorunum drive kanalında çalarken birden ses gidiyor,bu ses gitmesi en başta kısa süreliydi ama artık amfiyi tekmeleyerek çalıştırmaya kadar geldi:Dşöyleki drive kanalında çalarken tam solonun orta kısmında pat die ses gidiyor en başta gitarmda bi problem var sanmıştım ama başka amfilerle denedğim gitarmda bi sorun olmadğını gördüm.amfiden ses gidiyor amfinin üstüne sertçe bi yumruk atınca ses geri geliyor ama fazla sürmüyor 5 dk snra yine gidiyor:D

bu problem clean kanalındada kendini göstermeye başladı bnde napim die düşünürken amfiyi sökmeye karar verdim ve amfiyi söktüm söker sökmez 400 ytl yi boşa vermişim hissi uyandı bende bna çok boktan bi devre gbi geldi amfinin sistemi..neyse konuya dönim:D

elektonik devrenin üstünde ses sinyallerini algılayan bi çift küçük led var.gitarı amfiye takıp tellere vurma şiddetine göre bu led lerin yanmasıda o kadar artıyor yani gitardan yollanan sinyal amfiye ulaşıyor fakat hoparlöre gitmiyor.bende tüm potansları tek tek kontrol ettim kendimce:Ddrive kanalındaki treble potansının uçlarını bi kabloyla birbirine değdirdim ve oda ne birden ses geldi:Dsorunu bu şekilde halletiğimi düşündüm fakat fazla uzun ömürlü olmadı şu sıralar yine aynı problemi yaşıyorum.sizce potansı değiştirmek sorunu çözermi yoksa daha ciddi bi problemmi vardır?

biraz uzun oldu ama yardımlarınızı bekliyorum

hap demiş ki:

vox ad15vt 300 lira

abi 30x nerde 350 lira hemen alayım..

halilpazarlama demiş ki:
abi mg serisinden uzak durun :D deneyimle sabit 30unuda kullandım 100ünüde hiçbir farkı yok.biraz daha para bulup vs serisi alın.
16 senelik g30rcd kullanıyorum. potanslardaki cızırtı dışında hiçbir problemi yok, eşşek gibi kullanmama rağmen.

mg serisi değil bu amfi gerçi, dizayn olarak ne farklılığı var tam olarak bilemiyorum ama park series diye geçiyor. transistörlü aynı şekilde.

vs30 ve vs230 serisi hibrid değil yani, preampları lambalı değil.
preampı lambalı valvestateler, vs65r, 65 watt modeli ve daha yüksek vs serilerinde.

(aynı şey avt için geçerli mi bilmiyorum)

gene de vs30r/vs230r, mg50dfx.ten daha mi iyidir acaba? ton olarak?

Geri