Amfiler Hakkında herşey (Genel)

nekrofil_andac demiş ki:
tunca şimdi hem çok guzel anlatmışşın amfiyi hemde avt al demişsin :)ben avtleri yarı lambalı olduğu için sıcak bulmuyorum.Belkide zamanında çalıştığımız studyonun amfisinden dir.ordada avt vardı sanırsam ama tonlar berbattı.Zaten bu gidişle 2.el bi jcm2000 alıcam çunku fiyatları abartı değil 2.ellerin.
ibanez tblerde lambalı değil hem bildiğim kadarıyle hiç lambalı değil yani avtler gibi preamp katında lamba yok.

tb lerde tbx lerde lambalı değil ama ara amfi alıcaksan avt al derim kalite akıyo cihazların heryerinden tsl diyosan obaşka mesele ama tsl sesi de öyle çok sert değil bana göre mid scoop bile yapsan parlak kalıyor avt al bağla 2 tane güzelinden dist. pedalı keyfine bak.

tuncaaa demiş ki:
tb lerde tbx lerde lambalı değil ama ara amfi alıcaksan avt al derim kalite akıyo cihazların heryerinden tsl diyosan obaşka mesele ama tsl sesi de öyle çok sert değil bana göre mid scoop bile yapsan parlak kalıyor avt al bağla 2 tane güzelinden dist. pedalı keyfine bak.

abi sert omazmı yav jcm serisi sert müzik için biçilmiş kaftandır bana göre modern high gain soundundan çok ingiliz soundu vardır ama çoğu metal grubunun kullandığı amfidir.tek negatif yönü pahalı olması bence :D

arkadaşlar amerıkadan amfi alıcam marshall jcm 2000 dsl 401 , jcm 800, tsl bu amfıler arasında kararsız kaldım ,sizce hangisini almalıyım?? ben dsl 401 düsünüyorum su anda ama daha once hiç kullanmadım ,bu amfileri kullanan varsa ton,lamba vb konular hakkında bilgi verebilirmi,karşilastırma yapabilirmi??

birde amerikadan gelen amfilerde woltaj sıkıntısı oluyo ,o nasıl halledilebilir?elektirikcıden cevırıcı yaptırabılecegım onerıldı ama cok agır olurmu?sonucta alıcagım amfı en az 25-30 kılo olucak bırde onu taşımak zorunda kalmıyım ve cevırı ılerde amfıye sorun yaratırmı,dıp gurultusu yaparmı?

caglarlp demiş ki:
arkadaşlar amerıkadan amfi alıcam marshall jcm 2000 dsl 401 , jcm 800, tsl bu amfıler arasında kararsız kaldım ,sizce hangisini almalıyım?? ben dsl 401 düsünüyorum su anda ama daha once hiç kullanmadım ,bu amfileri kullanan varsa ton,lamba vb konular hakkında bilgi verebilirmi,karşilastırma yapabilirmi??

birde amerikadan gelen amfilerde woltaj sıkıntısı oluyo ,o nasıl halledilebilir?elektirikcıden cevırıcı yaptırabılecegım onerıldı ama cok agır olurmu?sonucta alıcagım amfı en az 25-30 kılo olucak bırde onu taşımak zorunda kalmıyım ve cevırı ılerde amfıye sorun yaratırmı,dıp gurultusu yaparmı?
combo mu alacaksın head mi ?

caglaralp: elektrikçiden yaptıracağın çevirici trafolu falan birşey olacağından hiç hafif birşey değil söyleyeyim. ki gerekli headroom için yüksek wattlı birşey yaptırman lazım. kabaca en az 3 kilo falan olur diye tahmin ediyorum. kaliteli & topraklı bir çevirici olursa dip gürültüsü problemin olmaz. en azından çeviriciden olmaz, birçok faktörü var dip sesin.

bir de buraya uçakla getirirken bagaj limiti cezasından, amfinin hasar görme ihtimaline birçok sorun yaşayacağını söyleyeyim.

ghostknight demiş ki:
caglaralp: elektrikçiden yaptıracağın çevirici trafolu falan birşey olacağından hiç hafif birşey değil söyleyeyim. ki gerekli headroom için yüksek wattlı birşey yaptırman lazım. kabaca en az 3 kilo falan olur diye tahmin ediyorum. kaliteli & topraklı bir çevirici olursa dip gürültüsü problemin olmaz. en azından çeviriciden olmaz, birçok faktörü var dip sesin.

bir de buraya uçakla getirirken bagaj limiti cezasından, amfinin hasar görme ihtimaline birçok sorun yaşayacağını söyleyeyim.

İstanbul için Selanik pasajı en üst kat, Koçyiğit Elektrik diyorum.

B ;)

Ibanez TBX150R ne yapımı? Marka japon biliyoruz ama hangi ülkede yapılıyor? Temiz bir marshall vs bulamazsam 1ay içinde, mg100 ü satıp almayı düşünüyorum İbanez de marshall mg de tube değil ama mg'den iyidir "herhalde" ibanez? Herhalde diyorum denemedim çünkü. Mid olayı da (mt-2 deki gibi) hoşuma gitti Çok önemli bir "+" bence Yorumlarınız nedir Ibanez TBX150R ile ilgili? (alltube amfilerle kıyaslamayın lütfen, dengi amfiler baz alınırsa sevinirim:) )

Arkadaşlar belki biraz sorum garip gelicek ama Orange Tiny Terror Kafa Amfisi almayı düşünüyorum.Bu kafa amfisi 15Watt bide 7watt switchli. Benim sorcağım şeyse ben buna 100 watt kabin alıcam mesala veya da 50 watt kabin alıcam bu iki kabin arasında ses miktarı aynımı kalır?Yani 100 wattdan doğal olarak daha mı fazla ses alırım?Garip ama cahilliğime verin işte anlayamadım tam olarak olayı.Bir de şöyle bir resim veriyim bunuda anlamadım hiç..

663107_800.jpg

Yani ne demek istiyor buna en fazla 16 watt kabin takabilirsin mi demek istiyor?

Off..Hoca lisede fizik almadın mı diye sormak istiyorum.

16 OHM luk kabin takıcan demek o.

50 wattla 100 watlık kabin arasında çok fazla volüm farkı olmaz gibime geliyor.50wattlık daha erken break-up olur. Headroom'u fazla olmaz. Çok net sesler, net bass almak istiyorsan yüksek watt seç derim. Tabi 50 wattlık speaker'la 100lüğün ton karakteride farklı olacaktır sadece watta göre konuşmamak lazım.

Kabinin gücünün ses yüksekliği ile alakası yok.Hoparlörlerin duyarlılığı ses yüksekliğilini belirler.Örnek olarak.97db duyarlılığa sahip Greenback ve 100db duyarlılığa sahip G12H aynı amfide sırası ile kullanırsak amfinin G12H ile 2 katı daha gürültülü olduğunu zannederiz. 3db 50 ile 100w amfi arasında ses farkıdır ayrıca.Orange Tiny Teror 7 watt modunda dahi davulu basçıyı susturacak kadar ses üretiyor 4x12 kabin ile.Rakamlar kafanızı karıştırmasın.Sesi iki katına çıkarmak için gücü 10 katına çıkarmak gerek.20 watt üstü lambalı amfi ev kullanıcısı için gereksiz, hatta barda bile...

Ama elmaslı elmaslı lambalı olsa (hani birileri birilerini gaza getirtmeye çalışıyor ya! :twisted: ), duyarlılığı değişir mi, hatta kabinin gücü değil, ama duyarlılık hissiyatı, gönül telimizi titretmesin de ciddi kazanımlar olur mu? Yoksa güç ile duyarlılık arasında bir ödünleşim mi vardır sayın Deliturko?

B

Geri