Amfiler Hakkında herşey (Genel)

Amfinin transistörlü olmasında tereddüt edecek birşey olduğunu zannetmiyorum şahsen.Alacağın lambalı amfi 50 watt ve üzeri olduğu takdirde kullanım alanının dışına çıkmış olacaksın.( ki 20 30 watt civarı lambalı amfiler bile inanılmaz volüm üretir) Ev ortamında lambalı amfiyle Attenuator kullanmadığın sürece, o istenen randımana ulaşman zor olur gibime geliyor.

Selamlar.Amfimle ilgili bir problem var umarım doğru yere doğru şekilde açıyorum başlığı.

Laney lc-50 II tam lambalı amfim var.Son dönemde lambalarının ömrü tükenmeye başlamıştı.JJ marka pre ve power lambalar aldım.Taktım ama amfiden hiçbir şekilde ses gelmiyor artık.Eski lambaları takıp yeniden denedim yine ses gelmiyor.Kafayı yiyeceğim sanırım :evil: Sebebi ne olabilir acaba?

niflheim demiş ki:
Selamlar.Amfimle ilgili bir problem var umarım doğru yere doğru şekilde açıyorum başlığı.

Laney lc-50 II tam lambalı amfim var.Son dönemde lambalarının ömrü tükenmeye başlamıştı.JJ marka pre ve power lambalar aldım.Taktım ama amfiden hiçbir şekilde ses gelmiyor artık.Eski lambaları takıp yeniden denedim yine ses gelmiyor.Kafayı yiyeceğim sanırım :evil: Sebebi ne olabilir acaba?

Lambaları takarken herhangi bir zorluk yaşadın mı? Lambaların girdiği soketlere zarar vermiş olabilirsin, ya da lambaları ilk deneyişinde düzgün takamadığın için , amfiyi açtığında sigortası fln yanmış olabilir (biraz sıkış bi yorum oldu bu ama :mrgreen: ) bence bir elektronikçiye göstermen lazım amfiyi.. :)

Maniac_Guitarist demiş ki:
Arkadaşlar Marshall AVT50XT amfi almayı düşünüyorum görüşlerinizi alabilirmiyim...

Nerde kullanacaksın amfiyi? Bir de bütçen ne kadar..

Eğer 2. el alacaksan her zaman mantıklı yaklaşım, amfi için harcayabileceğin maksimum parayı belirleyip o aralıktaki en uygun amfiyi seçmeye çalışmaktır :)

İbanez tbx15r - Marshall mg15cd sizce hangisi arkadaşlar? evde kullanmak için bu ikisi arasında takıldım ikisinide kullandım aslında ama tam karar veremedim sert ton ve özellik olrak hangisi sizce?

Marshall ın Clean tonları özellikle iyidir.
Ama ibanez de distorsion acısından bakarsan olaya daha sert tonlar alabilirsin. Marshall ın distorsion ları genelde tatmin edici olmaz ama efekt aleti kullanacaksan ve ona baglı kalacaksan marshall derim

Arkadaşlar her işten az çok anlıyorum fakat bu poweramp olayı sinir sistemimle oynamakta:D bir arakadaşım bana geçen gün kendi prosesorunun yanına kabin aldığını ve poweramp olarak rocktron velocity 100 aldığını söyledi ama kullandığı kabin marshall 1960 kabin 300 watt gücüne sahipken rocktron velocityde:"Input impedance: 10Kohms
Maximum input: +20dBu
Maximum gain: 26dB
Dynamic range: over 100dB
Frequency response: ±1dB, 20Hz - 20KHz
Output power: 55 watts @ 4 ohms, 40 watts @ 8ohms, 28 watts @ 16 ohms
Power consumption: 402 watts, 3.5A @ 115VAC CE approved" böyle birşey yazılı peki bu alet nasıl oluyorda kabine sesi rahat veriyor yani kabin tam gücünü kullanıyormu bu olayı bana biri anlatırsa sevinirim.

plaROCK demiş ki:
Arkadaşlar her işten az çok anlıyorum fakat bu poweramp olayı sinir sistemimle oynamakta:D bir arakadaşım bana geçen gün kendi prosesorunun yanına kabin aldığını ve poweramp olarak rocktron velocity 100 aldığını söyledi ama kullandığı kabin marshall 1960 kabin 300 watt gücüne sahipken rocktron velocityde:"Input impedance: 10Kohms
Power consumption: 402 watts, 3.5A @ 115VAC CE approved" böyle birşey yazılı peki bu alet nasıl oluyorda kabine sesi rahat veriyor yani kabin tam gücünü kullanıyormu bu olayı bana biri anlatırsa sevinirim.
:roll:

plaROCK demiş ki:

Bu konuyu ben de cok bilmiyorum ama genel olarak elindeki amfinin (yada power amp'in) cikisinin kabin gucunden kucuk olmasini saglaman gerekir. 1960'larda 4 tane 75 watt'lik G12T-75 var. Power amp ise sadece 55 watt cikis sagliyor, bu durumda kabin acisindan bir sorun yok (amfinin cikisi daha fazla olsaydi sesi sonuna kadar acarsan speaker yakma durumu ortaya cikabilirdi).
55 watt da zaten bir konser ortami icin yeterli (hatta cok) oldugundan bir sorun oldugunu sanmiyorum. Sonuc olarak arkadasinin elinde 55 watt'lik bir amfi ve 300watt'lik kabin olmus. Ayni tur kabine 5-15 watt'lik amfi (orange TT, Vox AC15, vs) baglayanlar ve barda konsere cikanlar bile gordum.

arkadaşlar bileniniz varsa bir sorum olacaktı. Elimde Marshall AVT150 amfi var. Ama korgoyla taşındıktan sonra amfide bir problem gördüm. Amfinin basları tamamen kaybolmuş gibi, sesler sanki bir cep telefonunun hoperlöründen geliyor gibi geliyor, ve 4 kanalın hepsinde de aynı şekilde... Sizce sorun ne olabilir? bu konuda yardımcı olursanız çok bahtiyar olacağım :)

behringer gx212 kullanıyorum.arkasında bissürü giriş var.biri kayıtlarda filan kullanılır diyodu.nasıl kullanılıyor?line in girişi ne işe yarıyo.yardımcı olursanız sevinirim

boston ga 60

arkadaşlar daha önce marshall mg 100 dfx kullanıyordum. maddi sıkıntıdan dolayı satmak zorunda kaldım ...kullanuışlı baya iyidi..şimdi ise boston ga 60 wat.var bilmem kullanan varmı aranızda daha önce kullanmadım kullanan arkadaşların yorumları neler.t.ş.k

psikotik demiş ki:
arkadaşlar bileniniz varsa bir sorum olacaktı. Elimde Marshall AVT150 amfi var. Ama korgoyla taşındıktan sonra amfide bir problem gördüm. Amfinin basları tamamen kaybolmuş gibi, sesler sanki bir cep telefonunun hoperlöründen geliyor gibi geliyor, ve 4 kanalın hepsinde de aynı şekilde... Sizce sorun ne olabilir? bu konuda yardımcı olursanız çok bahtiyar olacağım :)

preamp lambası gümlemiş olabilir.ayrıca herhangi bir yerde temazsızlık olabilir.preamptan kabine kadar giden kabloları tek tek kontrol etmeni öneririm.ayrıca preamptaki eq kanalıda devre dışı kalmış olabilir.ses yüksek seviyede çıkmıyorsa poweramp katını kontrol et.

Herkese merhaba.Marshall vs102r amfi aldım ancak reverbü bozuk.Reverbü actığımda sadece gürültü eklenmekte amfiye.Burdan cıkartdığım sonuç ise amfide bir sorun olmadığı ancak reverb tankının bozuk olabilceği.Sizce sorun ne olabilir ve sorunu cözebilmek için ne yapabilirim?Eğer reverb tankı bozuksa ben değiştirebilirmiyim?Yoksa hiç uğrasmayıp bir reverb pedalı mı alıyım(ancak reverb pedalları gercekten cok pahalı)???

Merhaba arkadaşlar bir kaç gün önce forumdan 2. el bir AVT20X aldım. Yalnız bir problemim var. Amfiyi açtığımda pat diye bir ses çıkıyor. Ve volume artırdıkça inanılmaz bir cızırtı geliyor. Ses seviyesi 1-2 deyken çok fazla değil ama sonuna getirdiğimde aynen radyolardan gelen cızırtı gibi bir ses geliyor. Alet 2006 yapımı, 3 senede lambası ölmüş olamaz değil mi? Sorun lambadan mı kaynaklanıyor yoksa topraklamadan mı ?

Lamba ömrü amfinin 3 yaşında olması ile değil de kullanıma bağlı olarak bitmiş olabilir. Pre-Amp lambaları 2 ila 3 bin saat kadar -kullanıma bağlı- ömürleri olduğunu biliyorum. Ömürleri konusunda amfiyi aldığınız kişiye ne şartlarda ve ne kadar kullandığını sorarak fikir sahibi olabilirsiniz

Sorun ise daha ziyade (anlattığınız kadarı ile) pot gibi geldi bana. Amfiyi açtığınızda gelen pat diye ses bir çok sıfır amfide de vardır, onun bir sorun teşkil ettiğini sanmıyorum.

Sorun cızırtı şeklinde mi yoksa dip gürültü şeklinde mi? Çünkü manyetikler de gürültü yapabilmekteler.

Geri