Amfiler Hakkında herşey (Genel)

merhabalar.Aklımda bir kaç amfi var.Bunlardan bir tanesini almayı düşünüyorum.80 ler thrash çalıyorum.
1-)Vox Ad30vt-xl
2-)Laney lv200(tf200)
3-)Marshall AVT 50
Ve bunlardan başka önerebileceğiniz amfiler varmı özellikle küçük ama kaliteli AllTube amfiler konusunda yardım ederseniz çok memnun olurum

arkadaşlar selamlar,

bir süredir isveçteyim, yakında döneceğim ve yanımda bir adet Blackstar ht-5 combo tüplü amplifikatör getirmeyi planlıyorum.

http://www.blackstaramps.co.uk/products/ht-5/ht-5.html
http://www.youtube.com/watch?v=ou4KTcdsuJc
http://www.musicstore.com/en_EN/EUR...ar-HT-5-Combo-5-Watt-1x10-/art-GIT0014184-000

benim sorum daha çok kargo ve taşımacılık üzerine ama amfi hakkındaki görüşlerinizi de belirtin.

Uçakta bu amfiyi nasıl taşıyabilirim? Hem boyut, hem de ağırlık olarak Pegasus'un kabin bagajı sınırlarının biraz üzerinde. Bagaja versem aklım kalır. Koltuk altına sığar mı? Daha önce uçakta bu büyüklükte hassas bişey taşıdınız mı? Aklınıza bir çözüm yolu geliyor mu?

Ashton Bluetongue 50 Nasil bir amfidir ? 2. elde bulmak mumkun mudur ? Schecter C1 Lady Luck ile kullanilacak ve prosesor veya pedal ilk etapta pek dusunmuyorum. Elimde de hali hazirda ingiliz yapimi hybrid Marshall VS 40 var. ELimdekini All Tube bir amfi ile degistirmeye deger mi ev ortami icin ?

Arkadaşlar size bi sorum olacak, elimde 30W hoparlörlü amfi sistemi var (klasik gitar+mic bağlı), amacım direk amfideki sesi, hoparlörden çıkmadan kayıt almak ve pc ye ses dosyası olarak atabilmek, böyle bir imkanımız varmı? amfinin arkasında 3 adet çıkış war, fakat çıkış isimleri out falan degil. Ben pek anlamıyorum. çıkışlar uzun gitar jak'ı gibi. isimleri: 1. send 2. return 3.ch lı bişi yazıyor. Direk çıkışlara baglanıp kayıt yapabilen bir cihaz veya çıkışı dogrudan bilgisayara baglayıp kayıt yapabilme gibi seçeneğim varmı? pahalı cihazlar tercih edemiycem, ucuz yollu bu işi halledebilmem gerekiyor, şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar , elimde usa deluxe fender strat var.Genelde rolling stones, guns's roses tonlarında çalıyorum.Sert müzikle pek uğraşmıyorum.Amfi hem evde hem de ufak çaplı sahnede kullanılabilecek birşey olsun istiyorum.30 watt amfiler uygundur.500-600 tl kadar bütçem var.Aklımda olan amfileri yazıyorum.
1-Vox Ad30
2-Tech21 Tm30
3-Line 6 Spider III 30
4-Laney Lx35d
5-Roland cube 30x
Sizin de bana tavsiye edebileceğiniz amfiler varsa yazarsanız sevinirim.

Arkadaşlar daha önce "marshall g30r cd" Kullanan varmı Yorumlarınız nedir. Ben daha önce hiç kullanmadım denemedim ve amfi hakkında hiç bir fikrim yok. Siz ne diyorsunuz bu amfi için

Aklıma takılan ufak bir soru: amfilerdeki empedans değerleri neyi etkiler. ornek vermek gerekirse marshall avt 100 lerde empedans 8 Ohm olarak gorunmekte, avt 150 de ise 4 Ohm. Empedans amfinin gücünü yani watt degerini etkileyen bir faktörmüdür yoksa tamamen alakasız bişeymidir.

Merhaba arkadaşlar,ufak bir sorum olucak size.
Ben bir yerde rack tarzında bir ampli setupı gördüm bu konu hakkında o kadar bilgisizim ki nasıl tanımlarım nasıl hitap ederim bu amfiye ondan bile emin değilim.Rack diye geçiyor sanırım benim dediklerim ve effect loops preamp power amp filter tarzında çeşitleri varmış,şimdi benim sorum şu,rack sisteminde bir amfi oluşturmaya çalıştığımızda hangi racklara sahip olmamız lazım ve nasıl bağlamak lazım bunları sırası ne olmalı?Bir alltube amp'ı göz önüne aldığımda içinde power ve preamp tube'leri mevcut üzerinde muhtemelen effect loops mevcuttur vs vs.Bu şekilde düşündüğümüzde rack sistemili amfi oluşumu için hepsi rack tarzında olmak üzere power amp,preamp,ve bir adet kabin lazım diye düşündüm doğrumudur?Yanlışsada bir Allah'ın kulu anlatabilirmi pratikçe bu olay nasıl yapılır nasıl kurulur :) Olmazsa olmazları nedir? Ayrıyetten bu kendi kombinasyonumuz olan amfiler kaç watt tır ,watt gücü tamamen bizemi bağlıdır.Kusura bakmayın uzun oldu size bilgisizliğimi ve sorularımı anlatmaya çalıştım. teşekkürler.

halilfiratkurter demiş ki:
Merhaba arkadaşlar,ufak bir sorum olucak size.
Ben bir yerde rack tarzında bir ampli setupı gördüm bu konu hakkında o kadar bilgisizim ki nasıl tanımlarım nasıl hitap ederim bu amfiye ondan bile emin değilim.Rack diye geçiyor sanırım benim dediklerim ve effect loops preamp power amp filter tarzında çeşitleri varmış,şimdi benim sorum şu,rack sisteminde bir amfi oluşturmaya çalıştığımızda hangi racklara sahip olmamız lazım ve nasıl bağlamak lazım bunları sırası ne olmalı?Bir alltube amp'ı göz önüne aldığımda içinde power ve preamp tube'leri mevcut üzerinde muhtemelen effect loops mevcuttur vs vs.Bu şekilde düşündüğümüzde rack sistemili amfi oluşumu için hepsi rack tarzında olmak üzere power amp,preamp,ve bir adet kabin lazım diye düşündüm doğrumudur?Yanlışsada bir Allah'ın kulu anlatabilirmi pratikçe bu olay nasıl yapılır nasıl kurulur :) Olmazsa olmazları nedir? Ayrıyetten bu kendi kombinasyonumuz olan amfiler kaç watt tır ,watt gücü tamamen bizemi bağlıdır.Kusura bakmayın uzun oldu size bilgisizliğimi ve sorularımı anlatmaya çalıştım. teşekkürler.

Doğru anlamışsın sen zaten herşeyi. :) Aynen dediğin gibi oluyor. Esas iki parça preamp ve power amp. Kaç watt olacağı ise rack'inde kaç wattlık bir power amp kullandığına bağlı. İsteğine göre de efekt vs. rack'i koyuyorsun. Tuner'ından harmonizer'ına kadar herşeyin rack'i var. Olmazsa olmazı ise midi controller olaylarına girmek.

Midi controller demek?Biraz araştırayım onuda :) Cevap için teşekkürler dostum fakat ben bu rack amfiyi gördüğümde rack kabinin altında vox'un bir amfisi vardı,combo,bunu acaba sadece speaker için mi kullanıyordu?Yani sanırım kendisinde poweramp rack'ı yoktu o yüzden amfinin powerampından yararlanıyordu..bak şimdi çözer gibi oldum :) Forumda midi rack filter vs rackların işlevlerini anlatan bir topic varsa bana link yollarmısın bulamadımda ben senide yormayayım daha fazla :) mesela serdar özto ve metin turkcan soundlarında bir olay var yani pedalla olucak birşey değil,filter dedi arkadaşın biri ama nettende baktım filter rack garip uzay gemisi gibi ses çıkartıyor :D Neyse sağol dostum.Şişirdik başını

halilfiratkurter demiş ki:
Midi controller demek?Biraz araştırayım onuda :) Cevap için teşekkürler dostum fakat ben bu rack amfiyi gördüğümde rack kabinin altında vox'un bir amfisi vardı,combo,bunu acaba sadece speaker için mi kullanıyordu?Yani sanırım kendisinde poweramp rack'ı yoktu o yüzden amfinin powerampından yararlanıyordu..bak şimdi çözer gibi oldum :) Forumda midi rack filter vs rackların işlevlerini anlatan bir topic varsa bana link yollarmısın bulamadımda ben senide yormayayım daha fazla :) mesela serdar özto ve metin turkcan soundlarında bir olay var yani pedalla olucak birşey değil,filter dedi arkadaşın biri ama nettende baktım filter rack garip uzay gemisi gibi ses çıkartıyor :D Neyse sağol dostum.Şişirdik başını

Rack'in içine head koyanlar da var. İstediğin herşeyi koyabilirsin. İstersen power amp koymazsın, elinde bulunan kombo bir amfinin power amp'inden ve kabininden faydalanırsın. İstersen preamp de koymazsın, sadece efekt rack'i oluşturursun, preamp ve poweramp için amfinden faydalanırsın. Çok paran varsa istersen üç tane power amp veya kafa koyarsın, biri master biri slave öbürü ise yedek olur. Ne yapacağına, ne istediğine bağlı. Bunun bir sınırı yok.

Buyur sana kocaman bir rack
http://i92.photobucket.com/albums/l4/Octavarius/rack_2002-1.jpg

Midi controller şöyle birşey;
http://www.voodoolab.com/gcontrolpro.htm

Controller vasıtası ile MIDI bağlantısı bulunan bütün modüllerini veya amfini kontrol edebiliyorsun, efekt parametreleri, kanal değişimleri vesaire gibi.

Şu da çok kullanılan bir alet; mesela bu hem rackmount bir efekt prosesörü, hem de bir midi controller. Ayrıca analog footswitch işlevi de görüyor.
http://www.tcelectronic.com/g-system.asp
Rack kullanıyorsan prosesörün iç modülünü pedalların olduğu kısımdan ayırıp rack'ine yerleştiriyorsun. Pedalboard yerde duruyor, işlemci kısmı ise rack'inde.
http://www.ikebe-gakki.com/web-ikebe/tc-g-system/img/8G-System_Seperate.jpg

Rack kullanıyor olmak tek başına soundunu inanılmaz yapmaz. Bildiğim kadarıyla metin türkcan zaten rack kullanmıyor, TSL100 kullanıyor. Ekipmanı ile ilgili bir konunun zaten bu forumda bulunuyor olması lazım.

Filter modülü diye birşeyi de ilk defa duyuyorum.

Teşekkürler,filter dediğimde line 6 filter pro mesela (mor pembe gibi)gördüğüm sistemde bu vardı,arkadaşta filtre var deyince ,bende bunun olduğuna kanaat getirdim youtubetan falan izledim ama dediğim gibi uzay yolu filmindeki sesler gibi efekt veriyor sadece anlamadım :D Neyse dostum sağol şuanlık yetecek bilgiyi topladım rack sistemi konusunda,şimdi senin ve diğer arkadaşların sansamp PSA-1 (preamp)rackmounth hakkındaki görüşlerini öğrenmek istiyorum,videodan gördüğüme ve dinlediğime göre oldukça güzel bir alet ayrıca programlanabilirBirde Samson Servo 120A Power Amplifier ne derecede yeterli bir amp'dirsoundu nasıldır,kısacası power olarak samson mu kullanmak daha mantıklı yoksa marshall dsl401 alıp onumu kullanmak daha mantıklı ve güzel bir sound verir?Bu sorunun can alıcı önemi var arkadaşım benim için...alternatif rock,pop rock tarzı çalıyorum.Bunu kullananlar varsa düşüncelerini alalım :)

Eveet bomba bir inceleme yaptım :)
Ashton blue tongue 50

Aletten biraz bahsedeyim.
Master vol vardı sanırım.50 watt fakat bayağı kuvvetli.

1200 lira nakitte.Ashton gayet güzel iş cıkarmış fakat 1200 liraya göre.:D

American Stratla denedim.Clean tonları marshall jtm head ler kadar olmasa da yaklaşıyor.
Basslı bir tonu var,sanırım blues junior daki clean e benziyor daha cok.

3 kanal.Clean-clean crunch-crunch(ya da overdrivedı,kesinlikle dist. yok)
Alet aşırı ötüyor!Gain 6dayken switch 1 deyken dip gürültüsü gitarın sesini geciyordu.
Sustainli cok sert olmayan sololar atabilirsiniz.
Knockin' on Heaven's door daki solo tonlarını bire bir aldım diyeyim.
Alınır mı alınmazmı bana sorulursa 2. el twin reverb bunu havada karada döver.
Marshallında jtm 30 u en basitinden daha mantıklı.
Peavey classicle karşılaştıramayacağım,denemedim.Blues junior da denemedim ama videolarından biraz fikir sahibiyim.
Son olarak RHCP snow şarkısının rifflerini güzel yakaladım.

Arkadaşlar bir sorunum var amfimle ilgili. Vox AD30VT-XL marka model. Şöyle ki dün akşam program sırasında çalarken amfiyi baya yüksek sesde çaldım, yaklaşık 10/9 kapasitede. Özellikle kalın tellerde çalarken çatır çutur sesler geldi sürekli. Bunun nedeni ne olabilir bilen var mı acaba?

Teşekkürler şimdiden...

Geri