Amfiler Hakkında herşey (Genel)

arkadaşlar Roland Cube 80X amfi almayı düşünüorum.. procesör olarak gt 10 a sahibim.. roland amfi almamın en büyük nedenide boss ile rolandın yıllar önce yapmış olduğu bi nevi evlilik bu nedenle roland amfi daha iyi bi verim sağlıycakmış gibi düşünüyorum. gt 10 kullanıorum bazı tonlarım vazgeçilmez olduğu için rolanddan clean kanaldan ton almayı planlıorum. ama tabikide amfinin kendi tonlarını drivelarınıda göz ardı edemem onlarıda kullanıcam cepte yani.. yorumlarınız neler sizce yanlış şeyler mi yapıorum ? acaba gt 10 u satıp control pedal mı alsam öylemi kullansam amfiyi ? sizce ne yapmalıyım ? genelde metal çalıorum ama piyasada yapıoruz fazlaca ... bu amifiyi clean distortion nasıl kontrol edebilirim ?..

selam arkadaşlar çok sert tonlar yakalamak istiyorum metal muff pedalım var sizce lambalı amfiye fazla para ödemem gerekmi 500-1000 tl arası bütçem var ikinci el bişeyler bakıyorum ne önerirsiniz death metal çalıyorum yani sert distortion tonları önemli benim için.tabi gitarın pedalla olan uyumuda.

Eser13 ingiliz malı derken üretim yeri değilde british sound amplilerden bahsediyorsun değil mi?

En başta amerikan malı olsada mesa lonestar daha yeni aldım bende ,ister amerikan californian soundu ister british soundu istediğine yakalaşma olasılıgın var bana gore tam bir brit soundu taşıyor.Zaten vox ampllilerinden devşirme.

Mesa stiletto gene aynı jenarasyon mesanın marshalı diyayim sana yanı mesa gibi mesa değil marshall gibi mesa ama çok tatlı özellikle stiletto ve lonestar hafif kırık temiz kanalda rakipsiz.

Bunun haricinde voxlara bakabilirsin ama ben sevmiyorum aynı tat hep( kişisel)
Alabilirsen yada bulabilirsen dave friedman yanlış hatırlamıyorsam, 'Marsha amp' super lead modeli yurt dışında denedim ağlarsın gözünde damlalar dolar ama pahalı alet.

:(

Onun dışında forumdan Cihan düşmezin evinde modifiyeli bir peavey valveking denedim dibim düştü sipariş ettik yakında oda gelicek cihan düşmez(mastercihan) ile görüşüp fikrini al bence
çok uygun fiyatı ve inanılmaz bir soundu var aletin modlu halinde headroom çok yüksek.

Hani hepsini beğenmessen bul bir marshall superlead al:d

Daha da ampli işlerinde gözün olmaz .

arkadaşlar roland cube 80 x amfi alıcaktım ama kafamı kurcalayan bişi var .... analog pedal kullanıorum aynı zmnda tech 21 sansamp tri ac 'em var. roland amfi almama gerek var mı tech 21 ac beni idare eder mi sizce ?

hartke kickback 15 bass amfisi aldım yaklaşık 9 ay önce.. ve aldığımdan bu yana 4-5 kere bar sahnesinde kullandım ve bir kerede konser sahnesinde kullandım.. sorunum şu ses yarıdan çok açıldığında çalarken tuşemi biraz artırdığımda hoparlör sanki patlakmış gibi bir ses geliyor. bu sorun sadece barlarda çalarken oldu, konserde çaldığımda ses neredeyse sonuna kadar açıktı ve hiç sorun çıkarmadı çokda güzel tonum vardı.. iki tane değişik gitarla denedim ikisindede aynı sorun ortaya çıktı.. ben çaldığım yerlerde elektrik sisteminin yetersizliğine bağladım olayı, ama dün yılbaşı extram vardı ve yarı sestede yapınca artık iyice kıllanmaya başladım bende.. sizce sorun ne olabilir. hala garantisi var garantiye yollayıp aylarca amfisizmi kalayım =)

Arkadaşlar Randall RX120 DHS nasıl sizce? Daha çok Heavy/Trash Metal çalmak istiyorum o karakteristikte bir amfimidir acaba? Bu fiyatlarda alternatif olarak başka bir amfi varmıdır(tabi dediğim gibi Heavy/Trash Metal için) Gitarımda EMG-HZ manyetik takılı

metalmilita34 demiş ki:
arkadaşlar roland cube 80 x amfi alıcaktım ama kafamı kurcalayan bişi var .... analog pedal kullanıorum aynı zmnda tech 21 sansamp tri ac 'em var. roland amfi almama gerek var mı tech 21 ac beni idare eder mi sizce ?

Roland almaya hiç gerek yok hem zaten similasyonlu ampliye analog takmak kadar saçma bişi yok.Tech 21 ler çok başarılı drive karakteri için çwşitlilik sağlar sana roland yerine ufak tublu bişiler düşün. VHT,valve junıor tarzı.

aykutemre demiş ki:
hartke kickback 15 bass amfisi aldım yaklaşık 9 ay önce.. ve aldığımdan bu yana 4-5 kere bar sahnesinde kullandım ve bir kerede konser sahnesinde kullandım.. sorunum şu ses yarıdan çok açıldığında çalarken tuşemi biraz artırdığımda hoparlör sanki patlakmış gibi bir ses geliyor. bu sorun sadece barlarda çalarken oldu, konserde çaldığımda ses neredeyse sonuna kadar açıktı ve hiç sorun çıkarmadı çokda güzel tonum vardı.. iki tane değişik gitarla denedim ikisindede aynı sorun ortaya çıktı.. ben çaldığım yerlerde elektrik sisteminin yetersizliğine bağladım olayı, ama dün yılbaşı extram vardı ve yarı sestede yapınca artık iyice kıllanmaya başladım bende.. sizce sorun ne olabilir. hala garantisi var garantiye yollayıp aylarca amfisizmi kalayım =)

Büyük ihtimal ampli hoparlörünün körüğü açılmış yada yırtılmış.Kolay iş araba ses sistemi ile uğraşanlarda rahat bulursun değiştirirler 50 lıraya patlar ama işçiliği düzgün birine yaptır.

Bir de kontrol et çalarken ,hoparlorun on yuzunu o sesin kaynagına git dinleyerek. işallah başka sorun yoktur.

okhay demiş ki:
aykutemre demiş ki:

Büyük ihtimal ampli hoparlörünün körüğü açılmış yada yırtılmış.Kolay iş araba ses sistemi ile uğraşanlarda rahat bulursun değiştirirler 50 lıraya patlar ama işçiliği düzgün birine yaptır.

Bir de kontrol et çalarken ,hoparlorun on yuzunu o sesin kaynagına git dinleyerek. işallah başka sorun yoktur.

patlamıştır diyosun yani, ama son iki programdır cızlama yok :\

lambalı amfi+ kabin ,
şimdi bazı düşük watt kombo amfiler var. 2-15 watt arası. bunların bir de kabin çıkışları var. burda 8-16 ohm seçenekleri var. bunlar tam olarka ne oluyor. diyelim 5 watt kombo amfiyi 2*12 kabine bağlasak amfinin gücü de veya ses şiddeti de artmış olur mu ? sanırım kabinlerde ses kontrolu veya eq devreleri gibi bir seçenek bulunmuyıor. kabin ;kabaca söylersek , sadece hoparlor ve buna güç sağlayan elektirik trafosundan oluşan bir düzenek midir ?

ornapsen demiş ki:
lambalı amfi+ kabin ,
şimdi bazı düşük watt kombo amfiler var. 2-15 watt arası. bunların bir de kabin çıkışları var. burda 8-16 ohm seçenekleri var. bunlar tam olarka ne oluyor. diyelim 5 watt kombo amfiyi 2*12 kabine bağlasak amfinin gücü de veya ses şiddeti de artmış olur mu ? sanırım kabinlerde ses kontrolu veya eq devreleri gibi bir seçenek bulunmuyıor. kabin ;kabaca söylersek , sadece hoparlor ve buna güç sağlayan elektirik trafosundan oluşan bir düzenek midir ?

Ohm olayini benden iyi bilen elektrikten anlayanlar vardir forumda, ben bildigim kadariyla yazayim yine de:

1 - Amfiden ve kabinden optimum performansi alman icin amfi cikisi ile kabin girisi Ohm'larinin ayni olmasi gerekiyor. Eger cok zorda kalirsan bir ust degere takabiliyorsun, ama o da pek tavsiye edilen bir durum degil. Yani 8 Ohm'luk cikisa 16Ohm'luk kabin takabilirsin, ama tersi dogru degil. (Hmmm, ters mi yazdim ki, bi bakayim buna :) )

2 - 5 watt amfiyi 2x12'ye bagladiginda alacagin ses cok artmaz, ama kulagin algiladigi ses artar, yani daha dolgun, doyurucu bir ses alirsin.

3 - Bu durumda bir de efficiency degerleri giriyor tabi ortama. Diyelim ayni Ohm'da 2 kabin var elinde, birinin speaker'inin efficiency'si 93 decibel, digeri 96db. 96'lik kabine taktiginda alacagin ses 2 katina cikar, cunku her 3db'lik fark ses'te 2 kart fark yaratir. Yani yuksek efficiency'deki bir kabin ayni amfide daha cok (2 kat) ses verecektir.

4 - 5 watt cok da az degildir, ses logaritmik arttigi icin 5 watt'lik bir amfi 50 watt'lik bir amfinin yarisi kadar ses verir. 5 watt'lik bir lambali amfi ev icin fazladir (kendimden biliyorum, mustakil evde yasadigim halde sesi 5'in uzerine getiremedim daha), ama (kullandigin kabin ve PA sistemine gore) bar icin az gelebilir.

5 - Kabinlerde sadece speaker bulunur, elektrik trafosu olmaz. Elektrik trafosu olanlar powered monitor yada powered PA denen aletler (imzamdaki Kustom powered monitor, Tech 21 Power Engine serisi de powered kabin mesela). Onlar sadece bir Preamp'a ihtiyac duyarlar, cunku iclerinde poweramp vardir. Ama kabinlerde power amp yoktur, poweramp kati amfinin icindedir. Amfiden cikan ses o kabinleri besleyecek kadar gucludur.

6 - Bir not, amfi ile kabin arasina taktigin kablo ile amfi ile gitar arasina taktigin kablo birbirlerinden farklidir (her ne kadar hepsi 1/4'luk girise sahip olsa da). Gitar kablolari amfi'den kabine giden o dedigim yuksek gucu kaldiramaz. Olur amfi + kabin olayina girersen aklinda olsun bu farkli kablo olayi. :)

Geri