Amfiler Hakkında herşey (Genel)

kusura bakmayın o zaman cahilliğime verin daha önce birkaç forumda prosesörlerin ses sistemlerine bağlanıp çalınabildiğini okumuştum, kabinlere de aynı şey olur diye düşünüyordum. peki, aldığım kombo amfinin karakterinin (malum 700-800 tl ye lambalı amfi bulunmuyor) çok bir önemi var mı hd500 de ben farklı amfi modellemesi kullandığım zaman yoksa genel olarak hoparlor, ses hacmine mi dikkat etmeliyim. (daha çok alternative rock, blues, classic rock tarzı çalıyorum)

Son düzenleme:
kusura bakmayın o zaman cahilliğime verin daha önce birkaç forumda prosesörlerin ses sistemlerine bağlanıp çalınabildiğini okumuştum, kabinlere de aynı şey olur diye düşünüyordum. peki, aldığım kombo amfinin karakterinin (malum 700-800 tl ye lambalı amfi bulunmuyor) çok bir önemi var mı hd500 de ben farklı amfi modellemesi kullandığım zaman yoksa genel olarak hoparlor, ses hacmine mi dikkat etmeliyim. (daha çok alternative rock, blues, classic rock tarzı çalıyorum)

Hoparlörün çapına dikkat et. Mümkün mertebe 12" (30 cm.) çaplı hoparlörü olan bir amfi düşürmeye dikkat et.

Merhaba arkadaşlar ,1 Hafta önce elime Boston SuperBlues AT 15 (BluesJuniorMuadili) Amfi geçti.Bugün ilk defa bir sorun yaşadım ,sesi oldukça kısık olmasına rağmen amfiyi lambalar ısınsın diye açtıktan 5 dakika sonra evde inanılmaz bir yankıyla sarsıldık.Reverb potansı full açık haldeydi ,Tone Kısmı da keza öyle.Sorunun Reverb tankından kaynaklandığını düşündüm.Fakat tam olarak emin olamadığım için bu konuda yardımcı olacak üstadları bekliyorum yoruma ,saygılar..

Merhaba arkadaşlar ,1 Hafta önce elime Boston SuperBlues AT 15 (BluesJuniorMuadili) Amfi geçti.Bugün ilk defa bir sorun yaşadım ,sesi oldukça kısık olmasına rağmen amfiyi lambalar ısınsın diye açtıktan 5 dakika sonra evde inanılmaz bir yankıyla sarsıldık.Reverb potansı full açık haldeydi ,Tone Kısmı da keza öyle.Sorunun Reverb tankından kaynaklandığını düşündüm.Fakat tam olarak emin olamadığım için bu konuda yardımcı olacak üstadları bekliyorum yoruma ,saygılar..

Selam, şimdi uğultu oldu doğru mu anladım? Yani "vuuuu" şeklinde, camlar mı titredi?
Tone veya Reverb'ün full açık olmasının konuyla ilgisini çözemedim ve ilk defa böyle bir şey duyuyorum. Fx Loop(varsa tabi) veya input üzerinden bağlanmış bir pedal/processor var mıydı?

Pedal prosesör yoktu , fx veya loop özelliği zaten yok amfinin üstadım.Amfinin 12 son olmak üzere reverb full açıktı , Tone kısmıda full açıktı.Ses derecesi son 17 fakat ben 2de kullanıyordum.Buna rağmen amfiyi ısıtmak için açtıktan 5 dakika sonra "vuuuu" diye bir elamet ses ortalığı kopardı.Reverbü kapatınca düzeldi.Normalmidir ? Amfiyi açarken efektsiz mi açmam lazım , normal değilse sorun nedir ? Teşekkürler :)

Simdi ben sorunu anladim, herhangi bir sikinti yok oncelikle. Bir daha o sekilde birakirsan yine ayni sesi duyarsin ve bu en kotu ihtimalle Hoparlor kismina zarar verir, o da verirse yani.

Bazi cihazlarda potanslari sona getirmek bu tarz seylere sebep olabiliyor. Buyuk ihtimalle minicik bir gurultu surekli loop'a girerek buyuyor ve bahsettigin sekilde cig gibi buyuyen bir ses yaratiyor. Pedallarda da olabilen bir durumdur bu ayrica.

Tavsiye olarak en guzeli su olur, Reverb ayarini once 11 sonra 10 ve en son 9 ayarinda tutarak, yasadigin senaryoyu yeniden test et. Aletin basinda ol ve ses buyumeye basladigi an kapat Reverb'u. Buyuk ihtimalle Reverb 10-11 civarindayken bu sorun tekrar yasanmayacaktir.

Bu arada amplide bir tane mi acma kapama dugmesi var yoksa iki mi? Yani standby ve power on diye ayri dugmeler var mi? Sanmiyorum, tek acip kapatma yeri vardir ve onlar cabucak isinir. 5 dakika biraz fazla bir bekleme suresi, o kadar beklemene gerek yok. :)

orange rocker 15 veya orange or15 kullanan arkadaşlar varsa metal tonları hakkında biraz yorum yapabilirler mi ?
- Yeterince gain var mı ?
- Önüne bir booster koyup gazlamalık kıvamda mı ?
O geniş ve organik sesi için orange bakıyorum. Midleri çok sağlam geliyor diğer hi gain amfilere kıyasla. O midleri fazla kaybetmeden modern metal sularında kalmak amacım.
Bu başlık niye ölmüş anlamadım, güzel başlık gibi duruyor canlı kalsın.
Bir de kabin önerisi alabilirim. Bir süre blackstar ht metal 1x12 kabinle idare edicem. Belki güzel anlaşırlar belli mi olur...

Orange OR15 kullanmış ve çok sevmiştim. Ancak çoğu katot biaslı ampli gibi bunun da (modern) metale çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Basları yeterince "diri" gelmeyecektir büyük ihtimalle.

Gaini az değil ancak dağınık.. Ampli orange karakterini gayet veriyor ve biraz fuzzy bir tonu var. Bunun da seveni var, sevmeyeni var.. Önüne hafif bir OD/ distorsiyon pedalı koyulursa baslar ve gain bakımından muhtemelen istenilen yere yaklaşır.

Merhaba arkadaşlar ... Goldenageofturkse katılıyorum ... Canlandiralim bu konuyu.... Vox valvetronixleri tecrübe eden arkadaslarimiz var mı ? Vt40,vt80,vt120 hangisini onerirsiniz? Müstakil ev ortaminda kullanacağım.aslinda 120de tercih edebilirim ama gereksiz yüksek watlara ihtiyacım yok,daha çok aradığım ton zenginliği... Lambalilari simule ettiğini duydum.cok acil olmasada ilgilenen arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar ... Goldenageofturkse katılıyorum ... Canlandiralim bu konuyu.... Vox valvetronixleri tecrübe eden arkadaslarimiz var mı ? Vt40,vt80,vt120 hangisini onerirsiniz? Müstakil ev ortaminda kullanacağım.aslinda 120de tercih edebilirim ama gereksiz yüksek watlara ihtiyacım yok,daha çok aradığım ton zenginliği... Lambalilari simule ettiğini duydum.cok acil olmasada ilgilenen arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.
Vox'un 20 wattlık hibrit bol modellemeli amfilerinden birini kullanmıştım. Hoparlör çok kötü olduğundan dolayı tizler fazla açıldığında cızırdama yapıyordu. Modellemeler de öyle pek iyi değildi. Bu alanda net daha iyi olan amfiler var.

Örnek verebilirmisin daha iyi olan emsal amfilere...? Ayrıca amfilerdeki hoparlörler voxun kendisinin degilmi? Bı celestion değil mesela... Çaplarda vt 120 de 12" diye okudum bununda avantajı ev kullanıcısına nedir sence ?

Örnek verebilirmisin daha iyi olan emsal amfilere...? Ayrıca amfilerdeki hoparlörler voxun kendisinin degilmi? Bı celestion değil mesela... Çaplarda vt 120 de 12" diye okudum bununda avantajı ev kullanıcısına nedir sence ?
12lik hoparlör evde de olsa şart bence. 12lik kullandıktan sonra diğerleri yeterli hacmi sağlamıyormuş gibi geliyor zaten, 10lukları da sevenler var ama. Boss katana, Blackstar silverline, Yamaha thr...

12lik hoparlör evde de olsa şart bence. 12lik kullandıktan sonra diğerleri yeterli hacmi sağlamıyormuş gibi geliyor zaten, 10lukları da sevenler var ama. Boss katana, Blackstar silverline, Yamaha thr...
Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için ben büyük hoparlör sadece var yada konser için tercih edileceğini düşünmüştüm ... Vamp2 var bitane vt120 yi onla modellesem ne dersin?yoksa katana veya blackstar mi dersin?

Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için ben büyük hoparlör sadece var yada konser için tercih edileceğini düşünmüştüm ... Vamp2 var bitane vt120 yi onla modellesem ne dersin?yoksa katana veya blackstar mi dersin?
modellemeli amfilerin hiçbirine prosesör benzeri şeyler sokmanı önermem. Üstündekiler yetiyor olmalı, yetmiyorsa platform olarak kullanabileceğin lambalı bir amfi al ve önüne istediğin pedalları prosesörleri gir.

modellemeli amfilerin hiçbirine prosesör benzeri şeyler sokmanı önermem. Üstündekiler yetiyor olmalı, yetmiyorsa platform olarak kullanabileceğin lambalı bir amfi al ve önüne istediğin pedalları prosesörleri gir.
Zaten ton zenginliği olan modellemesi olan bı amfiye benzer cihazı girmenin bı anlamı yok diyorsun.baska tercihe yonelicez demek tekrar teşekkür ederim bilgiler için ...

Geri