Beynelmilel

Cezmi Baskın, Özgü Namal, Umut Kurt, Nazmi Kırık, Bahri Bayat, Meral Okay, Dilber Ay, Oktay Kaynarca'nın rol aldığı Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in yönettiği Beynelmilel filmi 1982 yılında Adıyaman'da bir grup yerel müzisyenin o yıllardaki sokağa çıkma yasağı yüzünden çektikleri geçim sıkıntısını konu alıyor.

Beynelmilel Resmi Sitesi

Şahsen daha izleyemedim ama son derece içten, sıcak, izlenmeye değer bir film olduğu söyleniyor. Filmi izleyenler varsa onların yorumları hangi yöndedir acaba ?

bu filme kesinlikle gidilmeli süper son zamanlarda izlediğim en iyi türk filmi,oyuncular müthiş(özgü namal,cezmi baskın)süper,süper,süper

Senaryosu, mekanları, oyunculukları, müzikleri ile tam not verdim. Belki yönetmenlerin biraz da tecrübesizliklerinden kaynaklı kimi eksiklikleri vardı fakat oyunculuk konusunda tüm isimler ayakta alkışlanacak bir performans sergilemişler, özellikle de Özgü Namal. Gülendam karakterinin kişililiği ile saflık-cinlik, davranışları ile ağlama-gülümseme arasında gidip geliyor ve bu performans ile Özgü Namal formunun zirvesine çıkmış. Yıllardan bu yana ön planda bir oyunculuk sergileyemeyen Cezmi Baskın da çok dikkat çekici.

Konusuna hiç girmeyeceğim, bence kusursuz.
Kesinlikle ama kesinlikle gitmenizi öneririm.
Son yıllarda Babam ve Oğlum'dan sonra izlediğim en muhteşem Türk filmi!

gerçekten çok eğlenceli bir film olmuş gitmenizi öneririm fakat sonunu çok anlamsız buldum yani sonu biraz kötü olmuş bence ama yinede görmeye değer bir film tavsiye edilir

şimdi sonunu burda söylersem izlemeyen arkadaşlara ayıp olur konsey geldiğinde oluşan olaylar biraz saçma gelişti bence daha iyi bağlayabilirlerdi sanki

Hmm, aslında o bölümü bence de biraz acele geçmişler. Oğlan diğer taraftan koşarak gelirken, kız pankartı açıyor, o sırada ispiyonculuk, silah sesi...
Ama genel anlamda konunun yine de iyi bağlandığını düşünüyorum ben.

Bence 80 ihtilalini çok farklı bir açıdan ele almışlar,ben filmin işlenişini çok beğendim gerçekten yani konu çok güzel,espriler ve komedi çok dozunda yani filmin ciddiyetini de es geçmemişle komedi unsurunu katarken,oyunculuklar da 10 numaraydı bence, arkadaşlar bence çok başarılı bir film gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz...

Gidecek bir film arıyorsanız kaçırmayın derim.Son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden biri...İşin güzel yönü insanı sıkılmadan filmin sonuna kadar götürüyor...Konu bildik konu,ama olaylar ve gelişimi farklı...Daha önce defalarca ele alınmasına rağmen filmin konusunun,sürükleyici olmayı başarabiliyor

film isminden beklenilmeyecek kadar güzeldi...teşekkürler...

ama bişey var komunizm taraftarı bi filme gitmek istemeyenler bence gitmesinler...yanımdaki bi adam filmin yarısında salondan çıktı...hep derlerdi de inanmazdım ilk kez birinin salonu terkettiğini gördüm...film tamam komunizm taraftarı ama o kadar da propagandasını yapmıyo bence tamam enternasyonel marşı çok fazla ön planda hatta filmin ana teması komunist enternasyonal marşı ama...yine de o bi araç olarak kullanılmış filmde...

herkes gitsin buna pişman olmicaksınız..

Ben filmin komünizm taraftarı olduğu ve böyle bir ayrım yapılması gerekliliği düşüncesine katılamayacağım. Salondan çıkan amca ya düşüncelerine ters geldiğinden ya da gerçekten 80 sonrası mücadelesini bırakıp emekliye ayrılan ve düşüncelerini hiçe sayan, tabiri caizse "Yorgun Demokrat"lardan birisidir. :)

Aslında filmde 60-70 kuşağı ile 80 sonrası solunun bir düşünce çatışması içerisinde olduğunu görebiliriz. Babanın kızına attığı tokat sonrası söylediği sözlere dikkati çekmek isterim; sanki davayı satmak, yoldaşları yarı yolda bırakmak gibi ithamlarla karşı karşıya kalan, "Ne yapalım be abi ya?!" diye umutsuzca soran bir kuşağın cümleleriydi onlar. Senaryo bu anlamda çok derinden, akıllıca işlenmiş.

final haftası sınava 5 10 dakika gecikmeyi göze alarak izlemeyi tercih ettiğim bir filmdi ve asla pişma değilim yine olsa yine yaparım :LOL: gerçekten çok beğendim yani her açıdan bence son dönemde atağa geçen türk sinema filmlerinden en iyiler arasında

Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden son sahneleri biraz kopuk gibi geldi banada ayrıca o kadar bilindik bir marşı askeriyeden kimsenin bilmemesi özellikle öyle bir dönemde bilinmemesi biraz saçma geldi.

Geri