7,8 Tane Gitar Alarak Gitar Çalamamak

Forumda @Sr22DeT var. Başlığı görünce anmadan edemedim. Aslında başlığa gelip düşüncelerini paylaşmasını isterim. Belli başlı Dime model gitarları, Gibsonlar'ı, Korina'ları falan toplar allah toplar. Dışarıdan bakınca topladığı çoğu gitar birbirinin aynısı. Ama ayrıntılarda mühim farkları var işte. Hani 68 bir LP ile 72 bir LP arasındaki farklar kadar belki de. Birileri "gösteriş yapıyorsun, hava atıyorsun, kendini tatmin ediyorsun" gibilerinden çıkışmıştı ama o aldırış etmemişti. Kendisi çeşitli gruparda, projelerde falan profesyonel olarak da çalmış birisi hatırladığım kadarı ile. Haklı da bence. Niye aldırış etsin, niye hesap versin ki? Adam severek çalıyor. Müziğe emeği de var. Koleksiyonculuğundan niye azad etsin ki kendisini?

@Onur Yahya Öner bak diyeyim, @Oguz92 deki Orhan Sadi'yi dene bir. Bakarsın gönlündeki o çıkar. Sihirli bir gitar, memleketin yarısını gezdi mübarek. Erdem Koca yapımı :) O da sarmazsa korkarım geleceğin rakı eşliğinde ebay'de jackson avlamak olacak :D

Konuyu okuyamadım, yazdığına cevap olarak elimde olan gitarlar üzerinden konuşacak olursak. Misal bir Esp Mx250 (set neck) kasa Explorer bu gitarlar Custom üretimdir. Her firmanın Custom anlayışı farklıdır. Gibson'un Custom serisi gibi değildir. Esp Custom üretim Explorer serisinde bir explorer'ı x luthier yaparken, diğerini başka bir luthier kendi ustalığına göre üretiyor. Bunların seri numaralarına bakarak aynı döneme ait olduklarını ancak renkleri dışında (siyahlar 90 serisi) kiloları, sap profilleri, seslerinin farklı olduğunu söyleyebilirim. Şuan elimde 2 tane kaldı 90 mx250, fakat bunlar 3 tane olduğu dönemde de bu farklılıklar 3'ü arasında da böyleydi.

Diğer Custom Order Explorer ( 1 of 1 ) serilerim Mx250 ler den de farklılar. Ses - sap profili - scala - manyetik pozisyonları - bridge pozisyonları - potans pozisyonları - ağaçlar - headstock profilleri - logo - pickguard - hardware - inlays - truss rod cover - eşikler - tuning pegs - strap lock - back cover - perde ve manyetik farklılıkları diye liste gidiyor. Bu gitarlar çalacak kişinin talepleri doğrultusunda sadece 1 adet üretilen özel gitarlar dır. Model olarak Explorer diye geçiyor kasa isimleri ancak kodları farklıdır. Mx250 ismi kullanılmıyor beyazın kodu Mx-360 Naturel olan Mx250 kasa Korina adıyla geçiyor bir tane de 24 perde Mx-360 yeşilim var o şuan Esp fabrikasında kullanılan pickguard plastik olduğu için gitar ile uyumsuz geldi ve headstock ile uyumlu olmasını talep ettim. 3 ay bekleme süresinin son 1,5 ayına girdim diye tahmin ediyorum 1,5 ay sonra gitarın pickguardı yenilenmiş olacak bir kaç ay sonra gitar elime ulaşınca, diğerleriyle görsel farklılıklarını paylaşabilirim.

Tonlarını ve çalım pozisyonlarını merak ettiğim için bu tip gitarları elimden geldiğince edinmeye çalışıyorum. Zevkime göre tekrar modifiye (pickup-hardware-pickguard vb.) ettiklerim de oluyor. Bunları Kore Dime serilerinde de yapıyorum gitarların görselleri dışında benzer olan ağaçları bile yok. Haliyle sesleri de aynı olmuyor. Amerikan Dime'a en yakın ses hangisinden geliyor diye testler de yapıyorum. Kore denerek yabana atılacak gitarlar değiller! İşçiliklerini inceleyince bu farkları görebiliyorsunuz.

DSC_0625.JPG
DSC_0627.JPG
DSC_0628.JPG

DSC_0634.JPG
DSC_0633.JPG
DSC_0632.JPG

DSC_0631.JPG
DSC_1014.JPG
DSCN6921.JPG
DSCN6927.JPG
DSCN6922.JPG
DSCN6926.JPG

IMG_8266.JPG
IMG_1149.JPG
IMG_1005.JPG
IMG_8267.JPG
IMG_8268.JPG
IMG_0822.JPG

Konuyu okuyamadım, yazdığına cevap olarak elimde olan gitarlar üzerinden konuşacak olursak. Misal bir Esp Mx250 (set neck) kasa Explorer bu gitarlar Custom üretimdir. Her firmanın Custom anlayışı farklıdır. Gibson'un Custom serisi gibi değildir. Esp Custom üretim Explorer serisinde bir explorer'ı x luthier yaparken, diğerini başka bir luthier kendi ustalığına göre üretiyor. Bunların seri numaralarına bakarak aynı döneme ait olduklarını ancak renkleri dışında (siyahlar 90 serisi) kiloları, sap profilleri, seslerinin farklı olduğunu söyleyebilirim. Şuan elimde 2 tane kaldı 90 mx250, fakat bunlar 3 tane olduğu dönemde de bu farklılıklar 3'ü arasında da böyleydi.

Selamlar. Konuya dahil olmanı özellikle istedim ki, detaycı birilerinin de katkısı olsun. Konunun içeriği başlıktan bellidir az çok. )Gerçi başta sanırım "7-8 Gitar Alarak Çalmayı Öğenmek" idi) Neyse, katkı için teşekkürler :) Aslında elindeki gitarlar hakkında inceleme yazıları da yazsan fena olmaz bence.

Selamlar. Konuya dahil olmanı özellikle istedim ki, detaycı birilerinin de katkısı olsun. Konunun içeriği başlıktan bellidir az çok. )Gerçi başta sanırım "7-8 Gitar Alarak Çalmayı Öğenmek" idi) Neyse, katkı için teşekkürler :) Aslında elindeki gitarlar hakkında inceleme yazıları da yazsan fena olmaz bence.

8 tane gitar alarak gitar çalınır mı?

Şöyle birinci sayfaya göz attım ve bazı arkadaşlar dünyayı kendi pencerelerinden görüyor ve o algıyı acilen değiştirmeleri gerekiyor. Bu şekilde bir şeyleri kısıtlamaya gerek yok, hatta algılarınızı kısıtlamaya hiç gerek yok. Canınız ne isterse onu yapmalısınız. Hayatı yaşamak, özgürlüktür! Yani daha fazla gitar alan, daha iyi çalmalı mı? Hayır tabiki. Kolleksiyon keyfi bir durumdur canın ister gazoz kapağı, misket veya pul biriktirirsin, canın ister araç veya gitar biriktirirsin.

80-85 otomobil alarak araç kullanılır mı?

Örnek vermek gerekirse Habaş ve Anadolu bank'ın sahibi, Kawasaki Türkiye distribütörü olan iş adamı Mehmet Rüştü Başaran'ın otomobil kolleksiyonu var. Aldığı araçların çoğunu kullanmıyor yani satın alırken keyif alıyor. Hatta aldığı araçlardan bir tanesi 2007'de 30 adet üretilen (O sene tam emin değilim bu rakam yukarıda olabilir ama 6 milyon TL gibi bir rakama satın aldı) Ferrari FXX. Ferrari bunu sadece en elit 30 müşterisine sattı. Bunların içinde Türkiye'de sadece Mehmet Başaran var. Plakası ve ruhsatı yok trafiğe çıkışı yasak yani sadece pist için üretildi.

2007 nin 6 milyon TL sini bugüne kura göre uyarlayın kendisi binmediği araçları alıyor ve ruhsatlı olanları geçtim, ruhsatsız araç için bu parayı verip aracı alıp deposuna kaldırıyor. Totalde 80-85 arası, bunların arasında olan bazı araçlar Mercedes SLR, Carrera GT, F50, SuperAmerica, 2 adet Ford GT, Hennessey Venom GT ve yaklaşık 40 tane kadar Super sport aracı var. En vasat arabası Aventador (2,5 trilyon) şimdi bu kişinin bazı arkadaşlara göre F1 pilotu da olması gerekir veya bazıları için süratli gitmiyorsa neden bu hızlı araçları alıyor şekli soruları da olacaktır.

Bunlar benim gitarların hepsi olmasa da evde olan büyük bir kısmı...

DSC_1502.JPG

Vakit buldukça modifiyeleriyle ilgileniyorum. Modifiyeleri bittikten sonra kutularına kaldırıp keyfim geldikçe seslerini karşılaştırıyorum. Hangi riff'i veya hangi x bilinen bir parçada hangisinin tınısı gibi.. Hangi gitar hangi manyetiklerle daha koyu tonlar veriyor, hangisi veremiyor. Kore bir gitarın stok ve marka manyetiklerle verdiği tepkiler.. Aynı serinin bir altını veya bir üstünü de alarak karşılaştırıyorum. Tabi her kore ilgimi çekmiyor sadece tarzım olan gitarları alıp inceliyorum.

DSC_0972.JPG
DSC_0975.JPG
DSC_1405.JPG

Gitarların üzerinde incelediğim başka şeylerde var mesela Kerry King Esp lerin boyalarında üstüne düşen renklerin uyumluluğu. Bu fiyatlarını birbirlerinden ayırıyor ve bunları kolleksiyoner olarak biliyor olmanız önemli.

DSC_1853.JPG
DSC_1788.JPG
DSCN7219.JPG
DSC_1371.JPG
DSC_1827.JPG

şimdi bi tane gitarım vardı lisede aldırdığım, klasik. azahar modelo 101.

sonra kardeşim elektro alınca ben bunda idare ederim diyordum, zaten sürekli çalmıyordu. sonrasında da artık benim de olsun demeye başladım. öyle araştırırken prs'ye aşık oldum, indirimden bir SE aldım.

sonra gam vb öğreneyim, hiç değilse zorla olunca yaparım diye arkadaşın kursa gittim. prs'yi çıkarmayım sağa sola çarparım dedim, o ara revaçta olan sx sst alder aldım.

sonra gitar tadilatı yapıcam, hem fretless denerim diye şeklini beğenip bir tane de ucuz yollu birşey aldım.

şimdi napayım siz söyleyin :p
prs'yi kimse satmamı beklemesin, çalmasam çerçeveletip duvara asarım yine vermem :D
sx'in de clean tonu bazen insanı çalmaya teşvik ediyor. onu da vermem, zaten 3 kuruş birşey.
ee, diğeri fretless olacak zaten. hadi sıkıldım, fret çakıp hediye ederim ama çok işi var daha.
klasik gitarı da nasıl satayım, 250 dolar verip almıştım, şimdi 400 tl vereyim desem, mis gibi lag'ler ibanez'ler bilmem neler 400-500e var. ee 200'e de versem, o kadar babama aldırıp 250 dolar ödetmişim.

biraz da bu açıdan bakmak lazım, mağdurum :(

o değil de lag'in akustikleri çok hoş, ondan da mı alsam :cautious:

Özür diliyorum .Başlığın son kısmını açıklamak istediğim şekilde değiştirdim.Tekrar okuduğumda art niiyet varcasına yazdığımı hissetmiştim çünki.Zaten açıklamada demek istediğim yazı ile uyumlu değildi.Sonradan uyumlu hale getirdim.Bütün cevaplar çok güzel hepsinde ayrı güzel görüşler var.Başta inatçı keçi olma sebebimi bende bilmiyorum ama yazdığım cevap verdiğim bazı enteresan inat durumlarımdan dolayıda özür diliyorum.Müzikli günler diliyorum.

Özür diliyorum .Başlığın son kısmını açıklamak istediğim şekilde değiştirdim.Tekrar okuduğumda art niiyet varcasına yazdığımı hissetmiştim çünki.Zaten açıklamada demek istediğim yazı ile uyumlu değildi.Sonradan uyumlu hale getirdim.Bütün cevaplar çok güzel hepsinde ayrı güzel görüşler var.Başta inatçı keçi olma sebebimi bende bilmiyorum ama yazdığım cevap verdiğim bazı enteresan inat durumlarımdan dolayıda özür diliyorum.Müzikli günler diliyorum.

Eyvallah, ben mesajı yazdığımda başlık henüz değişmemişti, onu açıklama ihtiyacı hissettim sadece :)

8 tane gitar alarak gitar çalınır mı?

Şöyle birinci sayfaya göz attım ve bazı arkadaşlar dünyayı kendi pencerelerinden görüyor ve o algıyı acilen değiştirmeleri gerekiyor. Bu şekilde bir şeyleri kısıtlamaya gerek yok, hatta algılarınızı kısıtlamaya hiç gerek yok. Canınız ne isterse onu yapmalısınız. Hayatı yaşamak, özgürlüktür! Yani daha fazla gitar alan, daha iyi çalmalı mı? Hayır tabiki. Kolleksiyon keyfi bir durumdur canın ister gazoz kapağı, misket veya pul biriktirirsin, canın ister araç veya gitar biriktirirsin.

80-85 otomobil alarak araç kullanılır mı?

Örnek vermek gerekirse Habaş ve Anadolu bank'ın sahibi, Kawasaki Türkiye distribütörü olan iş adamı Mehmet Rüştü Başaran'ın otomobil kolleksiyonu var. Aldığı araçların çoğunu kullanmıyor yani satın alırken keyif alıyor. Hatta aldığı araçlardan bir tanesi 2007'de 30 adet üretilen (O sene tam emin değilim bu rakam yukarıda olabilir ama 6 milyon TL gibi bir rakama satın aldı) Ferrari FXX. Ferrari bunu sadece en elit 30 müşterisine sattı. Bunların içinde Türkiye'de sadece Mehmet Başaran var. Plakası ve ruhsatı yok trafiğe çıkışı yasak yani sadece pist için üretildi.

2007 nin 6 milyon TL sini bugüne kura göre uyarlayın kendisi binmediği araçları alıyor ve ruhsatlı olanları geçtim, ruhsatsız araç için bu parayı verip aracı alıp deposuna kaldırıyor. Totalde 80-85 arası, bunların arasında olan bazı araçlar Mercedes SLR, Carrera GT, F50, SuperAmerica, 2 adet Ford GT, Hennessey Venom GT ve yaklaşık 40 tane kadar Super sport aracı var. En vasat arabası Aventador (2,5 trilyon) şimdi bu kişinin bazı arkadaşlara göre F1 pilotu da olması gerekir veya bazıları için süratli gitmiyorsa neden bu hızlı araçları alıyor şekli soruları da olacaktır.

Bunlar benim gitarların hepsi olmasa da evde olan büyük bir kısmı...

70775 eklentisini görüntüle

Vakit buldukça modifiyeleriyle ilgileniyorum. Modifiyeleri bittikten sonra kutularına kaldırıp keyfim geldikçe seslerini karşılaştırıyorum. Hangi riff'i veya hangi x bilinen bir parçada hangisinin tınısı gibi.. Hangi gitar hangi manyetiklerle daha koyu tonlar veriyor, hangisi veremiyor. Kore bir gitarın stok ve marka manyetiklerle verdiği tepkiler.. Aynı serinin bir altını veya bir üstünü de alarak karşılaştırıyorum. Tabi her kore ilgimi çekmiyor sadece tarzım olan gitarları alıp inceliyorum.

70777 eklentisini görüntüle 70778 eklentisini görüntüle 70776 eklentisini görüntüle

Gitarların üzerinde incelediğim başka şeylerde var mesela Kerry King Esp lerin boyalarında üstüne düşen renklerin uyumluluğu. Bu fiyatlarını birbirlerinden ayırıyor ve bunları kolleksiyoner olarak biliyor olmanız önemli.

70780 eklentisini görüntüle 70781 eklentisini görüntüle 70782 eklentisini görüntüle 70779 eklentisini görüntüle 70783 eklentisini görüntüle

Hocam ESP kerry king ile bir solo çalıp yükler misiniz,tonunu çok merak ediyorum.

o zaman sende izle açıyorum tekrar
bu arada hesap silme ve açtığım konuları silme konusunu biliyorsan bana bilgi vere bilirmisin? arıyorum bulamadım sabahtan beri

Hesabınızı neden sileceksiniz?Forumun renkli ve saygılı bir üyesisiniz,Aşırı signature gitar fotoğrafları yüklemesniz,şeker gibi üyesiniz. :)
Hesap silme yok Turkrock'ta saçma bir özellik,üye olan çıkamıyor hesap kapatmak için banlanmak gerekiyor.Küfür,hakaret,aşağılama ile ban oluyor.Hesabın silinmesi için çirkefleşmek gerek bu site için. :)

Geri