Stüdyo Masası (workstation)

Arkadaşlar selamlar. Uzun zamandır monitörlerimi düzgünce yerleştirebileceğim, ses arayüzünün ortalıkta kalmadığı, kabloların sağa sola takılmadığı bir stüdyo masası arayışındaydım. Bu tip masalar Türkiyede yok gibi birşey. Olan içinde çok uçuk fiyatlar isteniyor. Mobilyacılara bu şekilde özel bir masa yaptırmaya kalkınca yine astarı yüzünden pahalıya geliyordu. Elimde de 15 senelik emektar bir çalışma masam vardı. Stüdyo masası alırsam emektar masam boşa çıkıcaktı, gönlümde çok el vermedi kaldırmaya. Bende yeni almak veya yaptırmak yerine olan masamı modifiye ederim dedim. Yapmak isteyen arkadaşlar olabilir diye aldığım malzemeleri ve yapılışını kısaca açıklıyım.

Malzemeleri bulmak için öyle mobilyacılarda dükkan dükkan gezmedim. Hepsini Bauhaustan aldım :) Aldığım malzemeler ;

1. 25cm x 60cm Raf Ahşabı = 18 TL
2. 20cm x 50cm Raf ahşabı = 12 TL
3. 2 Adet 15cm Metal Sehpa/Dolap ayağı = Tanesi 8 TL = Toplam 16 TL
4. 4 Adet 8cm Metal Sehpa/Dolap ayağı = Tanesi 4 TL = Toplam 16 TL
Toplam : 62 TL

Bauhaus, aldığınız ahşabı ücretsiz olarak istediğiniz boyutta kestirebileceğiniz bir hizmet sunuyor. Benim monitörlerin tabanı 25cm x 30cm ebatında olduğu için, aldığım 25cm x 60cm rafı tam ortadan ikiye böldürünce monitörlerin altına koymak için boyutu tam uyan 2 adet parçam oldu. Aldığım 15cm'lik dolap ayağını bu 2 parça ahşabın tam orta noktasına denk gelcek şekilde vidalayınca 2 adet monitör standı hazırlanmış oldu.

927423.jpg

Bu standı masama sabit bi şekilde tutturmak için, cetvel ile köşelerden istediğim ölçüleri belirleyip işaretledikten sonra masanın 2 köşesine birer delik açıp standları masa altından vidaladım. Biraz daha sağlam olsun diye yapıştırıcıda kullandım. Sonuç olarak stüdyo monitörlerimi koyacağım masa üstü standları tamamlanmış oldu. Monitörler standdan kaymasın diye, 1 milyoncularda satılan halı kaydırmaz pedlerden keserek standın üzerine serdim. Böylece hem kaymayı hem titreşimleri önlemiş oldum.

bJ05Jd.jpg

Sıra geldi PC monitörünün yükselmesine. Altına koyacağım ses arayüzünü değiştirirsem veya ilerde rack mount şeklinde processor falan alırsam diye masayı delerek sabitleme işlemi yapmadım. Aldığım 8cm'lik 4 sehpa ayağını 20cm x 50cm raf ahşabına vidaladım. Monitörü yüksekte tutacak ve altına ses arayüzünü ve kabloları koyabileceğimiz sehpada hazır oldu. Bunuda sağa sola arkaya öne çok kaymaması için hamur yapışkanlar ile masaya sabitledim.

qPDYPD.jpg

Ve en sonunda 60 TL gibi cüzi bir mebla ve el emeği sonrası masa istediğim gibi derli toplu oldu.

vnDEn6.jpg

rZDQZN.jpg

Bahsettiğim gibi, Bauhaus'un ahşap kesme hizmeti sayesinde istediğiniz boyutta ve renkteki ahşabı alıp istediğiniz ölçülerde ücretsiz olarak kestirebiliyorsunuz. Sehpa/dolap ayakları da çok çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde bulunuyor. Siz kullandığınız ekipmanın çeşitlerine ve ölçülerine göre aşağı yukarı aynı fiyata malzemeleri alabilirsiniz. Hatta bu tür yapı marketlere değilde mobilyacılara giderseniz çok daha ucuza temin edebilirsiniz. Boş olduğunuz bir cumartesi veya pazar sabahınızı bu işe ayırarak sizde bu tip bir masaya çok uçuk fiyatlar vermeden sahip olabilirsiniz.

Çok şık durmuş. Ayrıca çok işe yaracak bilgiler vermişsiniz. Kafamda böyle bir şey vardı gerçekten. Benim için masa önünde oturup gitar kaydı yaparken en sıkıcı nokta elimde gitar olduğu için masaya yeterince yaklaşamamam olmuştur. Biraz yaklaşınca gitar farkında olmadan dan dun masaya vuruyordu. Sadece masanın sağ tarafında olan çıkıntı size de buna benzer bir sorun yaratıyor olabilir düşüncesiyle dikkatimi çektiği için yazdım.

Arkadaşlar selamlar. Uzun zamandır monitörlerimi düzgünce yerleştirebileceğim, ses arayüzünün ortalıkta kalmadığı, kabloların sağa sola takılmadığı bir stüdyo masası arayışındaydım. Bu tip masalar Türkiyede yok gibi birşey. Olan içinde çok uçuk fiyatlar isteniyor. Mobilyacılara bu şekilde özel bir masa yaptırmaya kalkınca yine astarı yüzünden pahalıya geliyordu. Elimde de 15 senelik emektar bir çalışma masam vardı. Stüdyo masası alırsam emektar masam boşa çıkıcaktı, gönlümde çok el vermedi kaldırmaya. Bende yeni almak veya yaptırmak yerine olan masamı modifiye ederim dedim. Yapmak isteyen arkadaşlar olabilir diye aldığım malzemeleri ve yapılışını kısaca açıklıyım.

Malzemeleri bulmak için öyle mobilyacılarda dükkan dükkan gezmedim. Hepsini Bauhaustan aldım :) Aldığım malzemeler ;

1. 25cm x 60cm Raf Ahşabı = 18 TL
2. 20cm x 50cm Raf ahşabı = 12 TL
3. 2 Adet 15cm Metal Sehpa/Dolap ayağı = Tanesi 8 TL = Toplam 16 TL
4. 4 Adet 8cm Metal Sehpa/Dolap ayağı = Tanesi 4 TL = Toplam 16 TL
Toplam : 62 TL

Bauhaus, aldığınız ahşabı ücretsiz olarak istediğiniz boyutta kestirebileceğiniz bir hizmet sunuyor. Benim monitörlerin tabanı 25cm x 30cm ebatında olduğu için, aldığım 25cm x 60cm rafı tam ortadan ikiye böldürünce monitörlerin altına koymak için boyutu tam uyan 2 adet parçam oldu. Aldığım 15cm'lik dolap ayağını bu 2 parça ahşabın tam orta noktasına denk gelcek şekilde vidalayınca 2 adet monitör standı hazırlanmış oldu.

927423.jpg

Bu standı masama sabit bi şekilde tutturmak için, cetvel ile köşelerden istediğim ölçüleri belirleyip işaretledikten sonra masanın 2 köşesine birer delik açıp standları masa altından vidaladım. Biraz daha sağlam olsun diye yapıştırıcıda kullandım. Sonuç olarak stüdyo monitörlerimi koyacağım masa üstü standları tamamlanmış oldu. Monitörler standdan kaymasın diye, 1 milyoncularda satılan halı kaydırmaz pedlerden keserek standın üzerine serdim. Böylece hem kaymayı hem titreşimleri önlemiş oldum.

bJ05Jd.jpg

Sıra geldi PC monitörünün yükselmesine. Altına koyacağım ses arayüzünü değiştirirsem veya ilerde rack mount şeklinde processor falan alırsam diye masayı delerek sabitleme işlemi yapmadım. Aldığım 8cm'lik 4 sehpa ayağını 20cm x 50cm raf ahşabına vidaladım. Monitörü yüksekte tutacak ve altına ses arayüzünü ve kabloları koyabileceğimiz sehpada hazır oldu. Bunuda sağa sola arkaya öne çok kaymaması için hamur yapışkanlar ile masaya sabitledim.

qPDYPD.jpg

Ve en sonunda 60 TL gibi cüzi bir mebla ve el emeği sonrası masa istediğim gibi derli toplu oldu.

vnDEn6.jpg

rZDQZN.jpg

Bahsettiğim gibi, Bauhaus'un ahşap kesme hizmeti sayesinde istediğiniz boyutta ve renkteki ahşabı alıp istediğiniz ölçülerde ücretsiz olarak kestirebiliyorsunuz. Sehpa/dolap ayakları da çok çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde bulunuyor. Siz kullandığınız ekipmanın çeşitlerine ve ölçülerine göre aşağı yukarı aynı fiyata malzemeleri alabilirsiniz. Hatta bu tür yapı marketlere değilde mobilyacılara giderseniz çok daha ucuza temin edebilirsiniz. Boş olduğunuz bir cumartesi veya pazar sabahınızı bu işe ayırarak sizde bu tip bir masaya çok uçuk fiyatlar vermeden sahip olabilirsiniz.
Çok temiz iş yapmışsınız.

Ben olsam Ekranın altındaki rafı boydan boya yapardım. Referansları üzerine koyardım.
Bunu yapmakta ki asıl amacım Midi Klavyeye için yer açmak olurdu, çünkü en çok midi klavye yer kaplıyor :)
Güle güle kullan. Umarım güzel besteler yapar bizimle paylaşırsın...

Güzel olmuş. Sunta falan değildir, değil mi? 3. foto ahşap izlenimi verdi.

Sonradan modifiye de edilebilir, belediye kaç kata kadar müsaade ediyor öğrenmek lazım ama :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim herkese.

@osman_nazik Evet L'nin ucu dolayısı ile masaya yaklaşmak dediğiniz gibi düz masalar kadar rahat değil. Fakat ben bu masayı sadece kayıt amaçı kullanmadığım için, genel kullanımda o L kısmı çok işe yarıyor. Hiçbişey koymazsam bile kolumu dayıyorum :) 15 senedir çok alıştım o kısma olmayınca rahat edemiyorum :)

@O.2. Hocam monitörlerin altındakiler mdf-lam. Ekranın altındaki ise masif dedikleri ham ahşap. Onuda mdf-lam alıcaktım ama istediğim boyutlarda ve renkte mdf-lam sedece 1 tane vardı. Geri kalan akçaağaç rengi olarak sadece 2.5m x 1m gibi masa tablası boyutlarındaydı, bende rengi ve boyu tuttuğu için masif olanı tercih ettim.

Bu da benim mevcut masamın Bauhaus'dan aldığım iki adet çam paneli kestirip üstüne ekleyek oluşturduğum kattan sonraki hali. Totalde 40-50 liraya mal oldu. Tabi kesim ücretsiz. Gardrop ya da çalışma masalarında kullanılan geçmeli "L" parçalardan alıp sabitledim. İhtiyacım olduğunda laptoun altındaki sehpayı (IKEA'dan 10 liraya almıştım 5-6 sene evvel) kaldırıp laptopu direk masaya koyuyorum ve masa ışığının olduğu yere 24" monitör koyarak çalışabiliyorum. Ama laptopun ekranı 2k,monitör full hd. O yüzden laptop daha geniş bir çalışma alanı sağlıyor. Çok kullanmıyorum monitörü. In the box olarak çalıştığımdan, rack için yer ayırmadım. Aslında önce yeni bir masa için marangozla konuştum. 650-700 lira gibi bir fiyat verdi. Thomann'daki masaları göstererek konuştuk ve bir taslak çizdi. Ancak yapıp eve getirdiğinde, yemek masasından devşirme saçma birşey göreceğimi tahmin ettiğim için böyle birşey yaptım ve gayet memnunum.

FullSizeRender.png

Çalışma masanı göster tarzı bir başlık mı açsak :) Amatör-Profesyonel kayıt işiyle uğraşanlar gördüklerinden yararlanırlar yeni fikirler ortaya çıkar :)

Az evvel "ev stüdyonu göster" diye bir başlık açacaktım lakin yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için açmadım. Malum, bir grup forum üyesi tarafından gösteriş olarak bakılıyor bu tip başlıklara. Herkese saygı duymak gerek.

Az evvel "ev stüdyonu göster" diye bir başlık açacaktım lakin yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için açmadım. Malum, bir grup forum üyesi tarafından gösteriş olarak bakılıyor bu tip başlıklara. Herkese saygı duymak gerek.

Bu tarz başlıklar bende gösteriş olarak değil de yeni fikirler edinme şeklinde algı oluşturuyor. Forumdaki hiç kimsenin farklı düşüneceğini sanmıyorum şahsen.

Ama konuda herhangi bir farklılık yapılmamış(donanım veya tasarım olarak) bir ortamın postlar boyu içeriği gelirse bunu eleştirecek görüşteki kişilere sert çıkmamak gerek.

İnternette şöyle bir masa buldum, cumartesi sipariş ettim, dün(salı) elime ulaştı kurdum ve pek beğendim. Güzel indirime girmiş, masa konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilir, istediğiniz yönde L şeklinde kuruluyor, önceki masama göre çok daha ferah bir hal aldı odam. Ayrıca masamı gömme dolap kısmında tuttuğum için monitörlerimin yan duvarlara olan mesafesi dengesizdi, bu yüzden köşeye kurulmayı daha makul buldum. Önceki masamın üst modülünden kalan bir parçanın altına 3 kavanoz vidalayarakta televizyonumu koydum, hem güzel bir masa arayan hem de ucuz bir DIY modül arayan arkadaşların ilgisini çeker belki.

* Şu an monitörler alçakta kalıyor, onlara da "kitap koy" dışında bir öneride bulunabilecek varsa ö.m. atabilir, pek sevinirim.

Adore Newyork L Çalışma Masa Lake Beyaz Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Eski
14067576_10209657317646369_6955170828764753298_n (1).jpg

Yeni
WhatsApp Image 2016-11-01 at 23.40.56.jpeg

Son düzenleme:
İnternette şöyle bir masa buldum, cumartesi sipariş ettim, dün(salı) elime ulaştı kurdum ve pek beğendim. Güzel indirime girmiş, masa konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilir, istediğiniz yönde L şeklinde kuruluyor, önceki masama göre çok daha ferah bir hal aldı odam. Ayrıca masamı gömme dolap kısmında tuttuğum için monitörlerimin yan duvarlara olan mesafesi dengesizdi, bu yüzden köşeye kurulmayı daha makul buldum. Önceki masamın üst modülünden kalan bir parçanın altına 3 kavanoz vidalayarakta televizyonumu koydum, hem güzel bir masa arayan hem de ucuz bir DIY modül arayan arkadaşların ilgisini çeker belki.

* Şu an monitörler alçakta kalıyor, onlara da "kitap koy" dışında bir öneride bulunabilecek varsa ö.m. atabilir, pek sevinirim.

Adore Newyork L Çalışma Masa Lake Beyaz Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Eski
90426 eklentisini görüntüle

Yeni90425 eklentisini görüntüle
Ben eski halini daha çok beğendim açıkcası...mix için de köşeli kısım çok uygun değil bildiğim kadarıyla ilkinde monitörlerin duruşu daha sağlıklı gibi...monitörlerin altına idareten strafor konabilir ben yıllardır öyle kullanıyorum :)

Gitarları diğer duvara taşıyıp, masayı gitarların olduğu kısma almak daha mantıklı bence. Monitörleri yükseltmek için de ikea'nın variera dolap içi düzenleyicisine bakabilirsin :)

Ben eski halini daha çok beğendim açıkcası...mix için de köşeli kısım çok uygun değil bildiğim kadarıyla ilkinde monitörlerin duruşu daha sağlıklı gibi...monitörlerin altına idareten strafor konabilir ben yıllardır öyle kullanıyorum :)
Abi sen biliyorsun zaten odam genel olarak mix için çok elverişli değil sadece geometrik olarak önceden bi monitörün baktığı yöndeki duvar mesafesi 1 metre iken diğer monitör odanın en uzak köşesine bakıyordu, şu an ikisinin de dalgayı yolladıkları alan aynı genişlikte, bir de eski halde hareket alanım çok kısıtlıydı. Zaten monitörler 20-30 cm önde olacak, akustik paneller olacak, bass trap konmalı köşelere derken içinde bulunduğum durum tamamen elverişsiz bir ortam o yüzden asıl istediğim ortamı kurabileceğim imkanlar oluşana kadar rahat edeyim yeter kafasındayım :D Ek olarak dekoratif anlamda uygun bir strafor bulursam mantıklı kesinlikle.

Gitarları diğer duvara taşıyıp, masayı gitarların olduğu kısma almak daha mantıklı bence. Monitörleri yükseltmek için de ikea'nın variera dolap içi düzenleyicisine bakabilirsin :)
5 tane askı için toplamda 20 tane 5 6 cmlik vida takılı duvarlara, o yüzden onların yerini değiştirme imkanım yok ama masayı bu şekilde altlarına sokarak odadaki ölü alanı değerlendirmeye çalıştım, asıl istediğim masanın uzun kısmını şu an kısa tarafın bulunduğu yönde koymaktı ancak ufak bir hesap hatasıyla 1 2 cmden dolayı bu şekle mecbur kaldım. Bir de bahsettiğiniz ürün şu an mutfak dolabında var her gün 50 kere açıp kapatıyorum aklıma dahi gelmedi cidden çözüm olabilir bu da.

Geri