2000tl Ye Death Metal Setup Yardım

Şu anda ne kadar deşersen o kadar kaybolursun. Ciddiyim. HT5 seni Amerikan sularına da götürür, İngiliz sularına da. Bazı şeylere zamanla karar vermen daha sağlıklı. Death yapıp da Amerikan amfi kullana da var İngiliz kullanan da.
Cidden öyle ya nereye el atsam içinden çıkamadığım bir sürü bilgi çıkıyor ama merak da ediyorum usta bir yandan bir de şu an gidip deneyememenin verdiği sıkıntı var :( sabırsızlanıyorum

Selamlar, konuyu okudum, güzel muhabbet dönmüş :) ben de elimdeki amfiden memnun değilim, yeni bir şeyler bakıyorum. İzninizle bir iki bir şey sormak istiyorum, yeni konu açıp yer işgal etmek istemedim. Gitar olarak LTD EX400 ve BC RICH NJ Assassin var EMG'li. Roland Micro Cube Gx aldım geçenlerde, tonları güzel ama ufak olduğundan ve dijital olduğundan çok yapay geldi ses bana, daha doğrusu zevk vermedi, hacimsiz, gürültülü... aldığımdan beri 3 kere falan çaldım toplamda, gitara ilgim azaldı. Eski amfime geri döndüm, o da Ampteq LG 15. Digitech RP12 ile güzel tonlar alıyorum (mesela Hot Rod modellemesi güzel geliyor bana misal) aslında ama biraz daha hacimli, yapay olmayan tonlar için bir amfi daha almaya karar verdim.
Blackstar HT5 uygun gibi, ama HT5 mi HT Metal 5 mi alayım ona karar veremedim. Bir de kombo ile head-kabin arasında seçim yapamıyorum. Gönlüm kafa ve kabin almaktan yana ama komboların fiyatı daha uygun gibi.
Son olarak şöyle bir video'ya denk geldim

Burada Blackstar HT-DistX Tube High Gain pedal ile farklı amfilerde çok tatlı tonlar almışlar. Böyle bir pedal alıp işi daha ekonomik halledebilir miyim diye düşünmeye başladım. Sonuçta evde kendi kendime takılmak için çalacağım. Zaten iyi bir gitarist de değilim öyle ama heves ettim :D

Merak ettiği konu bu tip lambalı pedalların lambaları biter mi, bozulur mu zamanla, değiştirmek gerekir mi, gerekirse kaç senede bir değiştirmek gerekir. İkinci el alırsam elimde patlar mı yani? İkinci el almak mantıklı mı? Lambası bozulursa kendim değiştirebilir miyim, bulunur mu yedek parçası?
Bir de bu pedalı direkt kabine bağlayabilir miyim. Kendi preamp'ı var galiba, ama kabini sürmek için power da lazım. Araya illa bir amfi mi girmem lazım? Eğer öyleyse benim 15 watt'lık ampteq'ten kabine girip pedal-ampteq-kabin yapabilir miyim. Hiç kabin kullanmadım o yüzden bir fikrim yok bu konuda.
Biraz uzun oldu ama tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler şimdiden...

Selamlar, konuyu okudum, güzel muhabbet dönmüş :) ben de elimdeki amfiden memnun değilim, yeni bir şeyler bakıyorum. İzninizle bir iki bir şey sormak istiyorum, yeni konu açıp yer işgal etmek istemedim. Gitar olarak LTD EX400 ve BC RICH NJ Assassin var EMG'li. Roland Micro Cube Gx aldım geçenlerde, tonları güzel ama ufak olduğundan ve dijital olduğundan çok yapay geldi ses bana, daha doğrusu zevk vermedi, hacimsiz, gürültülü... aldığımdan beri 3 kere falan çaldım toplamda, gitara ilgim azaldı. Eski amfime geri döndüm, o da Ampteq LG 15. Digitech RP12 ile güzel tonlar alıyorum (mesela Hot Rod modellemesi güzel geliyor bana misal) aslında ama biraz daha hacimli, yapay olmayan tonlar için bir amfi daha almaya karar verdim.
Blackstar HT5 uygun gibi, ama HT5 mi HT Metal 5 mi alayım ona karar veremedim. Bir de kombo ile head-kabin arasında seçim yapamıyorum. Gönlüm kafa ve kabin almaktan yana ama komboların fiyatı daha uygun gibi.
Son olarak şöyle bir video'ya denk geldim

Burada Blackstar HT-DistX Tube High Gain pedal ile farklı amfilerde çok tatlı tonlar almışlar. Böyle bir pedal alıp işi daha ekonomik halledebilir miyim diye düşünmeye başladım. Sonuçta evde kendi kendime takılmak için çalacağım. Zaten iyi bir gitarist de değilim öyle ama heves ettim :D

Merak ettiği konu bu tip lambalı pedalların lambaları biter mi, bozulur mu zamanla, değiştirmek gerekir mi, gerekirse kaç senede bir değiştirmek gerekir. İkinci el alırsam elimde patlar mı yani? İkinci el almak mantıklı mı? Lambası bozulursa kendim değiştirebilir miyim, bulunur mu yedek parçası?
Bir de bu pedalı direkt kabine bağlayabilir miyim. Kendi preamp'ı var galiba, ama kabini sürmek için power da lazım. Araya illa bir amfi mi girmem lazım? Eğer öyleyse benim 15 watt'lık ampteq'ten kabine girip pedal-ampteq-kabin yapabilir miyim. Hiç kabin kullanmadım o yüzden bir fikrim yok bu konuda.
Biraz uzun oldu ama tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler şimdiden...

Merhabalar :)

Lambalı amfide ne yaparsanız yapın, evde master volume tarafını açamadıkça ton hacim kazanmaz, genelde cılız bir preamp tonu alırsınız ancak. Bunu yeterli bulan da var, yetersiz bulan da, zevk renk.

Onun yerine iyi bir pedal kullanmak da çözüm olabilir. Dediğiniz pedal güzel, ama bana çok pahalı geliyor. Daha ekonomiği Ibanez Tube King'i de düşünebilirsiniz. Tabii bu pedallae dediğiniz gibi hoparlör süremez, araya bir amfi şart. Düşük voltajlarda çalıştıkları için lambaları cart diye bitmez, dört-beş yıl belki daha fazla gittiği de olur.

Alacağım ikinci el pedaldaki lambanın kondisyonunu bilemediğim için biraz korkuttu beni, sıfırı da dediğiniz gibi çok pahalı. Bir kaç ay önce de aynı noktadaydım şu an da amfi bakıyorum. Galiba bir HT5 almadan rahat edemeyeceğim :) Kabin ve kafa ile kombo arasında karar veremiyorum ama kombo daha uygun galiba, sizin verdiğiniz linkteki blackstar ilgimi çekti mesela... İkinci el olarak uygun bir distX pedal da buldum sahibinden'de ama satan arkadaş da başkasından almış, haliyle uzun süre kullanılmış bir pedal olduğundan cesaret edemedim almaya... Kafam karıştı şimdi ne yapsam bilemedim.:(

Alacağım ikinci el pedaldaki lambanın kondisyonunu bilemediğim için biraz korkuttu beni, sıfırı da dediğiniz gibi çok pahalı. Bir kaç ay önce de aynı noktadaydım şu an da amfi bakıyorum. Galiba bir HT5 almadan rahat edemeyeceğim :) Kabin ve kafa ile kombo arasında karar veremiyorum ama kombo daha uygun galiba, sizin verdiğiniz linkteki blackstar ilgimi çekti mesela... İkinci el olarak uygun bir distX pedal da buldum sahibinden'de ama satan arkadaş da başkasından almış, haliyle uzun süre kullanılmış bir pedal olduğundan cesaret edemedim almaya... Kafam karıştı şimdi ne yapsam bilemedim.:(

O HT5'i alırsan pedal almaya ne hacet? Üç band eq ile düşük seste de az çok hacimli drive yakalarsın. Yeter ki almadan önce ıcık cıcık kurcala dene.

Zaten üzerinde eq ayarı olması hoşuma gitti, yoksa HT1 de evde işimi görür aslında :)
şu an için pedal ve kabin alıp elimdeki amfiyi kullanmak ve head işini sonraya bırakmak ileriye yönelik daha sağlam bir setup kurmak açısından daha mantıklı olabilir sanki, hem de güzel bir head için kaynak ayırma konusunda zaman kazanmış olabilirim. Karar veremediğim nokta biraz da bu aslında...

Şimdilerin meşhur bir sözü var, ileride atasözü olabilir bir ihtimal: "Sağlam setup sağlam amfi ile kurulur"

:D

Katıldığım bir söz. Niye dersen, boosterların, efektlerin tadı lambalı amfi ile bir başka. Ama her lambalı amfi de her pedalı beğenmiyor. Herhangi bir transistörlü amfi üzerine kurduğun setup lambalı amfide kısmen veya tamamen işe yaramayabilir.

Aynen katılıyorum :) ben de şu an kabini ayarlayıp daha sonra sağlam bir head ile desteklesem paramı boşa harcamamış olurum diye düşündüm.
Pedal geçici bir çözüm olabilir şu an, bütçeyi çok sarsmadan :D ilanlara biraz daha bakayım ben, en sevdiğim kısım bu zaten :))

Evet, kabin artı elimdeki amfi artı ht distx pedal. Power amp ayarlarım olmazsa. Daha sonra psikolojik olarak para harcamaya tekrar hazır olduğumda da güzel bir head, mesela ht5 olabilir... Şu an aklıma şu geldi, distX'i alırsam HT1 ile de deneyebilirim. Üzerinde eq ayarları var çünkü distX'in. Lamba fiyatına da baktım 15 euro civarı bir şey. İkinci el aldığımda pedalı en kötü yeni lamba takarım.
Bu sırada micro cube'ü satarım kaynak olur biraz elimde...

Geri