79. Oscar Ödülleri

Şimdi bu 5 film arasından sadece 3ünü görebilme imkanım oldu. The Queen bana resmen belgesel gibi gelmişti; arada da insanlar izleyicilerin gözünde durumlar canlansın diye rol yapıyorlardı sanki...
Departed çok sürükleyici, temposu hiç düşmeyen heyecan dolu güzel bir filmdi; ama bence Babil orjinal ve farklıydı. Sinema eleştirmenleri camiası da zaten ilk favori olarak Babil'i gösteriyordu; bu benim için büyük bir sürpriz oldu tabi...
Neyse tabi artık olan olmuş bize de tebrik etmek düşer emek verenleri ya neyse...

kusursuz bi geceydi...
özellikle en iyi yönetmen kategorisini
çok merak ediyor diğer yandan martin scorsese'nin
kazanmasını istiyordum.
Hitchcock'u bu anlamda geçmesini hiç istemiyordum açıkcası.
neyse ki umduğum şey oldu ve scorsese aldı.
iyi de oldu bence...

didi_in_chains demiş ki:
Bence The Departed Oscar ı alması gereken film değildi...
bunu neye dayanarak söyledın belırtsen daha hos olurdu tabı sahsı gorusun saygı dıyarım ama departed hem senarya hem de oyunculuk bakımından standartın ustundeydı gercekten.alısılmadık bı son garıp bır tat bırakan scorsese fılmıydı.daha ne olsun kı ;)

morgaine demiş ki:
didi_in_chains demiş ki:
bunu neye dayanarak söyledın belırtsen daha hos olurdu tabı sahsı gorusun saygı dıyarım ama departed hem senarya hem de oyunculuk bakımından standartın ustundeydı gercekten.alısılmadık bı son garıp bır tat bırakan scorsese fılmıydı.daha ne olsun kı ;)
bana göre de değildi aslında daha özgün senaryosu olan 'Babil' vardı neye göre karar verdiklerini anlamış değilim...gerçi 'The Departed' oyunculuk performanslarını düşünürsek o yönüyle ön plana çıkıyordu desek örneğin bir Leo'nun performansı gibi; ki adam kendini aşmış dedim,sonra Jack Nicholson'u gözümü ayırmadan izledim ama öte yandan Babil'inde hiç aşağı kalır yanı yoktu bu yönüyle Bradd Pitt olsun,japon kız karekter,adını hatırlayamadığım meksikalı karekterler...

morgaine demiş ki:
didi_in_chains demiş ki:
İlla ki birşeye dayandırmam gerekiyorsa kısaca şunu diyebilirim; benim aklımdan uçup gitti yani iz bırakmadı bir şekilde...Ama tamam oyuncular çok kaliteliydi...Senaryo bana klasik Hollywood senaryosu gibi geldi.Bilmiyorum daha etkileyici filmler vardı mesela Babel...Prestij de güzeldi ama o sanırım bu dalda aday değildi her neyse...Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.. ;)

Komediden başka bişey değil. Sen kalk, aslen bir Hong Kong yapımı olan "Infernal Affairs" isimli filmin yeniden çevrimi olan "Departed"a bütün ödülleri ver. Sanırım "akademi"deki arkadaşların bu filmin orjinalinden haberleri yok. Zaten sevmezdim bu oscar olayını, baştan aşağı şişirilmiş balon, böyle şeyler yaparak beni iyice haklı çıkarıyorlar sağolsunlar.

didi_in_chains demiş ki:
morgaine demiş ki:
didi_in_chains demiş ki:
İlla ki birşeye dayandırmam gerekiyorsa kısaca şunu diyebilirim; benim aklımdan uçup gitti yani iz bırakmadı bir şekilde...Ama tamam oyuncular çok kaliteliydi...Senaryo bana klasik Hollywood senaryosu gibi geldi.Bilmiyorum daha etkileyici filmler vardı mesela Babel...Prestij de güzeldi ama o sanırım bu dalda aday değildi her neyse...Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.. ;)
aslında bı nevı haklısın dun dusundumde bu ödul bı borc gıbıydı martın scorsese e yanı yıllardır ödul almamıs bu sahısa artık bı ödul verelım ayıp yanı dıye dusunduler bence.tabı hollywood senaryosu apacık son farklıydı ama :D .neyse guzel fılm ıste ödulde aldı :LOL:

jüri Altın Küre ödüllerini taklit etmediğini kanıtlamak için Babil'i harcamış ve uyarlama bi film olan Köstebek'i sırf ölmeden Martin Scorsese'a ödül vermek için şahlandırıp tüm meşruluğunu yitirmiştir..

Lovecraft "akademinin" Departed filminin orjinalinden haberlerinin olmadığını sanmış.Baya güldüm bu yoruma.Ama yeniden çevrilen filmler oscar alamaz diye bir kuralları yok adamların.Departed son derece başarılı bir film bence.
Bir kere herkes Jack Nicholson faktörünü unutuyor.Bu adam sinema tarihinin en iyi oyuncularından birisidir ve adam zaten sağlam olan filmi daha da güzelleştiriyor.
Babil de alabilirdi hatta ben ödülü Babil'e verirler diye düşünüyordum ama olmadı Departed'a verdiler.Çok kötü bir seçim değil.Daha önceki Oscar Ödüllerinde çok entel kuntel filmler aldı oscarı haketmemesi gerekirken sırf filmdeki oyunculuklar mükemmel diye.Jack Nicholson o filmlerdeki her aktörü hatta aktristi 10a katlayacak nitelikte bir aktördür.

Geri