Stefan Zweig

İkinci Dünya Savaşı sırasında dünyanın içinde bulunduğu duruma dayanamayarak karısıyla beraber intihar eden yazarın kitapları okunmaya değer...Bence en güzel kitabı "Acımak(Sabırsız Yürek)".

“Acımak, iki yanı keskin bir bıçak gibidir; kullanmayı bilmeyen, elini ve özellikle kalbini ondan uzak tutmalıdır.” [Stefan Zweig]
 
Aynı zamanda çok iyi bir biyografi(örn:Kendi hayatının şiirini yazanlar)yazarıdır.Satranç adındaki can yayınlarından çıkan kısa romanı çok etkileyici bir konuya sahip bir başyapıttır.Önemle tavsiye ederim.Çoğu aşırı hassas bünye gibi bu dünyaya katlanamamış,yaşamı kaldıramamıştır.
 
biyografi yazarı yazdın da aklıma stefan zweig'ın "macellan" biyografisi geldi. o kitabın ilk bölümleri çok iyiydi. bütün herşeyi ortaya dökerek anlatıyor. bu kadar geniş anlatan bir biyografi yazarı. bundan başka "balzac"da önemli eserleri arasındadır.
 
yakan sır kitabı fena değildi lakin romanda biraz hafif kalıyo anlatımı falan denemeleri varsa onları okuyayım dedim varmış ama bulamadım denemeleri daha iyi olur gibi geliyo bana...
 
Birçok kitabını severek okudum ama satranç ve acımak en sevdiklerimdir.Acımak da Teğmen sakat kıza acırken siz de Teğmen'in haline acırsınız.O acırken her şeyi mahveder,o mahvettikçe Teğmen' den nefret etmeye başlarsınız.Özellikle kızın babasına kızının iyileşeceğini söyleyip boş yere umutlandırdığında ve kızla evlenmeyi düşünmediği halde sırf acıdığı için evleneceğini söylediğinde acımanız nefrete dönüşür.Sonrası hayal kırıklığı.Kitabın sonunda Teğmen de kendinden nefret eder ve savaşta öleyim diye uğraşırken kahraman olur çıkar fakat onun için hiç bir anlamı yoktur bunun.
Stefan Zweig kitabı okumak uygulamalı psikoloji okumak gibi.Çok öğretici.Kitap kahramanlarını tanırken psikoloji dersi alıyorsunuz.
 
zweig'ın en sevdiğim eseri şüphesiz "amok koşucusu"dur. insan ruhunu tamamen etkisi altına alan, ruhun en derin katmanlarına inebilen kusursuz bi başyapıt bana göre.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler