Line 6 Hd Pod500 Tavsiye

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda enginfromhell tarafından 6 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle merhabalar ! Uzun yıllardan sonra bir forumda ilk sorum olacak birazdan yazacaklarım .
  Uzun süredir kullanmakta olduğum prosesörüm hakkında, diğer arkadaşlarında merak ettiği şeyler olacak eminim. Sahne deneyimlerim var bu prosesörle ,bir şekilde tonemaister yardımı ile volume/db dengesini tutturmuştum amatörce fakat artık dayanılmaz çekilmez halde .
  Crunch, hıgh gain olmak üzere 2 preset ayarlıyorum yine 2 aynı kafa amfilerden olmak koşulu ile yan yana (bu arada stack power dan amfi mikrofonmodellemeleri kapalı olarak kullanıyorum) Diğer 2 presettede solo ve ritim oluyor farklı kafa amfilerden .Sorunuma gelecek olursam " Volume dengesi ,ses şiddeti farkı ".

  Farklı presetler kullanıp o tonlara yaklaşmak amaç benim için ,fakat geçişler arasında müthiş db farkları oluyor .Yardımlarınızı bekliyorum gerçekten ihtiyacım var yoksa analog yoluna gideceğim ,teşekkürler .
   
 2. Selamlar. Pacthleri kaydederken db siddetini ayarlayabiliyorsunuz. Oradan tekrardan bir ayar yapmayı deneyin. Yada sesi daha yuksek olan ton aktifken cihaz üstündeki preamp volume den kısarak dengelemeye çalışabilirsiniz. Umarım yaşadığınız problemi doğru algılamış ve yardımcı olabilmişimdir.
   
 3. Selam ,ilgin için teşekkür ederim .Bugüne kadar patchlerimi yalın tutup o şekilde yapmaya çalıştım hep ,yinede ayrı patchler arasında ses farkı oluşuyor ,araya koyulan scream çıkışından preamp a kadar farkediyor.Bunun kısayolu yokmudur, siz nasıl hazırlamaktasınız db şiddetini, oluşan farkları ,teşekkür ederim.
   
 4. Presetlerin "tone volume" olarak ayrı bi volume seçeneği olması lazım. Benim tahminim başına gelen şey tonlardan birisini yazarken "master volume" çok yüksekte yazdın doğal olarak "tone volume"'u düşükken kaydettin. Sorunu hangi presete geçtiğinde yaşıyorsan onun tone volume'unu ayarlaman işe yaramaz mı? Benim kaçırdığım bi nokta mı var çok basit bi sorun gibi duruyor.
   
 5. Arkadaş güzel özetlemiş. Aklimdakini yazmış resmen. Bir pedal eklediğinizde onun ses siddetine gore master volume ayarı yapmanız gerekebilir.
   
 6. Her kafanın master volume ü farklı çıkışlar veriyor .İstediğim ses yükseliği %60 olsun ,diğer kafada bu %70 e tekabül ediyor ve işler değişiyor.Sanırım oturup tek tek ayarlamak gerekiyor ,fakat yüksek seslerde aradaki fark yine artıyor .
  Sizler nasıl ton yazıyorsunuz ,özellikle sahne,stüdyo öncesi
   
 7. Ek olarak onu bir deneyeceğim ,o şekilde referans alıp denememiştim,teşekkürler
   
 8. kafa kabinin master volume'u dediğin şey işte aslında tone volume. Master volume pod'un üstünde vardır sadece. PC'de podun programını kullanarak ton yazıyorsan. Elbette ki o her kafa kabinin volume'larını ayrı ayrı kaydetmen gerek. Sen ton yazmış sayılmazsın ki kafadan kafaya geçip default olarak verilmiş ayarlarını kullanıyosan. Pod'un fiziksel olan yani üstünde olan master volume'u sahnede kullanmak istediğin gibi ayarla. Sonrasında her ton(kafa simülasyonu) için ayrı ayrı volumelarını ayarlaman gerek elbet. Ama bi kere kaydettikten sonra o tonları canlı performansta geçişler arası çok büyük bi fark yaşamazsın sonuçta tonları yazarken deneme fırsatın olacak. Sen geçiş olarak heralde kabinden kabine geçiyosun canlı performansta. Ama asıl yapman gereken şey o kabinlerin her birini kendi istediğin presetlerle ayarladıktan sonra podun kanllarına kaydetmen gerek A1 B1 C1 D1 gibi örneğin. Sonra geçişlerini ton bankasından yapmalısın.
   
 9. Biraz basit anlatmak istedimki karışmadan sonuca ulaşabilelim eksilerimide görebileyim diye .Screamer boost hatta modülasyonlar olabiliyor zincirimde . Master volüm e bakacağım ,asıl merak ettiğimde bunlardı tek tek uğraşılıyormu diye çünkü diğer pedallarda mümkün mertebe az master volüm dengesi var.
  En kısa zamanda provada deneyip döneceğim ,Teşekkürler tekrardan
   
 10. Kutay_

  Kutay_

  696
  1,024
  9,605
  cihazınızı stereo olarak ses kartınıza bağlayın ve kayıt için kullandığınız yazılımı açıp input volume bölümüne bakın. buradaki vumetre ile ses seviyeleri konusunda daha net fikir sahibi olabilirsiniz. İkinci olarak kompresörü yoğun olan sesler olmayanlara göre daha yüksekmiş gibi algılanır.
   
  enginfromhell bunu beğendi.
 11. Çok teşekkür ederim
   
  Kutay_ bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş