Evde Amatör Ses Yalıtımı

Bütün tizleri yutup, low-mid baskın bir sound duyduğunuzdan olabilir mi acaba bu dolgunluk :))) yumurta kartonu ile olmaz arkadaşlar bu işler, maliyetten kaçmak adına yapılıyor, evet duvardaki düz yansıtıcı yüzeyi kırıp belki tizleri bi nebze absorbe edebilirisiniz ama alt frekanslara etki etmeyeceğinden dengesiz bir düzenleme olur.

Başlığı açan arkadaşıma da önerim komşunun duvarıyla birleşik olmayan bir odaya geçme şansınız varsa önce onu zorlayın. yoksa diğer arkadaşların da belirttiği gibi yüzer oda işine girmeniz lazım. komşuyla temas eden duvar komple taş/cam yünü ile kaplanacak, üzerine alçıpan ve en üste te ihtiyaca göre flexi panel ve bass trap eklenecek.
evet hocam tizler kayboluyor; ben de bütçe durumu için bu öneriyi yaptım.

Bir arkadaşım vokal kayıt stüdyosu yaptı kendine. Odasinin bir bolumune ufak bir odacik yapti kontrplak ile. İcerisine de ses yalitim icin ne gerekiyorsa onlari koydu. Ufak, tek kisilik bir oda oldu. Ama ici gerek akustik olarak gerekse disariya sifira yakin ses çıkması olarak mukemmel oldu. Tum odayi ya da evi degil de, odanin bir bolumune boyle ufak bir calisma alani kurulabilir. Hem daha az maliyetli olacaktir, hem amfinizi istediginiz gibi kullanabilirsiniz, hem de tasinacak olsaniz bile sokup yeni eve tekrar kurabilirsiniz.

Bir arkadaşım vokal kayıt stüdyosu yaptı kendine. Odasinin bir bolumune ufak bir odacik yapti kontrplak ile. İcerisine de ses yalitim icin ne gerekiyorsa onlari koydu. Ufak, tek kisilik bir oda oldu. Ama ici gerek akustik olarak gerekse disariya sifira yakin ses çıkması olarak mukemmel oldu. Tum odayi ya da evi degil de, odanin bir bolumune boyle ufak bir calisma alani kurulabilir. Hem daha az maliyetli olacaktir, hem amfinizi istediginiz gibi kullanabilirsiniz, hem de tasinacak olsaniz bile sokup yeni eve tekrar kurabilirsiniz.
Evet aynen bende şu anda bunu yapmayı planlıyorum:)

Arkadaşlar odama ses yalıtımlı kabin yaptırmayı düşünüyorum.Hem taşındığım zaman da söküp götürebilirim hem de eve zarar vermemiş olurum.Bu işi yapan yerler var mı acaba bildiginiz?Burada yaptırmak istiyorum ama kabinin çizimi tasarlanması konusunda yardım alabileceğim biri yok.Nette araştırma yaptım seskes diye bir ürün var.Acaba nasıldır?

Selam arkadaşlar.Ses yalıtımı konusunda biraz daha araştırma yaptım ve bazı yabancı firmalar hazır olarak taşınabilir ses yalıtımlı kabinler üretip satıyolar.Hvalandırma ışıklandırma herşeyiyle on numara görünüyorlar.Yalnız fiyatları çok yüksek cidden.Bunlardan sipariş eden oldu mu acaba?
ECO soundproof booths

Arkadaşlar, ses akustik düzenlemesi önemlidir: zabıta için şikayetçi mekan ölçümü 55 dB ise, 770-tl cezası vardır( + KDV ). Şu ara gürültü kirliliği de medyada öne çıkarılmış durumda, dikkatli olmak lazım. İki yol var: 120x120x120 santim 8 milim kaplamalı malzemeden sökülür-takılır bir kutu içi köpükle kaplanır ve amfi ile mikrofon kayıt için kullanılır. ön yüzü iki kapaklı ve arka kapakta büyükçe bir fan olması gerekiyor. Oda tabanı parke ve kalın tüylü halı varsa, tavan ve duvarları köpük üzeri yumurta kapları yapıştırarak kısmen akustik yalıtım yapmak. Yada profosyonel firmaya ölçüm yaptırmak ve tercih seçmek: Taşınabilir paneller pahalı ama uzun ömürlü, maddi profilinize bağlı. Kolay gelsin.

selam arkadaşlar.Bu ses yalıtımlı hazır kabinlerden satın alsam acaba gümrükte sorun yaşar mıyım?Ağırlık ve fiyat olarak fazla bir şey.Bu konuda nasıl bilgi alabilirim acaba?1 ton ağırlık var denilmiş.
eco550

selam arkadaşlar.Bu ses yalıtımlı hazır kabinlerden satın alsam acaba gümrükte sorun yaşar mıyım?Ağırlık ve fiyat olarak fazla bir şey.Bu konuda nasıl bilgi alabilirim acaba?1 ton ağırlık var denilmiş.
eco550
Herşeyi geçtik bunu taşımak için bir kamyon bir de forklift kiralamanız gerekir. sizdeki de ne komşuymuş arkadaş, NASA bile konuya el atmalı bence :D

Son düzenleme:
Arkadaşlar bu yalıtım halısından kullanan oldu mu, ne kadar etkili ? Kauçuk Tabanlı Ses Yalıtım Halısı

En üst katta oturuyorum, alt komşum için almayı düşünüyorum. Aslında komşum anlayışlı, bu zamana kadar hiç uyarmadı, ben de dikkat ediyorum ama şansımı da çok zorlamıyım diyorum. Etkili ise alacağım odanın zeminine..

Arkadaşlar bu yalıtım halısından kullanan oldu mu, ne kadar etkili ? Kauçuk Tabanlı Ses Yalıtım Halısı

En üst katta oturuyorum, alt komşum için almayı düşünüyorum. Aslında komşum anlayışlı, bu zamana kadar hiç uyarmadı, ben de dikkat ediyorum ama şansımı da çok zorlamıyım diyorum. Etkili ise alacağım odanın zeminine..
Selam, ses yalıtım halısını deneme imkanı buldunuz mu?

Selam, ses yalıtım halısını deneme imkanı buldunuz mu?
Selam, halı değil de 4-5 tane linkteki süngerden almıştım, yalıtım konusunda hiç bir işe yaramadı. Etkisiz

YouTube da aşağıdaki videoyu izlemiştim, kabinin önüne battaniye, havlu... Vb malzemeler koyarak denemiştim. Daha çok etkiliydi ama oturup videodaki gibi bir panel yapamadım henüz.

Havludan panel videoda baya etkili gorunuyor. Oda genişliğinden bende de yankı problemi oluyor.

kabinin önüne sehpa koyarak, havluyu tutturup denemiştim. Battaniye ile denedim , o da etkiliydi. Aldığım süngerden kat kat daha etkiliydi. Ama mucize de yaratmadı, sesi bir tık açabilmeyi sağlıyor. Bu durum kimisi için tatmin edici olabilir
Odanın duvarlarına videodaki paneller koyunca ne kadar etili olur bilmiyorum. Denemek lazım..

Geri