Velazquez

Açık adı diego rodriguez da silva velazquez barok dönem ispanyol ressamlarındanfır 1599-1660 yılları arasında yaşamış ünlü ressam kral ressamı olarakda ün yapmıştır resimlerindeki ışık gölgeyi hassaslıktan çok kalın fırça darbeleriyle birleştirmesi tablolarındaki etkileyiciliği pekiştirmiştir burjuva kısımdakilere yaptığı resimlerin dışında dışarıdaki halkında tasvir edildiği resimleri çoktur

schiz'in söylediklerine ek olarak Vélasquez'in en önemli yeniliklerinden birisi ise yapmış olduğu resminde hiç çekinmeden, hatta büyük bir onurla, kral ve kraliçeyi ikinci plana atarak kendini göstermesidir.

Saray ressamlığı yaptığı dönemdeki çalışmaları fotografik gerçeklik niteliği taşımaktadır ve tıpkı Rönesans'ta olduğu gibi "anı yakalama" üzerine yoğunlaşmıştır. Bu dönemde yukarıda bahsettiğim gibi kendini konu aldığı resmi "Los Meninas"ın internetten bulmuş olduğum oldukça açıklayıcı bir görseli vardır.

05-Velasquez-meninas+bits2.gif

NOT: Bu resmi bildim bileli ortadaki ufaklığa bir türlü ısınamadım. Tam bir büyümüş de küçülmüş gibi gelir bana :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
anarchist verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum buarada eklemek istediğim birkaç şey var bildiğimiz gibi kuzey ressamları yaptıkları resimlerde kapalı mekanlar kullanmışlardır malumunuz soğuk memleketler olması bunda etkilidir velasquez kuzey ressamı olmamasına rağmen kurguladığı resimleri kapalı mekanlara taşımıştır ve oldukça detaylı resimler yapmıştır

Kesinlikle haklısın. İspanyol okulunun sanatçısı olan Velasquez'le birlikte aslında barok resimde kavranılabilir bir mekandan söz edilebilmektedir.

Kavranılabilir mekandan kastım barok sanatın en önemli kuramlarından birisi olan belirsizlik, spot ışık kullanımıdır. Bu kuran resmin arkasında derin siyah bir boşluk hissi vermektedir. Tıpkı Caraggi ve Caravaggio'da da görüldüğü gibi Velasquez'de bir dönem resimlerinde bu kuramı uygulamıştır.

velasquez.jpg

Ayrıca dediğine katılıyorum ve ekliyorum. Vélasquez'de tıpkı bir Rubens, Rembrandt gibi Kuzey'in detaycı işçiliğini resimlerine yansıtmıştır.

Velazquez%20-%20the%20toilet%20of%20Venus.jpg

Buradaki Nü resmiyle Goya'ya ilham kaynağı olduğu hem resim tekniği hemde betimleme konusunda diye bir fikir uyandıran ve Goya'nın Çıplak Maya resmiylede beni buna inandırabilen olağanüstü Barok Üslubu ressamı, Resimlerindeki betimlemeler aşırı inandırıcı ve duruşlar çok cezbedici....

Geri