Irig Hd Vs Apogee Jam 96k

iRig HD mi Apogee Jam 96k mı ?

• Apogee Jam 96k

Oylar: 12 70.6%
  • iRig HD

Oylar: 5 29.4%

• Toplam oy veren
    17
Foruma bu aralar katılmış, elektro işlerine yeni yeni giren, aklında milyonlarca soru olan küçük bir kardeşinizim. Bu yüzden bu tür forumlar benim için büyük nimet. Fazla ve gereksiz soru sorarsam şimdiden özür diliyorum ve soru sormaya başlıyorum :) apartmanda oturduğum (ses sıkıntısı) ve çok fazla bütçem olmadığı için (ekonomik sıkıntı) amfi-pedal kombinasyonlarına alternatif olabilecek program-ekipman arayışına girdim. Araştırmalarım sonucunda bıas fx + irig hd veya apogee jam 96k almaya karar verdim. irig hd müzik marketlerde 400-500 tl civarı fiyata satılmasına rağmen apple tr de 280 tl. apogee jam' in genel fiyatı ise 500-600 civarında. Normalde fiyatları birbirine yakın olduğu için ses-ton kaliteleri, dip gürültüsü, gecikme bakımından ikisinin arasında kalite farkı olmamakla beraber ikiside bu konularda çok başarılıdır diye düşünüyorum. Sizce hangisini almalıyım? İkisinin birbirlerine karşı avantaj-dezavantajları nelerdir? Aralarında çok büyük farklar yoksa irig hd almayı düşünüyorum sizce doğrumudur? Şimdiden teşekkürler...
@Single_FACTOR @DeathDrain

Bildiğim kadarı ile irig hd gelen firmware update sayesinde apogee jam 96k gibi 96khz örnekleme yapabiliyor fakat bu tip portatif aletlerin 96khz örneklemeye sahip olması ne kadar önemlidir, ne kadar gereklidir tartışmaya açık. "Bence" hiç gereği yok mesela :) 24bit/48khz fazlasıyla yeterli... Ayrıca tam teknik detaylarını bilmiyorum, illaki A/D D/A ile ilgili teknik detayları vardır ama bu tip portatif aletlerle yapılan 96khz örnekleme ile "aynı fiyattaki" focusrite scarlett, roland duo capture gibi cihazlarla yapılan 96khz örnekleme açısından ciddi fark var. O yüzden "bence" bu tip portatif aletlerde 96khz olmasının hiçbir gerekliliği yok. 96khz kayıt yapılacaksa bence aynı fiyata adam gibi audio interface alınmalı. Neyse uzatmayalım :)

Bence apogee'yi boşverin Irig HD'yi alın. Apogee bence bir tık daha önde ama aradaki 300 TL'lik fiyat farkına kesinlikle değecek bi fark değil... Irig HD'nin 275 TL'lik fiyatı Türkiye şartlarında çok çok uygun. Bahsettiğim gibi bence gerekli değil ama Frimware update'ide yaparsanız 96k'yada çıkar. Bence Apogee 96K ya 500-600 vermenin hiç mi hiç gereği yok. Zaten amfi gibi kulaklıkla kullanacaksanız kulaklığın kaliteside çok önemli. Alet ne kadar kaliteli olursa olsun kulaklık kötüyse yada bu işlere uygun bir kulaklık değilse (beats by dr.dre), kötü ses alırsınız... Apogeeye 500-600 TL vermek yerine irig HD + giriş seviyesi bi stüdyo kulaklığı alsanız alacağınız sesin kaitesinin çok çok daha iyi olacağı kanaatindeyim... Dersenizki 300 TL'ye sıfır apogee 96K buldum o zaman apogee'yi alın :) Gecikme dip gürültüsü vs gibi konularda ikiside sorunsuzdur...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
irig hd yi kaptım fakat sesi hiç tatmin etmiyor. bağladığım apple ürünü ilk çıkan ipad mini (retina olmayan), iphone 6 plus ve ipad mini retina, gecikme yok ama dip gürültüsü ve ses kalitesi beni 350 liralık boston amfiden bile daha az tatmin etti açıkçası... kullandığım programlar; garageband, jamup ve amplitube. sizce 80 tl ye bıas fx alırsam ürünün kalitesini yaşayabilirmiyim yoksa irig hdmden çok mu fazla birşey bekliyorum? eğer 80 liraya kıyıp bıas fx alınca beklentilerimi karşılayacaksa alacağım. ürünü almadan önce 700-800 liralık amfilerden alacağım performansı alabierceğim kanaatindeydim fakat şuan kıytırık bostona ulaşamıyorum.
@DeathDrain @DaggerStroke @Single_FACTOR

• Konu Sahibi Konu Sahibi
birde jaktan dolayı olabilirmi acaba diye düşünüyorum dip gürültüsü. kendi jakımdan farklı bir jakla girme şansım olmuştu boston amfiye dip gürültüsü sıfıra inmişti baya yüksek cızırtılardan falan. ama o jakla denemedim hiç irig i. ama şuda var ki dip gürültüsü olmasa bile 3 programında sesleri çok yapay geliyor distortion tonu falan hiç güzel değildi. sizce ton sorunu bıas fx le çözülürmü. çözülürse kaliteli bir de jak alıp dip gürültüsünü keseceğim ve milarlık amfi performansları yakalayacağım :)))

irig hd yi kaptım fakat sesi hiç tatmin etmiyor. bağladığım apple ürünü ilk çıkan ipad mini (retina olmayan), iphone 6 plus ve ipad mini retina, gecikme yok ama dip gürültüsü ve ses kalitesi beni 350 liralık boston amfiden bile daha az tatmin etti açıkçası... kullandığım programlar; garageband, jamup ve amplitube. sizce 80 tl ye bıas fx alırsam ürünün kalitesini yaşayabilirmiyim yoksa irig hdmden çok mu fazla birşey bekliyorum? eğer 80 liraya kıyıp bıas fx alınca beklentilerimi karşılayacaksa alacağım. ürünü almadan önce 700-800 liralık amfilerden alacağım performansı alabierceğim kanaatindeydim fakat şuan kıytırık bostona ulaşamıyorum.
İrig hd' yi ilk alıp eve geldiğim gün benzer hayal kırıklığını bende yaşamıştım. İlk başta internetteki videoları izlemek beklentiyi çok arttırıyor evet ama inan zamanla kurcalıya kurcalıya tamin edici tonu alacaksın. Bir de şunu denemeni tavsiye ederim ; garageband' ı açıp ordan uygulamalar arası olayından jamup aç. Yani jamup garageband içinden açılsın . Böylelikle garagebandın iz, pan , yankı yazan ayarları ile çok güzel tonlar alacaksın emin ol dene bak:)

@FirstAvenger
ses kalitesi açısında jamup yada bias fx arasında belirgin bir fark yoktur. Bence jam up daha bile iyi hatta. Bu bahsettiğin dip gürültüsünün tanımını bir yapalım, noise ile kesilmesi mümkün ve doğal olmayan nasıl bir gürültüden bahsediyorsun anlayamadım? irig HD ve input line seviyelerin doğru mu? kayıt ve setup ekran görüntüsü paylaşırmısın.

Son düzenleme:
Dip gürültüsü yapmaması gerekli. ayarlarda bi problem vardır... Şimdi örnek olsun diye öylesine bi kayıt aldım. Gitar Ibanez RG08LTD (C Standard akorda) Hiçbir efekt yok. Sadece Jamup dan preset olan TreadPlate modellemesi seçili. iPad 2 (air değil düz 2 :p ) üzerinden Garageband e kayıt aldım. Copy/paste 2 track, %80 sağ sol panlı... Kullandığım cihaz line 6 sonic port ama irig hd'de aynı ses kalitesine sahipti.

Son düzenleme:
Geri