Guzel Bir Amfi Konusunda Yardima Ihtiyacim Var

Hangisi?

• VOX AC10

Oylar: 8 17.0%
  • Fender Blues Junior

Oylar: 29 61.7%
  • Blackstar HT-5R

Oylar: 5 10.6%
  • Diger

Oylar: 5 10.6%

• Toplam oy veren
    47
Bu yazdıklarım çok genel bir değerlendirmedir. Ama sonucunda başınıza iş saracaktır, zira sonucu alacağınız amfiyi denemeye mecbur olduğunuzdur. Peşinen uyarması :)

Lambalı amfiler genelde yüksek seste kullanılmak üzere tasarlanmış aletlerdir. Ve ne yazık ki watt değerleri ile ürettikleri gürültü aslında birbirinden bağımsız olaylardır. Bir watt bir amfinin dahi sesini -hele 12" hoparlör kullanıyorsanız- evde kolay kolay yarıya dek açamazsınız. Kısık seste de genelde çok tizli bir ton verirler.

Ama bu demek değil ki evde ille de kısık seste zayıf bir ton alacaksınız. Bazı amfiler de kısık seste gayet güzel ton verebiliyorlar. SX alırken denediğim DSL15 böyleydi mesela. Diyelim ki seçtiğiniz amfi kısık seste zayıf çıktı. Ekolayzer, volume, master volume ayarları ile oynayarak tonu manipüle etmeye çalışabilirsiniz.

Bu arada Blackstar HTR5'i konserde kullanmışlığım vardır. Mikrofonlayarak gayet güzel sonuç almıştım. Şunu da söyleyeyim metal ve türevleri için de kesinlikle uygun bir amfi değil. Üzerindeki kendi drive'ı çok çok yetersiz. Evde kullanırken ses seviyesini ayarlarken zorlanıyorum çünkü ses knobu çok fazla hassas. O bakımdan ince ses ayarını yine pedal ya da prosesör üzerinden yapıyorum. Bana göre bu da eksi bir tarafı.

Bu arada Blackstar HTR5'i konserde kullanmışlığım vardır. Mikrofonlayarak gayet güzel sonuç almıştım. Şunu da söyleyeyim metal ve türevleri için de kesinlikle uygun bir amfi değil. Üzerindeki kendi drive'ı çok çok yetersiz. Evde kullanırken ses seviyesini ayarlarken zorlanıyorum çünkü ses knobu çok fazla hassas. O bakımdan ince ses ayarını yine pedal ya da prosesör üzerinden yapıyorum. Bana göre bu da eksi bir tarafı.

İlginç. Denediğim zaman HT5 bana aşağı yukarı thrash seviyesine kadar götürür gibi görünmüştü. Daha üstü için bir Maxon OD 808 kurtarır diye düşünüyordum. Yetersiz bulduğunuzdan merak ettim. Tarzınız nedir?

Screamer'i almadan once HT-5 Metal'i arastirmis ve denemistim bol bol @hackeiommi abi. O biraz daha booster ihtiyacsiz higain çözümleri sunabiliyordu. F/p olarak is yapabilecek bi amfiydi. HT-5 biraz daha ISF'yi British tarafina alip GnR calma kivamindaydi. 2.elde uyguna denk geldiginde is yapabilecek amfiler ama uzun vadede sahibini yeniden arayisa sokma ihtimali de yuksek.

Merhaba,
Bende sizin gibi bas ve mid karakter seviyorum ve şu an kullandığım amfi BJ-III kesinlikle çok memnunum. Watt Killer 100 custom ile evde de çok güzel ton alınabiliyor, neredeyse volümü sona yaklaşıyorum, lambaların kırılmasını ve o tatlılığı kesinlikle hissedebiliyorsunuz bu amfide. Tabi belli bir saatten sonra ne kullanırsanız kullanın ses çok yüksek kalır apartman için. (Kulaklık çıkışı olan amfiler hariç ;))Benim tavsiyem tabi bu fiyat aralığında kalınacak ise kesinlikle BJ olmalı tercihiniz. Ama bundan önceki amfim hackeiommi arkadaşımızın da bahsini ettiği gibi Laney Cub 12R.. Bu amfiden de gayet memnundum pedallarla çok iyi anlaşan bir amfidir, üzerindeki 1Watt girişi de önemli tabi.

@Eskaza Selamlar aynı çelişkide bende kalmıştım bir ay önce. Bütçemde yaklaşık sizin kadardı.Bende blues,slash,gilmour tonları arıyordum. Bahsettiğiniz üç amfiyide inceledim ve denedim. Blackstar için şunu söyleyebilirim drive kanalı gayet hoş ama clean kanalını hiç sevmedim. Vox ac 10'u kıvılcım müzikte deneme şansım oldu,hatta başta onu almayı düşünüyordum,ta ki önüme blues junior konulana kadar. Ben 2. el blues junior tweed aldım ama normalinin de iyi olduğunu düşünüyorum. Voxla blues junior kıyaslanamaz bile bence. Blues juniorun kalitesini hemen anlarsınız. İmkanınız varsa hepsini denemenizi öneririm,şu anda pedal setupumla beraber gilmour ve blues tonları canavar gibi alıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. @WayTooBaD ve @hackeiommi abilerim bana çok yardımcı oldular onlara ayrıca teşekkür ediyorum.

Geri