Definitive {Metal}

DEFINITIVE

Definitive was founded in July 2001 , by Firat Öz and Demir Dinmez.After several line-up changes the band performed at many domestic festivals also recorded some stuff which are broadcasted by some radio stations.

In June 2005 , Definitive supported 'MEGADETH' at RockIstanbul festival which is one of the biggest festivals in Turkey.

Seyhan Sapmaz who was our ex-drummer is replaced with Cagri Halacoglu in August 2005 just before starting to record the "On Fire" Ep. The E.P. was released in January 2006.After having some nice feedback , the band signed a management contract with ''Host Productions'' and started to record its first album which will probably be released in May 2006.

Moreover Definitive successfully supported 'BLIND GUARDIAN' in their past Istanbul performance which was on May 14, 2006. Also recent gigs will come up in summer.

Türkçe Biyografileri Bulunmamaktadır...
İstanbullu Metal Grubu Sadece İngilizce Şarkıları Seslendirirler...

Şarkılarını Myspaceden Dinleyebilirsiniz
www.myspace.com/definitiveband

Ve www.definitiveband.com girerek Multimedia Bölümünden Şarkılarını İndirebilirsiniz...

Şiddetle Tavsiye Ediyorum Çok Sağlam Bir Grup ;)

kendin için adlı yaptıkları türkçe parçaya hayran kaldığım gruptur. ayrıca pentagram iconda ki sonsuz coverları da oldukça sağlamdı.

summer rockta da gösterdiniz kendinizi,ne kadar büyük olduğunuzu.. helal olsun yolunuz açık olsun..

Arkadaşlar elinde DEFINITIVE-Esir şarkısı olan varsa lütfen rica ediyorum bana atabilir mi kaybettim şarkıyı ve şuan hiçbir yerde bulamıyorum rica ediyorumm tekrar tekrarrr :)

Geri