Narsisizm

Narsist kelimesinin aslı narcissus’tan gelir ve yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. E tabi birde narsistler vardır ki bu insan güruhu narsist olduklarını her fırsatta dile getirmekten çekinmezler. Bu gibilere narsizmin psikolojide ’’davranış bozuklukları’’ adı altında incelendiğini söylemeniz de kâr etmez. Cümlelerinin büyük çoğunluğu 1. tekil kişiyle başlar. Narsist kimselerin en büyük sorunu kendilerini başkalarının yerine koyamamaları ve kimseyi sevememeleridir. Bu nedenle içten ve sıcak ilişkiler kuramazlar. Kendilerinden başka kimseye güvenmezler ve başka hiç kimseyi önemsemezler. Bu nedenle çevrelerindeki insanların duygusal enerjilerini tüketirler. Ben kötüyüm inancını kompanse etme amacıyla savunma mekanizması olarak ben mükemmelim söylemini sürekli kullanırlar. Bana tapıcaksın,ben süperim ben müthişim diyen ve bütün bunları derken gayet normal tavırlar sergileyen korkulası insan türüdür narsistler kısaca özetlemek gerekirse.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mitolojide Narsizm

Mitolojiye göre, dünya üzerinde birçok tanrı bulunmaktaydı. Bunlar çeşitli doğa olaylarından ya da canlı-cansız varlıkların kontrolünden, davranışlarından sorumluydular. İnanışa göre bu tanrılar insan şeklindeydi ve insanlarla ilişki içine de girerlerdi.

Size narsisizm sözcüğünün köken aldığı narkissos'un mitolojik öyküsünü aktaracağız. Kendine aşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte aşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür . Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda 'eko' dediğimiz yankılara dönüşür.

Olimpos dağında oturan tanrılar bu duruma çok kızarlar ve Narkissosu cezalandırmaya karar verirler. Gene günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine aşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü . O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, ayni Ekho gibi Narkissos ta günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür.

İşte narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler, başkalarının düşünce ya da isteklerine gereken ilgiyi gösteremeyen kişilerdir. Plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında, gereken ilgiyi göremediklerinde aynı Narkissos gibi erirler, çökerler. Başkalarının hakkına saygı göstermeden ve gerçeklerle bagdaşmasa bile daima kendilerini haklı göstererek ve o hedefi, gerekli emeği vermeden bile haketmiş sayarak en onde, en gözde ve tek olmak isterler.Kendilerini başkalarının yerine koyamaz ve başkalarini anlayamazlar.Sanki hersey sadece kendileri için vardır ve ne olursa olsun herşeyin kendi amaçlarına hizmet etmesi gerekir. Başkalarının fikir ve hareketleri kendi amaçlarına hizmet ediyorsa vardır, aksi halde bu fikir ve hareketler tahammül edilemez düşüncelerdir. Gerçekle bagdaşmayan, başkalarinin zararına olup sadece kendi çıkarlarına uygun, kendi plan ve hedeflerine hitap eden maddi ve manevi kazanç sağlayabilecek plan ve hedeflerine ulaşamadiklarinda öfkelerine hakim olamaz, saldırganlaşır ,çöker hatta ağır psikotik tablolara girerler .

http://kizil.org/narsizm.htm

genelde dahiler narsisttir.çünkü sosyalleşmiş ve paylaşımcı olmuş karakterler,varlıklarını hissedebilmek için başkalarının hükümlerine bağımlı yaşarlar.oysaki narsistler,tek başlarına varlıklarını hissederler,bireyselliğin değerini bilirler.

bir arkadaşım var evet tam bir narsist ama çok değişken bir kişiliğe sahip bir gün çok çok iyi sonraki gün dediği yapılmazsa hemen triplere girebilen ve bir önceki gün çok iyi geçindiği kişiyi yok sayabilen bir yapıda.aslında sevıyorum kendısını(hoş ben bana eziyet edeni bile seven iğrenç bir yapıdayım ya)ama ona karşı yapılabılecek hiçbirşey yok sanıyorum.vay be narsistmiş demek:)o aklıma geldi yazıyı okuyunca

o zmn bende narsist bir kişilikle dolu dolu geçirdiğim 5-6 ayın deneyiminden yola çıkarak birşeyler söyleyeyim; samimiyetinden daima şüphe duyarsınız, sevmediği halde sırf egosu yüzünden birçok kişiyi aynı anda kendisine bağlamak için türlü oyunlar yapabilecek, bana göre de hayatlarında kimseyi sevemeyecek insanlardır. çünkü ilgilendikleri tek şey egoları ve yine egolarıdır :)

verebileceğim en açık örnekte şöyledir;
düşünün ki mutlu bir beraberliği varken bile hayatına daha önce girmiş tüm eski sevgilileri çeşitli zaman aralıklarında arayıp kendini hatırlatmaktan zevk duyar ve tanıdığı kimsenin hayatından kovulduğunu asla kabullenmez...

Yay burcunun sembolik kisiliklerinden biri Narsisttir (ben de yay burcuyum) Ben narsist insanlari tehdit olarak gormuyorum hatta seviyorum :p sanirim arkadaslarim bende narsistik ozellikler buldugu icin belki de narsistleri benim gibi olduklari icin seviyorum :)

Ama bence herkes degisik yonlerden biraz narsistir, yani menfaatci bir insan da biraz narsisttir, bencil insanda, kendine guvenen insanda.. Ama bir insani kendine guvendigi icin ya da oncelikleri kendisi oldugu icin suclayamazsiniz bence. Bende tum insanligi, cocuklari fln filan sevmem ama sevdigim insanlardan da ne maddi ne manevi bisey acimam, paylasirim, deger verdigimi gosteririm, bunu yapmaktan da cekinmem.

Ama once BEN varim (aslinda once kedilerim ve kopegim var), geriye kalanlar benden sonra gelir, bu da hayatimi istedigim gibi yasayabilmem icin gereken biseydir bence. Eger bu narsistlikse sanirim bende narsisttim..

Oceanides demiş ki:
Yay burcunun sembolik kisiliklerinden biri Narsisttir (ben de yaya burcuyum) Ben narsist insanlari tehdit olarak gormuyorum hatta seviyorum :p sanirim arkadaslarim bende narsistik ozellikler buldugu icin belki de narsistleri benim gibi olduklari icin seviyorum.

Ama bence herkes degisik yonlerden biraz narsistir, yani menfaatci bir insan da biraz narsisttir, bencil insanda, kendine guvenen insanda.. Ama bir insani kendine guvendigi icin ya da oncelikleri kendisi oldugu icin suclayamazsiniz bence. Bende tum insanligi, cocuklari fln filan sevmem ama sevdigim insanlardan da ne maddi ne manevi bisey acimam, paylasirim, deger verdigimi gosteririm, bunu yapmaktan da cekinmem.

Ama once BEN varim, geriye kalanlar bende sonra gelir, bu da hayatimi istedigim gibi yasayabilmem icin gereken biseydir bence. Eger bu narsistlikse sanirim bende narsisttim..

Yazmaya niyetlendim, ama bu yorumun aynısı çıktı.=p
Naesisizm sayesinde burçların gerçekten de mantıklı olduğunu anlamıştım. Burcumun özellikleriyle de ilgilenmiştim. :D Aslan burcu için gerçektir narsistlik.

ka demiş ki:
o yüzden mi avatarın nietzche?

Hiçbir alakası yok

Burada Nietszche’nin narsistliğini tartışacak veya benim için ne ifade ettiğini anlatacak değilim,ki zaten de zamanım yok, fakat şöyle bir örnekle açılayabilirim

Biri ile tanışırsın,o senin hayatını değiştirir,seni çok etkiler,sana müthiş bir iyilik yapar fakat o kişide nefret ettiğin bir takım da özellikler de vardır.Sen unutamadığın o şahsı ve avatar yapmazmısın?

Yada sen homofobiklerden aşırı derecede nefret edersin,fakat seni çok etkilemiş bir rock yıldızı vardır,tapacak seviyede seversin,sevdiğin o rock yıldızıda homofobiktir.Yine de onu avatar yapmaz mısın?

Ya da narsistlik demişken Nietszche’nin de yakın arkadaşı aşırı derece de narsist olan ünlü müzisyen Richard Wagner’ın bestelerine tapabilirsin.Fakat onun kişilik özelliklerinden nefret etmen,narsitlerden nefret etmen,onu avatar yapmamak için bir engel olur mu?

Ayrıca sanırım narsizmin benim için olan anlamını tam olarak anlatamadığım için yanlış anlaşıldıım.Nietzsche gibi bir narsiste taparım ben
Hiç birşeyi sorgulamayan,at gözlüklü,dünyadan haberi olmayan,çevresinde ki herşeye duyarsız,kendisini her alanda bir numara ilan eden, ,hiç birşey bilmediği halde herşeyi bildiğini sanan ve bilmediği her konuda kendini haklı çıkarmaya çalışan.....vs diye gider bu liste.Ne kadar narsitliğin tanımına uyar bilmem fakat benim için anlamı budur narsistliğin.Gerçi arkadaşın yazdığı yazıyı da okumamıştım,hala da okumadım
Senin narsizmin tanımı nedir bilmiyorum fakat belki senin için bende bir narsistimdir.

aysu_ demiş ki:
Oceanides demiş ki:
Yay burcunun sembolik kisiliklerinden biri Narsisttir (ben de yaya burcuyum) Ben narsist insanlari tehdit olarak gormuyorum hatta seviyorum :p sanirim arkadaslarim bende narsistik ozellikler buldugu icin belki de narsistleri benim gibi olduklari icin seviyorum.

Ama once BEN varim, geriye kalanlar bende sonra gelir, bu da hayatimi istedigim gibi yasayabilmem icin gereken biseydir bence. Eger bu narsistlikse sanirim bende narsisttim..

Yazmaya niyetlendim, ama bu yorumun aynısı çıktı.=p
Naesisizm sayesinde burçların gerçekten de mantıklı olduğunu anlamıştım. Burcumun özellikleriyle de ilgilenmiştim. :D Aslan burcu için gerçektir narsistlik.

Evet aslinda burclarin karakteristik ozelliklerine gore esas narsistler Aslanlardir :p Size gore dunya sizin etrafinizda donuyor :D

Ama dedigim gibi insanlarin yaptiklari seylerin yaninda narsist olmalari cok da kotu bisey sayilmiyor bence..

Bu dahil, tüm genellemeler yanlıştır. demiş Nietzsche:) Hele burçları genellemek tümüyle yanlıştır. Ben de yay burcuyum ve en yakın arkadaşım da yay burcu ve birbirimizden çok farklıyız. Burç kavramı başka bir forum sayfasında zaten tartışılıyor. Neyse konumuza yani narsisizme dönecek olursam, herkesin aslında birer narsisistik olduğu doğru. Ama bu benliğin çoşması halinde narsisizm insanın hayatı boyunca devam edebilecek bir dramı haline gelebilir. Genelde bu kavram kişinin kendine olan aşkı , hayranlığı olarak açıklansa da son araştırmalara göre bunun oluşma nedeni kişinin benlik sevgisinden yoksun olmasıdır.

Yay burcundakilerin felsefeye merakı bilgisini bu forumda yazanların büyük kısmının yay burcu olması doğruluyor gibi olmuş:)
Narsizim ewt çok da kötü bir şey değil tabi ama abartıldığı taktirde asosyalliği , kişinin yakınlarına arkadaşlarına bile yabancılaşmasını getirir. İleri boyutu patalojik tedaviyi gerektirebilir.

Bir kız bana patolojik narsist olduğumu söylemişti ve bu laf beni depresyona soktu. Değilim kardeşim narsist falan, kendimden nefret ediyorum ben!!! Bir hiç im diyorum ama anlatamıyorum...

Narsistliğin burçlarla çok alakalı olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Ozaman aynı burçtaki tüm insanlar narsistmi oluyor yani çok saçma.

Geri