Sweep Picking?

Konu benim ya da sizin herhangi bir şeyi hakkıyla yapıp yapmamam değil, sonuç olarak farklı düşünüyoruz :)
Çok iyi gitarist dediklerimiz kime göre iyi gitaristtir? Neleri ustalıkla yaparlar? Neleri bize hitap eder?
Bir şeyi gayet rahat yapmak nedir orası da ayrı bir konu, 80 bpm de gayet rahat olmak var, 260 bpm de gayet rahat olmak var.
Bunlar hep göreceli :)
Bu tartışmanın konuya ya da konuyu açan arkadaşa bir faydası yok :)

yani faydası varmı yokmu tartışılır. ben kendi deneyimimi söyledim. arkadaş sweep olayını çözemediğini söylemiş. sweep olayını çözmesi için gitarı çözmesi gerekli. yan,i nasıl çalışması vs gibi. benim sölemek istediğim her tekniği ayrı ayrı çözmek diye bi olay yok. doğru çalışılırsa gerisi pratik ve sabır. doğru çalıştığını nasıl anlarsın. her gün birkaç saat egzersizden sonra az da olsa geliştiğini düşünüyorsan ilerleme varsa doğru yoldasındır.

Sweep'leri geliştirmenin zor olmasının sebebi bence yavaş çalışması zor bir teknik olmasından kaynaklanıyor. Çünkü normalde kimse 80 bpm'de süpürme hareketi yapmaz. Ama işte çalışırken amele gibi böyle çalışmak gerekiyor ki hareket kas hafızasında yer etsin ve yavaş yavaş hızlanma sağlasın.
Bir de detayı fazla. Ufak tefek numaralar var iyi çalabilmek için.

Ben de kendi tecrübemi paylaşayım o halde izninizle :) Gitara verdiğim yaklaşık 7 yıllık aradan sonra geçen ay kesin dönüş yaptım. Madem kesin dönüş yapıyorum, o halde artık sweep denen naneyi öğreneyim dedim. Bi' giriştim, sonra "hacı bu iş zormuş ya, sweep atmadan gitarist olunmuyor mu?" diyerekten kenara bıraktım. Ama her gün çalışmaya 3-4 saat ayırıyorsam sweep atmayı da öğrenirim ben arkadaş diye kendimi tekrardan gaza getirip her gün en az 1.5 saat sweep çalışmaya ayırdım. Netten bir sürü video izledim, mesaide gitar çalamadığım durumlarda bile kafamdan sweep attığım oldu "vigilivigilivigili...". Basit bir pattern olsa da hemen hemen 1 haftada şu sonucu alabildim (15 dk önce ve tek seferde çaldım), düzgün bir ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum :)

Ha şu videoyu koymadan da etmeyeyim. "Abi zaten saniyede 6.243.375 nota basıyolar, duygu yok, öğrenmeyeyim n'olcak, ben Erik Cansın seven adamım" diye kendi kendime bahane üretirken şu videoya denk gelmiştim. Bahane üretmeyi bırakıp çalışmak için beni gaza getiren de tamamen adamın başlangıçta attığı melodik sweepler oldu;

Kudos ... :notworthy:

Çok iyi olmuş ... beni de gaza getireceksiniz yahu. Bunun eğitim videosu falan var mı?

Sağol abi :D

Benim bilgisayarda fazlasıyla eğitim videosu ve kitabı var, en az bi' o kadarını da youtube'dan izledim. 3 tel sweep, 4 tel sweep ve 5 tel sweep alıştırmaları da bol etrafta. İstanbul'da ikamet ediyosan bi' haftasonu getiririm laptop'ı, atarız usb'ye :)

Ben de kendi tecrübemi paylaşayım o halde izninizle :) Gitara verdiğim yaklaşık 7 yıllık aradan sonra geçen ay kesin dönüş yaptım. Madem kesin dönüş yapıyorum, o halde artık sweep denen naneyi öğreneyim dedim. Bi' giriştim, sonra "hacı bu iş zormuş ya, sweep atmadan gitarist olunmuyor mu?" diyerekten kenara bıraktım. Ama her gün çalışmaya 3-4 saat ayırıyorsam sweep atmayı da öğrenirim ben arkadaş diye kendimi tekrardan gaza getirip her gün en az 1.5 saat sweep çalışmaya ayırdım. Netten bir sürü video izledim, mesaide gitar çalamadığım durumlarda bile kafamdan sweep attığım oldu "vigilivigilivigili...". Basit bir pattern olsa da hemen hemen 1 haftada şu sonucu alabildim (15 dk önce ve tek seferde çaldım), düzgün bir ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum :)

Siz de benim gibi uzun bir ara vermişsiniz. Ama kisa surede toparlamissiniz. Ben de 2007 de birakmistim. Gecen sene yavaştan tekrar basladim. Gitari elime aldığımda neredeyse sifira dönmüştüm. Daha yeni yeni yavas sarkilari calmaya başladım. Sweep olayi bana çok uzak. Hayat sartlari bize neyi gosterir bilemeyiz ama aman arkadaslar siz siz olun gitarı birakmayin.

Ha şu videoyu koymadan da etmeyeyim. "Abi zaten saniyede 6.243.375 nota basıyolar, duygu yok, öğrenmeyeyim n'olcak, ben Erik Cansın seven adamım" diye kendi kendime bahane üretirken şu videoya denk gelmiştim. Bahane üretmeyi bırakıp çalışmak için beni gaza getiren de tamamen adamın başlangıçta attığı melodik sweepler oldu;

Adamın tekniği çok iyi. Ancak tam da bir önceki mesajıma canlı örnek. Ne dedik: sweep'in zorluğu yavaş çalışılması zor olmasından gelir. Çünkü 80 bpm'de kimse süpürme hareketi yapmaz.

Şimdi videoyu dikkatli izleyin. Hızlı çalımda sağ el baş parmağının yaptığı detay bir hareket var. Öğretme kısmında (yani yavaş çalarken) o hareketi yapmıyor. Bu yüzden hemen baştan söyleyeyim; öğrettiği şekilde istediğiniz kadar kasın, tekniğiniz adamınki gibi olmayacak. Çünkü eksik öğretiyor.

Geri