Profesyoneller hangi telleri kullanır?

adamdan adama değişir gerçekten: malmsteen 0.08 kullanır, john petrucci 0.09 kullanır, children of bodom 0.11 kullanır, stevie ray vaughan 0.13 kullanırdı (!).. genelleme istersen, metallica da megadeth de 0.10 kullanıyordu sanırsam.. akordla da ilgisi var tabi.. standart mi (E) akordda en sık 0.9 veya 0.10 kullanıyolar.
ayrıca "scale lenght" (gitardaki tel uzunluğu) ile de ilgisi var tabi. bu tel uzunluğu azalınca aynı akordda aynı tel gerginliğini yakalamak için daha kalın tel kullanmak gerekiyor mantıklı olarak.. falan filan..

sonuçta konuyu bence ünlülerin kullanımından çok tel kalınlığının çalıma etkisine döndürmek mantıklı olacak.
ince teller daha kolay çalım, kolay kalkan bendler demek bence; kalın teller ise hızı az, tuşesi bol gitaristlerin seçimi oluyor istisnalar dışında.
ayrıca standard akorttan pes akortta çalanlar da daha kalın teller tercih ediyor ki rahatsız edici bir yumuşaklık olmasın.
kalın tellerin daha fazla malzeme ile çok büyük bir fark yaratmasa da daha fazla rezonans sağlaması gibi bir durum da sözkonusu.

muhammet08 demiş ki:
arkadaşlar bildiğimiz slayer,metallica,lordi gibi gruplar genellikle hangi tel numarasını kullanır saygılarımla.

Pete Townshend'ın bi röportajında şöyle bi lafı var. "Gerçekten kalın teller kullanıyorum, çalmak acı verici bi hale geliyor, böylece gitarla gerçekten savaşmam gerekiyor ..." Konserlerin sonunda Gibsonlarını bile çatır çatır kırdığı düşünüldüğünde gitarlarına baya kızdığı düşünülebilir. :D

Genelde Blues etkileşimli bi tarzla ilgilenenler ve Les Paul benzeri gitarlar çalanlar .11lik ve benzeri kalınlıkta teller kullanır. Les Paullerin fabrika çıkışında üzerinde .10luk tel gelir.

mersinden_ersin demiş ki:
akın eldez 0 14 sağlam kaynaktan. sanırım e akordlu:S
her kimse çok sağlam parmak var ya da adam mazoşist :D SVR nin bile D# akordda .13 tel kullandığını duyunca şok olmuştum çünkü şarkılarında sorunsuz, güzel bendler duyuyordum :) ben D akordda 0.11 kullanıyorum, en ince telde bazen bend yaparken biraz zorluyor, kim bilir onlar nasıl çalıyor o şekilde..

Arkadaşar aksi bir yanılgıyı düzeltmek isterim.
Kalın tel kullanıyorsanız çalmak zor olur sert olur diye bir şey yoktur. Gitar Bridge (köprü) ve yayli se yay ayarları bu tellere göre yapılır ve ona göre çalınır. Sonuçta 0.8 ile .11 arasında fark olur ama .001 lik bir artışta büyük far kolmaz ayarlar tam yapıldığında.

Kalın teller alt 3'lüde her zaman 12. perdeden sonra tok ses verir. Ve rahat Nota yakalınır ve parmağa tam oturduğu için tel zor kaçar. Bu yüzden kalın tel tercih edilir. Bunun aynı zamanda kullandığınız gitarın Fredlerinin kalınlığı ve tam entonasyon ayarları ile de doğru orantılı olduğunu da söylemeliyim.
Sevgiler.

strat demiş ki:
Gitar Bridge (köprü) ve yayli se yay ayarları bu tellere göre yapılır ve ona göre çalınır. Sonuçta 0.8 ile .11 arasında fark olur ama .001 lik bir artışta büyük far kolmaz ayarlar tam yapıldığında.

Burayı tam anlamadım.Köprü her zaman düz konumda olmalı zaten, 0,09dan 0,10 a geçince köprü kalkıyor ama eski konumuna getiriyoruz.Tellerin gerilimlerini okursan 0,09larda ortalama 5-6kg ken 0,10larda 8-9kg a çıkıyor.Az fark değil bence.Köprü ayarıyla alakası yok gibi.Hangi teli takarsak takalım köprünün pozisyonunu değiştirmiyoruz sadece yine yatay durmasını sağlıyoruz.

Eldrun demiş ki:
strat demiş ki:
Gitar Bridge (köprü) ve yayli se yay ayarları bu tellere göre yapılır ve ona göre çalınır. Sonuçta 0.8 ile .11 arasında fark olur ama .001 lik bir artışta büyük far kolmaz ayarlar tam yapıldığında.

Burayı tam anlamadım.Köprü her zaman düz konumda olmalı zaten, 0,09dan 0,10 a geçince köprü kalkıyor ama eski konumuna getiriyoruz.Tellerin gerilimlerini okursan 0,09larda ortalama 5-6kg ken 0,10larda 8-9kg a çıkıyor.Az fark değil bence.Köprü ayarıyla alakası yok gibi.Hangi teli takarsak takalım köprünün pozisyonunu değiştirmiyoruz sadece yine yatay durmasını sağlıyoruz.

eldrun arkadasimizin dedigi tamamen dogru.

bunun disinda eklemek istedigim birkac sey var. ilk olarak tel kalinligi scale length ve akort ile alakali. bundan ayri olarak normal olandan kalin veya ince tel kullanimi bend'leri ciddi oranda etkilemesi disinda daha cok pena teknigi ile alakali bir durum.

all-alternate calan ve kuvvetli sol el tuseli bir gitarist kalin telleri tercih edebilir, mesela alexi laiho'nun tusesi buna buyuk bir ornek. teller hem ic-dis, hem asagi yukari yonlerinde harekete daha buyuk bir direnc uyguladigindan kuvvetli tuseyle alternate calim esnasinda penanin tellere gomulmesi-takilmasi ince tellere oranla daha cok daha az olacaktir. bu da daha keskin notalar ve net attack alinmasini kolaylastirir. sag el teknigini onemli olcude kolaylastiran bir etmen. ayrica kalin teller bend'leri zorlastirmasinin yaninda floyd rose kopru'yu de daha stabil hale getirir.

bunun disinda tamamen bilekten calan ve/veya hafif sag ve sol el tuseli gitaristler ince telleri tercih edecektir.

"Köprü ayarları ile alakası yok" dediğinizde gülme geldi bana.........

Sen yay ayarları ile oynayınca bu köprü ayarı olmuyor mu zaten Eldrun? Strat tamamen haklı bence. Tüm ayarları yeniden yapmak gerekiyor aletin.

matis demiş ki:
"Köprü ayarları ile alakası yok" dediğinizde gülme geldi bana.........

Sen yay ayarları ile oynayınca bu köprü ayarı olmuyor mu zaten Eldrun? Strat tamamen haklı bence. Tüm ayarları yeniden yapmak gerekiyor aletin.

iyice okuyalim, okudugumuzu anlayalim yazilanlara cevap vermeden once.
kopru ayarlari ile gerginligin tabi ki alakasi yok. kopru paralel durmak zorunda, yay ayari falan yaparak gerginligi hicbir sekilde azaltamazsin.

0.09-0.42 D'Addario Gerginlik degerleri kg

E 5.94
B 4.99
G 6.67
D 7.17
A 7.17
E 6.71

0.11-0.49 D'Addario Gerginlik degerleri kg

E 8.89
B 8.07
G 8.44
D 9.66