Metallica Tonu Için.

Hadi itiraf edin, birinizin canı sıkılıyor foruma hareketlilik gelsin diye böyle başlıklar açıp kaçıyorsunuz. Hadi bakalım kim hanginiz o, Kara Murat ?

original.jpg
"bütün midleri ele geçiricem!"

-Daymdarel ve gitarı azman

bazı modellemeli amfilerde(blackstar id), bazı processor'lerde(line 6 pod, pocket pod) üretici serverlarından patch olarak indirilebiliniyor.

tamam vurmayın kaçtım.

Facebook sayfasına baktım bir başka parça için kullandığı set up'ı şöyle açıklamış ; Used Apple Logic Pro 9. Suhr guitar with IK multimedia's Amplitube 3. Videoda da gitarın kablosu sanırım direkt ses kartına gidiyor...
Olabilir, ben pek incelemedim ama adamın diğer videolarında da sound epey iyi. Arkadaş merak ettiyse araştırsın diye koydum, benzer tonlar almak imkansız değil.

Yahu ben şu ton arayışı muhabbetini oldum olası anlayamadım. Replika gitar begenmeyiz istemeyiz, genelde signature gitarlarida pek tercih etmeyiz ama konu ton olunca neden taklit etmeye çalışıyoruz. Bence kişi kendi tonunu yaratmali, cover bile çalıyor olsak kendi tonumuzu yaratmaliyiz. Zaten artık cümle alemin bildiği üzere albumlerdeki tonları yakalamak mümkün değil. Hem ekipman hem de tuse nedeniyle, artı mastering ve mixing nedeniyle. O zaman nedir bu ton takıntısı? Eq yu kendi zevkine göre şekillendirip calacaksin, olay budur.

Yahu ben şu ton arayışı muhabbetini oldum olası anlayamadım. Replika gitar begenmeyiz istemeyiz, genelde signature gitarlarida pek tercih etmeyiz ama konu ton olunca neden taklit etmeye çalışıyoruz. Bence kişi kendi tonunu yaratmali, cover bile çalıyor olsak kendi tonumuzu yaratmaliyiz. Zaten artık cümle alemin bildiği üzere albumlerdeki tonları yakalamak mümkün değil. Hem ekipman hem de tuse nedeniyle, artı mastering ve mixing nedeniyle. O zaman nedir bu ton takıntısı? Eq yu kendi zevkine göre şekillendirip calacaksin, olay budur.
Tunç abi 90larda böyle bir şey yoktu en azından ben hatırlamıyorum...herşeyi kendi tonuyla çalayım derdinde değildi kimse...herkes temiz ses alalım herşey duyulsun derdindeydi...sanırım 2000'lerden sonra Line6 türü modellemelerle ton paylaşımlarıyla başladı abardı bu iş...biraz pazarlama taktiği ile olay çığırından çıktı :)

Selamlar Hocam

Line 6 pocket pod alabilirsin. İçinde enter sandman için ton tanımlı, black albumdeki tonu alabilmen birebir olmasada mümkün. Kullandım fena değil. Youtube da orneği var linki paylaşıyorum. (Metallica nın bence tonu = black album :))

Geri