Tuşe Hassasiyeti Yüksek Drive Pedalı

Merhaba, kullandığım gitar Gibson Les Paul 60's Tribute.Yakın zamanda Fender bir gitara geçmeyi planlıyorum fakat ts tabanlı pedallar ton olarak beni tatmin etmiyor.Kullandığım pedal CmatMods Super Signa Drive'ı satışa çıkararak tavsiyeleriniz üzerine sahnede, yüksek seslerde güzel verim alabileceğim, tizlere abanmayan, midleri patlatmayan transparan bir pedal arıyorum.Ts 808, Ts9 tarzı pedallar düşünmüyorum.
Soul food hakkında çok güzel yorumlar okudum, Xotic BB preamp daha önce denediğim bir pedal çok başarılı.Xotic sl drive'ı videolardan çok beğenmedim.
Düşündüğüm pedal karakteristiğini verdiğim örneklerden anlaşılmıştır.

Alternatif rock çalıyoruz.
Her yorum her tecrübeye dikkat vereceğim.

Bunu ben de merak ediyorum, her pedalı denemek, elden geçirmek mümkün olmuyor. Zibilyon tane drive boos od pedalı var...
Benim de merak ettiklerim; bulsak da denesek...
Danelectro Cool Cat Transparent Overdrive V1 (timmy klonu imiş)
EHX Crayon Overdrive (henüz ortalarda yok görünüşe göre)
EHX Soul Food (bu da klon centaur alternatifi olsa gerek)

Son düzenleme:
BB Preamp'de TS tabanlı bir pedal tek farkı üzerinde bas ve tiz için ekstra ayarları olması. SL drive ise Marshall tipli drive için bir pedal OCD'de ha keza öyle. Soul Food ise bence kötü bir pedal. Cmat Mods ile mutlu değilseniz 3 farklı clipping modu ve 3 band EQ olan bir pedaldan bahsediyorsunuz; sizi mutlu edecek bir pedalı ben açıkçası bilmiyorum ki pek çok butik ve piyasada iyi oyarak bilinen pedalları kullanmış biri olarak bunu söylüyorum. Belki kullandığınız amfi bunlar için uygun değildir. Kullandığınız amfi nedir?

Bence siz istediğiniz sounda ilişkin grup ya da gitarist örneği verin. Çünkü "transparan" pedal ile ne kastedilidiği her zaman açık olmuyor. Transparan pedallar alternatif rock ile çok bağdaştırdığım bir şey değil, çünkü aslında geniş bir gain yelpazesine ihtiyaç var o müzikte.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
BB Preamp'de TS tabanlı bir pedal tek farkı üzerinde bas ve tiz için ekstra ayarları olması. SL drive ise Marshall tipli drive için bir pedal OCD'de ha keza öyle. Soul Food ise bence kötü bir pedal. Cmat Mods ile mutlu değilseniz 3 farklı clipping modu ve 3 band EQ olan bir pedaldan bahsediyorsunuz; sizi mutlu edecek bir pedalı ben açıkçası bilmiyorum ki pek çok butik ve piyasada iyi oyarak bilinen pedalları kullanmış biri olarak bunu söylüyorum. Belki kullandığınız amfi bunlar için uygun değildir. Kullandığınız amfi nedir?

Merhaba, CmatModu tavsiyeniz üzerine aldım.Çok başarılı bir pedal olmasına karşın 'o tube screamer' yoğunluğu fazla.Gibson taktığımda da, fender taktığımda da birbirine yakın tonlar alıyorum.Sx'e taktığımda da aynı tonu alacakmışım hissine kapıldım.Beklediğim şey gitarı ön plana çıkarmasıydı.Adı üstünde Tube screamer'ın tek başına overdrive olarak kullanılmaya çok müsait bir pedal olduğunu düşünmediğim için transistörlü amfide tube screamer drive'ını güzel bir pedalda equalizer ve modlarla kullanmak için signa drive'ı aldım.Pedal harika.Ts tarzı istemiyorum derken kastettiğim tonu kendi tarafına çeken pedalları kastettim.Örnek vereyim Ts9, t-rex alberta.Çok güzel pedallar fakat, les paul kullandığım için ts pedallar ile yeterli verimi alamadım.Xotic bb preamp ts tabanlı mı bilmiyorum fakat ts pedallardan çok daha farklı çırçıl tonları olan bir pedal.Super signa drive'ın boost kanalı ise tonu güçlendirmek hacimlemek yerine ' kirletiyor'.Bu kirlenme mid ve tizleri patlatıyor fakat beklediğim hacimlendirme konusunda tatmin olmadım.
Amfi olarak, amfi kullanmıyorum. Evde ses kartı, programlarda hangi amfi denk gelirse onu kullanıyorum.Genelde Marshall 100, 50 olur.

Suhr Shiba, Fulltone OCD, Analogman King Of Tone, Keeley Red Dirt (Daha çok TS tabanlı aslında.) görüp duyduğumun en iyileri. Özellikle Suhr ve Keeley favorimdir. Bütçeniz ne kadar?

Bence siz istediğiniz sounda ilişkin grup ya da gitarist örneği verin. Çünkü "transparan" pedal ile ne kastedilidiği her zaman açık olmuyor. Transparan pedallar alternatif rock ile çok bağdaştırdığım bir şey değil, çünkü aslında geniş bir gain yelpazesine ihtiyaç var o müzikte.
Örneğin bazı şarkılarda düşük bazılarında yüksek gain ihtiyacımız var.Dün sahnede signadrive gainini yükselttiğimde tonun hacimlenmek yerine kirlendiğini gördüm.Bahsetmeye çalıştığım aşağı yukarı bu.Sanatçı örneği veremeyeceğim, aklıma gelmiyor.

Suhr Shiba, Fulltone OCD, Analogman King Of Tone, Keeley Red Dirt (Daha çok TS tabanlı aslında.) görüp duyduğumun en iyileri. Özellikle Suhr ve Keeley favorimdir. Bütçeniz ne kadar?
Bütçem 500 tl.Önerdiğiniz pedallar bulunması kolay olmayan pedallar.Örnekler dinledim gerçekten çok iyiler.
fulltone ocd pedal nedir? daha önce kullanmadım, iki modu var biri overdrive diğeri distortion gibi mi, bilgim yok.

Merhaba, CmatModu tavsiyeniz üzerine aldım.Çok başarılı bir pedal olmasına karşın 'o tube screamer' yoğunluğu fazla.Gibson taktığımda da, fender taktığımda da birbirine yakın tonlar alıyorum.Sx'e taktığımda da aynı tonu alacakmışım hissine kapıldım.Beklediğim şey gitarı ön plana çıkarmasıydı.Adı üstünde Tube screamer'ın tek başına overdrive olarak kullanılmaya çok müsait bir pedal olduğunu düşünmediğim için transistörlü amfide tube screamer drive'ını güzel bir pedalda equalizer ve modlarla kullanmak için signa drive'ı aldım.Pedal harika.Ts tarzı istemiyorum derken kastettiğim tonu kendi tarafına çeken pedalları kastettim.Örnek vereyim Ts9, t-rex alberta.Çok güzel pedallar fakat, les paul kullandığım için ts pedallar ile yeterli verimi alamadım.Xotic bb preamp ts tabanlı mı bilmiyorum fakat ts pedallardan çok daha farklı çırçıl tonları olan bir pedal.Super signa drive'ın boost kanalı ise tonu güçlendirmek hacimlemek yerine ' kirletiyor'.Bu kirlenme mid ve tizleri patlatıyor fakat beklediğim hacimlendirme konusunda tatmin olmadım.
Amfi olarak, amfi kullanmıyorum. Evde ses kartı, programlarda hangi amfi denk gelirse onu kullanıyorum.Genelde Marshall 100, 50 olur.

Bence olay amfi ile ilgili çünkü elinizdeki pedal bence fiyatı bakımından bu işin en iyisi. TS tabanlı bir over drive pedalında olması gereken tüm öğelere sahip. 3 farklı clipping kompres ya da hiç kompres olmayan bir ton verebiliyor ayrıca bas tiz ve midlere EQ anlamında etki edebiliyor. Satmadan ya da yenisini denemeden lambalı bir amfide deneyin öncelikle. Ses kartı ve programlarla deneyip kesinlikle karar vermeyin bile. Hem Fender hem Gibson gibi iki ayrı karakterli gitardan benzer tonları alıyorsanız amfi ile ilgili ciddi düşünmenin zamanıdır. Tuşe hassasiyatı diyip referans olarak transistörlü ve bilgisayar üzerinden amfi modülasyonu ile ton alamıyorum derseniz çok yanlış bir değerlendirme olur. Sahne kaldırabilecek minimum 15 watt'lık bir lambalı amfi edinmeye bakın derim.

BB Preamp, Price of Tone, OCD, Green Rhino ve Voodoo Lab Sparkle Drive Mod olmak üzere saydıklarınız tüm pedalları kullandım ve denedim. Cmat Mods ve Prince Of Tone'u bir tutarım ama kullanış bakımından Cmat Mods'u tercih ederim. İhtiyacım olsa hiç düşünmeden sizden alırdım.
Okko Diablo Gain Plus'a da bakabilirsiniz bu arada.

Bence olay amfi ile ilgili çünkü elinizdeki pedal bence fiyatı bakımından bu işin en iyisi. TS tabanlı bir over drive pedalında olması gereken tüm öğelere sahip. 3 farklı clipping kompres ya da hiç kompres olmayan bir ton verebiliyor ayrıca bas tiz ve midlere EQ anlamında etki edebiliyor. Satmadan ya da yenisini denemeden lambalı bir amfide deneyin öncelikle. Ses kartı ve programlarla deneyip kesinlikle karar vermeyin bile. Hem Fender hem Gibson gibi iki ayrı karakterli gitardan benzer tonları alıyorsanız amfi ile ilgili ciddi düşünmenin zamanıdır. Tuşe hassasiyatı diyip referans olarak transistörlü ve bilgisayar üzerinden amfi modülasyonu ile ton alamıyorum derseniz çok yanlış bir değerlendirme olur. Sahne kaldırabilecek minimum 15 watt'lık bir lambalı amfi edinmeye bakın derim.
Gitar, pedal board yeterince ağırlık yapıyor.Artık pedalları satıp, aşağı yukarı aynı tona sahip daha 'hafif' pedalları aldığım bile oldu.Amfi alacaksam eğer drive'ı da kendisinden aldığım bir amfi almak isterim onlar da cep yakar.Signa drive'ın boost kanalı bana uygun değil.Kimisinin bayılacağı bir boostu var.Vintage, kirli, cazgır.

Gitar, pedal board yeterince ağırlık yapıyor.Artık pedalları satıp, aşağı yukarı aynı tona sahip daha 'hafif' pedalları aldığım bile oldu.Amfi alacaksam eğer drive'ı da kendisinden aldığım bir amfi almak isterim onlar da cep yakar.Signa drive'ın boost kanalı bana uygun değil.Kimisinin bayılacağı bir boostu var.Vintage, kirli, cazgır.
Bahsettiğiniz şekilde kullandığınız drive pedallarından tam verim almanız mümkün değil. Dediğim gibi ancak lambalı bir amfide bu nüansları duyabilirsiniz. Yüksek seste farkı düşük seste farklı ayarlar yapmanız gerekir bir çok parametre işin içine giriyor. Malesef transistörlü amfi ve bilgisayar tabanlı modellemelerle elinizdeki pedallardan verim almanız pek mümkün değil hafiflik ve taşınabilir birşey istiyorsanız prosesörlere bakının. Zaman ve paranıza yazık al-satla uğraşmayın.

Sanırım bass kaybı sizi rahatsız eden olay.Ts tabanlı pedalları da işin içine katınca daha da azalan basslar ve artan distortion cılız bir ton veriyor size.Tavsiyem distortion pedallarına bakmanız.Rat pedalını bir inceleyin kendisini bulmanız zor ama klonları mevcut.Yada suhr riot.

Sanırım bass kaybı sizi rahatsız eden olay.Ts tabanlı pedalları da işin içine katınca daha da azalan basslar ve artan distortion cılız bir ton veriyor size.Tavsiyem distortion pedallarına bakmanız.Rat pedalını bir inceleyin kendisini bulmanız zor ama klonları mevcut.Yada suhr riot.

Rat fuzzy bir pedal olduğu için, les pauller de köprü manyetiği bayağı tiz, sap manyetiği bayağı yoğun bir manyetik olduğu için rat kullanmak sap manyetiğini iyice boğuklaştırıp dijital bi boğukluk verecektir.Rat kullandım.Her sounda gidecek bir pedal değil.Stratlara yakışıyor doğru ayarla.

Fendere geçmeyi planlıyorum dediğiniz için rat demiştim :) O zaman suhr riotu bir inceleyin hem strata hem les paule gider.Ama eğer ki her yerde kullanayım derseniz birde ehx tortion incelemenizde fayda var kabin simulasyonlu çıkışı da mevcut yada diğer amp in a box dedikleri pedallara bir göz gezdirin.Tortion fiyatı thommanda uygun yurt içi fiyatı baya pahalı diye hatırlıyorum.

Örneğin bazı şarkılarda düşük bazılarında yüksek gain ihtiyacımız var.Dün sahnede signadrive gainini yükselttiğimde tonun hacimlenmek yerine kirlendiğini gördüm.Bahsetmeye çalıştığım aşağı yukarı bu.Sanatçı örneği veremeyeceğim, aklıma gelmiyor.
Benzer sıkıntıları ben de yaşamıştım. Bu durumda ben size Tech 21 Fly Rig (özellikle Kotzen modelini yani kırmızı renkli olanı) denemenizi tavsiye ederim. Pedalın SansAmp kısmını açtığınız ve diğer iki pedalını bununla kombine ettiğiniz zaman her yola gelen bir cihaz oluyor. "Boost" kısmı distortiondan bağımsız çalışabildiği için, SansAmp kısmını boost ettiğinizde daha fazla hacim almak mümkün oluyor, boost kapalı iken SansAmp kısmını distortion ile çaldığınızda ise daha "kirli" çalabiliyorsunuz. İsterseniz de üçünü birden açıp gain canavarına dönüşebiliyorsunuz:) Ben özellikle boost kısmından çok memnunum, boost açıkken yumuşak tuşe ile neredeyse temiz tınılar alırken, başka hiç bir şeye dokunmaksızın sadece tuşeye abanarak ciddi bir hacim elde edebiliyorum. Distortion kısmını da düşük gain ayarında açıp biraz daha volüm almak için kullanabiliyorum. Sadece SansAmp kısmı bile zaten belli bir karakter yakalamayı sağlıyor, ancak tabii bu şekilde kullandığınızda amfini "return" jakından girmek iyi oluyor. Transistörlü bir Fender amfi ile stüdyoda da iyi sonuç alabiliyorum, ancak ben Strat ile çalıyorum.

Sahnede Gibson kullandığım dönemde gitarın soundunu en çok ön plana çıkaran pedal Fulltone plimsoul olmuştu. Çok çok başarılı bulmuştum ben o aleti. Üzerindeki mini potans pedalı çok farklı yerlere çekiyordu.

Geri