A/d Mevzuu ?

S

skypurple

Değerli Arkadaşlarım Öncelikle Herkese Keyifli Ve Müzikli günler dileklerimle umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır
Şu sıralar setupımı yenileme gayreti içerisindeyim değerli fikirlerinizi almak isterim öncelikle ses kartları seçerken A/D Converter olarak temiz dinlenebilir bir sound için hangi ses kartını önerebilirsiniz (vsti çalışıyorum)bütçem 700 tl civarı birde asıl can alıcı sorum esasında şu.bazı albümlerde sadece 4 kanal enstrunman yazıldığı halde oldukça harmonik ve dinleyici kendine yakınlaştıran ve bıktırmayan bir sound ile etki ederken.giriş seviyesi bir ses kartı ile 16 kanal yazmama rağmen o harmonik dolu soundu hissedemiyorum yani burada öncelikle temel etken daha doğrusu anlamaya çalıştığım ses kartının converter kalitesi midir yoksa işin yüzde 90'ı mixtemi bitmektedir.? 48khz ve 96khz burada sound un daha dinlebilir ve kulağa daha harmonik gelmesinde önemli bir etkenmidir ? sorularım bunlar çünkü uzun zamandır delice kasarak yazdığım aranjelerre bugün dönüp baktığım zaman tatsız istediğimi ifade edemediğim bir havaya bürünmüş olarak karşıma çıkıyor üstad arkadaşlarımın değerli yorumlarını bekliyorum sevgi ve saygılar

Albümlerde dinlediğimiz bilinen şarkılardan bazılarını multitrack olarak bulma şansım oldu. O mükemmel dediğimiz kayıtlar kanalları tek tek dinlediğimde çok şaşırıyorum çünkü aslında kayıtlar - çalımlar o kadar temiz değil. Kanalları kaydedebilmek için alelade bir ses kartı ve mikrofon yeter artar bile bence. Ancak mix-Mastering aşaması çok önemli.
Düzgün bir kayıt yapıp mix ve mastering işini ise işin ehli adamlara yaptırmak lazım bana göre.

16 kanal enstruman varsa zaten mixte büyük sıkıntı yaratır...frekanslarına panlamalarına volume otomasyonuna kadar üst seviye bilgi yanında baya ince işçilik gerektirir ekipmanla pek alakalı değil diye düşünüyorum ilk etapta...

önerim 4 kanallı referans mixinizin bir coverını yapın siz aynı atmosferi önce 4 kanalla yakalayabiliyor musunuz ona bakmak gerek...giriş seviye de olsa elimizdeki ekipmanlaırn sınırlarını öyle hemen yakalayabileceğimizi düşünmüyorum açıkcası...

Albümlerde dinlediğimiz bilinen şarkılardan bazılarını multitrack olarak bulma şansım oldu. O mükemmel dediğimiz kayıtlar kanalları tek tek dinlediğimde çok şaşırıyorum çünkü aslında kayıtlar - çalımlar o kadar temiz değil. Kanalları kaydedebilmek için alelade bir ses kartı ve mikrofon yeter artar bile bence. Ancak mix-Mastering aşaması çok önemli.
Düzgün bir kayıt yapıp mix ve mastering işini ise işin ehli adamlara yaptırmak lazım bana göre.
@Single_FACTOR kardeşim,

Kayıt için alelade ses kart ve mikrofon kullanırsan ; mix ve mastering yapan adama yeterli hareket alanı maalesef bırakamıyorsun. Kusura bakma ama bence çok yanlış bir yaklaşım. Zira kayıtta yapılan bazı kalite sorunlarını ve hatalarını ; mix ve mastering aşamasında düzeltme şansı hiç bulunmamakta. Dolayısıyla böyle bir söylemde bulunurken biraz temkinli davranmakta son derecede fayda olacağı kanaatindeyim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle verdiğiniz yanıt için çok teşekkür ederim.Bu kafamda birşeylerin netleşmesi için yeterli oldu.Fakat bazı müzik türlerinde dikkatimi çeken ve özellikle sormak istediğim şuydu örneğin Hiphop Müzik türünde bir prodüksiyonda aranjör sadece bir kaç kanal yazarak dinleyiciyi şak diye yakalıyor.bu konuda fikriniz nedir ? burada da kesin ve net olan mix mastering sihirbazlığımıdır.Ses kartının bu noktada hiç mi etkisi yoktur?

kötü performans ve alelade ses kartı mikrofon olayına bende katılmıyorum illa süper olması gerekmiyor ekipmanın ama temiz çalım şarttır bana göre...there is no fix in the mix derler eğitimlerde...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
kötü performans ve alelade ses kartı mikrofon olayına bende katılmıyorum illa süper olması gerekmiyor ekipmanın ama temiz çalım şarttır bana göre...there is no fix in the mix derler eğitimlerde...
Yanıtlar için teşekkürler Elimdeki Kart Behringer U Phoria um 2 bu kart ile ilgili düşüncelerinizide alsam? Roland Duo Capture a terfi edebilirim

@Single_FACTOR kardeşim,

Kayıt için alelade ses kart ve mikrofon kullanırsan ; mix ve mastering yapan adama yeterli hareket alanı maalesef bırakamıyorsun. Kusura bakma ama bence çok yanlış bir yaklaşım. Zira kayıtta yapılan bazı kalite sorunlarını ve hatalarını ; mix ve mastering aşamasında düzeltme şansı hiç bulunmamakta. Dolayısıyla böyle bir söylemde bulunurken biraz temkinli davranmakta son derecede fayda olacağı kanaatindeyim.

Teşekkürler bir yanlış anlaşılmaya sebep olmasın elbette. Benim bahsetmek istediğim de buydu aslında, Kayıt aşamasının doğru ekipman ve doğru bilgi ile yapılması çok önemli. Projenizin seviyesine yetecek kalitede ekipman ve Neyi nasıl kaydedeceğinizi de bilmeniz gerekir. Misal; Gitarları reverb ve delay ve overdrive ile kaydedersiniz. sonra mix aşamasına girdiğinizde üzerinde hiçbir değişiklik yapamayacağınız gibi bütün soundu da sabote etmiş olursunuz.

İlk mesajıma ek olarak; Aşağıda paylaştığım şarkıyı dinleyin kanalları tek tek dinlediğinizde kanal kayıtların oldukça basit olduğunu farkedeceksiniz. Gtar ve bass tonları bazı yerlerde şaka gibi değilmi?
Bunları kaydetmek için çok mu muhteşem ekipman ihtiyacınız var sizce?

Tekrar söyleyeyim. çok üst seviye cihazlara ihtiyacımız yok. ancak işini iyi bilen bir mix-masteringci şart.

Orjinal Kayıt

Bu da multitrackler.

<iframe width="100%" height="300" scrolling="no" frameborder="no" src=""></iframe>

Son düzenleme:
Teşekkürler bir yanlış anlaşılmaya sebep olmasın elbette. Benim bahsetmek istediğim de buydu aslında, Kayıt aşamasının doğru ekipman ve doğru bilgi ile yapılması çok önemli. Projenizin seviyesine yetecek kalitede ekipman ve Neyi nasıl kaydedeceğinizi de bilmeniz gerekir. Misal; Gitarları reverb ve delay ve overdrive ile kaydedersiniz. sonra mix aşamasına girdiğinizde üzerinde hiçbir değişiklik yapamayacağınız gibi bütün soundu da sabote etmiş olursunuz.

İlk mesajıma ek olarak; Aşağıda paylaştığım şarkıyı dinleyin kanalları tek tek dinlediğinizde kanal kayıtların oldukça basit olduğunu farkedeceksiniz. Gtar ve bass tonları bazı yerlerde şaka gibi değilmi?
Bunları kaydetmek için çok mu muhteşem ekipman ihtiyacınız var sizce?

Tekrar söyleyeyim. çok üst seviye cihazlara ihtiyacımız yok. ancak işini iyi bilen bir mix-masteringci şart.

Orjinal Kayıt

Bu da multitrackler.

<iframe width="100%" height="300" scrolling="no" frameborder="no" src=""></iframe>

@Single_FACTOR dostum detaylı cevabın için teşekkür ederim. Şu anda yeterli vaktim olmadığı için , verdiğin müzik örneklerini yarın dinleyeceğim. Lütfen kusura bakma.
Tabii ki ; iyi şeyleri yapmak için her zaman en üst düzey ekipman gerekmez. Bu işin illa ki bir optimumu vardır. Ancak burada ihmal edilmemesi gereken bir husus var ki ; o da kullanılan konvertörlerin kalitesi. Siz ne kadar geniş dynamic range'e sahip konvertörler kullanırsanız ; hem kayıt kaliteniz daha iyi olur hem de mix aşamasında daha geniş bir alanda çalışma imkanı yaratırsınız. Bu bence çok önemli ve kritik bir konu.

Geri