Gitar Çalışma Programım Nasıl?

Bu şekilde fazla gidemezsin. Bir süre sonra düşüşe gecersin. Artık gerçek hayatta uygulama zamanı gelmiş. Bir gruba katıl ve bu calışmanı, grupta çalınan şarkılar için yap. Güzel ve yeterli bir program, başarılar

Bu şekilde fazla gidemezsin. Bir süre sonra düşüşe gecersin. Artık gerçek hayatta uygulama zamanı gelmiş. Bir gruba katıl ve bu calışmanı, grupta çalınan şarkılar için yap. Güzel ve yeterli bir program, başarılar
Daha yolun başındayım yaklaşık 1 haftadır bu programı uygulamaya çalışıyorum bak mesela 2 gündür gitarı elime alamadım bir takım özel işlerimden dolayı.

Birde böyle çalıştıkça çalışmaların daha zevkli kılana bilecek yerlerini keşfettim. Mesela gamları çalışırken tamamen klavyedeki bir birinden farklı pozisyonlardaki bir birinden uzak notaları yine aynı gamın sırasıyla çalışıyorum daha hoş oluyor ve yine aynı şekilde gamın içindeki sesleri anlayabiliyorum tek pozisyonda çalıp birbirine yakın sesleri çalmaktan daha keyifli. Ayrıca ritim ve akor çalışmalarını eş zamanlı yürütmeye başladım akorları oturup ezberlemeye çalışmıyorum direk kendim akor kurulumunu yapıp (armoni bilgim var biraz) bir tab yazıyorum akorlardan ve tamamen ritimlerden oluşan komple karışık gitarda denemeden direk kağıt üzerinde kendim yazıyorum tabı sonra gitarda çalmaya çalışıyorum akor geçişlerini vs. her şeyini sonra onu çalışıyorum ve çalışma sırasında hem hangi akorun ne olduğunu anlarken ritimde de geliştiyorum diğer türlü zaman kaybetmeden. Ve bu çalışma kısmından sonra doğaçlama yapma kısmı kalıyor ki işin en eğlenceli yanı gamları doğaçlama çalarak, akorları farklı arpej sıralarıyla çalarak hoş melodiler yakalamaya başladım ve bunları da sürekli kağıda not alıyorum yani yıllarca böyle devam edecek değilimdir tabi ki fakat hala elim gitara hakim değil.
Yani temel olarak bir süre bütün (Minör, Majör, Blues, Pentatonikler vs.) Gamları bir kaç varyasyonda iyice öğrenip bütün akorlara (7'li, 6'lı, suslar addlar vs.) elimin yatkın olması klavyede geçişlerini hızlı olarak kavrayacak düzeyde olsam, çalabildiğim şarkı repertuarını genişletsem ve yani belli bir gelişme katetmiş olmam gerekir ki onun için bir süre bu şekil çalışabilir hatta ilerde çalışmalarım daha farklı daha iyi şekillenir daha çok zevkli ve geliştirici olacak gibi gözüküyor. Ve en önemlisi grup kurmak, grupta çalmak sevdiğim müziği yapmak iyi şarkılar yapıyor ve çok iyi gitar çalıyor olmak hayalim ve onun içinde bir süre bu yolu izleyebilirim şimdi bir gruba katılsam acemiliğimden dolayı ve tecrübesizlikten sorunlar yaşarım gibi.

Modal armoni,kadanslar ve emprovizasyon üzerine yoğunlaşmanı tavsiye ederim. Çok farklı ve hoş şeyler çıkartabilirsin, bunları yaparken de gayet eğlenebilirsin. Jazz standartları üzerinden de çalışabilirsin modlara biraz hakim olduktan sonra. Gayet faydalı bir program olmuş. İyi çalışmalar :)

Arkadaşlar çalışma programımla ilgili önemli bir gelişmeden daha bahsedeceğim...

Akor çalışıyordum 7'li, 6'lı, suslar, dimler vs. fakat bunları tek tek anlamaya ve hakim olmaya çalışmak aşırı zaman alıyor ve hem zihinde hemde kollarda efor harcatıp yoruyor.

Akor kurulumlarını biliyorum fakat yüzlerce varyasyonda kurulum yapılabiliniyor ki çoğu ele gelmiyor ve güzel tınlamıyor bende tek tek yeni akor çalışmaktan vazgeçecek duruma geldim sizce ne yapmalıyım bu şarkı çalışmaktan da, teknik çalışmaktan da, gam çalışmaktan da daha zorlayıcı bir durum. Sizce sadece şarkı yeni akorlarını ve ritimlerini mi çalışayım sadece yoksa eskisi gibi devam mı edeyim?

Son durum şöyle;
Çalabildiğim bütün şarkıları tekrar ediyorum.
Yeni şarkı üzerinde çalışıyorum (Jimi Hendrix - All Along The Watchtower)
Gam çalışıyorum (Majör-Minör-Blues-Pentatonik)
Gamlardan doğaçlama yapıyorum (En zevkli kısım)
Bildiğim akorlardan ritim ve arpej doğaçlamaları
Teknikleri hem şarkı içlerindekileri hemde gamlar üzerinde kullanarak çalışıyorum (Bend, Slide, Legato vs.)

Kendime bunlar için zaman sınırı da koymuyorum içimden geldiği gibi çalışıp bırakıyorum ama her gün çalışmayı da ihmal etmiyorum ki bunlar hiç sıkıcı gelmemeye başladı. Aşırı sıkıcı gelen kısım yukarıda bahsettiğim bütün akor türlerine hakim olmaya çalışma kısmı.

yani tek tek akor ezberlemek ve onlara karışık hazırladığım ritim geçişleriyle hakim olmaya çalışmaktan vazgeçmeli miyim sizce?

Modal armoni,kadanslar ve emprovizasyon üzerine yoğunlaşmanı tavsiye ederim. Çok farklı ve hoş şeyler çıkartabilirsin, bunları yaparken de gayet eğlenebilirsin. Jazz standartları üzerinden de çalışabilirsin modlara biraz hakim olduktan sonra. Gayet faydalı bir program olmuş. İyi çalışmalar :)
Hocam teorik isimlerini yazmışsın bunların tam olarak anlamı nedir modal armoni? kadans? emprovizasyon? biraz araştırdım ama net bir şeye ulaşamadım.

Ben şu şekilde bir solonun içindeki seslere bakım hangi gamdan çalınmış, hangi sesler farklı oktavlar almış, nasıl bir sıralamada gidilmiş ki böyle bir sound oluşmuş örnek (Gam C Majör olsun solodaki ses sıraları C,B,C,D,B,F,A,B,D,F,F,A,B,B,C,D,E,F,C,G,A,C gibi sıralamaların yarattığı sound tabi arada teknikler bendler, vibratolar, nota ölçüleri vs. var) Bende bu şekilde sesleri karıştırarak bir sound yakalamaya çalışıyorum.

Kadans dediğim şey en basit anlamıyla akor gruplarıdır. Belli kalıplar vardır. Mesela 1-4-5,2-5-1 vs bu örnekler çoğaltılabilir. Mesela tonumuz C ise 2-5-1 kadansında sırasıyla
Dm7-G7-Cmaj7 basabiliriz. Emprovizasyon dediğim doğaçlama düşün. Az önce verdiğim 2-5-1 kadansı üzerinden solo atılmak istenirse modlar kullanılabilir. Modlara ayrıca çalışman lazım. Gam gibi düşün fakat majör ya da minör kavramları bu diziler için pek geçerli değil. Kafanı çok karıştırmak istemiyorum. Konuları baştan alıp sindire sindire çalışman lazım. Burdan pek bir şey anlatamıyorum ki anlatsam da kafan karışacak.

Kısacası yapman gereken sana verdiğim kavramları iyice araştırıp,kitap,metod vs. yardımı ile öğrenebilirsin. Sen araştırmanı yap,kafana takılan bir şey olduğundan her zaman bana sorabilirsin ki benden daha bilgili,tecrübeli insanlar da var forumda onlardan da faydalanabilirsin. Biz hep burdayız :)

Kadans dediğim şey en basit anlamıyla akor gruplarıdır. Belli kalıplar vardır. Mesela 1-4-5,2-5-1 vs bu örnekler çoğaltılabilir. Mesela tonumuz C ise 2-5-1 kadansında sırasıyla
Dm7-G7-Cmaj7 basabiliriz. Emprovizasyon dediğim doğaçlama düşün. Az önce verdiğim 2-5-1 kadansı üzerinden solo atılmak istenirse modlar kullanılabilir. Modlara ayrıca çalışman lazım. Gam gibi düşün fakat majör ya da minör kavramları bu diziler için pek geçerli değil. Kafanı çok karıştırmak istemiyorum. Konuları baştan alıp sindire sindire çalışman lazım. Burdan pek bir şey anlatamıyorum ki anlatsam da kafan karışacak.

Kısacası yapman gereken sana verdiğim kavramları iyice araştırıp,kitap,metod vs. yardımı ile öğrenebilirsin. Sen araştırmanı yap,kafana takılan bir şey olduğundan her zaman bana sorabilirsin ki benden daha bilgili,tecrübeli insanlar da var forumda onlardan da faydalanabilirsin. Biz hep burdayız :)
Sağolun hocam bunları yerli-yabancı kaynaklardan iyice araştıracağım.
Peki benim yaptığım doğru mu?

Geri