Elektro Gitar Sapında Çatlak

Ok herhangi bir yetkisiz müdahelede bulunmayın. 2 Yıl garantisi var. Sadece satın aldığınız yere götürüp değiştirmelerini ya da onarımı ücretsiz yapmalarını talep edin.Kullanıcı hatası diyeceklerdir hiç tartışmayın. Faturanızla birlikte tüketici hakem heyetine " Ürünün bedel iadesini içeren sözleşmeden dönme " şartıyla başvuruda bulunacaksınız.

Teşekkürler fakat öyle uzayacağını falan sanmıyorum. Samimi olduk sayılır ama bakalım, kullanıcı hatası diyeceklerini de sanmıyorum çünkü öyle basit şekilde olmaz diye düşünüyorum.

Özellikle belli olsun diye flaş kullanarak çektim ama şimdi de bir fotoğraf buldum -ekledim mesaja- aynı yerden çıkmış sanki benimkiyle... Gitar da aynı fotoğraftakiyle.
Başıma bir şey gelmeyecekse felaket telllalığı örneği olarak sapın kırıldığı yorumunu yapacağım. Sap bayağı kırılmış. Boya çatlaması gibi gözükmüyor. Eğer düşme durumu olmadı ise garanti kapsamına gireceği aşikâr. Her türlü direkt olarak mağazaya gidin derim. Aksi taktirde müdahale edilmiş gitar garanti kapsamına girmez.
Ben de Epi LP sapımı fret çakarken kırmıştım :rolleyes: Aynı şekilde çatlak oluşmuş daha sonrasında sap elimde kalmıştı. Sonra gitar çöp oldu.

Kenan Usta'ya götüremez. Arkadaş Antalya'da olduğunu yazmış. Teler titreşirken kulakla veya tunerla bi kontrol yapın. Kontrol şöyle; once bir tele vurun ve sapın yukarı yakın ama çatlağın altında kalan biryerinden öne doğru esnetin, ses biraz pesleşecektir, ardından aynı tele vurun ve çatlaktan hemen sonrasını esnetin ama bu sefer sapı komple değil de çatlak olma ihtimali olan yeri bükmeye çalışarak. Eğer çatlak kısımda diğeri kadar ya da daha fazla pesleşme oluyorsa çatlak olma ihtimali var. Ankara'dan Kenan Usta'yla telefonda görüşün, Antalya'da önerebileceği biri var mı sorun. Esneme özelliği az nir boya ya da cila varsa çatlamış olabilir. Umarım sorun ciddi değildir.

Başıma bir şey gelmeyecekse felaket telllalığı örneği olarak sapın kırıldığı yorumunu yapacağım. Sap bayağı kırılmış. Boya çatlaması gibi gözükmüyor. Eğer düşme durumu olmadı ise garanti kapsamına gireceği aşikâr. Her türlü direkt olarak mağazaya gidin derim. Aksi taktirde müdahale edilmiş gitar garanti kapsamına girmez.
Ben de Epi LP sapımı fret çakarken kırmıştım :rolleyes: Aynı şekilde çatlak oluşmuş daha sonrasında sap elimde kalmıştı. Sonra gitar çöp oldu.

Hocam içim rahatladı sağolun (!) Sap kırılma aşamasında değil ya ama şuan? Çatlak aşamasında. Düşme izi bir şeyi yok, elbet ister istemez arada çarpmışımdır eminim ona ama bilemiyorum. Garanti olmazsa fiyat konusunda bilginiz var mı? Bir de tamir olmuyor mu neden çöp oldu?

Kenan Usta'ya götüremez. Arkadaş Antalya'da olduğunu yazmış. Teler titreşirken kulakla veya tunerla bi kontrol yapın. Kontrol şöyle; once bir tele vurun ve sapın yukarı yakın ama çatlağın altında kalan biryerinden öne doğru esnetin, ses biraz pesleşecektir, ardından aynı tele vurun ve çatlaktan hemen sonrasını esnetin ama bu sefer sapı komple değil de çatlak olma ihtimali olan yeri bükmeye çalışarak. Eğer çatlak kısımda diğeri kadar ya da daha fazla pesleşme oluyorsa çatlak olma ihtimali var. Ankara'dan Kenan Usta'yla telefonda görüşün, Antalya'da önerebileceği biri var mı sorun. Esneme özelliği az nir boya ya da cila varsa çatlamış olabilir. Umarım sorun ciddi değildir.

Teşekkür ederim fakat dokunmak istemiyorum. Pazartesi aldığım mağazayla görüştüm götüreceğim. Daha dün de oradaydım zaten... Çatlakmış gibime ya da ''kırıkmış'' gibime geliyor ama hayırlısı bakalım. Olan oldu çözüme ulaşayım diyorum şuan.

Hocam içim rahatladı sağolun (!) Sap kırılma aşamasında değil ya ama şuan? Çatlak aşamasında. Düşme izi bir şeyi yok, elbet ister istemez arada çarpmışımdır eminim ona ama bilemiyorum. Garanti olmazsa fiyat konusunda bilginiz var mı? Bir de tamir olmuyor mu neden çöp oldu?
Yok paniğe gerek yok. Garanti süresi dahilinde ise garanti çözer işi. Kulanım hatası falan diye ayak da yapma ihtimalleri var. Forumda örneklerini gördük.
Tamir konusunda işkembeden sallamak istemiyorum. Luthier daha iyi bilir. Benim aleti ben kurcalamıştım ondan çöp oldu. Kendim ağaç tutkalı ile yapıştırmaya çalıştım. Yapıştıramayınca yüzey yapışkan ile doldu bir daha da tutkal tutmadı.
Naçizane fikrim hiç müdahale etmeyin. Mağazaya götürün. En kötü senaryo olarak kabul etmediklerini düşünürsek luthier'ler gerekli yorumu yapacaktır. Tahminimce onlar da basınç altında deniz tutkalı ile tamir edecektir. Eğer gerçekten kırık ise tabi.

Eğer kırılırsa kesinllikle hiç ellemeden ve ellletmeden (Sadece sapı olabilir) güzel bir paketle KenaN Usta'ya gönderin. Eskisinden sağlam hale getirecektir ya da (Çok az bir ihtimal) olmayacağını söyleyecektir. Önce telefonda tahmini fiyat almaya çalışın ve sıfır sap fiyatlarına da bakın.

Eğer kırılırsa kesinllikle hiç ellemeden ve ellletmeden (Sadece sapı olabilir) güzel bir paketle KenaN Usta'ya gönderin. Eskisinden sağlam hale getirecektir ya da (Çok az bir ihtimal) olmayacağını söyleyecektir. Önce telefonda tahmini fiyat almaya çalışın ve sıfır sap fiyatlarına da bakın.
Kenan Usta'yı öğrendiğim iyi oldu. Bakalım pazartesi netleşsin, umarım Kenan Usta'ya gidecek duruma gelmem. Mağazada hallederim gibime geliyor ama...

Kenan Usta'yı öğrendiğim iyi oldu. Bakalım pazartesi netleşsin, umarım Kenan Usta'ya gidecek duruma gelmem. Mağazada hallederim gibime geliyor ama...

Mağazada halledemezseniz lutier a gidip size satılan garanti kapsamındaki hatalı bir ürün için neden masrafa giriyorsunuz anlayamadım. Üstelik satarken de bu sebeple zarar edeceksiniz ya da satamayacaksınız. Kullanıcı hatası demelerini asla kabul etmeyin en kötü ihtimalle birkaç ay sürer ama paranızı geri alır ve yenisini satın alırsınız.

Son düzenleme:
Özellikle belli olsun diye flaş kullanarak çektim ama şimdi de bir fotoğraf buldum -ekledim mesaja- aynı yerden çıkmış sanki benimkiyle... Gitar da aynı fotoğraftakiyle.

İlk fotograflarda boya çiziği gibi duruyor,ama bu fotografta anlaşılıyor büyük ihtimal çatlamış içten.Geçmiş olsun,aldığınız yere hallederler sanıyorum.Gerilime bağlı olabiliyor bu tip durumlar.

Tam üst eşiğin köşesinden bir cila çatlağı var gibi. Boyaya inmiş olacağını düşünmemekle birlikte üst eşiğe binen tel gerilimi buna yol açmış olabilir.
Lakin yine de Kenan usta bir baksın.
Çatlağa pek çözüm olmaz ama kırılırsa çözümü var, hem de ağaç tutkalı ile yapıştırılıyor ve eskisinden sağlam oluyor.
Lakin sizin durumunuzda olsam, bu ihtimali henüz düşünmüyor olurdum.

Gitar nedir? Gibson-Epiphone falan mı?

Çatlağa bal gibide çözüm olur ve çatlağın ilerlemesi durdurulur böylece.

Gitarda scarf joint var.Eger olmasaydi daha kotu olabilirdi.Tamir edilebilir ve uzun sure kullanilabilir.Bence oyle de oldu sanirim.

Veli Boyraz. Balıkesirde luthier bi abi bende vardı bildiğin o kısımdan ayrılacak gibiydi hatta olmaz diyip çok yüksek fiyat çekerlerken çok uygun bir fiyata ve harika bir şekilde yaptı ilk gördüğümde yeni sap taktığını sanmıştım :)

Ciladan değil saptan bahsediyorum ben, çatlak sadece boyada ise ve eğer gitarda nitro finish varsa tamir edilebilir. Aksi takdirde tüm sapın soyulup, yeniden boyanması gerekli. Eğer sap çatlamış ise bunu bir lütiye yapar, gitarlardaki çatlaklar yapıştırılabiliyor, ama bu işler forumda yazan bir mesajı okuyup öğrenilecek basitlikte işler değil, o yüzden her işi erbabına bırakmak gerekli diye düşünüyorum.

Ciladan değil saptan bahsediyorum ben, çatlak sadece boyada ise ve eğer gitarda nitro finish varsa tamir edilebilir. Aksi takdirde tüm sapın soyulup, yeniden boyanması gerekli. Eğer sap çatlamış ise bunu bir lütiye yapar, gitarlardaki çatlaklar yapıştırılabiliyor, ama bu işler forumda yazan bir mesajı okuyup öğrenilecek basitlikte işler değil, o yüzden her işi erbabına bırakmak gerekli diye düşünüyorum.

Sizin hangi konudan bahsettiğiniz beni ilgilendirmiyor. Yukarıda yazdığım mesajı alıntılayarak yanlış olduğunu söylemişsiniz, buyrun doğrusunu söyleyin. İlk cümlede açıkça "cila çatlağı" yazmışım çünkü, şimdi kalkıp da "ben saptan bahsediyorum" demek, bilemiyorum. Kalkıp da tüm cilanın sökülüp tekrar cilalanmasını tamirden sayıyorsanız, ona diyecek hiçbir şey yok.

Forumda yazan mesajın kalitesine göre de değişir, bu forumda gitar yapan, lütiye yapan arkadaşlar var. Hatta geçenlerde gitarının sapında çatlak olan bir arkadaş yazdı, teşhisi bilenler gelip koydular. Burada kimse kimseye "kendin yapıştır" tadında öneriler vermiyor. Bunu da son cümleye ithafen yazmış olayım.

Tam üst eşiğin köşesinden bir cila çatlağı var gibi. Boyaya inmiş olacağını düşünmemekle birlikte üst eşiğe binen tel gerilimi buna yol açmış olabilir.
Lakin yine de Kenan usta bir baksın.
Çatlağa pek çözüm olmaz ama kırılırsa çözümü var, hem de ağaç tutkalı ile yapıştırılıyor ve eskisinden sağlam oluyor.
Lakin sizin durumunuzda olsam, bu ihtimali henüz düşünmüyor olurdum.

Gitar nedir? Gibson-Epiphone falan mı?

Çatlağa çözüm yok , kırılırsa çözüm var dediğiniz için gitarın sapındaki bir çatlaktan bahsettiğinizi düşündüm. Eğer öyle değilse ne alaka onu anlayamadım, sapın kırılması ile boya çatlağının alakası ne anlamadım, boyadaki çatlağa yapacak bir şey yok ama potansları bozulmuşsa değişiriz demekten hiç bir farkı yok bunun.
Eğer sapta değil boyada ise çatlak ve boya nitro ise boyadaki kusurlar için rötüş yapılabilir.

Geri