Tekrar Tekrar Akort Etmem Gerekiyor?

Merhaba gitarımı yakın zamanda değiştireceğim ama değiştirmeden önce aylardır kafama takılı kalan bir sorunun nedenini öğrenmek istiyorum.
Gitarım cort x2, köprüsü de "full action 2 tremolo"ymuş. Şimdi sıkıntım şöyle;
Akort biraz kaçtığında, atıyorum tüm tellerin akordu normalken E telinin frekansı 20 hz düştüğünde onu sıkıyorum, sıkmadan önce diğer teller gayet normalken sıktıktan sonra diğer tellerin akordu da genelde 10hz civarı düşüyor. Yarı yarıya gibi bir şey yani genelde bu oran. Bu yüzden akort etmek işkence gibi geliyor artık. Mesela akordu en basitinden Eb yapmak istediğim zaman bile 3-4dk uğraşıyorum. Tek bir telin akordunu düşürmem gerektiğinde diğer tüm tellerin akordu bozuluyor. Drop D'ye falan çekemiyorum çünkü 10 dkmı alıyor akort etmek. 6.teli D'ye getiriyorum diğer tellerin akordu bozuluyor, onları normal hallerine getirince 6.telin akordu yine gidiyor onu tekrar D'ye indiriyorum, bu sefer yine diğerleri bozuluyor bu şekilde 5-10 dk akort etmeye uğraşıyorum gitarı.

Bununla ilgili yapabileceğim bir şey var mı? Tremolo kolu vb bir şey takılı değil, ayrıca gitarın akort kaçırma gibi bir problemi de yok her şeyi gayet normal.

Düzeltme: x2 ile x6 karışmış, floyd var sandımdı.

Tremolo gövdeden yüksekte mi duruyor yoksa gövdeye tamamen yapışık bir vaziyette sadece tek yönde mi çalışıyor? Bahsettiğin sorun yüzen tremololarda görülür genelde. Yüzmüyorsa arkadaki tremolo yaylarını bir miktar daha sıkmayı dene.

Son düzenleme:
Merhaba gitarımı yakın zamanda değiştireceğim ama değiştirmeden önce aylardır kafama takılı kalan bir sorunun nedenini öğrenmek istiyorum.
Gitarım cort x2, köprüsü de "full action 2 tremolo"ymuş. Şimdi sıkıntım şöyle;
Akort biraz kaçtığında, atıyorum tüm tellerin akordu normalken E telinin frekansı 20 hz düştüğünde onu sıkıyorum, sıkmadan önce diğer teller gayet normalken sıktıktan sonra diğer tellerin akordu da genelde 10hz civarı düşüyor. Yarı yarıya gibi bir şey yani genelde bu oran. Bu yüzden akort etmek işkence gibi geliyor artık. Mesela akordu en basitinden Eb yapmak istediğim zaman bile 3-4dk uğraşıyorum. Tek bir telin akordunu düşürmem gerektiğinde diğer tüm tellerin akordu bozuluyor. Drop D'ye falan çekemiyorum çünkü 10 dkmı alıyor akort etmek. 6.teli D'ye getiriyorum diğer tellerin akordu bozuluyor, onları normal hallerine getirince 6.telin akordu yine gidiyor onu tekrar D'ye indiriyorum, bu sefer yine diğerleri bozuluyor bu şekilde 5-10 dk akort etmeye uğraşıyorum gitarı.

Bununla ilgili yapabileceğim bir şey var mı? Tremolo kolu vb bir şey takılı değil, ayrıca gitarın akort kaçırma gibi bir problemi de yok her şeyi gayet normal.
Eğer farklı akortlar ile çalan birisiyseniz ve hareketli bir köprü sisteminiz varsa (anladığım kadarıyla öyle...) sorun yaşamanız kaçınılmaz. Köprüyü tutan yaylar ile tellerinizin sağladığı gerilim birbirini dengeliyor, siz akort ile oynadıkça da bu denge bozuluyor. Tremolo sisteminizi sabitleyin, buna dair başlıklar olması lazım.
Ancak düzgün bir gitarda sizin yaşadığınız sıkıntının bu denli abartılı da olmaması gerekir sanki. Tabii Eb veya D akortta sıkıntı olması doğal, en kalın telin akordu ile oynuyorsunuz ve neticede bu da köprüyü dengeleyen tansiyonu bozuyor.

Bildiğim kadarıyla çok basit biçimde anlatmaya çalışacağım dostum.
Tremolo sistemli gitarlarda köprüyü zıt yönlerde çeken 2 etken vardır.
-Köprünün altındaki, gitarın arkasında kalan yaylar(aşağı yönde),
-Ve teller(yukarı yönde).
Sen gitarında Mi telinin akordunu düşürerek teli gevşetmiş oluyorsun yani yaylar biraz daha sıkılaşıyor. En kalın tel ile oynadığından dolayı da diğer teller biraz gerginleşip akordu bozuluyor.
Eğer Mi telini gevşetmek yerine sıkarsan da bu işlemin tam tersi olup diğer tellerin yumuşayıp gevşiyor. Sanırım durum bu.
Bu işin kesin çözümü sabit köprülü bir gitar almak benim yaptığım gibi. Ya da eşik değiştirme, tremol-no vb uygulamalar ile başarıyı yakalamaya çalışacaksın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@eyazıcı, köprü gitardan yüksekte duruyor, yani anladığım kadarıyla bu genel bir sorun mu?

@hackeiommi, @mtsv, gitarı zaten 1 ay içinde satacağım için masraf yapmaya gerek yok, eğer masrafsız bir çözümü varsa, ne bileyim vida sıkarak gevşeterek bir şey yapılabiliyorsa böyle bir çözüm bakıyorum şimdilik

@barrios, @berdin123 teşekkürler sorunun kaynağını anlamış oldum böylece. Yeni alacağım gitarda sabit köprü düşünüyorum kesinlikle çünkü zaten tremolo kolunu falan kullanan biri değilim hareketli bir köprü tamamen boş benim için. Tremolo sabitleme olayını deneyeceğim fikir güzel ama masafsız olacaksa tadından yenmez. Bakalım nasıl oluyormuş.

Hepinize cevaplar için teşekkür ederim

@eyazıcı, köprü gitardan yüksekte duruyor, yani anladığım kadarıyla bu genel bir sorun mu?

@hackeiommi, @mtsv, gitarı zaten 1 ay içinde satacağım için masraf yapmaya gerek yok, eğer masrafsız bir çözümü varsa, ne bileyim vida sıkarak gevşeterek bir şey yapılabiliyorsa böyle bir çözüm bakıyorum şimdilik

@barrios, @berdin123 teşekkürler sorunun kaynağını anlamış oldum böylece. Yeni alacağım gitarda sabit köprü düşünüyorum kesinlikle çünkü zaten tremolo kolunu falan kullanan biri değilim hareketli bir köprü tamamen boş benim için. Tremolo sabitleme olayını deneyeceğim fikir güzel ama masafsız olacaksa tadından yenmez. Bakalım nasıl oluyormuş.

Hepinize cevaplar için teşekkür ederim

Akort ile her oynadığında tremolo yaylarıyla gerilimi dengelemen gerekiyor. Bence yayları sık, köprünün arkası gövdeye değsin. Böylece akordu düşürdüğünde tremolo geriye kaçıp diğer telleri de germemiş olacak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Akort ile her oynadığında tremolo yaylarıyla gerilimi dengelemen gerekiyor. Bence yayları sık, köprünün arkası gövdeye değsin. Böylece akordu düşürdüğünde tremolo geriye kaçıp diğer telleri de germemiş olacak.
Yeteri kadar sıktığımı nereden anlayacağım köprüyü mahvetmeyeyim sonra? Nasıl yapacağım kısaca tarif ederseniz çok iyi olur

attachment.php

Clapton zamanında tremolo bloğunu ahşap kama ile sabitlemişti, fotoğraftaki şekilde bir parça ahşapla ucuz şekilde sabitleme yapılabilir.

Ekstra bir soru sorayım, ibanez rgr321ex'in köprüsünde gitarın önünden görünüşü yine benimki gibi, ama gitarın arkasını çevirdiğimizde kapak falan yok teller direkt gitardan çıkıyor. Bu benim yaşadığım sıkıntının bu gitarda olmayacağı anlamına mı geliyor? Yani bir telin akordunu değiştirdiğimde normal şekilde akort olacak?

Ekstra bir soru sorayım, ibanez rgr321ex'in köprüsünde gitarın önünden görünüşü yine benimki gibi, ama gitarın arkasını çevirdiğimizde kapak falan yok teller direkt gitardan çıkıyor. Bu benim yaşadığım sıkıntının bu gitarda olmayacağı anlamına mı geliyor? Yani bir telin akordunu değiştirdiğimde normal şekilde akort olacak?
Ben gitarı pek bilmiyorum ama Ibanez'in sitesinden baktığım kadarıyla, 2007-2009 arası Fixed Bridge, 2010-2012 arası Gibraltar Standard Bridge kullanılmış, her ikisi de sabit tip olduğu için bu gitarda bu problemin olmaması gerekir.

Yok bendeki tam tersi yayların altındaki bölgeye 2 demir parçası vidaladım ve yaylardaki gerilimi arttırabildiğim kadar arttırdım.Mantık butun gucu yaylara vermek ve telleri ozgur bırakmak.Resim atamadım eve geç gittiğim için bu akşam atarım.

Selam ahali, yeni konu açmayim dedim basit bir sorum olacak size.
Şu kırmızı ile yuvarlak içine aldığım yerdeki girişleri alyan ile sıkmaya çalıştım. Döndürdüğüm teldeki akort değşiyordu ama tam olarak ne işe yarıyor anlamadım. Yardımcı olabilir misiniz?
Gibraltar standard köprü.
gibraltar_standard_bridge_profile2.jpg

Geri