Magick

TimelessMiracle demiş ki:
Magick - Stained Glass [2006]
adszcn7.jpg

1. Legacy
2. Torn
3. Looking through stained glass
4. Mutilated
5. Jacketed Hollow Point
6. Mortal Eyes
7. Death Roll
8. Bittersweet
9. Dark Embrace
10. Silver Loom and the Mirror Man

Türkiyede böyle müzik yapan grup varmı ya?Diye ilk baş tanıtım şarkısını dinlediğim ve sonrada albümü aldığım sonrada işte müzik budur dediğim grup Magick Thrash Heavy Power ve birazda Progressive kalıplarınla oluşan Ankaralı bir topluluk ve bu albümde onların kuruluşundan uzun süre sonra çıkartıkları ilk albümleri.Öncelikle albümden biraz bahsedelim.Albüm kaydı çok iyi süper harika değil(olamaz zaten nerde görülmüş gören varsa haber etsin)ama kayıtın çok temiz ve güzel olduğunu söyleyebilirim.Grup kayıdı daha önce Crossfire nda kayıt yaptığı Ankara Raven Studyosunda yapmış ve dediğim gibi kayıdın Türkiye şartlarına göre son derece iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.Albümün prodüksiyonu Levent Gasgil ve Çaglar Sönmez tarafından Kayıt,mix ve mastering ise Crossfire’dan Kaya Sevinç tarafindan yapılmış.Tekrar tarz konusuna dönecek olursak özellikle İspanya Power metaline yakın olduklarını söyleyebilirim gerek vokal olsun gerekse diğer albümdeki hava olsun ve bunlarada artı olarak hemen hemen her şarkıda Progressive kalıpları kullanılmış ve ben şarkıda solo severim 80ler havasına geri dönelim değilmi ama diyenler bu albüme kesinlikle göz atabilirler.Aradıklarını bu albümde bulabilirler.Açıkçası albümü ilk alırken biraz endişe vardı pek çok iyi şeylerde beklemiyordum ama alınca asiktir moduna girdiğimide hatırlarım yani.Kayıt kalitesi olsun içindeki şarkıların güzelliği olsun Türkiyeden bu tarz bir şey çıkacağını hiç sanmazdım açıkçası.Özellikle Power Fanlarının hoşuna gideceğini düşünüyorum.Biraz şarkılardan kısaca bahsetmek gerekirse albüm açılışı çok hoş bir İntroyla başlıyor ve kayıtın temizliği ve güzelliği hemen dikkati çekiyor derken açılış şarkısı Tornla albüme başlıyoruz.Torn albüm açılışı için kesinlikle iyi bir seçim olmuş ve albüme hemen ısınmamızı sağlıyor.Ardından gelen Looking Throughla biraz yavaşlıyor ve albüme iyice bağlanıyoruz.Gerçekten Riflerin güzelliği olsun sololar olsun ve vokal kısımlarının güzelliği olsun her türlü övgüyü hakeden türden bir albüm ve bu şarkıda İspanya ve Güney Amerika Power metalinin bütün özelliklerini görüyoruz.Ardından yavaşlayan ablüm Mutilatedyala tekrar hız kazanıyor ardından gelen Jacketed Hollow Pointle tekrar yine Progressive kalıpların ve soloların kullanıldığı güzel bir yolculuğa çıkıyoruz.Ve bu şarkıya özellikle dikkat diyorum.Sırada Daha önceki demolarından hatırladığım şarkı Mortal Eyes geliyor ve albümdeki en sağlam şarkılarından birisi olamaya aday bir şarkı.Özellikle şarkı açılışı hobarey allah diye headbange laik bir kısım.Ve bu şarkıyla birlikte albümün birinci kısmını bitiyoruz ve ikinci kısma giriyoruz.Böyle bir ayrım yaptım çünkü albümdeki en sevdiğim ilk 4 şarkı bu kısımda albüm açılışına konabilirmiş bu şarkılar hatta arka arkaya.İkinci kısım Death roll le açılışını yapıyor ve 7 dakkalık süresiylede albümdeki en uzun şarkı ünvanına sahip.Ardından gelen Bittersweet yine Death Roll gibi demodan hatırladığım bir şarkı ve albümdeki en sevdiğim şarkı diyebilirim gerek vokal kısımları olsun gerek riffler ve sololar olsun İspanya Power sounduna çok yakın olduğu için en sevdiğim şarkı oldu bu albümde.Bu şarkıdan sonra gelen Dark Embrace ve Silver Room And The Mirror Man yine bildiğimiz Magick soundunda devam eden albümde en sevidiğim şarkılar.Özellikle Silver Room And The Mirror Man tam bir kapanış şarkısı güzel bir şarkı olmuş.

Son sözler olarak Türkiyede Power Heavy adına böyle çıkmış kaliteli bir albümü görmek gerçekten beklediğim birşeydi ve böyle bir kaliteli müziği Türkiyeden çıkan bir gruptan dinlemek ayrı bir sevindirdi beni.Progressive Heavy kalıpları ve Power Progressive vokal partları sevenler ve şarkıda solo olmassa olmaz diyenler bu albümü gönül rahatlığıyla alabilirler.Sonuç olarak ortada Avrupaya yakın kalitede bir albüm,müzik ve rifflerin yoğunca bulunduğu bir albüm özellikle İspanya ve Güney Amerika gibi ülkelerden çıkan Heavy Power gruplarının çoğundan daha iyi yapılmış bir çalışma Albüme verilen parayı sonuna kadar hakediyor.

8/10

Metal-Street.com için yaptığım kritiği burayada eklemek istedim. :)

Dostum yorumlar için teşekkürler. Albümü beğendiğine sevindim.

Biz malesef albümü istediğimiz kadar tanıtamadık. Bazı sorunlar yüzünden (çoğunlukla parasal) çok geç çıktı. Şimdi 3 elemanımız asker. Gelince tam gaz devam etmeyi planlıyoruz. 2. Albümün parçaları da yolda.

Destek veren herkese binlerce teşekkür.

Levent

yaw lütfen başlayın artık yolcu da filan çalmaya , 5 aydır nasıl sıkıldım anlatamam sanki siz değil ben gittim askere...Hadi lütfen bak "lütfen" diyorum :) hadi bekliyorum hemen cevap yazın ve diyin ki yarın akşam şu bardayız :)

oguzog demiş ki:
offf ;(

onu muaf tutsunlar artık yaw. er ryan misali :p grubun hepsi gitti o gitmesin :p o ne zaman gelicek?

4.5 ayı kaldı ama o geldiğinde ben ve Mustafa gidicez :mrgreen:

Şaka tabii bizim daha var, en azından benim var :) Ben de çok istiyorum bir yerlerde çalmak. Levent ve Muratcan düzenlerini tekrardan kursunlar bakalım belki bir şeyler olabilir :)

Sağol ilgin için..

Berkay kardes hani gonderiyodun albumu? :) Neyse geldim, kendim edindim bir adet... Cok sevdim nitekim. Bekledigimden cok daha kaliteli olmus elinize saglik...

ps: Karanfil pasajindaki yerin adi neydi unuttum ama albumunuzu ordan aldim. Herif arkalardan bi yerden tuttu cikardi Magick diyince. Jelatin filan yoktu ustunde. Herhalde su karton seyin altinda yani cd kapaginin ustunde jelatin vardir diye dusundum. Eve gidince bi actim ki ordada yok. cd de birazcik cizilmisti. Suphelenmeden edemedim tabiki; kopyalayip satiyo olmasinlar ucuza?!

DaveMustaine_64 demiş ki:
4.5 ayı kaldı ama o geldiğinde ben ve Mustafa gidicez :mrgreen:

Şaka tabii bizim daha var, en azından benim var :) Ben de çok istiyorum bir yerlerde çalmak. Levent ve Muratcan düzenlerini tekrardan kursunlar bakalım belki bir şeyler olabilir :)

Sağol ilgin için..
sokakta çalın gene dinleriz :) berkay bu arada ben senden önce de magick dinlerdim , çağların gitmesine üzülürdüm çok yetenekliydi ama sen çok daha yeteneklisin, parmakların gitar çalmak için yaratılmış. üstelik yaşın da küçük bu yaşta bu yetenek bravo :)

askerlik olayından beri çok az çıktım dışarı ama dinlediğim hiçbir grup haz vermedi bana , ya repertuar ı kötü buldum ya da müzisyenleri amatör...

Hadi hemen ayarlayın çıkın biryerlerde neresi olsa gelirim :) konser filan her türlü durumda haber bekliyorum :)

Selamlar herkese,

Bu nerelerdeydik napıyoruz neden ses seda yok kılıklı bir mesaj olacak.

Kısa zaman önce 313 k.d.'ler ben ve Muratcan askerliklerimizi bitirdik, Mehmet'i de askere uğurladık. Kendisi şu an Dıyarbakır'da vatani görevini yerine getirmekte, son 50 günü kaldı şu anda.

Taktir edersiniz ki böyle bir dönemden geçtikten sonra hayatlarımızı ve kafalarımızı toparlamak için biraz vakit harcadık. Şu aralar yeni parçalarımızı toparlama aşamasındayız. Planımız yılbaşına kadar parçaları bitirip 2008 başında stüdyoya girmek ve 2. albümün kaydına başlamak. Bu arada yakın bir zamanda 1. albümden "Silver loom and the mirror man" parçasına çektiğimiz klip yayında olacak .

Bu süre içinde görünen o ki Magick bi yerde sahne alamayacaktır. Muhtemelen 2. albüm çıktıktan sonra yine konserlere başlayacağız. Arada gene bişeyler olabilir tabi, belli olmaz. Mehmet gelsin de sağlam olarak.

Bu arada albümü alıp dinleyen arkadaşlar varsa, izlenimlerini, fikirlerini duymak isteriz.

Teşekkürler,

:)

5 demo şarkınız geçmişti elime bi 3-4 yıl oluyor. king diamond a benzetmiştim biraz. yada o sıralar çok fazla king diamond dinliyordum. teşbihte hata olmaz di mi=)
neyse hala dinlerim elimdeki o magick parçalarını. ama takip edemedim forumu okuyunca haberim oldu albümden. albümü merak etmiyor değilim umarım bulur dinlerim.
tebrikler, başarılar.

Arkadaşlar, evimde kurduğum stüdyomda davul dersleri vermeye başlıyorum. Çalışmalar Yamaha DtExpress 3 elektronik davul ile yapılacak. Hem ev ortamının rahatlığı ve samimiyetinden dolayı hem de elektro davul kullanmamnın çok avantajı olduğundan dersleri evde vermeyi tercih ediyorum. Davuldan bilgisayara direk kayıt alma imkanımız da olacak. Çalarken kendini kaydedip daha sonra dinlemenin bi davulcunun gelişimi için çok çok faydası var ve herhangi bir stüdyoda böyle bir imkan olmuyor. Ayrıca böylece ortalama bir stüdyoya saati 15 -20 ytl ekstra para vermekten de kurtulmuş oluyoruz. Ama arada bir (2-3 derste bir mesela) normal stüdyoda da akustik davulla çalışma yapmayı planlıyorum çünkü ne olursa olsun elektro davul ile akustik davulun hisleri farklı oluyor, ve her ikisinin de kullanılması gelişim açısından çok daha verimli. O yüzden genel olarak dersleri evde yapsak ta zaman zaman bir stüdyo kiralayıp orada da çalışacağız.

Derslerin yogunluğu tamamen bize bağlı ama ben açıkçası haftada en az 1 buluşmayı tercih ediyorum. Daha fazla ara verince tam verim almak zorlaşıyor. Çalışma süresi normalde 1 saat, ancak bu esnek bir zaman birimi. Kendimizi kaptırıp 1.5 saate kadar çalıştığımız zamanlar da oluyor.
Derslerde nota okuma, temel müzik teorisi, ‘rudiment’ lar, temel pop/rock/latin/jazz kalıpları ve çalım tekniği gibi her davulcunu bilmesi gereken konular üzerine yogunlaşıyorum. Metronomla, ve hatta yeri geldikçe davul partisyonu kaldırılmış midi kayıtlar üzerine de çalışma imkanımız da olacak. Ayrıca bir çok davul metodundan ve videosundan da faydalanarak dengeli ve bilinçli bir ders amacındayım.

Evim Ankara’da Hoşdere Caddesinde, Atakuleye çok yakın.

İlgilenen ve daha detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar bana [email protected] adresinden e-mail ile ulaşabilirler. Stüdyonun fotograflarını da aşağıya ekliyorum.

CIMG8124.jpg

CIMG8125.jpg

CIMG8123.jpg

Görüşmek üzere.

PS: Şimdi fotolara tekrar bakınca gözüm tahta sandalyeye takıldı. 8O Bi davul taburesi alıcam en yakın zamanda :LOL:

:) saolasın müge bende eklemeler yapayım :):):)

sıra sıra magick konserleri :)

KONSER BİİİİR : :)

MAGICK - Odtü Rock Şenliği Konseri

11 Mart 2008

Odtü Mimarlık Amfisi

Odtü Müzik Topluluklarının 13. kez düzenlediği Rock Şenliğinde salı gününün headliner'ı Magick. Biletler 5 ytl, biletle gelenler için Odtü'ye giriş serbest.

Saat : 18.00

KONSER İKİİİİİ :

The Iron Maidens - Magick @ Rock & Blue Music Hall
Rock Station radyo programının 15. yıl kutlaması

12 Mart 2008

Saat : 20.00

Rock Station radyo programının 15. yılını kutlamak için düzenlenen etkinlik Rock & Blue Music Hall'da gerçekleşecek

The Iron Maidens 5 Amerikalı bayanın 2000 yılında kurdukları bir Iron Maiden Tribute grubu. Şu ana kadar birçok büyük grupla beraber çalan ve 2005 yılında da Iron Maiden coverlarından oluşan bir albüm yayınlayan grup Mart'ın 12'sinde Ankara'da.

Aynı gün açılışı Ankaralı grup Magick yapacak ve Hicri Bozdağ, Çağlan Tekil, Doğu Yücel de Dj olarak gecede yer alacaklar..

Biletler 1 yerli içki dahil 20 Lira. Detaylı bilgi için afişe, ulaşım için de resimler kısmındaki haritaya bakabilirsiniz :) Biletler biletix'te.

http://www.rock-station.org/
http://www.theironmaidens.com
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Iron_Maidens
http://www.myspace.com/magicktr
http://www.rockandblue.net/
http://www.biletix.com/index.htm

Geri