Amfimden Gelen Cızıltı Konusunda Yardım

Arkadaşlar benim bu gün farkettiğim sinir edici amfimden gelen cızıltı,hışırtı karışımı ses konusunda yardımınıza ihtiyacım olacak. laney cub 10 amfim; değişik gitarlarımla, pedal kullanmadan da duyulan ve tuşeme bağlı olarak da şiddeti artan böyle cızıltı sanki teller frete çarpıyormuş gibi (ama asla buzz sesi degil belirteyim) bir ses duyuyorum . Hiç istemiyorum ama hafif de olsa speaker patlamış olabilir mi? Tahminler ve çözüm önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Speaker ile ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum ben. Evde topraklama sorunu var mı? Veya volume, drive açıp kısarken bu hışırtı artıp azalıyorsa o knoblardan kaynaklı olabilir.

Bence önce basit mekanik sebepleri bir eleyin. Örneğin:

- Hoparlör vidaları gevşemiş mi?
- Hoparlör kablosunun (veya kabindeki başka kabloların) sağa sola değip değmediğine bir bakın. bunlar yüksek volümde rahatsız edici titreşim yapma potansiyeline sahip. (en azından benim başıma geldi )

Sonra ise:
- Tarif ettiğiniz gütültü sanırım daha farklı bir şey ama yine de preamp lambasının mikrofonik olup olmadığına bakın. (Ampli çalışıyorken lambaya hafifçe bir vurun..Hoparlörden rahatsız edici ses geliyor mu?)
- Hoparlörün kendisiyle ilgili bir sorun olduğunu pek sanmıyorum. Yine de hoparlörünüzü çıkartıp görsel olarak da kontrol edebilir veya başka bir hoparlör / kabin ile de deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence önce mekanik sebepleri bir eleyin. Örneğin:

- Hoparlör vidaları gevşemiş mi?
- Hoparlör kablosunun (veya kabindeki başka kabloların) sağa sola değip değmediğine bir bakın. bunlar yüksek volümde rahatsız edici titreşim yapma potansiyeline sahip. (en azından benim başıma geldi )

Sonra ise:
- Tarif ettiğiniz gütültü sanırım daha farklı bir şey ama yine de preamp lambasının mikrofonik olup olmadığına bakın. (Ampli çalışıyorken lambaya hafifçe bir vurun..Hoparlörden rahatsız edici ses geliyor mu?)
- Hoparlörün kendisiyle ilgili bir sorun olduğunu pek sanmıyorum. Yine de hoparlörünüzü çıkartıp görsel olarak da kontrol edebilir veya başka bir hoparlör / kabin ile de deneyebilirsiniz.
teşekkürler tek tek deneyeceğim dediklerinizi :)

Kombo amfilerde görülüyor, basitçe hoparlörün yüksek volümde power tüplerini titretmesi diyebiliriz, bazı notalarda veya sert tuşe ile orantılı metalik bir çınlama gibi duyulur, sanırım senin yaşadığın problem bu, çeşitli çözüm yolları var, eğer problem buysa youtube ve google amcadan tube rattle diye araştırıp çözüm yaratabilirsin. En maliyetli ama en sıkıntısız çözüm amfiyi harici kabin ile kullanmak :D

Önemli değil ne demek :) eğer problem tube rattle ise power lambalarının titremesini önleyebilecek şunlar gibi bir aparat sorunu düzeltecektir

IMG_5007.jpg

$_20.JPG

Zagor bi kenara, lambalı amfiyle uğraşırken fişe takılı olmasa bile çarpılma ihtimalini hatırlatıp ben de uzaklaşayım :D bu video da konunun anlam ve önemine ithafen tüm zagor kardeşlerimize gelsin :D

Arkadaşlar eve gelince gene denedim çok raharsız edici bir şekilde ses devam ediyor. Yüksek volümde duyamıyorsun çünkü maskleniyor, düşük volüm ve clean de en cok net olarak duyuluyor, ilginç bir şekile bu ses dün yoktu ama. Genede tube rattle mi sizce ?

Şunun gibi mi çıkan ses (zınnn diye derinden geliyor bak dikkatli dinleyince :D ) sadece tele vurduğunda geliyorsa, bazı notalarda çok bazılarında az ve tuşene göre değişiklik gösteren bir ses ise tube rattle'dır
Bir arkadaşının kabini varsa veya tanıdık bir dükkanda harici bir kabinle deneyip emin olabilirsin

Hocam bu gerçekten çıngırak gibi bir ses benim duyduğum ise buna benzemiyor bir kayıt alabilirsem koymaya çalışayım en iyisi , bu hafta olmazsa bir göstericem add atilla'ya.

Bilmedim uzaktan teşhis zor :) ama hala tarifine göre büyük ihtimal tube rattle diye düşünüyorum, atilla beye bir göster bakalım veya dediğim gibi harici bir kabinle deneme imkanı yaratırsan ordan da anlaşılır

Peki hocam şimdi baktım da, bu ton potansından da hışıltı geldiğini farkettim oynayınca. Yani atıyorum, amfinin potanslarındaki paslanma böyle daimi bir hışıltaya neden olanilir mi sizce?

Tuşene göre sesin artması ve azalması tube rattle'ı işaret ediyor veya sorun speaker ile de ilgili olabilir, pot ile ilgili olacağına ben pek ihtimal vermiyorum

Acaba lambalarda mi bir sikinti var. Birinin uzerinde minik bir gozle gorulmeyen catlak olustuysa bunun gibi sorunlar olabilir. Lambalar mikrofoniklesir.

Soyle test edebilirsiniz. Kursun kalem alip ucunu cok sivri olmayacak sekilde acin. Amplide sesi duyabileceginiz kadar acip, lambalara kursun kalemin ucuyla yavas yavas tik tik vurun. Bakin bakalim bu ses ampliden geliyor mu?
Her lamba icin deneyin, yuzeyleri farkli noktalardan test edin. Yavas vurun, sert vurarak lambalari catlatabilirsiniz. Ozellikle sicakken daha kirilgandir.
Lambali amplilerle ilgili soyle derler: Bir sorun varsa %90 lambadandir diye. Elinizde varsa yeni lambalarla da deneyin.

Yalniz, lambalar ampli calisirken sicaktir, yakar. Bunun disinda elektrik carpmasi konusunda da dikkatli olun. Dokundugunuz yerlere dikkat edin.

Acaba lambalarda mi bir sikinti var. Birinin uzerinde minik bir gozle gorulmeyen catlak olustuysa bunun gibi sorunlar olabilir. Lambalar mikrofoniklesir.

Soyle test edebilirsiniz. Kursun kalem alip ucunu cok sivri olmayacak sekilde acin. Amplide sesi duyabileceginiz kadar acip, lambalara kursun kalemin ucuyla yavas yavas tik tik vurun. Bakin bakalim bu ses ampliden geliyor mu?
Her lamba icin deneyin, yuzeyleri farkli noktalardan test edin. Yavas vurun, sert vurarak lambalari catlatabilirsiniz. Ozellikle sicakken daha kirilgandir.
Lambali amplilerle ilgili soyle derler: Bir sorun varsa %90 lambadandir diye. Elinizde varsa yeni lambalarla da deneyin.

Yalniz, lambalar ampli calisirken sicaktir, yakar. Bunun disinda elektrik carpmasi konusunda da dikkatli olun. Dokundugunuz yerlere dikkat edin.
teşekkürler yardımın için deneyeceğim :)

Geri