Pay Pal Türkiye'den Çekildi

Troy, maestro, visa,american express, disvoery vs tüm kart türlerinini ele alalım hiç biri paypalın yapabildiklerini yapamazki. Nasıl bir can simidi oluyor ben hala anlayamıyorum. Paypal insanların kredi kartlarıyla paypal hesapları üzerinden benim paypal hesabıma ödeme geçmelerini falan sağlayabilen bir sistem örneğin. Benim kişisel pos makinam. Bambaşka bir olay. Paypalla ödeme yaparken de visa veya mastercard kullanıyorum zaten. Troy da kullanabilirdim. Paypalın kapatılmasının troyun kullanımını arttırabileceği hiç bir mantıklı gerekçe yok ortada. Milli dersiniz, daha güvenli dersiniz (büyük yalan), visa kullanmayın troy kullanın dersiniz falan ama paypal çok kel alaka.

Troy, maestro, visa,american express, disvoery vs tüm kart türlerinini ele alalım hiç biri paypalın yapabildiklerini yapamazki. Nasıl bir can simidi oluyor ben hala anlayamıyorum. Paypal insanların kredi kartlarıyla paypal hesapları üzerinden benim paypal hesabıma ödeme geçmelerini falan sağlayabilen bir sistem örneğin. Benim kişisel pos makinam. Bambaşka bir olay. Paypalla ödeme yaparken de visa veya mastercard kullanıyorum zaten. Troy da kullanabilirdim. Paypalın kapatılmasının troyun kullanımını arttırabileceği hiç bir mantıklı gerekçe yok ortada. Milli dersiniz, daha güvenli dersiniz (büyük yalan), visa kullanmayın troy kullanın dersiniz falan ama paypal çok kel alaka.

Bekleyin de görün diyeyim o zaman. Bugün "e-ticarette de kullanılabilir" Troy Kart, eğer yetmezse TroyPal. Bu tipik bir ölümü gösterip sıtmaya razı etme muhafazakar stratejisidir. Bu insanları ve stratejilerini hala tanıyamadıysanız başka söze gerek kalmaz zaten.

Teknik ayrıntılar bunlar. Ama benim de anladığım kadarıyla da Paypal'ı teknik olarak bkm express ile karşılaştırmak daha doğru. Ödeme Çözümleri | Bankalararası Kart Merkezi

İkisi de bkm ürünü. Ve adamlar esas marka yatırımını troy üzerine yaptıkları, muhtemelen bkm express üzerinden troy'u diğer kartlara göre daha "çekici" hale getirecekleri için bence çok da fark etmez. Ben Paypal'i özellikle ebay'de paypal kullanıyordum. Bu ödeme sistemlerinin promosyonu için ne kadar para (vergi) çarçur ederlerse etsinler troy /bkm express'in benim için 5 sene sonra da alternatif olabileceğini düşünmüyorum.

Biz fazla analitik düşünüyoruz. Hiç gerek yok. Neticede bu tip kararları veren adamlar garip bir iyimserlik, öngörüsüzlük ve hatta cehaletle hareket ediyorlar. Bir devlet büyüğümüzün dedği gibi "bu bilişime fazla kafayı yorarsan sıyırırsın. hikmetine fazla şaapmamak lazım."

BKM express sadece kredi kartı nosu girme zorluğundan kurtaran bir olay gibi görünüyor. Paypalın işlevinin çok ufak bir bölümü. Paypal bir çok kişinin kişisel pos makinasıydı.

40 milyon kişinin kapı numarasına kadar olan kişisel bilgilerini çaldırıp üzerine pişkin pişkin "isteseydiniz verirdik zaten" diyen bi zihniyetin yaptığı paypal alternatifini nah kullanırım afedersin...

Şimdi "sözde milli" uydularımız, köprülerimiz, geçitlerimiz gibi parasını verip japona isviçreliye yaptırsınlar. Nası olsa parası kendi ayakkabı kutularından çıkmıyor. Afganistan pakistandan bangladeşden başka kabul eden ülkede olmaz. Varmı? var. Yaptık mı? yaptık.

Zihniyetinize tüküreyim...

İnternetteki konuları okuyunca la bu paypal size netti gardaşım denilebilir ancak araştırınca biraz da paypalın bok yemesi gibi duruyor. İlgili kanun 6493 Türk İnternet | PayPal Müşterilerine Türkiye'den Çıktığını Duyurdu
Bunu paypslin bok yemesi değil de Türkiye ekonomisinin onlar açısından risk oluşturacak kadar sıkıntıya girmesi olarak da göremez miyiz? Etrafımdaki esnaf batmak üzere. Herkes dolar stoklamaya çalışıyor. Turizm öldü. Temmuz'da pimi çekilmiş bomba patlayacak diyenler var.

Benim anladığım TROY, Visa ya da Master Card'ı karşılayan bir sistem, BKM Express ise PayPal ı karşılamakta. Yanlış anladıysam düzeltin.

Gerçi her durumda global piyasada batmaya mahkumlar, o ayrı. :)

Bunu paypslin bok yemesi değil de Türkiye ekonomisinin onlar açısından risk oluşturacak kadar sıkıntıya girmesi olarak da göremez miyiz? Etrafımdaki esnaf batmak üzere. Herkes dolar stoklamaya çalışıyor. Turizm öldü. Temmuz'da pimi çekilmiş bomba patlayacak diyenler var.

Biraz da paypalın dedim, ne demek istediğimi de başka bir mesajda açıkladım. Düzenli olarak Amerikadan gitar parçaları almak için Paypal kullanıyorum zaten beni direk etkileyecek, sattığı malın parasını Paypal üzerinden alan vatandaşın durumu benimkinden daha da zor onun da farkındayız. Dediğinize de katılıyorum, Paypal'ın değmeyeceğini düşünerek Türkiye'den çekildiğini düşünüyorum zaten. Ancak çok da özletmeden hizmet vermeye başlayacağını da düşünüyorum.

En çok dönen goygoy nedir? Paypal lisansı verilmedi aynı gün kendi ödeme sistemlerini tanıttılar.

Bahsi geçen TROY neymiş 2 satır okursanız anlayacaksınız: Yerli kredi kartı TROY kullanılmaya başlandı (TroyPöl gibi abidik gubidik şeylere gerek yok, yine kendilerinin online ödeme sistemi aşağıda ki pek de matah bir şey değil.)

Paypal gibi kart tanımlayarak online ödeme yapabildiğimiz hizmetin adı ise BKM Express. Paypal'ın rakibi olarak öne sürülmesi de mümkün değil, kullanabileceğiniz alanları şu linkten inceleyebilirsiniz: BKM Express

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ise Bilal'in şirketi falan değil, bankaların ortaklığıyla kurulan ve yönetilen bir oluşum. Tarihçe | Bankalararası Kart Merkezi

*Şu yorumun üzerine hala akboy, aktroll gibi ithamlarda bulunulacağından da eminim. İçin rahatlasın diye bir kere cevap vereyim, akp dahil şuan meclisteki partilerin hiçbirinin destekçisi değilim.

Mesele yerli üretim ödeme sistemi ya da her ne ise nasıl kullanıldığı değil. Tüm dünyaca kabul görmüş ve güven konusunda şüphe götürmeyecek global bir firmanın bürokratik engellerle bizim piyasamızdan çekilmesi ya da çekilmek zorunda kalması. Siz vergi ile ilişkinlendirmiştiniz. Uluslararası piyasalarda yaptırım gücü olmayan kırılgan bir ekonomiye sahip ülkenin bu kadar büyük bir firmaya dayatmada bulunması komik ki daha konunun detayları belli değil. Edindiğimiz devlet yaklaşımından dolayı da her şeyi vergilendirmek eğilimi olunca az biraz düşünen insanların aklında çeşitli şüpheler uyanıyor. Durup duruken paranoyok ya da komplo teorisyeni olmadık. Server'ın ülke içinde denetime tabii olması hesap akışlarını takip için ya da PayPal'ın ülke içindeki gelirlerini vergilerdirmek olduğunu düşündürüyor haliyle. Paypal üzerinden satış yapıyorsanız birey olarak vergi kaçırma şansınız pek yok. Fatura kesmek için ticari hesap olmalısınız. Bunun için de vergi numarası şirket adresi vs vermeden hesabınızı kullanamıyorsunuz. Eğer kişisel hesabınız varsa belirli bir işlem yapıyorsanız zaten sistem sizi uyarıyor ve ticari bir iş yapıp yapmadığınızı, yapıyorsanız ticari hesaba geçmenizi istiyor. Aksi takdirde üyeliğinizi donduruyor. Adamlar zaten bunun önlemini almış. Devletlerin vergi sistemine saygılı ve kontrol ediyor. Devlet kendi bir takım düzenlemeleriyle bunu takip edebilecek bir yapı kurulabilir. Ama bizde toptan yasaklama zihniyeti olduğu için sonuçları bu oluyor. Her şey bir şekilde teoride kılıfına uyduruluyor ama pratik de yansıması böyle sonuçlar doğuruyor. Devletin görevlerinden birisi de iş kurup çalışmak isteyen insanları rahatlatacak önlemler alması. Siz en basit bir adi şirket kursanız vergi stopaj vs gibi kalemlerle hayatınızdan bezdiriyor. Futura kesiyorsunuz daha tahsilatınızı yapmadan sizden gelir vergisi istiyor mesela. Bu başka bir konu elbette ama zihniyet açısından iyi bir örnek. Başka bir teknolojiyi taklit edip entegre etmek yanlış değil ama en büyük rakibinizi saf dışı bırakıp insanları mağdur etmek neresinden bakarsanız bakın saçma. Böyle olmuş olmamış bilemiyorum ama edindiğimiz tecrübeler bu yönde. Troy'da yeni daha bilemiyoruz yarın öbürgün paypal gibi bir sistemi tüm Türkiye'ye yaymak isteyecek belki. Çok mu ütopik bir teori?

Son düzenleme:
Biraz da paypalın dedim, ne demek istediğimi de başka bir mesajda açıkladım. Düzenli olarak Amerikadan gitar parçaları almak için Paypal kullanıyorum zaten beni direk etkileyecek, sattığı malın parasını Paypal üzerinden alan vatandaşın durumu benimkinden daha da zor onun da farkındayız. Dediğinize de katılıyorum, Paypal'ın değmeyeceğini düşünerek Türkiye'den çekildiğini düşünüyorum zaten. Ancak çok da özletmeden hizmet vermeye başlayacağını da düşünüyorum.

En çok dönen goygoy nedir? Paypal lisansı verilmedi aynı gün kendi ödeme sistemlerini tanıttılar.

Bahsi geçen TROY neymiş 2 satır okursanız anlayacaksınız: Yerli kredi kartı TROY kullanılmaya başlandı (TroyPöl gibi abidik gubidik şeylere gerek yok, yine kendilerinin online ödeme sistemi aşağıda ki pek de matah bir şey değil.)

Paypal gibi kart tanımlayarak online ödeme yapabildiğimiz hizmetin adı ise BKM Express. Paypal'ın rakibi olarak öne sürülmesi de mümkün değil, kullanabileceğiniz alanları şu linkten inceleyebilirsiniz: BKM Express

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ise Bilal'in şirketi falan değil, bankaların ortaklığıyla kurulan ve yönetilen bir oluşum. Tarihçe | Bankalararası Kart Merkezi

*Şu yorumun üzerine hala akboy, aktroll gibi ithamlarda bulunulacağından da eminim. İçin rahatlasın diye bir kere cevap vereyim, akp dahil şuan meclisteki partilerin hiçbirinin destekçisi değilim.
Bu nerden çıktı şimdi??? :D:D:D:D:D

Yahu seni kim kızdırdı bilmiyorum ama diğer yorumları okumadım. Sadece burada paypal'in de hayır kurumu değil ticari bir şirket olduğunu göz öünde bulundurarak fikrimi paylaştım. Ama bu kadar hassasiyet gösterip kızacağın, hele hele bu denli çıkarımlar yapacağın hiç aklıma gelmedi. Ama sabah sabah iyi güldüm kusura bakma. :ROFLMAO:
Sana akboy, aktroll diyenin gözü çıksın!!! :LOL:

Bu nerden çıktı şimdi??? :D:D:D:D:D

Yahu seni kim kızdırdı bilmiyorum ama diğer yorumları okumadım. Sadece burada paypal'in de hayır kurumu değil ticari bir şirket olduğunu göz öünde bulundurarak fikrimi paylaştım. Ama bu kadar hassasiyet gösterip kızacağın, hele hele bu denli çıkarımlar yapacağın hiç aklıma gelmedi. Ama sabah sabah iyi güldüm kusura bakma. :ROFLMAO:
Sana akboy, aktroll diyenin gözü çıksın!!! :LOL:
:DSize yazmadım hepsini yahu, akp goygoyu yapan üye belli zaten dikkate almaya değmez, bir kere cevabını verip daha bulaşmamak için ekledim o kısmı.

Alıntının altındaki ilk bölümden sonrası paypalın yerli alternatifi olduğu düşünenlere veya daha beteri ısrarla TROY'un online ödeme şekli olduğunu savunanlaraydı.

:DSize yazmadım hepsini yahu, akp goygoyu yapan üye belli zaten dikkate almaya değmez, bir kere cevabını verip daha bulaşmamak için ekledim o kısmı.

Alıntının altındaki ilk bölümden sonrası paypalın yerli alternatifi olduğu düşünenlere veya daha beteri ısrarla TROY'un online ödeme şekli olduğunu savunanlaraydı.
Troy gene iyiymiş. Ben bu hükümetten "Fetih Online" falan beklerdim. :D

Akdavar kar

Ah sen benim fikrimi kaale alsan ne olur almasan ne olur? At gözlüğü ile bakan adamla tartışmak zaman kaybı. Senin gibiler yarın Google kapatılsa. Bilgi güvenliğimizi tehdit ediyorlar deyip buna da bir kulp bulur. Vizyonsuzluğunla sana başarılar.

Yıl olmuş 2016 nelerle uğraşıyoruz ..

upload_2016-6-16_15-47-39.png

Zaten alacağımız şeyler buralarda bulunsa ne diye paypal kullanalım ki, bir de işin o yönü var. Sanki keyfimizden getirtiyorduk yurt dışından malları, abuk subuk gümrük ve postaneyle uğraşarak, bin bir zorlukla. Buralarda bulabildiklerimizi de 3 katına satmaya kalkanlar var bir de.

Geri