Hayvanlar Alemi

M

morvedelisi

Ankara çıkışlı topluluk ''Hayvanlar Alemi'' , '003 Records' imzasıyla 'Gaga' adlı albümleri raflarda..

Albüm, Psychedelic / Experimental / Folk tadlarını barındırmaktadır.

Offical Website: www.hayvanlaralemi.org

Myspace: www.myspace.com/hayvanlaralemi

l_800452c814fd49088ea578a8a02c7399.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kronoloji:

1999: Hazar Mutgan, Işık Sarıhan, Özüm İtez, İnanç Soylu ve Alper Memioğlu’ndan oluşan Ankaralı bir grup, yavaş yavaş kendi müziklerini doğaçlamaya başladıkları dönemde Hayvanlar Alemi adını alır.

2000: Alper Memioğlu İstanbul’a taşınarak gruptan ayrılır. Gökçe Başar gruba dahil olur.
Evde ve stüdyoda çalınan neredeyse herşey kaydedilmeye ve tek kopya kasetler hazırlanmaya başlanır.

2001: Hayvanlar Alemi okulda ilk konserlerini vermeye başlar.

2002: İnanç Soylu Antalya’ya taşınarak gruptan ayrılır.

2003: Eylül: Grup, genelde Işık Sarıhan ve Özüm İtez’den oluşan bir alt-birim şeklinde,
Yüksel Caddesi’nde çalmaya başlar.

Kasım: Tenedos Cafe’de haftalık programa başlanılır. Bu program iki buçuk konser sürer. İkinci konserin kayıtlarının önemli bir kısmı grubun ilk demosunda kullanılacaktır

2004: Ocak: Tamamen doğaçlama olarak kaydedilen ilk demoları ‘Bir’ hazır hale gelir.
Karakedi Kültür Evin’nde iki kişilik haftalık akustik programlar başlar. Bir ay kadar sonra mekanın iflas etmesiyle bu program son bulur.

Şubat: Grup, yine çoğunlukla iki ya da üç kişi olarak Orta Dünya Cafe’de akustik
programa ve Dj’liğe başlar. Birkaç ay süren bu olay da başarısızlıkla sonuçlanır.

2005: Mart: Bir buçuk yıl aradan sonra ilk tam kadro ve elektrikli konser Dummy Bar’da
verilir.

Nisan: Belirsiz aralıklarla sürecek olan Nefes Bar konserlerinin ilki gerçekleşir. Bu dönemdeki konserlerde grup serbest doğaçlamaların yanında ilk kez sınırlandırılmış doğaçlamalar ve besteler çalmaya başlar. Seyirci ve mekanla etkileşim, hikaye anlatımları ve dekorasyon gibi öğeler belirir.

Haziran: Bekçi isimli ikinci demo MK2 stüdyosunda kaydedilir ve hazır hale getirilir.

Eylül: İlk iki demo ufak değişikliklerle tek cd’de toplanır.

2006: Şubat: If Bar’da verilen bir konser sonucu grup albüm yapma şansı elde eder.

Nisan: Grup MK2 stüdyosunda albüm kayıtlarına başlar. Birkaç gün sonra teknik sorunlar nedeniyle kayıtlar ertelenir.

Haziran: Albümün çıkması umulan tarihe kısa bir süre kala Nefes Bar’da albüm tanıtım konseri verilir. Bu konser sonucunda ortaya çıkan bazı aksaklıklar zinciri yüzünden albümün çıkması gecikir.

Temmuz: Hayvanlar Alemi İstanbul’da ilk konserini, dört kişilik kadrosuyla muhtemelen son konserini Papillion’da verir.

Ağustos: Hazar Mutgan ve Gökçe Başar yüksek öğrenim amacıyla yurtdışına gider.

Eylül: Henüz ilk albüm yayınlanmadan grubun Ankara’da kalan elemanları Işık Sarıhan ve Özüm İtez ikinci albüm için hazırlığa başlar.

Aralık: Hayvanlar Alemi’nin ilk albümü ‘Gaga’ MK2 Yapımcılık tarafından yayınlanır

hayvanlaralemi2.JPG

Ankara - Nefes Bar'da rastladım tesadüfen bu çarşamba, normalde içeriye hiç oturmazdık ama o gün oturmuşuz, bir gitarist bir baterist soundcheck yaptılar uzun uzun, şunu müşteriler gelmeden halletseniz ya diye söylendim masada, neyse sustular sonra. sırtım sahneye dönük duruyordum, cd çalıyordu güzel şarkılar falan, 1 saat kadar sonra çan sesleri duydum, cd'den çalmaya devam ediyor sandım, "meee" diye geyik çeviriyorum masada, sonra bir döndüm elemanlar takılıyor sahnede, sonra gitar girdi, baktım eleman baya hakim gitara, ellerini takip edemiyorsun, bazı yerlerde vitesi 5'e takıyor, vokal olmadan farklı bir müzik icra ediyorlar, cüncüncün rock gruplarından değiller, Türkiye'de çalana gruplara da benzemiyorlar. İyi ki de vokal yokmuş grupta, bu haliyle gayet iyi, 2.şarkıdan sonra sahneden gözlerimi ayırmadan izledim elektrik kesilinceye kadar. içerinin %70'i boş neredeyse, millet dışarda camekanlı kısımda takılıyor. velhasıl kelam ilgimi çekti bu grup, tanıtan arkadaş psychedelic/experimental demiş ki bu türü dinlenilebilir bir şekilde icra edebilecek bir yerli grup görmek sevindirici.

takipteyiz

Geri