Dusen Manyetik Outputu

Merhabalar , koprude bir jazzmaster manyetigim var , ilk zamanlarda cok guclu bir cikisi olmasina karsin 2 yil kullanimimdan sonra su an manyetigin sesi diger manyetiklerin sesinin ucte biri kadar. Bunu nasil duzeltebilecegimi bilen varsa yardimci olabilir mi ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir iki hafta evvel manyetigi biraz yukseltmistim ama o zaman da zaten sikinti vardi . Switchi atarken bazen ses kesiliyor onunla da alakali olabilir soylemeyi unuttum

Merhabalar , koprude bir jazzmaster manyetigim var , ilk zamanlarda cok guclu bir cikisi olmasina karsin 2 yil kullanimimdan sonra su an manyetigin sesi diger manyetiklerin sesinin ucte biri kadar. Bunu nasil duzeltebilecegimi bilen varsa yardimci olabilir mi ?

Manyetik çıkışı zamanla azalmaz. Muhtemelen lehimlerin birinde sıkıntı olmuştur, sonuçta bağlantıların hepsi ısınıyor, mekanik etkiler var, potları-switch'i habire açıp kapıyorsun, bir yerde bir kablo çıkmıştır. Diğer ihtimal humbuckerın tek coili arızalanmış olabilir. Bu 2si harici bir durum olamaz.

Malesef ısınmaz, gitar çalarken parmağınızı koyun metal aksamlara, potanslara. Isınma olmadığını görürsünüz.

Isınan metal aksaamlar değildir. Direncin oluştuğu kısım kablo ile switchin lehimlendiği, en ince kablolu kısımlardır. Orasını fiziksel olarak anlayamazsınız, optik termometre kullanmanız gerekir. Geniş alanda ısınma olmaz. Direnç her zaman elektronların en zor geçeceği en ince kesitte oluşur. Oluşan sıcaklık 80-100 °C dereceleri elbette bulmaz fakat mekanik etkenlerle birleştiğinde az ısı artışları bile etki gösterir.

Isınan metal aksaamlar değildir. Direncin oluştuğu kısım kablo ile switchin lehimlendiği, en ince kablolu kısımlardır. Geniş alanda ısınma olmaz. Direnç her zaman elektronların en zor geçeceği en ince kesitte oluşur. Oluşan sıcaklık 80-100 °C dereceleri elbette bulmaz fakat mekanik etkenlerle birleştiğinde az ısı artışları bile etki gösterir.

Peki lehim yapılan kısımda, lehim telinin erimesi ve orayı tutması için gereken ısı nedir? Benim 7-8 yıldır çaldığım gitarımda neden "ısındığı için" manyetik bağlantılarında sorun olmuyor?

Bahsettiğiniz ısı ile bu olayın olabilmesi için, saç telinden ince bir telle lehim atılmış olması gerekir. O bile çok zor. Mekanik etkilerin yanında bahsettiğiniz teorik ısı, manyetik bağlantılarını bozamayacak kadar etkisizdir. Elektronların yarattığı nano seviyelerdeki hareketlilik için "ısınıyor" demek yanlış.

Edit: Eğer bu konuda desteğiniz varsa, bir makale olur, bir inceleme olur, paylaşırsanız okur öğreniriz. Bu konuda bir ego savaşı vermeyeceğimi de bilmenizi isterim. Fakat söylediğiniz ısınmalar kağıt üzerindeki küçük hesaplamalar bana göre. Bunun pratikte sorun yarattığını da ne gördüm, ne de duydum.

Hayır verdiğim bilgi doğru. Manyetik bağlantılarında, bileşenler direnç sebebi ısınır.
Söylediğiniz teoride doğru, fakat oluşan ısı (sizin deyiminizle) öyle lehimleri falan etkilemez. Sallayarak örnek vermek gerekirse 0.001 santigrat derece sıcaklık oluşturur. Arkadaşımızın asıl sorununun switch de olduğuna neredeyse eminim. Switch bağlantılarında sıkıntı olması muhtemel, belki kablolar kısa devre yapmıştır yada switch içinde oksitlenme vs. olmuştur.

Sunu da soylemeyi unuttum ki bu nedenle ben de sorunun switchte oldugunu dusunuyoru : ara sira manyetik degistirirken baska manyetiklerin de sesi kesiliyor . Uc manyetikli bir gitar kullaniyorum ve bazen ortadakinin de sesi kesilip kesilip geri geliyor

Lehim yapmanız gerekecek eninde sonunda. Zaman konusunda çok sıkıntınız yoksa videolardan öğrenebilirsiniz, ya da bakıma verebilirsiniz.

Benimde stratimda benzer bir durum olusmustu. Sap manyetigine alinca volum dusuyordu. Sonradan swichin icinin kirlenmis oldugunu farkettim temizledigimden beri bir sikinti yok.

Lehim olayına girmeden önce, bu tarz switch sorunlarında çözüm olarak kullandığım, elektronikçilerde bulabileceğiniz kontak spreye bi şans vermenizi öneririm. Oksitlenme gibi bir sorunu varsa işe yarama olasılığı yüksek, eğer yaramazsa lehim işine girersiniz. Lehim zor değildir fakat daha önce havya kullanmayan biri ilk denemesini gitar üzerinde yapmamalı.

Isınan metal aksaamlar değildir. Direncin oluştuğu kısım kablo ile switchin lehimlendiği, en ince kablolu kısımlardır. Orasını fiziksel olarak anlayamazsınız, optik termometre kullanmanız gerekir. Geniş alanda ısınma olmaz. Direnç her zaman elektronların en zor geçeceği en ince kesitte oluşur. Oluşan sıcaklık 80-100 °C dereceleri elbette bulmaz fakat mekanik etkenlerle birleştiğinde az ısı artışları bile etki gösterir.
Isı oluşması için belirli seviyelerde akım geçmesi gerekir. Gitar, pickup, mikrofon vs.. gibi küçük sinyallerin bulunduğu iletkenlerde herhangi bir ısınma söz konusu değil. Yüksek akımın geçtiği iletkenler için dedikleriniz doğru.

Geri