Efektler Ve Parametreleri , Çesitli Ayarlar...

ya tabi kio amfilerin sesi deil kenardaki büyük kolonlardan duyuyoruz sesi ama demek istediğim şu;o amfilerin zaten arkasında outputları vardır. ve sen de sesi ordan miksere gönderirsin.ama amfinin önüne neden bi daha mikrofon koyuyolar..sanırım bu sefer anlatabildim.

bende boss me-50 var. bunu amfiye girmekle direkt mixer'a girmek arasında çok büyük bir kalite farkı olur mu her yere amfi taşımam mı gerekiyo yoksa !! :)

Boss me50 üzerinde amp veya kabin simülatörü yok. Kendisi direk bir gitar amplisine bağlanmak üzere tasarlanmış. Bu yüzden direk sisteme girersen çok ham bir ses alırsın. PErformansta ampli ile kullanmalısın sonuç olarak.

kullanma kılavuzunda "if you use line out/headphones jack, the built-in amp simulator makes you enjoy impressive guitar sound" tarzı bir şey yazıyodu yalan mı yani?
hani öğrenmek için soruyorum pyramind, yanlış anlama

Evet şimdi baktım klavuza, line out için öyle bir şey varmış. Ancak bu amp simülasyonu değil, kabin simülasyonu. Yani bahsettiğin şeyi yaptığını iddia ediyor ama kulaklıkla denedim, pek başarılı değil. Amplinden ayarladığın tonu oradan alman(ki ayarı bile yok sabit bir şey) biraz zor açıkcası. Tonun konusunda titizsen hele.
Uyardığın için sağol.

5-6 saniye kadar sürecek atıyorum bir mi notasının üstüne mesela "delaysiz" bir dizi çalmayı nasıl becerebiliriz?

yngwie yapıyor da biz yapabilir miyiz merak ediyorum. ;)

abiler bilgisayarım iöin effect progrmları arıorum.kalitesiz olucagını bende biliorum ama acemiyim suan için az-çok idare etmesi yetecek.yani gitarı bilgisayara baglayanlar için hangi efect yada sadece distuorsion programlarını onerirsiniz.site adı da verirseniz cok makbule geçer.herkese tesekkurler

gnx3 üm var malmsteen tonu(ör:trilogy op 5 de kullandıı tonu) nası elde edebilirm bilen varmı ya da gitarist ve kullandığı tonu gösteren(kullandığı ton gösteren:eq,reverb,dist hepsini ince ayrıntısıyla gösteren) bi site var mı bildiiniz

arkadaşlar ben gitarda yeni sayılırım ama onu çok sevdiğim için çok hızlı bi şekilde gecemi gündüzüme katarak öğrendim..Bu işte iyi olmayı çok istiyorum ve olucamda ama bu sene ÖSS ye hazırlandığım için ve hala lise son sınıfta olduğum için gitara ağırlık veremiorum.Ama sitenizi görür görmez üye oldum sizden yardım bekliorum .İlk ricam şu; şimdilik bi elektro gitarım yok klasik var.Ama bilgisayar üzerinden mic le gitara efekt katabilen bi program var mı?Ya da bana hangi programları kullanmamı önerirsiniz..Şimdiden teşekkürler..

RP 100 processorum var. Bu alette solo atacağım zaman sesler çok kuru geldiği için reverbü bayağı açıyorum derinlik kazanıp ton şekilleniyor. Ancak bu seferde ses bayağı dipten geldiği için özellikle sweep picking yaparken ince mi telinde bastığım notalar zor duyuluyor. Reverb sanki noise gate görevide görüyormuş gibi geldi bana. Reverbu kısınca ince mi telindeki sesler daha net anlaşılıyor ama bu seferde ton bana çok kuru geliyor. Yorumu olan varmı bu konuda? Ne yapmalıyım ince mi teline denk gelen manyetiğin yüzeyini daha yukarı kaldırsam sorunum çözülürmü sizce?

Equalizer ile olyan biraz, midleri aç... Treble ve bass frekansları da midlere göre dengele... Sese vermek istediğin derinliği equalizer katından verirsin...
Eğer amfin varsa, reverb de varsa ordan reverb kullan...
Yine de tatmin etmezse çok az chorus kullan... Chorusu çok açarsan istediğin tondan uzaklaşabilirsin... En düşük ihtimalle preset seviyesini yükselt.
Manyetik yüksekliği ile oynamadan arpej dene sesleri tek tek duymak açısından, eğer orda dengesizlik hissedersen yükselt alttaki vidayı...
Kolay gelsin...

xtrem demiş ki:
RP 100 processorum var. Bu alette solo atacağım zaman sesler çok kuru geldiği için reverbü bayağı açıyorum derinlik kazanıp ton şekilleniyor. Ancak bu seferde ses bayağı dipten geldiği için özellikle sweep picking yaparken ince mi telinde bastığım notalar zor duyuluyor. Reverb sanki noise gate görevide görüyormuş gibi geldi bana. Reverbu kısınca ince mi telindeki sesler daha net anlaşılıyor ama bu seferde ton bana çok kuru geliyor. Yorumu olan varmı bu konuda? Ne yapmalıyım ince mi teline denk gelen manyetiğin yüzeyini daha yukarı kaldırsam sorunum çözülürmü sizce?

reverb yerine kısa bir delay dene olmazsa
biraz daha düşük volume lu tek tekrarlı
bir derinlik yaratırsın böyle sesle
ayrıca asıl soundu etkilemeden 2. bir ses yaratacağından tonu da etkilemez

reverb ü tek başına kısıp açmak pek işe yaramaz, feedback, oda tipi ve dry/wet ayarları ayrı ayrı varsa, oda tipini küçült, daha dry yap, (%50-60 gibi) feedbacki de azalt, böyle olunca ses derinden gelir ama çok uzamadığı için bi sonraki basacağın notayla karışmaz, ya da istediğin tipe göre bu üçünü kafana göre ayarla
p.s.: feedback sesin ne kadar uzadığını, oda tipi, adı üstünde yankı yapacak odanın boyutunu, dry/wet de senin temiz sinyalinin içine ne kadar efektli sinyal karışacagını ayarlamanı saylar.
evde çalarken büyük oda tipini, sahnede yükses seste çalcaksan küçük oda tipini tavsiye ederim, çünkü evde azmış gibi gelen reverb sahnede her şeyi birbirine karıştırabilir.
bi de tele daha yakın manyetik her zaman daha iyi ton demek değildir, ideal seviyeyi aşarsan daha kötü de olabilir.

bassandelectro demiş ki:
gnx3 üm var malmsteen tonu(ör:trilogy op 5 de kullandıı tonu) nası elde edebilirm bilen varmı ya da gitarist ve kullandığı tonu gösteren(kullandığı ton gösteren:eq,reverb,dist hepsini ince ayrıntısıyla gösteren) bi site var mı bildiiniz
tonda kullandığın efekt aletinden ziyade gitarın ağacı, manyetikleri ve ampli.nin önemi büyük. adamın gitarı fenderin güzel bi modeli, ve mutlaka içinde özel bir preamp vardır, yani kolay kolay yakalayamazsın, ama hatırladığım kadarıyla o sıralar zoom la anlaşmalıydı malmsteen, zoom 8080 in internette patch leri varsa onlara bi göz gezdirmeni tavsiye ederim, daha önce de digitech ve benzer processorler için kullanıcıların yolladığı patch ler arasında malmsteen tonları görmüştüm ama yine de gitar ve ampli.nin özellikleri çok önemli, ve bi ihtimal çok ilginç analog pedallar kllanıldığı için de tonu yakalaman zor olabilir, ki bu pedalların çoğu modifiye edilmiş ya da özel yapılmış olduğu için benzerlerini bulman da zor olabilir.

Geri