Obsesif Kompulsif Bozukluk

bendede minibüs takıntısı var hanii minibüscü abimiz cengiz ferdi açtığı anda camı açıp kafayı dışarı uzatıyorum istemdışı :( birgün ölüceğim lan.

psikiyatrik hastalıkların tanısı uzman psikiyatrlar tarafından konulmalıdır. ama genelde toplumda kendine teshisler koymaya bayılan insanlar vardır olacaktır da. ocd insanların kendilerine yanlıslıkla koydukları en sık 2. veya 3. psikiyatrik hastalıktır. (1. acık ara depresyon 2. ve 3. ise bipolar bozukluk ve ocd) toplumda gorulme oranı yuzde 1 den daha dusuktur. genellikle sebebi cocukluk veya ergenlikte yasanan travmalara baglansa da biyolojik temelleri yale universitesi hastanesi klinik psikiyatri bolumunun yaptıgı bir arastırmayla serotonin desajrlarındaki anormalliklere baglanmistir. neden ssri lardan fayda gorduklerini de aciklanmıs oldu boylece. bu arastırmanın getirdigi onemli bişr yenilik de artık hastaların ssri lardan veya antipsikotiklerden fayda gorup goremeyeceklerinin bastan kestirilebilecek olmasıdır.

Ben artık iyileşmek ıstıyorum ya ne bu böyle cok yoruldum gercekten
beynım takıntılarımdan baska bısey dusunemez hale geldı ve azalması gerekırken artmaya başladı of gercekten dayanılcak bı durum değıl.
kısa zamanda atlatıcak cınsten deıl sanırım benımkı :x :cry:

morgaine, sana şifalar yolluyorum. Kendini iyi ve güzel hissetmen dileğiyle... Minik bir tavsiye;

"İçimdeki negatif duyguları, pozitife dönüştürerek özgür bırakıyorum."

Bu sözleri, günlük yaşantında sıklıkla tekrar etmen seni rahatlatacaktır, inan bana. İlerleyen günlerde faydasını göreceksin.

Sevgiler

tedavisi (yazılmıştır dedim yazılmamış heralde) Anafranil ile mümkündür... Tabi uzunca bi zaman bir de doktor un vermesi gerekiyo :) ilacın çeşitli dereceleri var işte SR 75 olanı var yanılmıyorsam 50 lik olanı var... SR 75 2 tane iyi geliyor (tekil konuşuyorum tabi) Ama etkileri çok yüksek oluyor tabi ve zaten SR 75 2 tane içiyorsanız kafanız artık sizi muhtemelen aşmıştır ve tutamıyorsunuzdur. (aah gençlik yıllarım )

saygılar...

morgaine çekme boşuna gerçekten çok güçlü ve kafanın dinlenmesini sağlıyor (bu anafranil denilen arkadaş)

(ya inanmıyorum deli deli yi harbiden buluyormuş) :)

lustral, salgılanan serotoninlerin vucutta serbestce dolasmasına izin vererek panik atak, depresyon ve obsesif kompulsif bosukluk tedavisinde etkili olan bir anti-depresan türüymüş. Ama hafif bir anksiyete miş. Uzun süreli kullanım gerekiyormuş. Bak ne diycem. Büyük bir ihtimal sen kendini doktora iyi ifade edememişsindir. (Başıma geldi ordan biliyorum, doktor iki hap yazdı attı başından tabiri caizse ben anlatamayınca) Eğer yetmiyorsa, KESİNLİKLE DOKTORA YENİDEN GİT VE YENİDEN ANLAT... hatta acale et.. Adam / kadın ergen sorunu zannetmiştir. Nerden bilsin senin deli olduğunu :)

arkadaşlar sohbet iyi güzel de bu tür formlarda özellikle ilaç adı telaffuz etmeseniz daha yararlı olur diye düşünüyorum. Adı geçen ilaçların temelde aynı işe yarar görünmelerine karşın farklılıklar var.. Hekimlerinize güvenin ve ilaç tavsiyelerini de onlara bırakın derim ben...

Sir_xzyfos, bu obsesif kompülsüf bozukların çoğunda, aslında kendini ifade etmesine rağmen doktora bişey anlatacakları zaman heyecanlanırlar ( en azından ben ve bikaç arkadaşım öyle ) dolayısıyla zaten doktora derdini anlatabilse bi sorunu olmayacak, doktora da gitmesine gerek kalmayacak :)

ilaç konusunda haklı olabilirsin, ama nihayetinde bunlar yatıştırıcı.. yani boşver bunları illegal beyaz bulalım kafa yapalım falan demiyorz ki :)

evet arkadaşlar anafranil bende 25 mg ye indi. biraz sinirlilik yaptı ama kurtuldum galiba bu temizlik takıntısından, temmuzda bi görüşmem daha olcak doktorla o zaman ilacı kesebilir ya da bi ay daha kullanırım. herkese acil şifalar. şunuda söyliyeyim bu utanılacak bir durum değil. nasıl ki herkes grip olabiliyorsa bu da böyle bir şey. lütfen yazmaktan çekinmeyin.

soulwalker, geçmiş olsun 25 e indirdin demek... Ama gerçekten söylüyeyim, bi zaman sonra yeniden ihtiyaç duyacaksın... :( yani artık bence, anafranil senin hayatında bundan sonra aspirin muamalesi görecek. Yani anlatmak istediğim geçmiyor, bazı şeylere sıkılıyorsun, hop bi de baktın yeniden başlamış... zaten obsesif bozukluğun temelinde de bu yatıyor, bi şeylere sıkılıyorsun, onları ifade edemeyince normal olmayan şeyler yapmaya başlıyosun... Gerçi bunu bi doktora bi sormak lazım doğru mu diye, çünkü benim düşüne düşüne bulduğum kendi fikrim :) :) eblehlik diz boyu, beyin hizası...

Tabi yıllarca bir daha aynı hastalığa rastlamıyabilirsin, çünkü artık bünye onunla savaşmayı ya da dalga geçmeyi öğrenmiştir. Ama metomorfoz geçirmiş hastalıklarla savaşmayı öğrenmek gerekiyor...

soulwalker demiş ki:
evet arkadaşlar anafranil bende 25 mg ye indi. biraz sinirlilik yaptı ama kurtuldum galiba bu temizlik takıntısından, temmuzda bi görüşmem daha olcak doktorla o zaman ilacı kesebilir ya da bi ay daha kullanırım. herkese acil şifalar. şunuda söyliyeyim bu utanılacak bir durum değil. nasıl ki herkes grip olabiliyorsa bu da böyle bir şey. lütfen yazmaktan çekinmeyin.
geçmiş olsun :=) inşallah tekrarlamaz.
darısı diğer takıntılıların başına :oops:

desiree_ant demiş ki:
soulwalker demiş ki:
geçmiş olsun :=) inşallah tekrarlamaz.
darısı diğer takıntılıların başına :oops:

amin :cry:

Geri