Equalizer ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Bu arada Atalay (ya da abi mi demem gerekiyor?) senin stüdyon nerede yada hangisi?
Bu arada konu tonlarada gelmişken bu aralar benim bir problemim var. Ya ben Boss metal zone MT-2 kullanıyorum distortion pedal olarak. Bunun tonunu evde ayarlıyorum iyi hoş oluyor. Amfim de Valvestate 65 watt marshall. Bu aralarda Squier Stratocaster kullanıyorum. Neyse, stüdyodayken kesinlikle evdekiyle aynı tonu alamıyorum. Kİ genelde amfiler marshall oluyr. Bırakın aynı tonu o kadar kötü bir drive oluyor ki, ben genelde de distortion'u yüksek tutarım stüdyodayken acaip az distortion varmış gibi, hatta bırakın distortion'ı amfi patlakmışta dandik bir çatlamış ses geliyormulş gibi oluyor. Ki bu ayrı ayrı sütdyolarda oldu. Ayrıca başka problemde gitarın sesini pedalla beraber açtığımda bateriyi ancak bastırcak bir tona gelince öyle bir uğuldama yapıyorki neredeyse sağır olucaz bu yüzden pedal da kullanamıyorum. Bu neden olabilir, yüksek seste ne gibi ayarlar yapmak gerek?

Studyoda ton alamaman eq ayarlarından kaynaklanıyordur.Uğuldama için bildiğim tek neden anfinin driveı ile birlikte pedal açmak.Studyoya gidince clean channelda bir eq ayarı yap sonrada MT-2 ni açmayı dene

Benim masteringte beceremediğim tek olaylardan biri.
Elimizde 3 band eq mixer var bir adet de ucuz dinamik mikforonlardan.
Kayıtlarımız güzel oluyor fakat seste biraz bir boğukluk oluyor her ne kadar mixerden ayarlasakta ton ayarlarını yinede kayıtlarımızda hafif bir boğukluk oluyor birazda yakından söylediğimizden kaynaklanmakta tabiki.
Elimizdeki mixeri doğru dürüst nasıl kullanabiliriz acaba? birde kayıtta oluşan bu boğulmayı ses kalitesini pek etkilemicek şekilde nasıl kaldırabilirim? çünki başkalarının kayıtlarına baktığımda pek olmuyor bu olay.

Birde kayıtlarda tıslamalar oluşuyor bazen bunu en kolay şekilde nasıl halledebiliriz?

Elimizdekiler: sb live 24 bit7+1,Carol mic,mic süngeri,berginger mixer.

bu tip problemler kullandığın dinamik mikrofondan kaynaklanıyor olabilir.. carol marka mikrofonlarda dip gürültüsü olamsı normal..ayrıca creative ses kartlarının pre-amp larıda pek kaliteli değil sanırım..bende audigy 2 zs kullandım bir ara sürekli dip gürültüsü problemim oluyordu m-audio firewire solo edindim bitane dip gürültüsünden eser yok şimdi.. aslında elindeki mikrofonlada iş görebilirsin ama bence mixer kullanmadan mikrofonu direk ses kartının mikrofon girişine girmen mantıklı olabilir..zira behringer mixer preamplarıda pek kaliteli değildir.. ayrıca mesela uygun fiyatlı shure pg 48 yada 58 dinamik mikrofon edinseniz iyi carol a göre çok daha iyi sonuç alabilirsiniz

ben kayıtlarda shure sm58 kullanıyorum.. bir ara kullandığım Tenlux marka dm-88 model bir mikrofon vardı.. processor adlığım çocuk yanında hediye etmişti..ama mikrofon güzel çıktı.. çok berrak bir tonu var..tizler çok güzel.. aslında tondaki doğallık açısından sm58 ile kıyaslıyorum pek fark yok ama tabiki patlamalar çatlamalar oluyor yakın söyleme esnasında bu anlamda sm58 rakipsiz... evde kayıt için bahsettiğim tenlux mikrofonları 5-10 cm uzaktan ve sünger geçirerek kullanırsan iyi sonuç alabilirsin

Benim sorum biraz saçma olabilir ama sormadan edemedim :roll:
Kayıt yaparken gitar ve davulun seslerinin yüsekliğini ayarlayıp sonra kayıt yapsak yani hangi müzik aletinin sesini duymak istiyorsak onu açarız düz mantığıyla hareketetsek nolur. Sonradan aletlerin ses yüksekliğini EQ dan yapınca daha mı iyi oluyor???

Roth-Azad demiş ki:
Bu arada Atalay (ya da abi mi demem gerekiyor?) senin stüdyon nerede yada hangisi?
Bu arada konu tonlarada gelmişken bu aralar benim bir problemim var. Ya ben Boss metal zone MT-2 kullanıyorum distortion pedal olarak. Bunun tonunu evde ayarlıyorum iyi hoş oluyor. Amfim de Valvestate 65 watt marshall. Bu aralarda Squier Stratocaster kullanıyorum. Neyse, stüdyodayken kesinlikle evdekiyle aynı tonu alamıyorum. Kİ genelde amfiler marshall oluyr. Bırakın aynı tonu o kadar kötü bir drive oluyor ki, ben genelde de distortion'u yüksek tutarım stüdyodayken acaip az distortion varmış gibi, hatta bırakın distortion'ı amfi patlakmışta dandik bir çatlamış ses geliyormulş gibi oluyor. Ki bu ayrı ayrı sütdyolarda oldu. Ayrıca başka problemde gitarın sesini pedalla beraber açtığımda bateriyi ancak bastırcak bir tona gelince öyle bir uğuldama yapıyorki neredeyse sağır olucaz bu yüzden pedal da kullanamıyorum. Bu neden olabilir, yüksek seste ne gibi ayarlar yapmak gerek?

Evde guzel tonlar alıp studyoda tonların kayması evde dusuk volumle studyoda yuksek volumle calman. Buna bisey yapamazsın.

Studyoda distorsionunun zayıf gelme sebebide kullandıgın gitar. Kullandıgın gitarın dizilimi s - s - s yani uc single. bu gitarları bosuna 3 single yapmıyorlar. rock ve blues calınması, bu tarzlardaki parlak gitar tonlarının alınabilmesi icin 3 single oluyo. tabi bu gitarlar daha agır tarzlarda eziliyo. bunun cozumu de h - h veya h - s - h bi gitar alman.

studyoda aletin uguldamasıda gitarın manyetigi ve pedalla alakalı. gitarı degistirirsen sorun cozulur. onun dısında mt2 cokda ii bi distorsion pedalı degil (en azından cok islevli bi distorsion degil. genelde trash ve deathciler kullanıyo.) sana md2 oneriyorum ben sahsen kendim...

saygılar...

Geri