V Kasa Vs X Kasa

Evet arkadaslar alicagim gitarlar arasinda karar olarak son 2 gitara indirgedim (Jackson js32 king v)vs(Cort 4x vx)
Ex kasalarda solo zorluğundan bahsediliyor ama gönlüm ex kasadan yana ancak V kasa rahatligini da es geçemiyorum..Daha önce v yafa ex kasa kullanan arkadaskar yardımcı olabilirlerse çok iyi olur..Șimdiden teșekkürler

Benim bildiğim V kasa en rahatsız olanı çünkü diz için boşluk yok. Ex kullanmadım ama ana gitarim jackson warrior. Ex ile benzerler özellikle alt kısımları. Söyleyeceğim şu ki bir strat kasa kadar rahat olmasa da rahat calinabilecek kadar rahat. V kasalar ise kabustu benim için. (Alt tarafında boşluk olmadığı için kucağından kayıyor. )

Solo konusunda fark olduğunu düşünmüyorum sonuçta ex kasanın alt boynuzunu kesince v ile hiçbir fark olmadığını görebilirsin. O boynuzun arasında da elin çok rahat giriyor. İstersen photoshop bir programda

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İkisinde de ben şahsen gayet rahat ettim, explorer kasa ayakta çalması cidden çok rahat bir kasa. V de askıyla kullandıktan sonra gayet rahat, ben hiç sıkıntı çekmiyorum oturarak. Senin durumunda kasa şeklinden çok gitarların durumuna bakmak gerek, malum aynı serinin sadece şekli farklı iki gitarı değiller. Eğer Cort kore değil ise ben Jackson'ı tercih ederdim.
Hocam șimdi ikiside endonezya yapimi ama jackson ıhlamur cort ise maun ayrica cortta emg 81 85 set de var ekstra olarak siz ne yapardiniz

Hocam șimdi ikiside endonezya yapimi ama jackson ıhlamur cort ise maun ayrica cortta emg 81 85 set de var ekstra olarak siz ne yapardiniz
Öbür arkadasa sormuşsunuz ama yine de görüşümu belirtiyim. Bence cort almalısınız sonuçta ikisi de Endonezya ve cort üstün. Ama Ihlamur ve Maun konusunda üstün taraf yok. İkisi de farklı tip ağaç çeşidi. Yine de Jackson alırsanız kafadaki jackson yazısına vereceksiniz parayi. 150cc Honda vs 900cc Hyosung gibi olacak. Eğer ikinci elde japon ve emg li bir jackson bulursanız direkt ikinci ele kayın. Amerikan Jackson ve Japon ESP'lerin hemen altında konumlanmış olursunuz uzun süre mutlu olursunuz.

Bende cortu öneriyorum. Jacksona göre daha fiyat performans gitarı. Jacksonı alırsanız denildiği gibi kafadaki yazıya vereceksiniz patanızı. Endonezya cortlar ile kore ler arasında işcilik farkıda yok artık sadece aksesuarları farklı.

Rahatlık anlamında kesinlikle V kasa. Çoğu X kasalarda sapa yakın askı pini yanlış konumlandırıldığı için bir denge sorunu oluyor. Gitardan iki elinizi de çektiğinizde gitar sap tarafına doğru yatıyor. Benim hoşlandığım bir durum değil. X kasa kullanan çoğu arkadaşım bu pinin yerini lüthierde değiştirerek denge problemini çözmeye çalıştılar. Ben de dahil. V kasalarda bu sorunla karşılaşmadım. Oturarak çalmak tamamen alışma işi. 1-2 hafta sonra zorlanmadan çalınabiliyor. Marka konusunda bir yorum yapamayacağım çünkü bu tip sıradışı şekilli gitarlarda çalım rahatlığı ve denge problemi biraz daha önemli. Ayrıca cortun bahsettiğiniz modelinde 1-2 saatlik çalımdan sonra sağ elinizin bilek üzerindeki gitarla temas eden bölgedeki kaslar baskı sebebiyle ağrımaya başlıyor. O kısmı nedense sivri köşeli olarak bırakmışlar. Bu da bir ergonomi hatası bence.

Hocam Ritim çalıyorsanız ex solo çalıyorsanız v kasa öneririm. Maun bir gitarla ayakta solo çalmak keza gitarım ex olması dengesizlik yaratacaktır klavyede elinizi bile gezdiremezsiniz
Edit: hocam ille de ex tipi bişey alıcam solo da atıcam diyorsanız kelly kasa öneririm.

Geri