Reverb Önemlimidir

Ben de bir soru sorabilir miyim ? Şimdi benim kafa amfi de dijital reverb var. Ben ayriyetten analog reverb pedalı alsam acaba değer mi ?

Amfi nedir?

Bir de analog reverb pedalı anlayışınız nedir? Bunu pek anlayamadım. Pedal formatındaki reverb pedalları da aslında gayet dijital bildiğim kadarı ile.

Analog reverb deyince aklıma:

FEND021-7560-700b.jpg

Bundan başkası gelmiyor benim mesela.

Deli kuyuya taşı attı. Bakalım kaç akıllı çıkarabilecek şimdi :D

Amfi nedir?

Bir de analog reverb pedalı anlayışınız nedir? Bunu pek anlayamadım. Pedal formatındaki reverb pedalları da aslında gayet dijital bildiğim kadarı ile.

Analog reverb deyince aklıma:

Bundan başkası gelmiyor benim mesela.

Deli kuyuya taşı attı. Bakalım kaç akıllı çıkarabilecek şimdi :D

Merhaba,

Amfi Ironball. Dijital reverb'ü üzerinde mevcut.

Bahsettiğim analog reverb pedalların içerisinde şu şekilde;

http://screaminfx.com/images/tech-images/mod_reverb_tank.jpeg

Tank bulunduran reverb pedallar mevcutmuş. Bunlar reflect etkisini mekanik olarak oluşturup sonrasında amfiye gönderen aletlermiş. Biraz boyutları büyük.

Acaba bunlardan deneyen arkadaşlar var mıdır ? Edinmeye değer midir ?

Soru tam olarak bu.

Merhaba,

Tank bulunduran reverb pedallar mevcutmuş. Bunlar reflect etkisini mekanik olarak oluşturup sonrasında amfiye gönderen aletlermiş. Biraz boyutları büyük.

Soru tam olarak bu.
ENGL'in kendi reverbü bana TC HOF sattırmıştı. Baya baya memnunum. Keyfi olmadıkça bence ihtiyacınız olmaz. Ayrıca ekstra bi fs ile reverbü açıp kapayabiliyorsunuz diye biliyorum. En azından Screamer 50'de 2.fs girişi ile bunun kontrolü mümkün. Ironball'a da eklemişlerdir.

ENGL'in kendi reverbü bana TC HOF sattırmıştı. Baya baya memnunum. Keyfi olmadıkça bence ihtiyacınız olmaz. Ayrıca ekstra bi fs ile reverbü açıp kapayabiliyorsunuz diye biliyorum. En azından Screamer 50'de 2.fs girişi ile bunun kontrolü mümkün. Ironball'a da eklemişlerdir.
Yorum için teşekkürler. Evet doğru söylüyorsunuz, foot switch ile aktif/pasif yapılabiliyor reverb Ironball'da da.

Merhaba,

Soru tam olarak bu.

Valla o tankın sığacağı bir pedal ne gördüm ne de duydum. O tank ancak yukarıdaki Fender Reverb kafaya sığar. En iyi ihtimal, devre küçültülse, lamba ile de sürülmese; bir karış en, iki iki buçuk karış boy bir pedal lazım sığdırmaya.

Comparison of How Different Guitar Reverb Pedals Work Spring Reverb vs Digital Reverb
Bu arada bu yazıyı çok beğendim. Meraklısına paylaşıyorum. Diğer makaleleri de çok güzel ve anlaşılır ;)
Yazı güzel anlatmış. Netice itibariyle reverb denen olay mekandaki ses yansımasından mütevellit oluşmakta, eski zamanlarda bunu reverb tanklarıyla ve analog pedallarla taklit etmeye çalışmışlar ama artık devir dijital devir, bunu en iyi yansıtcak şekilde teknoloji mevcut. Dijitallerde bulunan spring vb modlar da eskiye özlem duyanlar için güzel bir opsiyon. Ama şimdi alacak olana ben naçizane dijital öneririm.

Geri