Emektar Turkrock.com Üyeleri

Maison enteresan gitardır, 90'larda çokca denk geldim.. Grup arkadaşımda da vardı, semtten arkadaşımda da (Akşamları bahçeye amfileri indirip, uzatmayla elektrik çekip milletin kafasını severdik).. Neyse Maison şans işi, çok feci dandik modelleri de vardı gayet iş görür modelleri de.. Washburn Mercury (MG40 vs) serisi gitarlarla kafa kafaya gitarlar çıkarırlardı.. Les Paul kasasını bulsam düşünmeden alırım.. Ben beğenirim Maison'ı..

Campbell ise feci kötü gelmişti bana ilk denediğimde Tünel'de, Les Paul kasa bir gitarını çalmıştım, sapı rahatsız, manyetikleri garip, gitar çalmaktan soğumuştum.. Ama çok ucuzdu o zamana göre, sıfırı 200-250 dolar civarı diye hatırlıyorum, yanılmıyorsam.. Yeni başlayan biri için belki nimettir ama JDR94'ten sonra elime alınca..

Bir de ESP'nin ürettiği markalar Edwards ve Grassroots gitarlar gelmişti Tünel'e, ilk geldiği zaman belki 90'lar sonu, belki 2000 başları.. Bir arkadaşım Kirk Hammett modelini görüp, takmış kafayı, denemem için beni götürdü, tipleri çok güzeldi ama çalım konforu olarak vasat gitarlardı, akmıyordu dersem anlarsınız belki, alma dediğim halde o fiyata o modelden bulamam diye almıştı, ama yine de 400-500 dolar filan vermişti.. Belki sonra donanım ve konfor olarak daha iyi gitarlar çıkardılar filan ama ben mesafeliyim onlara da.. Bu iki marka da overrated gelir bana..

Bu arada Japon candır.. Son yıllarda kalite farkı kapanıyor gibi gözükse de eskiden Japon-Kore kalite farkı aşikardı.. Yani bakarak bile anlayabilirdiniz.. Haliyle yeni fabrikalar da işi öğreniyor.. Şimdi Endonezya'daki İbanez fabrikasından bile süper gitarlar çıkabiliyor..

Benim de bu hesabımla 14 yılım olmuş.. Önceki ile 17 yıl.. Seviyorum burayı demekki..

Son düzenleme:
Kore malı gitarlar candır. Mesela Cort çoğu modelini Kore'de üretirdi eskiden ve efsane gitarlardı. Maison da güzel gitardır. Ben paraya kıyacaksam Japon, yoksa Kore malı almaya dikkat ediyorum. USA üretimine çok güvenmiyorum, fiyatını hak etmiyor bence. Youtube'da USA üretimi gitarlarda olan sorunlar ile ilgili çok video var. Mesela Fender'in yeni bir USA fabrika videosunu izledim, çalışanların çoğu Meksikalı idi. :) Endonezya'dan da güzel gitarlar çıkıyor son zamanlarda ama sonuçta firmalar buraya ucuz işçilik için gidiyor.

Benim de ilk üyeliğim 12 sene öncesi, çok takılmazdım ama foruma.

Ibanez AZ'lerde gözüm var. Prestige Japon ama 20 kTL ve üstü. Premium ise Indonesia ve 10 kTL civarı ama okuduğum tüm incelemeler köprüde akort sorunu var ve fret finishing'i neden Kore ya da Japon almalıyız sorusunun cevabı gibi diyor. Emin olamadım.
94-95 (AANJ isteniyorsa) RG550 ve üstü herhangi bir Ibanez aynı işi fazlasıyla görür.. Siteden bir arkadaş yakın tarihte uygun fiyata bulup, kaçırmadığını söylemişti.. Evimde iki Ibanez sahibi olarak (biri RG550, diğeri daha üst RG) köprü olarak ta, işçilik olarak ta güzel gitarlar, specleri manyetikler hariç Jem'lerle,Js'lerle aynı veya çok yakın.. Stock manyetikleri de sıkıntı olmadan iş görecek derecedeler.. Ama SD (tek aşığı olduğum manyetiği TB4, diğerleri bununla uyumlu olsun yeter) veya DiMarzio'larla (liquifire, tone zone, norton filan) fena oluyorlar.. Tabi ben Ibanez ve Jackson hastası olduğum için RG550 ve üstü iş görür diyorum.. Yoksa yeni gitarlarında görsellik müthiş..

AZ'nin tipi de fena seksi imiş.. Benim de içim az bi gıdıklanmadı değil.. Yok ya bayağı bayağı GAS geldi ama fiyatı 17-18K görünce libidom bir anda düştü.. İkinci elde 4-5K'ya kaçırmam ama..

Son düzenleme:
Kore malı gitarlar candır. Mesela Cort çoğu modelini Kore'de üretirdi eskiden ve efsane gitarlardı. Maison da güzel gitardır. Ben paraya kıyacaksam Japon, yoksa Kore malı almaya dikkat ediyorum. USA üretimine çok güvenmiyorum, fiyatını hak etmiyor bence. Youtube'da USA üretimi gitarlarda olan sorunlar ile ilgili çok video var. Mesela Fender'in yeni bir USA fabrika videosunu izledim, çalışanların çoğu Meksikalı idi. :) Endonezya'dan da güzel gitarlar çıkıyor son zamanlarda ama sonuçta firmalar buraya ucuz işçilik için gidiyor.

Benim de ilk üyeliğim 12 sene öncesi, çok takılmazdım ama foruma.
katılıyorum, artık burada da yurtdışında da özellikle japonlara sarmış durumdayım, USA model fiyatlarına gerçekten sinirim, abartıyorlar, Gibson custom beğeniyorsun 4 bin eurodan başlıyor, yuh yani. standart olanı bile 2300 civarı. zakk wylde bullseye, beyaz bir custom ve slash'in klasik sarı turuncu lespaulu haricinde gibson'a bayılmıyorum.

ben japon Charvel'lara sardım, ikinci elleri 400 - 600 euro arasında satılıyor, 800 - 1000 euro arasında mexico charvel almaktansa, japon ikinci el daha cazip. bir de 80ler görüntüsü var, pointy headstock, toothpaste logo. iki tane aldım bile.

Zuhaldekilere baktım bunların japon olanlarına, yani o paraya, göz kırpmadı. Butce durumuna göre sıfır ya da Ikinci el suhr veya usa charvel bakardım ben.. Ha bir de musicman cutlass lar ve eski seriden de silhouetteler çok güzel, sap profiline ok iseniz..Benzer gitarlar..

Ibanez AZ'lerde gözüm var. Prestige Japon ama 20 kTL ve üstü. Premium ise Indonesia ve 10 kTL civarı ama okuduğum tüm incelemeler köprüde akort sorunu var ve fret finishing'i neden Kore ya da Japon almalıyız sorusunun cevabı gibi diyor. Emin olamadım.

Son düzenleme:
Geri