Fret Aşınmasının Önemi Ve Oluşturabileceği Sorunlar, Masrafları Hakkında

Abanoz olduğundan emin olamadım. Fotoğraflardan birinde yaşlı güle de benziyor. Bilenler "Abanoz" dediyse abanozdur. Bakıma gelince önce güzel bir temizlik lazım. Hatta biraz 1000 ve üzeri zımpara (Tabi zımpara yapmak için fretlerin sökülmesi lazım). Direkt yağlamak pisliği tuşeye yapıştırabilir, fret diplerine itebilir, damarların arasına sokabilir; bu da titreşimin emilmesine sebep olup bazı frekansları duyulmaz yapabilir ve sustaini kısaltır. Ayrıca pislikten dolayı aslında ağacı iyi yağlayamamış da olursunuz. Fretlerin tesviyesini yaptırmak yerine değiltirtmek daha iyi olabilir çünkü tesviye işlemine 150,00 - 200,00TL isteneceğini yazmış bir arkadaş. Bu çok para. Fretler değiştiğinde hem tuşe bakımı ve tesviyesi yapılacak hem de yeni fretlerin tesviyesi. Yeni seçilecek fret boyutuna göre fiyatlar değişecektir ama yine de sadece tesviyeye göre daha iyi sonuç alınacak ve daha karlı olacaktır (Çünkü o fretler bir süre sonra zaten değişecek). Fret değiştirdiğinizde istediğiniz boyut ve kalitede ya da çeşitte frete geçme şansınız da olacak. Tellerin paslanması, aşınması, eskimesi üzerine oluşan pütürler nedeniyle zımpara etkisi yaparak fretleri daha hızlı eskitir diye düşünüyorum ayrıca tuşeye de hasar verecektir (Değebildiği noktalarda). Eski teller üst eşğinizi de oymaya başlayacaktır. Harcama yapmaya deyecek bir gitarsa ve fiyatı da harcama yapmaya değecekse alın ve gitarı elden geçirtin.

Abanoz olduğundan emin olamadım. Fotoğraflardan birinde yaşlı güle de benziyor. Bilenler "Abanoz" dediyse abanozdur. Bakıma gelince önce güzel bir temizlik lazım. Hatta biraz 1000 ve üzeri zımpara (Tabi zımpara yapmak için fretlerin sökülmesi lazım). Direkt yağlamak pisliği tuşeye yapıştırabilir, fret diplerine itebilir, damarların arasına sokabilir; bu da titreşimin emilmesine sebep olup bazı frekansları duyulmaz yapabilir ve sustaini kısaltır. Ayrıca pislikten dolayı aslında ağacı iyi yağlayamamış da olursunuz. Fretlerin tesviyesini yaptırmak yerine değiltirtmek daha iyi olabilir çünkü tesviye işlemine 150,00 - 200,00TL isteneceğini yazmış bir arkadaş. Bu çok para. Fretler değiştiğinde hem tuşe bakımı ve tesviyesi yapılacak hem de yeni fretlerin tesviyesi. Yeni seçilecek fret boyutuna göre fiyatlar değişecektir ama yine de sadece tesviyeye göre daha iyi sonuç alınacak ve daha karlı olacaktır (Çünkü o fretler bir süre sonra zaten değişecek). Fret değiştirdiğinizde istediğiniz boyut ve kalitede ya da çeşitte frete geçme şansınız da olacak. Tellerin paslanması, aşınması, eskimesi üzerine oluşan pütürler nedeniyle zımpara etkisi yaparak fretleri daha hızlı eskitir diye düşünüyorum ayrıca tuşeye de hasar verecektir (Değebildiği noktalarda). Eski teller üst eşğinizi de oymaya başlayacaktır. Harcama yapmaya deyecek bir gitarsa ve fiyatı da harcama yapmaya değecekse alın ve gitarı elden geçirtin.

Bir arkadaş rosewood dedi, ben telefondan baktığım için detaylı görememiştim, ondan abanoz gibi gelmişti. Rosewood'muş ama :)

Bu arada, 1500 civarı ve üstü bir zımpara ile fretler de dahil olmak üzere tüm tuşe zımparalanabilir. Fretler de pırıl pırıl parlarlar.

Bir arkadaş rosewood dedi, ben telefondan baktığım için detaylı görememiştim, ondan abanoz gibi gelmişti. Rosewood'muş ama :)

Bu arada, 1500 civarı ve üstü bir zımpara ile fretler de dahil olmak üzere tüm tuşe zımparalanabilir. Fretler de pırıl pırıl parlarlar.
Amaç sadece temizlikse evet fretler üzerindeyken zımpara yapılabilir ama abartmamak lazım. Aslında idare etmek amaçlı olarak fretler de biraz şekillendirilebilir güzel minik bir eğe ve sonrasında zımparayla. Tabi acele etmeden, dikkatli, sakin.

Onumuzdeki pazartesi-sali-carsamba birkac gitar deneyecegim. Bu olabilme ihtimali en yukseklerden biri benim icin suan. Genel bakim + tesviye isine guzel bir fiyat da aldim. Fakat bakimi-temizligi-tesviyesi olduktan sonra sorun cikarirmi bu gitar. Ben yokken arada cok teknik muhabbetler gecmis abanozdun damarlari, rosewoodun zimbirtilari tarzi. Cahilligimden hic anlamadim bir abim son noktayi koysa? Ucuz bir fiyata bakim-tesviye yapilabiliyorsa almaya degermi?

Onumuzdeki pazartesi-sali-carsamba birkac gitar deneyecegim. Bu olabilme ihtimali en yukseklerden biri benim icin suan. Genel bakim + tesviye isine guzel bir fiyat da aldim. Fakat bakimi-temizligi-tesviyesi olduktan sonra sorun cikarirmi bu gitar. Ben yokken arada cok teknik muhabbetler gecmis abanozdun damarlari, rosewoodun zimbirtilari tarzi. Cahilligimden hic anlamadim bir abim son noktayi koysa? Ucuz bir fiyata bakim-tesviye yapilabiliyorsa almaya degermi?
Hocam ne kadar fiyat verdiler size bu gitar için

Gitarı ele alıp ellemeden bir şey demek zor, anlamıyorsan alırken ustaya gösterip yorumunu isteyebilirsin.

Çok yakın bir tarihte Türkiye'nin en iyilerinden olan (Belki de en iyisi) Kenan TURGUT(Evrensel Müzik-ANKARA)'a jumbo fret için fret dahil değişim ücreti sormuştum (Hatta yanlış hatırlamıyorsam paslanmaz) 280,00TL vermişti. Jumbo olmazsa ve paslanmaz çelik olmazsa daha düşük olacaktır (Dediğim gibi benim aldığım fiyat paslanmaz çelik olmayabilir, unuttum).

Hocam ne kadar fiyat verdiler size bu gitar için
Hocam madem sordunuz konunun tümünü anlatayım . Mevcut ilanımı 4 farklı şekilde değerlendirebiliyorum. Sadece içlerinden birisini (fretleri aşınmış olan MH-400NT) takas yoluyla alabiliyorum. Nakit olarak önümdeki seçenekler şu şekilde:
Helrraiser C1 FR (3-4 yıllık) + Hardcase (Endonezya)= 200 Tl /Gitarın yanında fatura vesaire falan yok fakat temiz bir gitar. Geldiğinde sap, entonasyon gerekirmi bilmiyorum, gelirse kargo ile gelecek./
Hellraiser C1 (2006 yapımı) + Gigbag (Güney Kore)= 250 Tl /Gitar 10 yıllık buda diğeri gibi temiz, tamda istediğim gibi FRsiz. Taaa Hellraiserlerde Coil tap yokken (81-85 ten 81tw-89r ye geçilmemişken) alınma bir gitar, ozamanlarda Tr'de yokmuş USA den alınmış. Bununda faturası falan yok./
Esp Ltd MH-400 NT (2007 de Pera'dan alınmış) + Gigbag (Kore)= 250 Tl /Fretleri sorunlu gitar bu. Bu da FRsiz. Fretleri sorunlu olduğu gibi bakımsız bir gitar, alınca Luthier görmesi kesin şart./
C1 Platinium (Yeni bir gitar) + (Askılık-Jak)= 450 Tl /Gitarımı bu gitarı alma hayaliyle satışa koydum. Faturası ve garantisi var Do-re'de ücretsiz bakım avantajı var. Üstelik forumdan bir abi satıyor./
Hepsinin yanında şöyle bir durum var. Bu hafta kursa başladım ve ailem bana ne gitar nede kurs konusunda yardımcı olmuyor. Bu süreçte bisikletimi falan sattım, hala bazı şeyler satıyorum, araya bayram girmesi ilaç gibi geldi :). Kursu da kendim ödemem biraz sorun oluşturuyor. Bu iş için bütçeyi 450'ye bile çekememe ihtimalim var. Öbür tarafta Dore-nin bakımı büyük bir artı daha acemi olduğum için. Önümüzdeki Pazartesi-Salı Beyoğlu Çinili Han mağazasına gidip(ordaki abiler diğer arkadaşıma gitar alıyorken çok yardımcı olmuşlardı, biraz muhabbetimiz de var) Hellraiserin Floyd'u, yıllar içinde aynı modelin işçiliği düşebilyor ona göre hangisi diğerine göre iyidir ve üretim yeri olarak da Endonezya-Kore farkı konuları hakkında bilgi alıp, 3 Schecter'i deniyeceğim. Kararımı verdikten sonrada alış-verişi yapmayı düşünüyorum.

Geri