Hohner Harmonica

Arkadaşlar Neil Young, Bob Dylan tarzı müzik yapmak istiyorum ve ufaktan harmonica'ya girişicem. Bu işte en iyi hohner diyorlar ama anlamidigim bi sey var. E-majör ve Do-majör harmonica var bunlar ne demek? Yani yapmak istedigim müzige göre bana ne önerirsiniz anlayan arkadaslar. Orta halli bi hohner isimi görür diye düsünüyorum 50-100 liralik şöyle. Birde öğrenmek zor mudur? Bakınca çok kolay gözüküyor ama bilemedim. Şimdiden teşekkürler

Mızıkalar genel olarak kromatik ve diyatonik olarak iki çeşittir. Detay olarak çok farklı çeşitleri var, tremolo mızıkalar, bas mızıkalar, 10 delikli, 12 delikli, 24 delikli .... vs. Diyatonik mızıkalar adında anlaşılacağı gibi ana sesleri (Direkt üfleme ve içe çekme) belirli bir gama ait sesleri çıkartır, ara sesleri (Bemoller, diyezler, komalar) çıkartmak için tekniği iyi geliştirmek lazım. Mesela Do (C) mızıka aldığınızda genel olarak do majör ve la minör gamlı parçaları ya da bu mızıkada karşılık seslere denk gelebilen Sol (G) blues gamlı parçaları çalabilirsiniz. Başlangıç için genelde önerilen 10 delikli bir C mızıkadır. Sırasıyla tek ses çıkarma, güzel ve düzenli üfleme, bend yapma üzerine bolca çalışılır. Hohner çok iyi bir markadır ama genel bir gözlemim var giriş seviyesi mızıkaları ucuz mızıkalardan daha berbat. Yani 100,00TL civarından başlayan mızıkaları alınabilir diye düşünüyorum. Bilen arkadaşlar daha iyi şeyler önerebilir. Benim bir tecrübem oldu (Öncelikle ben mızıkacı değilim, eğlencesine biraz kurcalayıp, üflemişliğim var diyelim). "Hohner olsun çamurdan olsun" diyerek Silverstar C 10 delikli modelini (45,00TL falan olması lazım) aldım öyle zorlandım ki. Bazı deliklerden ses çıkartamıyorum, bend yapmaya çalışıyorum ya olmuyor ya da bir şeye benzemiyor, ayrıca seslerde dinamizm yok yani nefesi az verince ses kesiliyor azalmıyor, Hohner baskısı 2. gün silindi falan. Sonra "Acaba ucuz bir mızıkayla Hohner Silverstar arasında ne fark var?" düşüncesiyle kendime görüntü olarak güven veren ve indirimde olan Golden Cup C 10 delikli (11,50TL) mızıka aldım ve çok şaşırdım. Sesler çok kolay ve çok güzel çıkıyor, her delikten rahat ses çıkıyor, çok kolay bend yapılıyor ve dinamizmi harika, nefesi kıstıkça ses alçalıyor ve tatlılaşıyor. Belki şans eseri bendeki böyle belki de tüm ucuz mızıkalar (Stag, Swan, Masterwork, Golden Cup, Helena Mia ....) bu kalitededir bilmiyorum. Sonuç olarak Golden Cup C mızıka Hohner Silverstar C'den bin kat daha kaliteli. Yalnız piyasada Golden Cup'ın C'den başka modelleri yok. Bu arada mızıkaların fiyatları (Aynı model serisinde tabi) çok satan gama göre değişiyor. En pahalıları C olanlar. Bu arada öyle "Çok kolay" değil.

Bilen abilerimiz ucuz mızıka önersin de bizde ufaktan başlayalım bu arada Tuğrul Atay dı galiba teomanın balans ve manevra soundtrack lerinde çalan adam YouTube da ders vermesi lazım

Geri