Cubase Sx3'te davul yazmak...

LM-7 kullanıyormuşsun. Şimdi kanalında üstünde "C" yazan yerdeki dikine çubuğu sağa, sola panlaman gerekiyor ama bunun için de tom ve O.Head kanallarını mixere çıkarman gerekiyor. LM-7'de bu opsiyon var mı bilemiyorum ama. (Ben painti sildim zamanında, o yüzden gösteremiyorum, kusura bakma. ;))

Sevgiler...

lm7cz3.jpg

1 Numarayı tıkladığında kick kanalının ayarlarını değiştirirsin diğerleriyle diğerlerini.

2 numaralı kısımlada seçili olan kanalın panlamasını yaparsın. lk-7 de 64 sağ 64 sol diyor neden bilmiyorum böyle yapmışlar işte kullanmam da zaten. Kolay gelsin

LM-7, fabrika ayarlarında zaten panlı. Ride ile Low Tom' un sesi sağ tarafdan geliyor dikkat ettiysen amora-moria. Yani panlama ile uğraşmana pek gerek yok şimdilik. Belki ince ayar yapılabilir ama bu daha gerçekçi davul olmasını sağlamayacak. Çok uğraşma bence bunlarla.

İkincisi kick' i, tom' u ayrı ayrı kanallara atamazsın. Çözüm Skull' ın yazdığı gibi. Tabi her davul parçası için bir kanal açıp her birine LM-7 koyarım ben diyorsan, o senin bileceğin iş. :D Normalde bir kanal yeter yani.

Ama GM MIDI davul yazıyorsan panlama, volume vs. şuradan yapılıyor daha önce yazmıştım:

pan1on2.jpg

Ama VSTi kullanıyorsan onun özelliklerini kullanmak zorundasın. Panlamayı zartı zurtu, varsa oradan yapacaksın.

teşekkür ettim silent_guitar, Skull_KruSher ve polski90. yardımlarınız olmasa cahil cühela gidicem bu dünyadan.. :)
tekrar sorunum olursa tekrar bu başlıktayım, mesaj bırakırım...

Ne traşlaması frekansmı traşlayacaksın?

Açtın audio kanal özelliklerini efekt olarak standart cubase efektlerinden Filter sekmesinden Q yu açacaksın. Aşağıdaki resimde göreceksin zaten.

aa640x480df2.jpg

Mesela ben resimde 144hz altını direk kes demişim(low altındaki Cut butonuna basıp freq potu ile frekans belirleyerek)
Sonra mid1 491hz de 12 db(gain potansı) ve 1.2 oktavlık q değeriyle(with potansı) yükseltmişim.
Sonra 662 hz de -16 db traşlamayı 1 oktav(q) değeriyle yapmışım.
Üst frekanslarıda 3.02 khz(3020 hz) 10.4 db artış yaptırmışım.

Tabı bunların ses üzerindeki etkisini sen deneyerek görmelisin.

Kolay gelsin. Artık bir kayıt yapıp şuraya asmanı 4 gözle bekliyoruz :)

Tamam. Sevgili Skull_KruSher kısa ve öz anlatmış. Bunun dışında üstün körü düzeltmeler için "edit" panosundaki basit eq'yu da kullanabilirsin. İnternette bulabilirsin hangi enstrümanı nasıl eq'dan nasıl geçireceğini. Kulaktan da mümkün tabii. ;)

Sevgiler...

sağolun skull ve silent, traşlamayı da öğrendim, yawaş yawaş pişiyorum :D
buarada skull kayıt koy demiş ama daha adam akıllı oturttuğum bi kayıt yok o yüzden koyamıcam ama şimdi eksiğim war mı yok mu diye görmeniz için kısa bi davul midisi yazdım lm-7 ile...eksiklerimi yanlışlarımı bulup kulaklarımdan tavana asın :p

http://rapidshare.com/files/27207605/davull-01.mp3.html

(davulun panlamasıyla uğraşmadım sadece gerektiği yerde krosların ve altoların velocity'sini değiştirdim)

buarada yazdığım davul midisinin bi kısmını 110tempoyla götürürken diğer kısmını 90'a düşürmeyi yada 130'a yükseltmeyi hala daha beceremedim...

Yapmışsın işte yapmak istediğini, daha ne olsun. :D

amora-moria demiş ki:
buarada yazdığım davul midisinin bi kısmını 110tempoyla götürürken diğer kısmını 90'a düşürmeyi yada 130'a yükseltmeyi hala daha beceremedim...
Qubase'nin yukarıdaki seçeneklerinden birinde "tempo track" seçeneği var, orada parçanın neresinde kaç metronoma geçiş yapacağını ayarlayabilirsin.

Sevgiler...

evet artık davulları istediğim gibi yazabiliyorum, eskiden açtığım midi kanalının üstüne çift tıklayarak açtığım pencereden yazmaya çalıştığım için gözlerim çürüyordu... Artık drum editordan yazıyorum, daha rahat oluyor, hem kroslar da aksamıyor... :D

silent_guitar demiş ki:
Qubase'nin yukarıdaki seçeneklerinden birinde "tempo track" seçeneği var, orada parçanın neresinde kaç metronoma geçiş yapacağını ayarlayabilirsin.

teşekkür ederim silent_guitar, dediğini aynen uyguladım ve tempoyu değiştirdim, sağol ;)

Selamlar, benim Cubase ile ilgili yine yeni bi sorunum var... :D
Bu seferki sorunum şu:

Tera3 diye bir VSTi yükledim. Cubase'de yeni bir midi kanalı açıp çıkışını Tera3'e verdikten sonra güzel güzel yazıyorum midilerimi ve Tera3 çıkışından sesi alıyorum... Fakat ikinci midi kanalını açıp yine çıkışını Tera3'e yönlendirdiğimde bu sefer yazdığım midilere istediğim sesi veremiyorum.

Örneğin ilk yazdığım midi ses kanalına Stringhetic ses katmanını uygularken ikinci midi kanalına SopranoInABox katmanını uygulayamıyorum, buna izin vermiyor. Uğraştım ama çözüm bulamadım???
:)

o zaman örneği Roland Edirol'den vereyim... önce gitarları yazıyorum güzel güzel efeklerimi veriyorum sonra bir midi kanalı açıp üzerine Roland Edirol'den keman solosu yazıyorum sonra ikinci midi kanalını açıp yine Edirol'den çello yada başka bi enstruman koymaya kalkıyorum fakat olmuyor olmuyor olmuyor... :?

Bir de yeni bi sorunum daha çıktı, yazdığım davulların velocity ayarlarını yaptığım ufak bölüm kayboldu ve ortaya çıkaramıyorum.. :D

amora-moria demiş ki:
Bir de yeni bi sorunum daha çıktı, yazdığım davulların velocity ayarlarını yaptığım ufak bölüm kayboldu ve ortaya çıkaramıyorum.. :D
Valla o zor be, olsa dükkan senin... :LOL: Pencereyi küçültmüşsündür belki, anlamadım. :roll:

Bu arada daha önce astığın davulu dinlemiştim. Davullar panlama manyağı olmuş. Kulaklarım rahatsız oldu sağ sol sağ sol, dengem bozuldu. Abartma olayı. :D

Not: Birde eğer 2+1 speaker kullanıyorsan o iki taneyi aralarında 1,5 metre civarında, yüksekliği kulak hizanda olucak şekilde bir yere as/ koy. Tabi seninde ikisinin ortasında olman gerekiyor. Böyle hem daha güzel müzik dinlersin, hemde panlamayı vs. yi daha iyi duyarsın. Kolay gelsin.

polski90 demiş ki:
Bu arada daha önce astığın davulu dinlemiştim. Davullar panlama manyağı olmuş. Kulaklarım rahatsız oldu sağ sol sağ sol, dengem bozuldu. Abartma olayı. :D

Astığım davullarda hiç panlama yapmamıştım ama... :roll:
(belki yeni bişeyler bulmak için programı kurcalarken elim sürçmüş olabilir... :)

Polski90, midi sorunuma bi çözüm bulabilecek misin?:D

Geri