Barlarda Sahne Almak

Bu forumda arattım ama buna yakın bir başlık bulamadığım için açmaya karar verdim.

Esas soru şu:bir barda nasıl sahneye çıkılır =). Şimdi daha önce hiç sahneye çıkmamış olduğum için nasıl ayarlarız neler yapmamız gerek hiç bilmiyorum bu konuda. Sanırım benim gibi bilmeyen arkadaşlarda vardır.Öncelikle şunu belirtmek istiyorumki pek bar müdavimi bir insan değilim o yüzden herhangi bir tanıdık mekan yok. İstanbulda mesela hangi barlarda sahne almak iyidir yani özellikle böyle amatör gruplara yer veren yerler nedir nerdedir? Buralardaki insanlarla nasıl irtibata geçiyorsunuz, direk gidip barmene demo mu veriyorsunuz, vermiyorsanız nasıl oluyor. Nasıl anlaşıyorsunuz, para veriyorlarsa adam başı ne kadara geliyor, kaç şarkı lazım, soundcheck olayı nasıl oluyor,ses teknisyeni var mı mekanda, sizin tanıdığınız bildiğiniz iyi yerler nerelerdir. Çok soru sordum belki ama benim için bilinmez konular bunlar. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Teşekkürler.

türkiyede organizasyonlar belli başlı bazı sitelerin adı altında yapılır.en azından küçük olanları.bunlardan en iyi örnek www.metaltr.net .organizasyon öncesi isim yazdırma bölümü açılır sende grubunun adını yazarsın.ama ilk deneyim olcaksa organizatöre demo yollamanı tavsiye ederim ya msnden ya elden.genelde msnden halledilir bu işler.

organizasyon günü sıra size gelir.sahneye aletlerinizi yerleştirirsiniz tonmeister gelir bi kontrol yapar sonra soundcheck başlar. önce bateri sora gitar . sonra gitar bateri sonra bass sonra bass bateri falan fıstık bi güzel ayarlanır.soundcheck bitince bir adet deneme parçası çalınır veya deneme kuplesi ne olursa artık.çalma bitince kulağınıza gelen bi cızırtı ses düşüklüğü doyumsuzluk varsa iletirsiniz ayarlar. bi sorun yoksa konser başlar.

diğer yandan bu süreç içersindeyken seyirciyi sıkmamak lazım.soundchecklerini uzun tutan bi grup iyi sahne alsada seyirci gene unutmaz o boş boş ayakta dikildiği zamanı :)

lovermanJames in dediği gibi çıkar çalarsın gidersin bara anlatırsın derdini senden buyuk ihtimal demo isterler verirsin demoyu o sekilde halledersin ya da onlar seni organizatöre yönlendirirler merak etmeyin yani o kadar zor bisey deil bu

Geri