Ses Mühendisliği, Meslek Seçimi Ve Hayat Yolu Konusunda

Benim için önemi çok büyük, insanlık için küçük bir konu ve sorular topluluğu ile karşınızdayım. Yazı biraz uzun olabilir, lütfen sonuna kadar okuyup bu kardeşinize destek olun dileklerimi şimdiden sizlere iletiyorum. Başlamadan söyleyeyim; en kısadan en uzuna her yorum benim için çok önemli. Özellikle bu yollardan geçmiş büyüklerimin fikirleri altın değerinde, bana 10dk larını verip atacakları bir yorum önümde yaklaşan büyük bir seçimimi etkileyecek, belki hayatım bu yönde şekillenecek. Giriş kısmını daha da abartmadan devam edeyim.

Şöyle ki, İstanbul'da yaşayan, 11. sınıfa geçmiş, 1 ay içinde artık YGS-LYS maratonuna dershanesinin başlamasıyla girecek ve yine 1 ay içinde TM-MF seçimini yapmak durumunda olan bir kardeşinizim. Okuduğum lise olan Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi en azından "kötü" sıfatını üstüne kabul etmeyecek, İstanbul sıralamasında 15 veya civarlarında bir sıralamaya yerleşebilecek, ezici bir çoğunlukla sayısal ağırlıklı bir lise. Öyle ki, her dönem açılan tek TM sınıfı 15-20 kişi iken diğer 4-5 MF sınıfı 30 kişi oluyor.

Kendimi şöyle açıklayabilirim ki, ilk ve orta okulda parlak bir velettim fakat 9. ve 10. sınıflarda yeteri kadar çalışmayarak ortalamanın bayağı aşağısında notlar getirdim ve her dönem başta kendimi sonra ailemi bu dönem farklı olacak yalanına inandırdım. Haliyle sonuç üç aşağı beş yukarı hep aynı oldu. 11. sınıfta (bu kez yalan mı gerçek mi bilemiyorum) ailemi inandıramasam da kendimi bu sefer farklı olacağına dair ikna ettim ve dershane sınavıma 1 ay kala daha hangi alanı seçeceğimden bile habersiz yüksek bir sınıfta daha iyi bir eğitim almak amacıyla çalışmaya başladım.

9 ve 10. sınıflarda yaşadığım yazılı haftası hezimetleri sayısal ve sözel olarak gerçekten çok ağırdı, sınava az ve düzenli bir emek harcasam çok daha iyi sonuçlar alabilecek olmama rağmen (ki bu durum okuldaki herkes için geçerli) sınıf ve okul ortalamasının herzaman 10-15 puan altında olurdum. Bu süreç içerisinde istemsizce ve sınav sonuçlarına refleks olarak her iki dalda da notlarım çok kötü olsada, sözel notlarım sayısal notlarıma göre bir nebze yüksek olduğu için alanımı TM seçmeye kesin karar vermiştim. Ailemde herkes sayısal bir yoldan giden ve bana taban tabana zıt bir geçmişe sahip olduğu için haliyle bu süreçte kendimi çok baskı altında hissediyordum. TM seçimimi birer birer öğrenen yakınlarımın bu kararıma saygı duymaları hem üstümdeki baskıyı azaltmış, hemde kararımı daha da kuvvetlendirmişti. Artık küçükken izlediğim doktorlar dizisiyle oluşan doktorluk hayalinden :) çoktan vazgeçmiştim ve hiçbir mühendislik dalını seçmeyi kesinlikle düşünmüyordum. Taa ki bugünden 3-4 ay önce gitarla tanışıp, birkaç hafta öncesine kadar tutkuyla çalmaya ve öğrenmeye çalışıp(hala çalmaya çalışıp öğreniyorum), benim bildiğim ismiyle "Ses Mühendisi" olmaya karar verene kadar.

Ses mühendisi olmaya karar vermemde BIAS programının yeri gerçekten büyük. Gerçek amfileri BIAS veya POD gibi prosesörlerle taklit etme olayının arka planında çalışmak ve bunların detayına inmek ilgimi çekiyor. Eğer bu işi yapabilirsem yurtdışında BIAS gibi programlarda çalışma hayalim var. Meslek konusunda düşüncelerim de şöyle ki, herkesin daha küçüklükten zevk aldığı şeyler vardır, kimisi legolarla ev yapar veya iş makineleri ve kepçeleri büyük zevkle izler; kimisi patlıcana şırınga batırır, keser veya peluş bebeğini tedavi eder. Bu tür tutkular büyüdükçe çevre etkenlerden de etkilenerek değişir ve gelişir sonuçta kendine uygun mesleği bulup onu seçer blablablabla..... .Bende -küçüklükten beri zevk aldığım şeylerin ve düşüncelerimin çevreden etkilendiği son haliyle- hayatımda kocaman bir yeri olacak işimin en büyük tutkularımdan biriyle (GİTAR) kesişmesini, onla bağlantılı olmasına karar verdim. Başlarda müzisyen olmayı ve hayatımı sahne alarak, istediğim müziği yaparak kazanmayı düşündüm fakat günümüzde Türkiye şartlarının uygun ve farkımı ortaya koyabileceğim düzeyde yeteneğimin olmadığını düşündüğüm için o cesareti gösteremeyerek vazgeçtim.

Ses mühendisliğinin en çok ilgimi çeken yanı, yukarıda bahsettiğim BIAS ve POD olayının yanı sıra Mixing-Mastering işlemleri. Tonla parametrenin, eqnun, kompresörün ve daha ismini bilmediğim nice ayarın hepsine hakim olmayı istiyorum. İşin ilgilendiğim kısmı bilim-mühendislik alanına mı giriyor bilmiyorum ama eğer benim 1 sandığım 2 farklı meslek varsa daha bilimsel olana yani sesin ışık veya canlılar gibi davranışlarını, tepkilerini inceleyen bir meslek varsa ona da talip olabilirim. Yada önce bunu sonrada (aşağıdaki paragrafta belirteceğim sebeplerden dolayı) konservatuarlı olanı okurum.

Ses mühendisi olmak istediğimi anlatıp yardım istediğim 2 kişi oldu yakın zamanda. Birisi okulumun müdür yardımcısı olan bir eğitimci, diğeride uzun yıllar müzikle uğraşmış konservatuar mezunu çok nitelikli gitar hocam. Müdür yardımcımın cevabı "ses mühendisliği bölümünün konservatuarla alakası yok, bildiğin herhangi bir mühendislik dalı gibi sayısalla giriliyor" oldu. Gitar hocamın cevabı ise "İTÜ ve YTÜ gibi üniversitelerde müzik teknolojileri bölümünde eğitimini alınıyor, üniversite sınavında sadece barajı geçip yetenek sınavına giriliyor ve proje tarzı birşey veriliyor. Kendi kaydını alıp mixing-mastering yapıyorsun ve yaptığın işlemleri raporluyorsun. Bu bölüm aynı tıp gibi uzun yıllar düzenli ve çok çalışma gerektirir. Bir tarafı yiyen adam girer, girerse pir çıkar, çok güzeldir." oldu. Gitar hocamla konuşmadan önce sırf ses mühendisliği aşkıyla tekrar MF düşünüyordum. Şimdi ise ne yapacağımı bilmiyorum. Bazı yerlerde 4 senenin bu eğitim için gereksiz, uzun ve zor olduğunu, başka bir bölümden mezun olduktan sonra bu bölümü okuyup 2 diplomaya sahip olmanın (sanırım yüksek lisans deniyor) daha mantıklı olacağını okudum. Eğer öyleyse TM den ekonomi-işletme-uluslararası ilişkiler okuyup geleceğimi bir nevi sağlama almak veya MF den bilgisayar mühendisliği okuyup gelecekte yapmak istediğim işte daha yetkin olmak sizce doğru bir seçim olur mu?

Şimdiden yazı uzun olduğu için çok çok özür dilerim, 3 gündür akıcı olabilmesi ve sizi minimum yorması için kısım kısım yazıp, tekrar okuyup düzeltmeler yaptım ancak bukadar oldu. Kafamda milyonlarca soru kaç gündür yumurta kapıya dayandı ne yapıcam ben psikolojisindeyim. İlgili-bilgili herkesin yardımını bekliyor ve şimdiden çooook teşekkür ediyorum, cevaplarınız bir gencin geleceğinde çok belirleyici olacak.

Geleceği sağlama almak için iibfden bölüm okuyacaksan, iyi bir üniversitede oku yoksa gerçekten sıkıntı yaşarsın. İyi bir üniversiteden kasıt boğaziçi, odtü, koç,sabancı,bilkent vs. Kamuyu düşünme bile iibf den. Torpilin yoksa kpss ve kurum sınavı birincisi de olsan almıyorlar. Ayrıca ne iş yapmak istediğine kadar vermen için 1 ay zaman oldukça iyi yeterli bir süre. Git itü'ye ytü'ye görüş insanlarla nedir nasıldır diye. Tercih dönemi olduğu için bugünlerde tanıtımlar vs. vardır hatta. Ben yapmak istediğin işi baka bir bölüm okuduktan sonra isteğin,heyecanın, enerjin belki de maddi durumun olmayacak. 4-5 yıl üniversite okumak insana çok şey getirdiği gibi çok şey de götürüyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Geleceği sağlama almak için iibfden bölüm okuyacaksan, iyi bir üniversitede oku yoksa gerçekten sıkıntı yaşarsın. İyi bir üniversiteden kasıt boğaziçi, odtü, koç,sabancı,bilkent vs. Kamuyu düşünme bile iibf den. Torpilin yoksa kpss ve kurum sınavı birincisi de olsan almıyorlar. Ayrıca ne iş yapmak istediğine kadar vermen için 1 ay zaman oldukça iyi yeterli bir süre. Git itü'ye ytü'ye görüş insanlarla nedir nasıldır diye. Tercih dönemi olduğu için bugünlerde tanıtımlar vs. vardır hatta. Ben yapmak istediğin işi baka bir bölüm okuduktan sonra isteğin,heyecanın, enerjin belki de maddi durumun olmayacak. 4-5 yıl üniversite okumak insana çok şey getirdiği gibi çok şey de götürüyor.
TM den girecegim bolumler icin hedefim bogazici, bu sene eger TM olursam sayisallarin yukunun hafiflemesi ve dershane ivmesiyle farkli olur diye dusunuyorum. Universite tanitimlari icin ise, daha tek bolummu 2 bolummu, muhendislik mi konservatuarmi bilmeden gidersem verimsiz olacagini dusunuyorum. Bu arada iibf nin anlamini bilmiyorum acilimi veya anlami ne acaba :)

Genç dostum kariyer yolunda başarılar dilerim bir rehber öğretmen olarak da farkındalığını çok üst düzey buldum forumumuz gençler açısından çok şanslı ve emin ellerde bundan dolayı çok mutluyum...eğer halen bilmiyorsan facebookta eskiden burası gibi bir forum olan "müziktek" grubuna hemen üye olmalısın ve hikayeni orada paylaşmalısın işin profesyonellerine oradan ulaşabilirsin...özellikle mahcem öztürk ve çağrı türünz sana çok yardımcı olacaklardır...gelişmeleri buralarda paylaş merak ederiz :)

TM den girecegim bolumler icin hedefim bogazici, bu sene eger TM olursam sayisallarin yukunun hafiflemesi ve dershane ivmesiyle farkli olur diye dusunuyorum. Universite tanitimlari icin ise, daha tek bolummu 2 bolummu, muhendislik mi konservatuarmi bilmeden gidersem verimsiz olacagini dusunuyorum. Bu arada iibf nin anlamini bilmiyorum acilimi veya anlami ne acaba :)
İktisadi İdari Bilimler Fakültesi...işletme iktisat çeko maliye vb bu fakültededir...

Genç dostum kariyer yolunda başarılar dilerim bir rehber öğretmen olarak da farkındalığını çok üst düzey buldum forumumuz gençler açısından çok şanslı ve emin ellerde bundan dolayı çok mutluyum...eğer halen bilmiyorsan facebookta eskiden burası gibi bir forum olan "müziktek" grubuna hemen üye olmalısın ve hikayeni orada paylaşmalısın işin profesyonellerine oradan ulaşabilirsin...özellikle mahcem öztürk ve çağrı türünz sana çok yardımcı olacaklardır...gelişmeleri buralarda paylaş merak ederiz :)
Estagfirullah abi o sans, seref bize ait. Yanitiniz icin minnettarim adeta zifiri karanlikta gunes oldunuz bana :)

Benim sana git görüş deme sebebim bu adamlar aslında ne yapıyorlar nasıl bir eğitim alıyorlar görmen için. Çünkü bir işi sevmekle, o işi profesyonel olarak yapmak arasında inanılmaz fark vardır. Biraz baktım internetten nedir bu ses mühendisliği diye oldukça teknik bir alan gibi duruyor, yani bir noktada yaptığın iş müzik yapmanın dışında olabilir. Hepimiz futbol oynamayı severiz, halı saha falan kaçırmayız mesela ama profesyonel futbolcuların maç gününe kadar çift antreman hatta 3 antreman yaptığını bilmeyiz. Kamp olduğunda kaldıkları otelin dışına çıkamadıklarını, aileleri ile vakit geçiremediklerini veya deplasman maçları için 3-5 günde bir şehir hatta kıta değiştirdiklerini bilmeyiz. Bu nedenle ses mühendisliği ne yapıyor nasıl yapıyor bunu bir yerden okumaktansa gidip bu işi yapan insanlarla görüş ne yapıyorlar, 1 günleri nasıl geçiyor, iş riski ne durumda, iş bulma durumları nasıl, maaşlar hangi seviyede (tahminim oldukça iyi seviyededir ama yine de sormak gerekir) bunları öğrenmen görmen. Belki bu iş kafanda istediğin işten çok farklı gelecek sana ve istemeyeceksin veya tam tersi tam aradığını bulacaksın.

Benim sana git görüş deme sebebim bu adamlar aslında ne yapıyorlar nasıl bir eğitim alıyorlar görmen için. Çünkü bir işi sevmekle, o işi profesyonel olarak yapmak arasında inanılmaz fark vardır. Biraz baktım internetten nedir bu ses mühendisliği diye oldukça teknik bir alan gibi duruyor, yani bir noktada yaptığın iş müzik yapmanın dışında olabilir. Hepimiz futbol oynamayı severiz, halı saha falan kaçırmayız mesela ama profesyonel futbolcuların maç gününe kadar çift antreman hatta 3 antreman yaptığını bilmeyiz. Kamp olduğunda kaldıkları otelin dışına çıkamadıklarını, aileleri ile vakit geçiremediklerini veya deplasman maçları için 3-5 günde bir şehir hatta kıta değiştirdiklerini bilmeyiz. Bu nedenle ses mühendisliği ne yapıyor nasıl yapıyor bunu bir yerden okumaktansa gidip bu işi yapan insanlarla görüş ne yapıyorlar, 1 günleri nasıl geçiyor, iş riski ne durumda, iş bulma durumları nasıl, maaşlar hangi seviyede (tahminim oldukça iyi seviyededir ama yine de sormak gerekir) bunları öğrenmen görmen. Belki bu iş kafanda istediğin işten çok farklı gelecek sana ve istemeyeceksin veya tam tersi tam aradığını bulacaksın.
Cok tesekkur ederim, sanirim haklisiniz en kisa zamanda bu programlara katilip universiteleri gezmeliyim.

İlla ki programlara katılmana gerek yok veya bunları kaçırmış olabilirsin. Üniversitelerin tanıtım ofislerini ara durumu anlat illaki yardımcı olan çıkacaktır. İİBF ile ilgili sorularına da bana sorabilirsin.
Uzunca bir sure TM den uluslararasi iliskiler dusundugum icin hedefimi bogazici belirleyip yabanci dil, staj, yurtdisi programlari(erasmus vb), nitelikli universite... gibi faktorlerin bu ve buna benzer bolumlerde is imkanlari acisindan hayati oldugunu ogrenmistim. Yuzlerce farkli universiteden yuzbinlerce ayni donanimda insan arasindan farkini ortaya koymadan birsey beklemek sacma olurdu zaten. :) Yinede sorularim olursa sizle iletisime gececegim, cok saolun.

Ses mühendisliği eğitimi ; bildiğim kadarıyla , klasik mühendislik ( makina ,inşaat, elektrik, kimya vbg.) eğitimi gibi değil. Adı her ne kadar mühendislik olsa da çok farklı bir alan.

Bir kere bence ; ses mühendisi olacak kişinin , yeterli derecede müzik alt yapısına , müzik kulağına ve yeteneğine sahip olması gerekli. Aksi takdirde bu işi unutmak lazım. Örneğin benim tanıdığım ses mühendislerinin tümü aynı zamanda bir müzisyen. :)

Meselenin diğer bir boyutu ise şu : Ses mühendisliği ; ülkemizdeki müzik endüstrisinin günümüzdeki koşulları düşünüldüğünde , iş bulma ve ekonomik olarak hayatiyetini sürdürebilme açısından , çok da iç açıcı bir manzara arz etmiyor maalesef. Ancak sektörde yeterli ilişkilere sahipseniz ve de gerçekten yetenekli iseniz bu handikapı aşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Bu arada ; madem bu işin teknik/bilimsel tarafına meraklısınız , benim size tavsiyem , bir taraftan da "akustik mühendisliği" konusunu araştırmanızdır. Akustik mühendisliği Türkiye'de son derecede bakir bir alan ve ülkemizin müthiş ihtiyaç duyduğu bir mühendislik dalı olduğu fikrindeyim. Ancak bu işin eğitimi yurt dışında maalesef. Eğer bu işi becerebilirseniz belki de hayallerinize kavuşabilirsiniz. :)

Ses mühendisliği eğitimi ; bildiğim kadarıyla , klasik mühendislik ( makina ,inşaat, elektrik, kimya vbg.) eğitimi gibi değil. Adı her ne kadar mühendislik olsa da çok farklı bir alan.

Bir kere bence ; ses mühendisi olacak kişinin , yeterli derecede müzik alt yapısına , müzik kulağına ve yeteneğine sahip olması gerekli. Aksi takdirde bu işi unutmak lazım. Örneğin benim tanıdığım ses mühendislerinin tümü aynı zamanda bir müzisyen. :)

Meselenin diğer bir boyutu ise şu : Ses mühendisliği ; ülkemizdeki müzik endüstrisinin günümüzdeki koşulları düşünüldüğünde , iş bulma ve ekonomik olarak hayatiyetini sürdürebilme açısından , çok da iç açıcı bir manzara arz etmiyor maalesef. Ancak sektörde yeterli ilişkilere sahipseniz ve de gerçekten yetenekli iseniz bu handikapı aşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Bu arada ; madem bu işin teknik/bilimsel tarafına meraklısınız , benim size tavsiyem , bir taraftan da "akustik mühendisliği" konusunu araştırmanızdır. Akustik mühendisliği Türkiye'de son derecede bakir bir alan ve ülkemizin müthiş ihtiyaç duyduğu bir mühendislik dalı olduğu fikrindeyim. Ancak bu işin eğitimi yurt dışında maalesef. Eğer bu işi becerebilirseniz belki de hayallerinize kavuşabilirsiniz. :)
Siz burada sadece müzik prodüksiyon vb için yorum yapmışsınız ama ses mühendisliğinin bir de tv radyo sinema dizi reklam vb alanlarında iş imkanları var çoğu esas geçimini buralardan sağlıyor zaten...

Bircok soruma cevap verdiniz simdiden cok saolun. Demekki benim de zannettigim gibi 2 farkli dal degilmis ve gitar hocamin dedigi gibi konservatuar dahilinde bir bolummus, tamda sizin dediklerinize benzer seyler soylemisti. Bu arada zaten gitar konusunda imkanlar dahilinde cikabildigim en ust seviyeye cikma hedefim var, gerek teori gerek pratik olarak yeni de olsa egitimime basladim. :) Yazimdada belirttigim gibi muzisyen olmaya(en azindan meslek olarak) cesaret edemedikten sonra buna yoneldim. Gitara tutkum o derece yuksek anlayacaginiz. :)

Bircok soruma cevap verdiniz simdiden cok saolun. Demekki benim de zannettigim gibi 2 farkli dal degilmis ve gitar hocamin dedigi gibi konservatuar dahilinde bir bolummus, tamda sizin dediklerinize benzer seyler soylemisti. Bu arada zaten gitar konusunda imkanlar dahilinde cikabildigim en ust seviyeye cikma hedefim var, gerek teori gerek pratik olarak yeni de olsa egitimime basladim. :) Yazimdada belirttigim gibi muzisyen olmaya(en azindan meslek olarak) cesaret edemedikten sonra buna yoneldim. Gitara tutkum o derece yuksek anlayacaginiz. :)
Hayır konservatuvar dahilinde bir bölüm değil. Tamamen farklı bir bölüm. Ancak bu bölüme girebilmeniz için belirli bir müzik alt yapısı birikimine ve yeteneğine sahip olmanız gerekli. Zaten onun içindir ki ayrıca bir sınav yapıyorlar.

Hayır konservatuvar dahilinde bir bölüm değil. Tamamen farklı bir bölüm. Ancak bu bölüme girebilmeniz için belirli bir müzik alt yapısı birikimine ve yeteneğine sahip olmanız gerekli. Zaten onun içindir ki ayrıca bir sınav yapıyorlar.
Sizce 2 senesi olan ve kendisinden siddetli bir baskiyla universite sinavinda ilk 5bine girmesi beklenen bir genc butun herseyi karsisina alip tamamen farkli bir yonde hareket ederek(tum dikkat ve konsantrasyonunu ozel ders vb. seylerle vererek) ona hazirlanmalimi? Veya ikisi beraber yururmu sizce? Belki tamamen baska bisey de onerebilirsiniz.

Sizce 2 senesi olan ve kendisinden siddetli bir baskiyla universite sinavinda ilk 5bine girmesi beklenen bir genc butun herseyi karsisina alip tamamen farkli bir yonde hareket ederek(tum dikkat ve konsantrasyonunu ozel ders vb. seylerle vererek) ona hazirlanmalimi? Veya ikisi beraber yururmu sizce? Belki tamamen baska bisey de onerebilirsiniz.
Bak sevgili kardeşim,
Benim senin yaşında bir oğlum var. Ben de müzikle uğraşıyorum , o da uğraşıyor. Bundan 4-5 sene önce bana ; " Baba ben salt müzik konusunda ilerlemek istiyorum " demişti. Ben de ona demiştim ki ; " Oğlum örneğin Fazıl Say gibi olacağına inanıyorsan o işe konsantre olabilirsin. Sorun yok."
Sonrasında kendi kararını aldı ( hiç müdahale etmedik ) ve ÖSYM sınavında ilk 4000'e girerek önde gelen bir üniversitede mühendislik okumağa başladı.
Şu anda üniversitesinde hem okuyor ; hem üniversitenin radyosunda rock müzik proğramı yapıyor , hem de okulundaki rock grubu ile müzik yapıyor. Ama bu söylediklerim tamamen amatör işler ve tabii ki bir arada yürüyebilir.

Bak sevgili kardeşim,
Benim senin yaşında bir oğlum var. Ben de müzikle uğraşıyorum , o da uğraşıyor. Bundan 4-5 sene önce bana ; " Baba ben salt müzik konusunda ilerlemek istiyorum " demişti. Ben de ona demiştim ki ; " Oğlum örneğin Fazıl Say gibi olacağına inanıyorsan o işe konsantre olabilirsin. Sorun yok."
Sonrasında kendi kararını aldı ( hiç müdahale etmedik ) ve ÖSYM sınavında ilk 4000'e girerek önde gelen bir üniversitede mühendislik okumağa başladı.
Şu anda üniversitesinde hem okuyor ; hem üniversitenin radyosunda rock müzik proğramı yapıyor , hem de okulundaki rock grubu ile müzik yapıyor. Ama bu söylediklerim tamamen amatör işler ve tabii ki bir arada yürüyebilir.
Sizin ve oglunuz adina cok sevindim. :)

Gürkan kardeşim ,
Haklısın da ; sanki o alanlarda da sıkıntı yok mu zannediyorsun ?
ses mühendisliği sadece stüdyo kayıt mix masteringe indirgenmemeli...diğer alanlar bu kısma göre çok daha geniş...sektörel sıkıntıları genel ülke şartlarında aşağı yukarı her sektör gibi düşünebiliriz...her mesleği iyi yapan çok para kazanır kötü yapan da az ya da hiç...daha özel bir detay biliyorsanız paylaşın bizde bilgilenelim setör ne durumda...

Haziran ayında okuldaki rehber hocam aracılığıyla, TRT arı stüdyolarında bir gün geçirdim.Amacım bu müzik kayıt işleri ile ilgilenen abilerle ne yapıyorlar , hangi bölümlerden mezunlar , vb. Sorular sormaktı. Gittiğimde ses işleri ile uğraşan üç masa vardı. Bunlardan iki tanesi müzik kısmıyla ilgiliydi , diğeri ses efektleri ve benzeri işlerle ilgilenen masaydı. Hepsiyle muhabbet ettim.Çok güzel bir gün geçirdim. Bana söylediklerine göre masadakiler elektronik mühendisliği mezunu olduklarını söylemişlerdi.Bir tane abi eski o stüdyoda çalan bateristmiş sahneden geçmiş kayıt işine. Efektlerle ilgilenen bilgisayar mühendisiydi. Hatırladığım kadar yazmaya çalıştım , umarım yardımcı olabilir. :)

Geri