Elde Ettiğim Ton Sönüyor, Yardım Lütfen

Herkese merhabalar,

Konu başlıklarında yaşadığım sorunun bir benzerini bulamadığım için yeni başlık açıyorum. Umarım gözden kaçırmamışımdır. Sorunum ise şu şekilde:

Gitar kaydı alırken amfiden elde ettiğim sesi ses kartı vasıtası ile monitör kulaklığa aktardığımda ses sönüyor. Canlılığını yitiriyor. Sorunun ne olduğunu ne yazık ki çözemedim.

Bağlantıyı şu şekilde yapıyorum:
Gitar + Ms Screamer (Ts 9 Klonu) + Ms Shakti (Gt-2 Klonu) + Amfi (Roland Cube)

Bu bağlantıdan elde ettiğim ses gayet tatmin edici. Devamında ise:

Amfinin Recording Out çıkışı + Line 6 Ux2 ins. input + Cubase 7 + AKG K240 Monitor kulaklık

Bu noktada elde ettiğim ses ise oldukça sönük.

Alternatif olarak Recording Out kısmından ses çıkışı almak yerine sE electronics X1 condenser mikrofonla kayıt almayı denedim, sonuç daha da kötü oldu. (Mikrofonu yine ses kartına giriyorum.) Sonucun kötü olmasını kayıt aldığım ortamda ses yalıtımı olmamasına bağlıyorum. (Bilmem yanılıyor muyum ?)

Sizce sorun hangi noktada arkadaşlar. Yardım için şimdiden teşekkür ederim :)

Herkese merhabalar,

Konu başlıklarında yaşadığım sorunun bir benzerini bulamadığım için yeni başlık açıyorum. Umarım gözden kaçırmamışımdır. Sorunum ise şu şekilde:

Gitar kaydı alırken amfiden elde ettiğim sesi ses kartı vasıtası ile monitör kulaklığa aktardığımda ses sönüyor. Canlılığını yitiriyor. Sorunun ne olduğunu ne yazık ki çözemedim.

Amfinin Recording Out çıkışı + Line 6 Ux2 ins. input + Cubase 7 + AKG K240 Monitor kulaklık

Alternatif olarak Recording Out kısmından ses çıkışı almak yerine sE electronics X1 condenser mikrofonla kayıt almayı denedim, sonuç daha da kötü oldu. (Mikrofonu yine ses kartına giriyorum.) Sonucun kötü olmasını kayıt aldığım ortamda ses yalıtımı olmamasına bağlıyorum. (Bilmem yanılıyor muyum ?)

Bu sorunu bende yaşadım, uzunca bir süre kafa yordum, baktım olmadı çözümü sonunda loadbox ta buldum ;)
Evde amfi mikrofonlamak fazlaca sıkıntılı, odanın akustiği, komşular vs. derken çok can sıkıyor.

Odada çalarken duyduğunuz seste bass bileşenleri de var; çünkü hoparlör konisinin titreşimini de hissediyorsunuz. Ayrıca oda içi yansımalar da etkili.

Kayıt alırken ise durum bambaşka bir boyuta geliyor: Gerek yakın mikrofonlama (SM57 ile mesela), gerekse amplifikatörlerin Line Out, Recording Out vb. çıkışlarından alınan ses, asla o hoparlör konisinin titreşimini, odada çalıyorken hissettiğiniz gibi yansıtmaz.

Çözüm ne peki? Benim şahsen bildiğim mutlak bir çözüm yok; fakat kendi denemelerimle aldığm sonuçlardan bahsedeyim:
1- Yükses sesli çalım + yakın mikrofonlama. Odayı da mikrofonlamak ve yakın mikrofonlamayla elde edilen sesle harmanlamak da oldukça iyi sonuçlar getiriyor.
2- Bass gitar kaydı eklemek daha hacimli gelmesini sağlıyor.
3- Farklı gitarlar ile yeniden çalıp kayıt almak ve bunları harmanlamak da harmonik içeriğin zenginleşmesini sağlıyor.

Ama unutmayın: Bunlar, odadayken duyduğunuz hissiyatı vermeyecektir.

Amfinin Recording Out çıkışı > line out değil midir dolayısıyla line input'a girmelisin ses kartında yani instrument input'a değil.

Odada çalarken duyduğunuz seste bass bileşenleri de var; çünkü hoparlör konisinin titreşimini de hissediyorsunuz. Ayrıca oda içi yansımalar da etkili.

Kayıt alırken ise durum bambaşka bir boyuta geliyor: Gerek yakın mikrofonlama (SM57 ile mesela), gerekse amplifikatörlerin Line Out, Recording Out vb. çıkışlarından alınan ses, asla o hoparlör konisinin titreşimini, odada çalıyorken hissettiğiniz gibi yansıtmaz.

Çözüm ne peki? Benim şahsen bildiğim mutlak bir çözüm yok; fakat kendi denemelerimle aldığm sonuçlardan bahsedeyim:
1- Yükses sesli çalım + yakın mikrofonlama. Odayı da mikrofonlamak ve yakın mikrofonlamayla elde edilen sesle harmanlamak da oldukça iyi sonuçlar getiriyor.
3- Farklı gitarlar ile yeniden çalıp kayıt almak ve bunları harmanlamak da harmonik içeriğin zenginleşmesini sağlıyor.

On numara özet. Bu işler o kadar kolay olmuyor. Hele hele line out ile amfiden gelen sesi hiç hiç kıyaslamayın :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu sorunu bende yaşadım, uzunca bir süre kafa yordum, baktım olmadı çözümü sonunda loadbox ta buldum ;)
Evde amfi mikrofonlamak fazlaca sıkıntılı, odanın akustiği, komşular vs. derken çok can sıkıyor.

Loadbox nedir hocam, size nasıl bir çözüm sundu merak ettim :)

Yanıtınız çok yardımcı olacak nitelikte hocam. Teşekkür ederim. Yani kafamdaki soru işareti teknik bir aksaklıktan kaynaklanmıyor. Bu da bir gelişme :)

Gitar kaydını iyileştirmek için yapılabilecek alternatiflerden ikinci ve üçüncü maddeyi uyguluyorum. Yalnız oda mikrofonlama işini de bayadır denemek istiyordum aslında. Yalnız mikrofonlama ile çalımda daha iyi ses elde etmek gibi bir imkanım olmadığı için recording out'tan ses kaydı yapmak zorundayım. Dolayısıyla çalım esnasında amfiden ses çıkmayacak. Bu şekilde kayıt yaptıktan sonra ikinci bir kayıt ile (aynı ezgiyi çalarak) bir de oda mikrofonlaması yapsam mantıklı bir iş yapmış olur muyum sizce?

"Sesin sönmesi" ne demek pek anlayamadım. Ama daha tatmin edici tonlar için iki şeyi deneyebilirsiniz:

1- Amplisiz, GT2'yi direkt ses kartına takarak kullanmayı deneyin.
2- Ya da recording-out'tan sonra Cubase'de IR ve EQ kullanın. (GT2'yi devre dışı bırakarak da deneyin)

Loadbox, amfinin speaker çıkışına bağladığın bir direnç ünitesi. Üzerinde cabin simülatörü var ve amfinin power lambalarını da olayaya dahil eden bir lineout çıkışı sağlıyor.

Sevgili @kadiraksoy

Umarım yanlış anlamazsınız, ancak Cube sınıfı (ki ben gayet severim) bir modelleme amplisini neden mikrofonlama ihtiyacı duyuyorsunuz, bahsettiğiniz pedallar da butik değiller, bunları çok iyi modelleyen yazılımlar mevcut, doğrudan ses kartı ve bu yazılımlar yardımı ile kayıt alsanız duyduğunuz/aradığınız tona daha fazla yaklaşırsınız düşüncesindeyim...Haa, elinizde Marshall JCM800, Divededby13, Fender DRRI vb. ampliler ve butik pedallar vardır, onların tonlarını modelleyecek yazılımı beğenmezsiniz, o zaman sonuna kadar haklısınız ancak zaten modelleme kullanan bir ampli için bu çileye değer mi, emin olamadım... :confused:

Sevgiler ve saygılar...

"Sesin sönmesi" ne demek pek anlayamadım. Ama daha tatmin edici tonlar için iki şeyi deneyebilirsiniz:

1- Amplisiz, GT2'yi direkt ses kartına takarak kullanmayı deneyin.
2- Ya da recording-out'tan sonra Cubase'de IR ve EQ kullanın. (GT2'yi devre dışı bırakarak da deneyin)

Merhaba hocam,
Sönmeden kastım sesin hacimsiz kalması.
Belki amfi ile gt2 iyi anlaşamıyordur düşüncesi ile amfisiz kaydı da denedim ama amfili hali daha hoş oldu.
Kayıtlarda mix için EQ kullanıyorum. IR iyi ton elde etmek için Gt-8 ile birlikte uzunca bir süre kullandığım bir yöntem. Umduğumu bulamadığım için sonunda Gt-8 i sattım, Gt-2 ile birlikte de IR hiç kullanmadım.

Saygılar

Loadbox, amfinin speaker çıkışına bağladığın bir direnç ünitesi. Üzerinde cabin simülatörü var ve amfinin power lambalarını da olayaya dahil eden bir lineout çıkışı sağlıyor.
Anladım hocam, belki ilerde test ederim. Teşekkür ederim :)

Recording out simulasyon demekki basarisizmis.
Tabi ki ihtimal dahilinde. Yalnız @programci_84 ün belirttiği "işin içine oda akustiği de giriyor" yorumundan sonra sağlama yapmak amacıyla, aux in ile afiye bağlantı sağlayarak yaptığım gitar kaydını tekrar amfiden dinledim. Sesin yine daha hacimli çıktığını fark ettim.
Sevgili @kadiraksoy

Umarım yanlış anlamazsınız, ancak Cube sınıfı (ki ben gayet severim) bir modelleme amplisini neden mikrofonlama ihtiyacı duyuyorsunuz, bahsettiğiniz pedallar da butik değiller, bunları çok iyi modelleyen yazılımlar mevcut, doğrudan ses kartı ve bu yazılımlar yardımı ile kayıt alsanız duyduğunuz/aradığınız tona daha fazla yaklaşırsınız düşüncesindeyim...Haa, elinizde Marshall JCM800, Divededby13, Fender DRRI vb. ampliler ve butik pedallar vardır, onların tonlarını modelleyecek yazılımı beğenmezsiniz, o zaman sonuna kadar haklısınız ancak zaten modelleme kullanan bir ampli için bu çileye değer mi, emin olamadım... :confused:

Sevgiler ve saygılar...

Merhabalar @Grundar

Vermiş olduğunuz yanıt için teşekkür ederim. Tabi ki burada yanlış anlaşılacak bir şey yok, bilgi alışverişinde bulunuyoruz :) Elimdeki ekipmanın üstün performans vermeyeceğinin farkındayım. Mikrofonlama ihtiyacı tamamıyle bir çözüm arayışından kaynaklı. Zaten kısa bir deneme sonra mikrofonlama işine tekrar girişmedim. Asıl sorundan uzaklaşmamak adına konuyu açarken mikrofonlama yöntemini de denediğimi belirtme ihtiyacı duydum.
Uzunca bir süredir zaten doğrudan ses kartı ile kayıt alıyorum, elde ettiğim tondan yana bir sıkıntı yok. Sadece ses hacmini yitirdiği için bir alternatif bulma ümidi ile odayı mikrofonlamak da aklımdan geçti sadece. Mikrofon ile olan düşünce serüvenim bundan ibaret.
Saygılar :)

İşte lambalı amfi'nin kaybettiği noktaya geldik. O aletten alınan keyfin %60'ı o koca kabinin fiziki etkisini hissetmekten geçiyor. O attünatör, kutuyla filan olmuyor. Ses yalıtımlı özel oda lazım. Bunları bilip de prosesörlerin tonunu eleştirmek lazım. Herkeste böyle imkan olsa herkes lambalı alır zaten.

İşte lambalı amfi'nin kaybettiği noktaya geldik. O aletten alınan keyfin %60'ı o koca kabinin fiziki etkisini hissetmekten geçiyor. O attünatör, kutuyla filan olmuyor. Ses yalıtımlı özel oda lazım. Bunları bilip de prosesörlerin tonunu eleştirmek lazım. Herkeste böyle imkan olsa herkes lambalı alır zaten.

Merhaba hocam,
Yazdıklarınızı anladım ama konuyla tam olarak ilişkilendiremedim. Biraz daha açıklayıcı olur musunuz lütfen :)

Bu tip amfilerin recording outları çok kötü oluyor. Bende hiç memnun kalmamıştım. Sanki açık bi alanda, sizden 15 20 metre uzakta çalınan elektroyu duyuyormuşsunuz gibi oluyor :) Bu durumda ya amfiyi düzgünce mikrofonlayacaksınız yada amfiyi ortadan kaldırıp pedalı direk ses kartına girip vst ve ir ile işi halledeceksiniz. Yani kısaca recording outtan bir yol olmuyor :) Tabi programcının dediği gibi amfi sürücüsünden çıkan ses ile kulaklıktan duyduğunuz senin hissayatıda bir olmuyor hiçbir zaman. Roland Cube amfilerin çoğunda external bir speaker çıkış yok. Bendeki 40GX'de yoktu mesela. Elinizdeki hangi model bilmiyorum ama Loadbox kullanamama ihtimaliniz var.

Herkese merhabalar,

Eğer kolay yoldan bir çözüm arıyorsanız Line 6 veya Boss gibi firmaların amfi simülatörlerine bir göz atın. Öyle anlaşılıyor ki Roland Cube'un kabin simülasyonları kayıt işini idare edecek düzeyde değil.

recording outtan aldığın ses, kabini tamamen devre dışı bırakıyor amfinin canlı tonu kabin (yani hoparlör) den gelir, yapman gereken çok basit amplitupe, guitar rig tarzı bir programın varsa amfiden gelen ses kanalın FX veya efekt sekmesinden bu amplitube veya işte guitar rig i ekleyeceksin, programdaki amfiyi bypass edeceksin sadece kabin aktif olacak, böylece o dolgunluk geri gelecek.

veya şöyle bir şey var bakabilirsin burda adam amplitubenin kabinini bypass edip senin amfinin record out çıkışından aldığın sese benzer bi sesi nasıl dolgunlaştırabileceğini anlatıyor

bu benim kaydım roland microcube'nin record out çıkışı ile amplitube kabin yönemini kullanarak bu tonu elde edebildim.

Geri