Elde Ettiğim Ton Sönüyor, Yardım Lütfen

Bu tip amfilerin recording outları çok kötü oluyor. Bende hiç memnun kalmamıştım. Sanki açık bi alanda, sizden 15 20 metre uzakta çalınan elektroyu duyuyormuşsunuz gibi oluyor :) Bu durumda ya amfiyi düzgünce mikrofonlayacaksınız yada amfiyi ortadan kaldırıp pedalı direk ses kartına girip vst ve ir ile işi halledeceksiniz. Yani kısaca recording outtan bir yol olmuyor :) Tabi programcının dediği gibi amfi sürücüsünden çıkan ses ile kulaklıktan duyduğunuz senin hissayatıda bir olmuyor hiçbir zaman. Roland Cube amfilerin çoğunda external bir speaker çıkış yok. Bendeki 40GX'de yoktu mesela. Elinizdeki hangi model bilmiyorum ama Loadbox kullanamama ihtimaliniz var.

Haklısınız hocam, ben onu gözden kacirmisim :)

Bende ms nin red box 3 klonunu öneriyorum. Ucuz ya 100 tl yada 90 hatta 2. elide olabilir.

Di box pedalı mı hocam?

recording outtan aldığın ses, kabini tamamen devre dışı bırakıyor amfinin canlı tonu kabin (yani hoparlör) den gelir, yapman gereken çok basit amplitupe, guitar rig tarzı bir programın varsa amfiden gelen ses kanalın FX veya efekt sekmesinden bu amplitube veya işte guitar rig i ekleyeceksin, programdaki amfiyi bypass edeceksin sadece kabin aktif olacak, böylece o dolgunluk geri gelecek.

veya şöyle bir şey var bakabilirsin burda adam amplitubenin kabinini bypass edip senin amfinin record out çıkışından aldığın sese benzer bi sesi nasıl dolgunlaştırabileceğini anlatıyor

bu benim kaydım roland microcube'nin record out çıkışı ile amplitube kabin yönemini kullanarak bu tonu elde edebildim.

Recording outta kabinin devre dışı kaldığını bilmiyordum hocam. Öyleyse bahsettiğiniz üzere kabin veya simülasyonu ihtiyacı doğuyor. Sabah kesinlikle deneyeceğim önerinizi.

Eğer kolay yoldan bir çözüm arıyorsanız Line 6 veya Boss gibi firmaların amfi simülatörlerine bir göz atın. Öyle anlaşılıyor ki Roland Cube'un kabin simülasyonları kayıt işini idare edecek düzeyde değil.

Hocam, cosmahaytek in yorumuna göre recording out tan alınan kayıtta kabin devre dışı kalıyormuş. Bu durumda kabin simulasyonuna ihtiyaç duyacagim kesin gibi görünüyor.

Di box pedalı mı hocam?

Recording outta kabinin devre dışı kaldığını bilmiyordum hocam. Öyleyse bahsettiğiniz üzere kabin veya simülasyonu ihtiyacı doğuyor. Sabah kesinlikle deneyeceğim önerinizi.

Hocam, cosmahaytek in yorumuna göre recording out tan alınan kayıtta kabin devre dışı kalıyormuş. Bu durumda kabin simulasyonuna ihtiyaç duyacagim kesin gibi görünüyor.
Orada bir karışıklık olmuş. Ben bildiğimi yazayım:
"Recording out", kabini devre dışı bıraksa BİLE, bir tür kabin simülasyonu içermek zorundadır. Aksi takdirde adı "recording out" olmaz. Siz de o sinyale kabin simülatörü filan eklerseniz işler iyice karışabilir.
Bu nedenle ben sorunun "recording out" çıkışındaki simülasyonun başarısızlığına bağlı olduğunu düşünüyorum. Hiç kabin simülasyonu efekti olmasaydı şayet, sinek vızıltısı gibi, çok çiğ ve tiz bir ton alırdınız.

Orada bir karışıklık olmuş. Ben bildiğimi yazayım:
"Recording out", kabini devre dışı bıraksa BİLE, bir tür kabin simülasyonu içermek zorundadır. Aksi takdirde adı "recording out" olmaz. Siz de o sinyale kabin simülatörü filan eklerseniz işler iyice karışabilir.
Bu nedenle ben sorunun "recording out" çıkışındaki simülasyonun başarısızlığına bağlı olduğunu düşünüyorum. Hiç kabin simülasyonu efekti olmasaydı şayet, sinek vızıltısı gibi, çok çiğ ve tiz bir ton alırdınız.

Bence burası önemli bir nokta. Biraz önce guitar rig ve amplitube fender yazılımlarından sadece kabin simülasyonu kullanmayı denedim. Bence sonuç vasat. Tamam bunlar en nihayetinde yazılım, çok iyi sonuçlar beklememek lazım ama sese avantajdan çok dezavantaj sağladı. Sadece kabin simülasyonuyla daha boğuk bir ses aldım. Çeşitli varyasyonlar denedim, hiç fark etmiyor. Ancak amfi simülasyonunu da devreye sokarsam ses canlanıyor fakat benim ton karakterim değiştiği için onu da ben istemiyorum.

Sözün özü söylediğiniz noktada haklı olabilirsiniz.

Bence burası önemli bir nokta. Biraz önce guitar rig ve amplitube fender yazılımlarından sadece kabin simülasyonu kullanmayı denedim. Bence sonuç vasat. Tamam bunlar en nihayetinde yazılım, çok iyi sonuçlar beklememek lazım ama sese avantajdan çok dezavantaj sağladı. Sadece kabin simülasyonuyla daha boğuk bir ses aldım. Çeşitli varyasyonlar denedim, hiç fark etmiyor. Ancak amfi simülasyonunu da devreye sokarsam ses canlanıyor fakat benim ton karakterim değiştiği için onu da ben istemiyorum.

Sözün özü söylediğiniz noktada haklı olabilirsiniz.
Peki line out çıkışına kabin simülasyonu vermeyi denediniz mi ? Ses seviyesine müdahale etmek gerekebilir tabii, ama denemek lazım.

1. Hiçbir zaman recording out ile aynı doygunluğu alamazsın. Recording Out a direk kulaklık taktığın zaman sonuç nasıl önce ona bir bak derim.
2. Eğer kulaklık direk amfiye bağlıyken duyduğun ses seni memnun ediyorsa muhtemelen ses kartı input un çok düşük. Input açmanı denemeni tavsiye derim.
3. Bias, Amplitude, Guitar Rig veya benzer bir VST kur bilgisayarına. Yukarda denildiği gibi üst düzey bir setup sahibi değilsin o yüzden daha mutlu olursun.

1. Hiçbir zaman recording out ile aynı doygunluğu alamazsın. Recording Out a direk kulaklık taktığın zaman sonuç nasıl önce ona bir bak derim.
2. Eğer kulaklık direk amfiye bağlıyken duyduğun ses seni memnun ediyorsa muhtemelen ses kartı input un çok düşük. Input açmanı denemeni tavsiye derim.
3. Bias, Amplitude, Guitar Rig veya benzer bir VST kur bilgisayarına. Yukarda denildiği gibi üst düzey bir setup sahibi değilsin o yüzden daha mutlu olursun.

Direk kulakligi rec. out a takmak nasil aklima gelmedi ya hayret :) Hakikaten hocam rec. out a kulaklığı taktığımda da kalitesiz bir ses alıyorum bu da demek oluyor ki recording out gerçekten kalitesiz.

Aslında cube amfilerde ikisi aynı çıkış yanlış değilsem.
Sen beni dinle bir vst edin derim yorma kendini :)

İkisi aynı çıkış derken hangi ikisi hocam :) Sizi dinliyorum ve tam su anda vsti deniyordum. Sanki Amplitube Fender' deki 65 Twin Reverb amfi ve kabin simulasyonuyla fena olmadi gibi. Gitarı m da Fender, gt-2 den de tweed moduna getirdim, iyi anlasiyorlar gibi :)

Hocam küçük bir uyarı,
Kullanmış olduğunuz kulaklık referans kulaklık, bu kulaklıklar, anfideki heyacanı vermez.
Kaydınızı bir müzik setinde dinlediniz mi?
İkinci olarak Cubase'de EQ ayarları yapıyor musunuz?

Hocam küçük bir uyarı,
Kullanmış olduğunuz kulaklık referans kulaklık, bu kulaklıklar, anfideki heyacanı vermez.
Kaydınızı bir müzik setinde dinlediniz mi?
İkinci olarak Cubase'de EQ ayarları yapıyor musunuz?

Merhaba hocam, programda insert'e amfi simulasyonundan önce izotope ozone 6 eq koydum. Şimdilik mixe başlamadıgim için kanaldaki eq yu henüz kullanmadım ama kullanacağım.
Evet, monitor kulaklıklar normal ses sistemleri gibi dinamik olmuyor ama ton hacmindeki azalma haddinden fazla diye düşünüyorum. Açıkçası başka bir ses sisteminde dinlemedim kaydı, evimde müzik seti yok fakat kulaklığı 2 seneden fazla oldu kullanıyorum. Bir seste ne kadar değişiklik gerçekleştiriyor artık bilir oldum. Zamaninda refrrans olmayan kulaklıklarla çok kıyaslama yaptım. Eğer müzik setim olsaydı tabi ki denerdim ama yine de harici bir ses sisteminden dinlediğimde de duyacağım şeyi az çok tahmin edebiliyorum :)
Saygılar :)

Merhaba hocam, programda insert'e amfi simulasyonundan önce izotope ozone 6 eq koydum. Şimdilik mixe başlamadıgim için kanaldaki eq yu henüz kullanmadım ama kullanacağım.
Evet, monitor kulaklıklar normal ses sistemleri gibi dinamik olmuyor ama ton hacmindeki azalma haddinden fazla diye düşünüyorum. Açıkçası başka bir ses sisteminde dinlemedim kaydı, evimde müzik seti yok fakat kulaklığı 2 seneden fazla oldu kullanıyorum. Bir seste ne kadar değişiklik gerçekleştiriyor artık bilir oldum. Zamaninda refrrans olmayan kulaklıklarla çok kıyaslama yaptım. Eğer müzik setim olsaydı tabi ki denerdim ama yine de harici bir ses sisteminden dinlediğimde de duyacağım şeyi az çok tahmin edebiliyorum :)
Demek ki;
Birinci ihtimal Amfin sahip olduğun devreler ve hoparlör ile sesi daha da güzel hale getiriyor.
İkinci ihtimal Amfin çıkışa gönderdiği ses kalitesi düşüyor.

Hocam bende kayıt üzerine uğraşıyorum. Amfi mikrofonlama ve elde edilen sesler konusu açıkçası biraz zor bir konu.
Amfi kalitesi, mikrofon kalitesi, ses kalitesi vb en iyi hale getirmek ve getirilen sesin Cubase'de işlenmesi çok zaman alıyor.
Bunları ayarlayacağım derken bütün gitar çalma keyfi ve ilhamı kaçıyor. :)

Ben direk gitarı ses kartına takıp sanal vst kullanmaktan yanayım.
Kullanmış olduğunuz sistemler ile sanal vst daha kaliteli bir sound elde edebileceğinizi ihtimal veremiyorum. (Bu benim tecrübelerim ve de elde edilebildiğini duymadım)
Bir kaç VST incelemesi videosu ekleyim isterseniz inceleyin. İnanın çok daha kolay kayıt ve kalite sağlıyorlar.
cubase bunları kurabilirsiniz ve birazda Cubase EQ, reverb, bol COMPRESORLE başarılı olabilirsiniz.

Demek ki;
Birinci ihtimal Amfin sahip olduğun devreler ve hoparlör ile sesi daha da güzel hale getiriyor.
İkinci ihtimal Amfin çıkışa gönderdiği ses kalitesi düşüyor.

Hocam bende kayıt üzerine uğraşıyorum. Amfi mikrofonlama ve elde edilen sesler konusu açıkçası biraz zor bir konu.
Amfi kalitesi, mikrofon kalitesi, ses kalitesi vb en iyi hale getirmek ve getirilen sesin Cubase'de işlenmesi çok zaman alıyor.
Bunları ayarlayacağım derken bütün gitar çalma keyfi ve ilhamı kaçıyor. :)

Ben direk gitarı ses kartına takıp sanal vst kullanmaktan yanayım.
Kullanmış olduğunuz sistemler ile sanal vst daha kaliteli bir sound elde edebileceğinizi ihtimal veremiyorum. (Bu benim tecrübelerim ve de elde edilebildiğini duymadım)
Bir kaç VST incelemesi videosu ekleyim isterseniz inceleyin. İnanın çok daha kolay kayıt ve kalite sağlıyorlar.
cubase bunları kurabilirsiniz ve birazda Cubase EQ, reverb, bol COMPRESORLE başarılı olabilirsiniz.

Yanıtınız ve videolar icin teşekkür ederim hocam :) Ben aslında çok bir şey istemiyorum. Hafif crunch klasik Fender tonları. Bu tonu elde etmek için bir tube screamer bir de amfi simulasyonu pedal olarak yeterli geldi. (Yelpazeyi genişletmek için birkaç pedala daha ihtiyacım var, o meseleeye hiç girmiyorum :) )
Söylediğiniz üzere bu vst ler işlerin i cok iyi yapiyorlar, haklısınız ama ben elde ettiğim bu klasik tonun bozulmasını istemiyorum. Yani bana sadece biraz canlılık versin yeter :) Dünden beri Amplitube'nin bir amfisinde kitlendim kaldım bakalim. Eklenti pedallarla da iyi anlaştı gibi :) Amfimi olaydan tamamen çıkarttım. Tabi ki diger enstrumanlarla beraber mix aşamasına geldiğimde, eq, compressor, reverb vs. den de faydalanacağım. Nasıl bir sonuç çıkacak ortaya.merak ediyorum ama bu esnada farklı tonlar ve vst ler killanmaya, alternatifler araştırmaya devam edeceğim :)

Geri