Reverb.com Dan Alışveriş

Hocam gitar Rosewood tuşeli ise CITES belgesi düzenlenmesi gerekiyordu, hala varmı bilmiyorum ama bi süprizle karşılaşmamak için bir bak istersen buna.

Google'a rosewood cites yazdım ilk reverb'teki cites açıklaması çıktı. Biliyordur diye tahmin ediyorum ama yine de işimi riske atmayıp soracağım. İki üç gündür elemanla kontaktayım hala kargoya hazırlıyoruz diyor. Galiba hakikaten çetrefilli bir process onlar içinde çünkü yine reverb'te çoğu satıcıya Türkiye'den alabilir miyim diye sorunca vebalıyla konuşuyormuş gibi konuşuyorlar.

başlığı hortlatalım :D

arkadaşlar, iş bilmezlerin icraati yüzünden bu topraklardan çekilen paypaldan sonra yurtdışından AliExpress harici bir yerden alışveriş yapmadım. hükümete olan sinirimden dolayı da yurtdışından gitar alacaksam Almanya'da yaşayan abim üzerinden hallediyorum bu işleri. bir havayolu şirketinde çalıştığım için Almanya'ya gidiş gelişlerim sıkıntı olmuyor. bu nedenle gitar Almanya ya da Avrupa Birliği içindeyse kargo ile Almanya adresine göndertip oradan kendim alıyorum, zaten ziyaret miyaret tatil falan derken illa gidiliyor. şu anda bekleyen iki gitarım var, kıllık yapmasınlar diye iki kere gidip gelicem, bunu dert etmiyorum. gitarlar Türkiye'de bulunan gitarlardan değil.

neyse, asıl derdim şu, reverb'ten Japonya'da bir bir gitar buldum, kargo dahil fiyatı da 5500 tl civarı bir şey. ikinci el bir gitar. Bunu Türkiye adresime göndersem, devlet benden alacağı vergi tutarı toplamda ne olur?

Sanirim su anda kargo haric yuzde 26 vergi odersin ama rosewood klavye kullanilmissa baska problemler yasanabilir avrupa uzerinden sana ulasirsa. Proseduru bilmiyorun tam olarak avrupa ulkesinden almadigin icin. Japonlar siparisi iptal edebiliyor turkiyeyi gorunce. alacaginiz kisiyle konusun turkiyeden aliyorum diye, ve ozellikle pazarlik yapin :D. Hard case ve kopuk gitar kutusu talep edin.

rosewood olayını anlamadım, ona özel bir durum mu var? neyse ki maple klavye var :) 5500 üzerinden hesaplarsak en az 1500 TL daha verilecek. hmm benim almanya'ya gidiş gelişim üçte birine geliyor bu tutarın, lakin Almanya'da şöyle bir durum var yurtdışıdan bir ürün girince onlar da vergi alıyorlar. en son warmoth'tan bir gövde siparişi vermiştim 102 euro gümrük vergisi gibi bir şey alınmıştı. gerçi onu sonradan geri verdiler çünkü fatura adresini türkiye göstermiştim ve çıkarken de gümrük damgasını vurmuşlardı faturaya :) Almanlar bu konuda daha adil. satıcıyla konuşup fatura falan kesebilecekler mi sorayım bari :)

Rosewood olcağı için sorun olmaz, CITES sorunu vardi da kasim’da kalkti.
Kendiniz getiricekseniz 2 gitar sorun olmaz bu arada (havayoluna da bağlı), bagaj hakkını geçmediğiniz sürece getirebilirsiniz.

başlığı hortlatalım :D

arkadaşlar, iş bilmezlerin icraati yüzünden bu topraklardan çekilen paypaldan sonra yurtdışından AliExpress harici bir yerden alışveriş yapmadım. hükümete olan sinirimden dolayı da yurtdışından gitar alacaksam Almanya'da yaşayan abim üzerinden hallediyorum bu işleri. bir havayolu şirketinde çalıştığım için Almanya'ya gidiş gelişlerim sıkıntı olmuyor. bu nedenle gitar Almanya ya da Avrupa Birliği içindeyse kargo ile Almanya adresine göndertip oradan kendim alıyorum, zaten ziyaret miyaret tatil falan derken illa gidiliyor. şu anda bekleyen iki gitarım var, kıllık yapmasınlar diye iki kere gidip gelicem, bunu dert etmiyorum. gitarlar Türkiye'de bulunan gitarlardan değil.

neyse, asıl derdim şu, reverb'ten Japonya'da bir bir gitar buldum, kargo dahil fiyatı da 5500 tl civarı bir şey. ikinci el bir gitar. Bunu Türkiye adresime göndersem, devlet benden alacağı vergi tutarı toplamda ne olur?

Hocam vergi işlerine girmeyin derim, defalarca Amerika'dan gitar vs. getirtmiş birisi olarak söylüyorum, gerçi en son 2008 gibi falan yaptım bu işi lakin, zihniyetin değiştiğini zerre kadar düşünmüyorum.
Gelelim yaşayacağınız problemlere, AVPİM'e gideceksiniz, bilmem ne kağıdına para, orada sıra bekle, burada sıra bekle, derken birisi gelecek kutu açılışını yapacak, bin dereden bin su getirtecek vs. elektro gitar sapına, elektrikli eşya vergisi ödemiş birisiyim, "Yahu şuna bakın bu ağaç, sopa sopa" dediğim halde olmaz, üstünde elektrik ibaresi var diye aldılar :D

Tavsiyem ürünü kendi adınıza satın alıp, yurt dışındaki Abinize gönderin, her zaman ki rutin işleminizle gidip oradan alın. Aksi takdirde iş bilmeyip, işgüzarlık birisine denk gelirseniz, gitarınızı %25 vergi ile alırsınız ancak burnunuzdan gelir.

Geçen sene bu yöntem ile ben bir ürün aldım bu arada, ürünü kendi adıma satın alıp, kargolayacak firmaya başkasının adına göndermelerini talep ettim ve sıfır sorun yaşadım.

Bonus: Bir ürün satın alıp atıyorum 300$+kargo karşılığında aldığım ürüne, 300$+kargo üzerinden vergi verdiğim bile oldu, kargo parasını bile dahil eden var, artık o kadar sıkılmıştım ki, 60 lira fazla ödemeyi kabul ettim, tabi "hastane parası yaparsınız umarım" diyerek verdim :D

Hocam vergi işlerine girmeyin derim, defalarca Amerika'dan gitar vs. getirtmiş birisi olarak söylüyorum, gerçi en son 2008 gibi falan yaptım bu işi lakin, zihniyetin değiştiğini zerre kadar düşünmüyorum.
Gelelim yaşayacağınız problemlere, AVPİM'e gideceksiniz, bilmem ne kağıdına para, orada sıra bekle, burada sıra bekle, derken birisi gelecek kutu açılışını yapacak, bin dereden bin su getirtecek vs. elektro gitar sapına, elektrikli eşya vergisi ödemiş birisiyim, "Yahu şuna bakın bu ağaç, sopa sopa" dediğim halde olmaz, üstünde elektrik ibaresi var diye aldılar :D

Tavsiyem ürünü kendi adınıza satın alıp, yurt dışındaki Abinize gönderin, her zaman ki rutin işleminizle gidip oradan alın. Aksi takdirde iş bilmeyip, işgüzarlık birisine denk gelirseniz, gitarınızı %25 vergi ile alırsınız ancak burnunuzdan gelir.

Geçen sene bu yöntem ile ben bir ürün aldım bu arada, ürünü kendi adıma satın alıp, kargolayacak firmaya başkasının adına göndermelerini talep ettim ve sıfır sorun yaşadım.

Bonus: Bir ürün satın alıp atıyorum 300$+kargo karşılığında aldığım ürüne, 300$+kargo üzerinden vergi verdiğim bile oldu, kargo parasını bile dahil eden var, artık o kadar sıkılmıştım ki, 60 lira fazla ödemeyi kabul ettim, tabi "hastane parası yaparsınız umarım" diyerek verdim :D
Aytek selam.

haklısın burada ne olacağı belli olmuyor ve o kadar kepaze insanlar var ki ülkeye düşman olur insan. zaten bu yüzden daha fazla bile olsa Almanya'ya teslimat yaptırıcam her şekilde artık.

Aytek selam.

haklısın burada ne olacağı belli olmuyor ve o kadar kepaze insanlar var ki ülkeye düşman olur insan. zaten bu yüzden daha fazla bile olsa Almanya'ya teslimat yaptırıcam her şekilde artık.

Valla ülkeye değil, ancak bürokrasisine ve torpiline düşmanım :)
Yani daha pahalı olsa bile, daha az uğraştıracak seçenek daha iyi olabilir. Şimdiden kolay gelsin ;)

Reverb.com'dan ikinci el amfi almak istiyorum. Dikkat etmem gerekenler neler? Tecrübelerinizce hangi konularda uyarırsınız? Yardımcı olursanız sevinirim...

Birde ikinci elde gümrük vs. süreçleri nasıl işliyor acaba ?

Reverb.com'dan ikinci el amfi almak istiyorum. Dikkat etmem gerekenler neler? Tecrübelerinizce hangi konularda uyarırsınız? Yardımcı olursanız sevinirim...

Birde ikinci elde gümrük vs. süreçleri nasıl işliyor acaba ?
reverb'den ikinci el pedal ve manyetik seti almıştım farklı zamanlarda, ikisinde de vergi kesilmişti sanki sıfır almışım gibi. amfide de durum farklı olmaz bence.

son zamanlarda reverb'ten gitar alan var mı? hollanda'daki bir mağazadan gitar almayı düşünüyorum. satıcı tr gönderimi için shipping dahil 1000 euro fiyat verdi. gümrük vergisi için %26 yazan olmuş. yurtdışı ürünlerin vergisi %18-20 arası değil miydi? ne kadar öderim sizce ona göre alacağım.

Geri