Amfiden Pedaldan Bias Amp-fx'e Geçmek

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda Wasp tarafından 11 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

 1. Ampli tonu yazmak için Bias FX'den önce Bias Amp programını edinmeniz gerekiyor. Esas orada ayarların detaylarına iniliyor çünkü.
   
 2. Ses sisteminden kastınız, hoparlör mi? (5+1, 3+1 tarzı) yoksa referans monitörü mü?
   

 3. Büyük ihtimalle ramden kaynaklanıyor olabilir.Kaç gb ram var sistemde?[/QUOTE]
  8
   
 4. Bias'tan düzgün ton alabilmek için çok kurcalamak gerekiyor. Pek "tak ve çal" kafasında bir program değil bence. Revalver 4 ile uzun zamandır düzeyli bi ilişkimiz var.
   
 5. Öncelikle 64 samples/buffer ın, ancak bir telefon hoparlöründen duyacağınız ses kadar kaliteli olabileceğini söylersek, 128 ya da 256 daki kalitenin oranlamasını düşünün.
  2048 Samples/buffer a asla canlı çalarken ulaşamazsınız, asıl kaliteyi canlı performasda gecekme yaşamamak için 1/20 oranına düşürdüğünüzde "kalitesiz" olacaktır elbette.
  Bunun dışında ses sistemi ile, 12" bir amfi hacminin aynı hissiyatı verebilmesi onunla kıyaslanması fizik kanunlarına aykırı, oraya girmeyelim :) Ferrari moturunu tofaş şahine e takıp sonra Lombarghini ile yarıştırmak gibi :)
   
 6. Ikiside degil hocam,
  Aslında bakarsanız ikiside değil (2+1 ile de denedim), Nova Visio VS 8 pasif full range speakerlar ile kullandım genel olarak. Bulabildiğim kullanıma uygun her şey ile denedim neredeyse.
   
 7. Ses kartım 44100 Sample Rate de 256 Buffer Size da çalışıyor. Ses sistemin de 2 adet 2'' hoparlör olduğu için yine de bir hissiyat bekliyordum aslında ama yine de umduğumu buladım :).

  Kayıt kısmına gelecek olursak Fender Hot Rod 3 Deluxe veya Peavey Classic 30 un önüne koyduğum bir AKG C430 ile çok daha fazla verim ve haz alıyorum. :)
   
 8. biası geçtim tamam da normalde kayıtlarınızı 256 buffer ile mi yapıyorsunuz ? çok düşük bir işleme kalitesi.
   
 9. Hayır, ses kartımın normal çalıştığı değerler bu. Kayıtlarımı standart 24bit/44.1khz olarak yapıyorum. Mastering aşamasında buffer size'ı yükselterek kullanıyorum. Kanal sayısı, kullanılan vst'ler ve diğer etkenlere göre 4096 veya 2048 olarak.

  (Dipnot : Bias ı herhangi bir DAW üzerinden kullanmıyorum. Direkt program olarak kullanıyorum.)
   
 10. Valla ne yalan söyliyim elimde 2+1 60watt hoparlör var, Roland Quad Capture ses kartı ve bias fx var. Önceki 300 euroluk Fender Mustang V3 2 amfimden daha iyi tonlar alıyorum. Hatta geçenlerde marshall mg150cfx aldım ondan bile daha iyi. Belki bias fx yi çalıştırıp hoparlör olarak amfimi kullanırsam daha iyi sonuçlar verebilir ama direkt kendi fender amfimi ve marshall amfimi karşılaştıracak olursam bias daha fazla hoşuma gitti benim. Bide ton yelpazesi çok çok geniş olduğu için bias fx çok hoşuma gitti benim. Kendimi daha geniş bir dünyada hissediyorum içim daha rahat ediyor :D Bias fx i profesyönel kayıtlar yapmak için aldım aslında ama ileride bias ile tam uyacak bir hoparlör almayı düşünüyorum. Monitör mü olur değişik bir amfi mi olur bilemicem ama.
   
 11. Kullandığınız bilgisayar nedir?
   
 12. i5, 8gb ramli bir msi
   
 13. Sample Rate / Buffer Size ayarlarınız nedir.
   
 14. Teşekkkür ederim. Ben de notebook ile denemeye çalışıyorum. Ama sanırım ısınmadan kaynaklı olarak sistem bir süre sonra sapıtıyor.
   
 15. Kaç bit indirdiniz ? Bendede ilk başta herşey donuyordu fakat forumdan bir abi bias fx i 32 bit indirmek gerektiğini söyledi bende 64biti silip 32 indirdim ve sorun çözüldü
   
 16. Benim sistem 64 bit o yüzden 64 indirdim. Sizin sistem?
   
 17. Benimde 64bit ama 32bit indirmek gerekiyormuş. Bias fx öyle çalışıyormuş
   
 18. Hımmm. Bu bilgi çok iyi oldu. Teşekkür ederim. Bias Amp içinde aynı şekilde sanırım. Akşam eve gidince ilk işim bunu denemek olacak.
   
 19. Rica ederim. Bias Ampı tam olarak bilmiyorum Bias fx 32bit ile çalışıyor.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş