Ucuz Satıcı Nerede?

Tabii ki var. Internette, mağazalarda en ucuz diye bir şey yok ki? Ben de Charvel'i alacağım zaman sadece ebay'e değil, forumlara, craig's list'e vs. bakındım sürekli, ebay'den çok daha uygun fiyatlar gördüm sürekli her marka-model gitar için. Ebay'de şu anda 700-800 dolar istenen American Standard Strat'ları Craig's list'te 400-450 dolar civarına bulabilirsiniz ama o fiyattan alıp buraya getirtmeniz çok zor. Kendisi bu tip ucuz gitarları bulup alıp getirtiyordu zaten, seri üretim-sıfır gitarlar getirmedi ki. Şu an da çok rahat yapılabilecek bir iş ama dolar 3 lira. Sadece dolar bazında %40'a yakın bir maliyet artışı var. Siz zannımca o zamanlarda paylaşılan, hemen satılan üst seviye gitar fazlalığını hatırlayıp, paranız cebinizde olduğu için seçim yapacak bir havuz bulamadığınız için biraz hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Dediğim gibi, dolar bu kadar yükselmişken, sıcak para transferi bu kadar durmuşken kimse zaten elindeki malzemeyi satılığa çıkartmayı mantıklı bulmuyor olabilir. Hoşunuza giden SL1 hangisiydi ve ne kadar isteniyordu misal?
Benim begendigim de temiz bir sl1 errie dess swirl di :) fiyatini tam hatirlamiyorum. Sanirim gecen subat mart gibi satildi.

Hocam biz yatırım şirketi miyiz, kur dalgalanmalarına göre elimizde ki malı satalım veya satmayalım? Ayrıca doların 3 lira olması, dediğinizin tersi şekilde; arzın fazla olup, talebin azalmasına sebep olur.
Bence bu gitarlara sahip olanlar evladiyelik almışlar :)

Yatirim sirketi olmadigimiz icin zaten yeri geldiginde aldigimizdan daha asagiya satiyoruz ekipmanlari problem orada degil. Problem alicilarin 2-3 sene onceki fiyatlardan almak istemeleri. Dolardaki artis arzi artirip talebi dusurdugu icin ucuz satici artik gitar getirmiyor diyorum ben de zaten.

Buyrun benim ilanlarima bakin, ben de evladiyelik biriktirdim bu ekipmanlari, oglum bu ulkede kalirsa keyfini cikarsin diye ama planlar degisti satma noktasindayim ve hepsi icin de alici var su anda. Talep ust seviye ekipmanlarda her zaman alt seviyeye gore daha fazla olur alim gucuyle paralel olarak. Uc sene once 400 liraya satilan rg370dx'leri simdi 800 liraya satmaya calisanlar bunu cok iyi anlar:) ayni sekilde 3 sene once 3000 liraya satilan sl2'ler simdi 6bin liraya da satilabilir. Olan her zaman alt kesime olur.

Ucuz satıcı aslında bu bitmek tükenmek bilmeyen nasıl daha ucuza satıyorsun muhabbetinden bıkıp açıklamıştı durumu ama hatırlamıyorum. Refurbished ve emanetçi/hacze bırakılan gitarlardı sanırım. Tanıdıkla getiriyordu.

Madem bir üyemiz konuyu hortlattı bende bi açıklık getireyim zaten daha önce benim konulardan biride geçmiş.Bu forumda 2010 yılından bu yana genel bazda 2006 yılından bu yana ABD'den ürün getiren birisiyim. Hali hazırda çok özel durumlarda yine yardımcı oluyorum insanlara. Yıllarca Türkiye'de fahiş fiyata satılan ürünleri üzerlerine belirli miktarlar kar koyarak getirdim veya getirttim. Bir çok arkadaşım akrabamın ABD'de yaşaması neticesinde baya yüksek meblalı ürünlerden çok ufak ürünlere kadar bir çok şey geldi geçti elimden. Yüzlerce ekipman ve gitar deneme şansım oldu. Güvene dayalı bir iş olduğu için insanlar evime geldi,yemeğimi yedi,benimle sohbet etti ve alışveriş yaptılar. Çok ağır ithamlarla karşılaştığım,küfür yediğim,terbiyesizliğe uğradığım,iyi niyetimin suistimal edildiği çok fazla oldu ama yinede birşeyleri yaptım. Sonra bu işleri daha ucuza yaptığını söyleyen birkaç arkadaş türedi ve bunlar insanları dolandırdı. Şimdi bu işi yapmak zor çünkü gerçekten sağlam sipariş olmadığı sürece ABD'den kalkıp buraya birini getirmeniz zor oluyor. Rica minnet yaptıramıyorsunuz. Birde alım güçleri düştü. Şimdi ben getirecek kişiye 200-250 dolardan aşağı verirsem kabul etmiyor. Benimde para kazanacağımı düşünürsek 300 dolara çıkıyor mevzu. İşin içine ek bagaj ücreti girince 350 dolarlara geliyor ve 1 gitarın sadece taşıma maliyeti 1200 tl oluyor. Bu sefer sanki biz soygunculuk yapıyormuşuz gibi bi algı oluşuyor. Halbuki orada 3500 e satılan gitar bana 1200 verdiğinde 4700 e hadi diyelim 5000 e geliyor. Aynı gitarın sıfırı burada 7000. Bu 2000 liralık farkı beğenmeyen insanlar oluyor. Bu mantık birazcık Iphone Amerika'da 200 dolarmış getirsene bana bi tane demek gibi birşey. Ben musiciansfriend,guitarcenter gibi mağaza fiyatları gönderiyorum. Adam Ebay'e girip Fender American yazıp bir pawn shop'ın 350 dolarlık kırık dökük highway one ilanını görüp Amerikan Fender orda 350 dolar kardeşim diyebiliyor. Bunun gibi problemler var ama gerçekten aradığınız gitar bulunmayan veya az bulunan yada burada fahiş fiyata satılan bir ürünse ucuza gelebiliyor.

kbicer efsanedir ya. o ara bende al sat yapıyordum. 2004 2005 felan sanırım o dönemlerdi. adam üst düzey gitarları avrupa fiyatınında çok altına satıyordu. hatta TR deki 2. el fiyatlarındanda ucuz satıyordu bazı gitarları. ilk zamanlar bende herkes gibi şüphelendim acaba çakma mı satıyor felan diye. ilk zamanlar foto koymuyordu ve fazla açıklama yapmıyordu diye hatırlıyorum.. daha sonra millet şüpheyle yaklaşınca adam fotolar sertifikaları kağıtları felanda koymaya başladı. ve açıklama yapmıştı çok ufak defolu sıfır gitarları sattığını söylemişti. refurbised mi ne öyle birşey demişti. neyse ben daha sonra bu elemandan iki tane üst düzey gitar aldım. ankaradayım kendisi istanbuldaydı. kendisini görme fırsatım olmadı. ilk gitarı amcama aldırmıştım. üstelik zaten ucuz olan fiyata bayada indirim yapmıştı. gitarı görmeden direk istanbuldan sattım. epiphone custom project fx diye çok güzel bi gitardı. avrupa fiyatı sanırım 1500 tl civarıydı o zaman. 1000 tl istiyordu kbicer ama satamamıştı. ben sıkı pazarlıkla 600 e almıştım. 1100 e de satmıştım yanlış hatırlamıyorsam. daha sonra kargoyla Dean MAB 1 almıştım. onuda nerdeyse avrupa fiyatının yarısına almıştım. millet kbicerden gitar almaya çekiniyordu. ondan hemen satamıyordu. belki o sebeple soğuyup bırakmış olabilir bu işleri. bi zaman sonra bende bıraktım çünkü forumdaki herkes al satçı olmuştu o dönem :) oda aynı dönem bırakmış sanırım.

Son düzenleme:
başlığı yeni gördüm.
laf atılanlardan biri olarak iki kelam da biz edelim bari.
yurtdışından kendine yada arkadaş hatırına bir iki gitar getirir verirsen söylenecek fazla söz de olmayacaktır heralde.
ama sanal müzik dükkanı açıp, ne idiğü belirsiz kanallardan onlarca sıfır gitar getirip tr de satarsan bunun adına ticaret denir.
denetim yok, risk yok, garanti yok, fatura yok, vergi-algı yoksa, o ticaretin adına kaçakçılık denir ve bütün kanunlar karşısında işlenen suçtur.
o dönemde, sen adamsın da, Selçuk Uzunhasanoğlu (mydukkan ın sahibi) adam değil mi diye soran bendim.
üç beş tane kıçıkırık gitarcı para biriktirip gitar sahibi olacak diye gözardı edilecek bir husus değildir bu.
imkanın varsa gider alırsın yada getirtirsin kimseyi ilgilendirmez ama bu işi mutad ticaret haline getirirsen, hem maliyeyi, hem gümrüğü, hem de ticaret bakanlığını ilgilendiren suç unsuru haline getirirsin.
bu konuda gitar getirten ve alana söylenecek elbette bir şey yok.
ama "ucuz satıcı"ya söylenecek çok şey var.
o zaman dediğimi şimdi de söyleyeyim ; ya oyunu kuralına göre oynarsın, yada oyuna hiç girmezsin.

ya oyunu kuralına göre oynarsın, yada oyuna hiç girmezsin

Ya da kurallar bozulmak içindir der yakalanmazsın.

Bu maliyeye bir lira vergi vermem arkadaş ... alabiliyorsa gelsin alsın. Ha, ticaret yaptığımdan değil ama benzine %3000, sigaraya içkiye %5000 ÖTV koy sonra gelir vergisi iste ... yok ya? Üstelik bu ÖTV bildiğin haydutluk değil mi? Kim kural dışı; ben mi devlet mi? Anca giderler.

Bence bu konuda hüküm vermeden uzmanlara sormak gerek. Bu kacakciliga giriyor mu diye. Çünkü adam gitarlari toplu getirmiyordu. Ayda 1 gitar getiriyordu. Ben bunun kacakcilik oldugunu sanmiyorum. Bence bu bavul ticaretine örnek. Ama bu konudaki kanunsal hükümlere hakim birinin yorum yapmasi daha doğru olur.

Sanıyorum ki aynı üründen 5 taneye kadar alma hakkınız var (süresini bilmiyorum) kaldı ki gitarların marka modellerinin farklı olması durumu etkileyebilir

başlığı yeni gördüm.
laf atılanlardan biri olarak iki kelam da biz edelim bari.
yurtdışından kendine yada arkadaş hatırına bir iki gitar getirir verirsen söylenecek fazla söz de olmayacaktır heralde.
ama sanal müzik dükkanı açıp, ne idiğü belirsiz kanallardan onlarca sıfır gitar getirip tr de satarsan bunun adına ticaret denir.
denetim yok, risk yok, garanti yok, fatura yok, vergi-algı yoksa, o ticaretin adına kaçakçılık denir ve bütün kanunlar karşısında işlenen suçtur.
o dönemde, sen adamsın da, Selçuk Uzunhasanoğlu (mydukkan ın sahibi) adam değil mi diye soran bendim.
üç beş tane kıçıkırık gitarcı para biriktirip gitar sahibi olacak diye gözardı edilecek bir husus değildir bu.
imkanın varsa gider alırsın yada getirtirsin kimseyi ilgilendirmez ama bu işi mutad ticaret haline getirirsen, hem maliyeyi, hem gümrüğü, hem de ticaret bakanlığını ilgilendiren suç unsuru haline getirirsin.
bu konuda gitar getirten ve alana söylenecek elbette bir şey yok.
ama "ucuz satıcı"ya söylenecek çok şey var.
o zaman dediğimi şimdi de söyleyeyim ; ya oyunu kuralına göre oynarsın, yada oyuna hiç girmezsin.
Bu "kelamın" tarzına bakacak olursak adamın niye bu işlerden vazgeçtiğini anlamak hiç de zor değil.. Sanki hükümet sözcüsü mübarek.. Evet, sen her işi doğru yaptın da gece kostümü giyip vergi kaçakçılarını dize getiriyorsun.. Peh peh peh..

Bence en iyisini yaptı da bıraktı insanlarla, gizli dükkan sahipleriyle, sömürücü aklıeveller ile uğraşmayı, zira değmez. Ne işin var kardeşim bu tiplerle, git adam gibi çal gitarını sen, isteyen istediği gibi geçirsin dursun.. Ne uğraşıyorsun üç beş tane kıçıkırık gitaristle..

Bence forum yetkililerinin arada sırada da olsa nefret kusan, tüy diken üyeleri tenkit etmesi gerekiyor. Böylelikle gerçekten işe yarayan, bilgi paylaşan, yardımcı olan insanların forumda kalması daha kolay olur.

Adsızasd.png

Ben maaşla çalışan biriyim. Devlet benden yıllardır ayı gibi vergi kesiyor. Türkiye gibi bir ülkede bu kadar vergi yeterli,çünki karşılığı yok. 3. dünya ülkesi kıvamında yaşıyorsun, devletin sana verdiği hiç birşey yok, ölmeden eve varmak büyük başarı.
O yüzden eğer imkan varsa normalde ayı gibi döviz kurları ve saçma sapan vergiler yüzünden asla alamayacağım bir gitarı, ucuz satıcı gibi birinden havada karada alırım.
Kimse kusura bakmasın,bende dünyaya yalnız 1 kere geliyorum ve o gitarı çalmak benimde hakkım.
Bunada aracı olan herkesten de allah razı olsun arkadaş.

Yukarıda bunun kaçakçılığa girip girmediğini soranlar için: Bu iş sık seyahat edenlerin Duty Free'lerden 'içki sigara hakkı'nı alıp içerde uygun fiyata elden çıkarması gibidir. İster eşe dosta bedava verirsin, ister ufak karlar edersin. Tam da dediğiniz gibi bavul ticaretidir. Zamanında alamancıların ülkeye getirdikleri yabancı ürünler gibi.

Ülkedeki büyük ticarethanelerle bunu kıyaslamak bana art niyetli geliyor. Bu kişiler bir kısım tüketicinin ihtiyacını gideriyor o kadar. Tekel konumundaki şirketlerin fahiş fiyatları karşısında hevesli bir kesimin yurtdışındaki imkanlardan yararlanmasına aracılık ediyorlar.

Olayın siyasi boyutunu bir kenara bırakırsak ülkede (geçen gün öğrendiğime göre) getirdiğiniz hoparlörlü ürünlerde %20 ötv vergisi çıkıyormuş. (Ben bu %20'yi 'hoparlör başına' olarak duydum fakat yok artık dedim. ondan emin değilim. 4x12 kabin getiren birine danışmak lazım.)

Bu vergi sisteminin absürtlüğüne rağmen tekel şirketler hükümetin vergilerde indirime gitmesini istemek yerine vatandaşa ithalat yasağı getirmesini istiyorsa (ki vergisiz ürün getirtme sınırını 30euro'ya kadar düşürdüler...) vatandaş neden 7/24 bunları zengin etmek için çalışmak zorunda? Dahası tüketici forumlarında bunların iyileştirilmesini tartışmak yerine tekel zihniyetli firmaları savunmak da bana absürt geliyor. İçeriğini bilemiyorum tabi fakat iyi niyetle yorumlayıp bu tekellerden hiçbir maddi manevi çıkarları olmadığını varsayarsak bu gerçekten de bana absürt geliyor. Fakirler ölsün kafası gibi bir kafa olmalı.

ötv listesinde hoparlör kelimesini aratın: http://www.turmob.org.tr/arsiv/mbs/pratikBilgiler/10_otv_oranlari.pdf

O zaman bana da kalırsa üretici ve tüketicilerin vergileri azaltılsın tüccarlar daha çok vergi versinler. Zira üretici olmak çok ağır masraf ve yatırım gerektiriyor, tüketici olmak zaten piyasanın işlemesi için birinci şart. Buna rağmen 1 alıp vergi dahil 5'e satan tüccarlar halkın başına çöreklenmiş durumdalar. Ne bir marka çıkarabiliyoruz ne de kaliteli ürüne ulaşabiliyoruz.

Adam arge yapiyor, patent cikariyor, marka olusturuyor, fabrikalar kuruyor, binlerce isci calistiriyor ve 1 liraya ulkesinde araba satiyor. Bizimkiler o 1 liralik arabayi 3 liraya bize satiyor. Hiç bir şey üretmeden aradaki 2 lirayi aliyor. Bakin adam ürettiği arabayi 1 liraya satarken. Bizimkiler hazir üretilmiş araba üzerinden 2 lira kara kazaniyor. Bu vergi değil sanki baska bir sey..
Böyle bir durumda bir adamin ayda 2-3 tane gitar getirtip satmasını vergisiz diye gerekçe göstererek engellemeye çalışmak komik oluyor. Kaldı ki önceki mesajimda da yazdigim gibi bu kati ve haksiz vergilendirme ortaminda bile baska bir ülkeden bavul ticaretiyle ayda 2-3 gitar getirilmesi yasa dışı değil bildiğim kadarıyla.
Aslında olayin vergi falan olmadigi da aşikar. Gitar satan muzik mağazası ve yandaşları, kraldan çok kralcilar, bakıskalarinin kaliteli ekipmanlara sahip olmasini cekemeyen kıskanc kisilikler bu arkadaşı küstürdü anlasilan. Kendisini yine sahalara bekliyoruz. :)

Şimdi vergi öyle bişey değil. Sadece tüketici odaklı düşünüyorsunuz. Dolar yükseldi, gümrük vergisi limiti aşağı çekildi ki sen yurtdisindan değil türkiye'den mal al diye. Dolar değil tabi gümrük vergisi için diyorum. Türkiye'de ki üreticiler tüm ihtiyaçları karşılamıyor olabilir ama Allah aşkına, gitar araba bunlar lux tüketim. Halkımız üretmiyor yiyor. Bu sene incelemiştim unuttum, ithalat ihracat farkı neyden dolayı oluşuyor sizce. Devletten mi yoksa üreticiden mi? Doların yükselmesi umarım ithalata bağımlılığı azaltır ve insanları yerli malını üretmeye ve kullanmaya teşvik eder. Bu arada ek bilgi: Kayıt dışı ekonomide meksika ile kafa kafayayız, herkes vergisini verse bu kadar yüksek olmazdı zannediyorum :(

Geri