Tokai Love Rock Muhabbeti

@forbidden_city benim açımdan, LP deyince belli bir karakteri vardır o gitarın. Nezleli, hasta bir sestir o. Adamı kendine bağlar. Ama aşırı gainde genelde o karakter de kaybolur. Bu bir yerde dursun.

Gary, blues gitaristi olarak bilinse de, aslında bir hard rock gitaristidir. Hard rock soundunu da bluesa taşımıştır. En sert soundlu blues gitaristlerinden biridir belki de birincisidir. Düşün ki adamın booster diye kullandığı pedal DS-1. Şu attığın şarkıda bile ton çok sert. Ama adamın tonu bilhassa genç kitleler tarafından blues tonuna referans olarak alınıyor. İstemeden yapılan kötülük de burada bence.

Ha, yazdıklarım kendi fikrimdir. Beni bağlar. Kimse de Gary'ye b.k attığımı falan düşünmesin. Benim gördüğüm bu.
Katılıyor ve eklemek istiyorum: Gary Moore'un kullandığı Les Paul, Peter Green'in Les Paul'üydü. Söz konusu Les Paul'de sap manyetiği ters takıldığından her iki manyetik bir aradayken strat'a yakın sayılabilecek bir ton alıyordu. Moore da gitarın bu benzersiz özelliğini (tıpkı Peter Green gibi) çokça kullanıyordu. Bu nedenle Moore'unkine tipik bir Les Paul tonu demek çok gerçekçi gelmiyor bana da. (Gitar geçtiğimiz sene Kirk Hammett tarafından satın alındı, yeni Metallica albümünde sık sık kullanmış)

Katılıyor ve eklemek istiyorum: Gary Moore'un kullandığı Les Paul, Peter Green'in Les Paul'üydü. Söz konusu Les Paul'de sap manyetiği ters takıldığından her iki manyetik bir aradayken strat'a yakın sayılabilecek bir ton alıyordu. Moore da gitarın bu benzersiz özelliğini (tıpkı Peter Green gibi) çokça kullanıyordu. Bu nedenle Moore'unkine tipik bir Les Paul tonu demek çok gerçekçi gelmiyor bana da. (Gitar geçtiğimiz sene Kirk Hammett tarafından satın alındı, yeni Metallica albümünde sık sık kullanmış)

Fazla kimsenin bilmediği bir ayrıntıdır Peter Green modlaması. Araştıran adam başka oluyor işte :)

Uzun zamandır yarım ses pesleştirmeyi düşünüyordum akordu, bugüne kısmetmiş. Kulağım berbat halde uğultu yüzünden, kendi sesime bile tahammül edemiyorum. Bas dengesini iyi ayarlayamadım sanırım. Amacım gitar tonlarını duyurmaktı zaten başından beri.

@sade_78 Ali abi bu sefer içime sinen bir hacim ve netlik yakaladım diye düşünüyorum gitar tonu adına. Bakalım buna ne diyeceksin :)

Uzun zamandır yarım ses pesleştirmeyi düşünüyordum akordu, bugüne kısmetmiş. Kulağım berbat halde uğultu yüzünden, kendi sesime bile tahammül edemiyorum. Bas dengesini iyi ayarlayamadım sanırım. Amacım gitar tonlarını duyurmaktı zaten başından beri.

@sade_78 Ali abi bu sefer içime sinen bir hacim ve netlik yakaladım diye düşünüyorum gitar tonu adına. Bakalım buna ne diyeceksin :)

Umarım gitarın tonunu duyuyoruzdur o kadar güzel geliyor ki mix :D Yalnız yarım ses peslik ile ne kadar da güzel geliyor sound güçlü güçlü. Eline sağlık lead de ritim de çok keyifli geliyor valla, mix zaten müthiş cd den dinler gibi :)

@forbidden_city eline sağlık adamım. Mix harika olmuş yalnız tonlar her zamankinden biraz koyu geldi. Bangır bangır sesle dolu sahnenin sabahında benim kulaklar da pek sağlıklı duyuyor sayılmaz gerçi... Güzel bir Judas 'fuckn' Priest soundu \m/. Vokal testini de yaptım bu arada hazır denk gelmişken :)

Japon üretimi Les Paul kopyaları gerçekten çok güzel aletler. Gibson Les Paul Standard'lardan falan pek de aşağı kalır yanlarının olduğunu zannetmiyorum. Stock halleri bile çok güzelken, mesela bir manyetik veya elektronik aksam modifikasyonu ile gerçekten ömürlük gitarlar olurlar.

@forbidden_city eline sağlık adamım. Mix harika olmuş yalnız tonlar her zamankinden biraz koyu geldi. Bangır bangır sesle dolu sahnenin sabahında benim kulaklar da pek sağlıklı duyuyor sayılmaz gerçi... Güzel bir Judas 'fuckn' Priest soundu \m/. Vokal testini de yaptım bu arada hazır denk gelmişken :)

Ah be abi, bir tarafta berbat hale gelmiş bir kulak; bir tarafta mix... O kadar zor durumdayım ki. Yani kulak benim için en önemli şeyken şu geldiğim hale bak.
Sadece kayıt, mix filan değil elbet; yaşamaya tahammül edemiyorum bu şekilde. Son 1-2 gündür çok yoğun hale geldi yine. Bir de şunu fark ettim, bu kayıt işleriyle çok uğraşınca artıyor. Yine de kayıt yapmaktan alıkoyamıyorum kendimi :D

Onun için dedim en azından gitar hacmini, netliğini (koyu olmasına rağmen netlik üstelik) gösterebilsem yeterli size. Yoksa kim bilir ne kusurlar vardır mix içinde. Muhtemelen şöyle bir psikoloji içindeyim, 'kulağım uğulduyor, normalde daha açık bir sound vardır herhalde, en iyisi tizlerini açmayayım/baslarını almayayım' :D

Ayrıca spoiler verme oğlum :D

Her şeye rağmen beğenmenize çok sevindim dostlar.

Umarım gitarın tonunu duyuyoruzdur o kadar güzel geliyor ki mix :D Yalnız yarım ses peslik ile ne kadar da güzel geliyor sound güçlü güçlü. Eline sağlık lead de ritim de çok keyifli geliyor valla, mix zaten müthiş cd den dinler gibi :)

Umarım gitarın tonunu duyuyoruzdur derken? Kandırıyor muyum ben sizi yani :(
Şaka bir yana, bence de yarım ses pesleştirme muhabbeti çok iyi oldu. Üstelik sap ayarı da yapmadım abi. Belki 11 takıp re denerim bir sonraki tel değişiminde.

Eyvallah çok sağ olasın Eren :)

Japon üretimi Les Paul kopyaları gerçekten çok güzel aletler. Gibson Les Paul Standard'lardan falan pek de aşağı kalır yanlarının olduğunu zannetmiyorum. Stock halleri bile çok güzelken, mesela bir manyetik veya elektronik aksam modifikasyonu ile gerçekten ömürlük gitarlar olurlar.

Hocam benim gitar Kore ama Japon olanlarının çok daha iyi olduklarını duydum. Yine de ben gitarımdan memnunum epey. Traditional Gibson çalma fırsatı yakalamıştım ama @Shonage Korgün abimin gitarıydı, o mesela kalitesini çok belli ediyordu. Yine de zaman içinde epey bir bağ kurdum gitarımla ve bir iki ufak değişiklik yapınca çok lezzetli hale geldi sesler. Manyetik ya da elektronik aksam modifiyesi düşünmüyorum şimdilik ama ileride bir bakacağım duruma göre.

Şimdilik böyle güzel. Ben Les Paul düşünen herkese tavsiye ederim.

Hocam benim gitar Kore ama Japon olanlarının çok daha iyi olduklarını duydum. Yine de ben gitarımdan memnunum epey. Traditional Gibson çalma fırsatı yakalamıştım ama @Shonage Korgün abimin gitarıydı, o mesela kalitesini çok belli ediyordu. Yine de zaman içinde epey bir bağ kurdum gitarımla ve bir iki ufak değişiklik yapınca çok lezzetli hale geldi sesler. Manyetik ya da elektronik aksam modifiyesi düşünmüyorum şimdilik ama ileride bir bakacağım duruma göre.

Şimdilik böyle güzel. Ben Les Paul düşünen herkese tavsiye ederim.
Ben de Gibby Les Paul Traditional ve Custom Shop 1957 Reissue çalma fırsatı buldum. 1957 Reissue bambaşka bir dünya onunla bence hiç bir gitar karşılaştırılamaz. Ancak Traditional'dan pek de bir farkı olmadığını düşünüyorum elektronik aksam dışında. Alırken deneyerek mümkün mertebe en iyisini seçmek gerekiyor tabii ki her gitarda olduğu gibi...

Geri